Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

vodkasesemte

Amaterský snajper. Nenapsal jsem si ani hovno, ale viděl jsem to už dvakrát. Překvapivě u toho ani neusnete. Takže jo, klidně na to běžte do kina. Jinak jsem si ani nevšiml, že tam hraje Sienna Miller. Jestli to byla ta hysterka, tak klobouk dolu, zahrála ji dokonale! Myslim, že tam dobře vyniknul rozdíl mezi životem v Iráku a v bezpečné zoně doma v Texasu. VERBAL mi ušetřil práci s kulantním všeobjímajícím komentářem, kterej by vystihl pointu - ten nevim ani čeho. no prostě díky za to, že tě máme! Jak si procházím další komentáře, tak cítím potřebu se k filmu ještě vyjádřit. To, že to byl typický americký drban, vubec nevadilo, dělal co mohl, aby ochránil americký symbol... Vy jste někdy hrozně uknučený mrtky, kterým válka doslova nahání hruzu, přitom sem tam někoho odprásknout není na škodu. Z vašeho pohledu by bylo nejlepší, kdybysme Až zmizí vlajky a budeme srát barevnou duhu Podívejme se na to bez ... Kdyby hadrový hlavy něco vevnitř měli, mohli si vybudovat na ropných polích armádu dost silnou na to, aby intervenovali USA, protože o jejich dobyvačných choutkách není pochyb. Vzhledem k tomu, že jsou to vážně jen kozomrdi, tak jim nezbývá než do první linie posílat ženy s granáty z druhé světové války, který tam nechali ještě Briti. Prostě Amíkum se trochu křivdí, přitom všichni žerete (doslova) jejich kulturu - proč asi, protože je nejlepší. Faktem taky ale je, že jich je zbytečně moc, stejně jako nás Evropanu a přes pár bojuvek se nic moc ve světě neděje a lidstvo, humanita potřebuje nový konflikt, ve kterém bude mít smysl bojovat za skutečně velké cíle - vlastní přežití. Když nad tím ted přemýšlím, tak tady něco smrdí. Americkej hrdina kterýho odpraví přesně podle vzoru, kterej se tolikrát stal. Je to jen detail, ale spoustu patriotu to mělo přesvědčit o správnosti intervence do suverénního státu. Je to divný, jaky by se snažili udržet stabilitu země, která je v podstatě rozstříštěná a ted je cílem ji rozbít uplně ? Nedává to smysl, ale na vrahy s PMS nevěřim. Jak vlastně dopadl. ()

megajalec

Podané príliš dokumentárne. Zhodou okolností, ide o ďalší film od Eastwooda, ktorý som nedávno videl a konštatujem to isté: chýba určitá šťava, korenie. Samozrejme, námet a príbeh je silný, ale nie sú v ňom veci, ktoré chytia diváka za srdce, až na záver. Ten sa mi páčil, netušil som, že ide o sfilmovanie reálneho príbehu. Výborne doplnené zábermi z reálneho pohrebu. Prijal by som viac času venovanie sa tomu, ako sa Chris začleňuje do života, tvorcovia to šikovne preskočili. ()

K1NGSLAYER

Já zde nemám snad co vytknout. Eastwood se postaral o jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Film je natočen dle skutečné události, a takové filmy mám opravdu rád. Jedná se o něco jako Nepřítel před branami, což je snímek na stejný motiv jako je Americký sniper. Také mezi rivalitou dvou odstřelovačů. Nejvíc se mi líbila finální scéna mezi Mustafou a Kylem. Bohužel zde nebylo více takových scén a spíše se film hodně pohyboval okolo Kyleho rodiny. Co si budeme povídat, nepotkal ho zrovna dobrý osud. Jsem rád, že jsou zde podobné životopisné filmy a můžeme vidět co za zvěrstva probíhá jak tomu říkám já ve „třetím světě“ - Iráku. ()

solisoli

Pán Eastwood, tak to bolo niečo. Hlavný hrdina si hoci kedy odbehol z bojiska domov, pokecať s rodinkou a nadšene sa nebojácne vracal priamo do pekelnej línie bojiska. A keď tomu tak nemohlo byť, potom si počas neúprosných bojov pokecal cez telefón. Také skutočné, až to bolí. Všetci spolubojovníci mi v tomto skutočnom príbehu pripadali, ako keby sedeli pri počítači a strieľali do čoho sa pohlo a keby ich aj nepriateľ trafil ich, nemali sa čoho báť, mali ešte ďalších šesť životov, kým hra neskončila. Proste sranda na bojisku. Piesková smršť, absolútna neviditeľnosť a americkí vojaci sa pohybovali v cudzom teréne, ako doma medzi, domácimi nepriateľmi, ktorí boli v presile. Uf. Ako vojnové show. Skôr mi tento snímok pripadal , ako nábor za vojaka do US - Armády pre misiu do Sýrie. ()

johnsnow

Ľudia mňa drbne. Skoro 5 rokov som odkladal pozretie tohto filmu a dostal som tak perfektný nárez až ľutujem toľké odkladanie. Proste dokonalosť, či už po príbehovej alebo akčnej stránke a tej je tu požehnane, ale aj dramatická linka má šmrnc a koniec je veľmo smutný. No ale aj to sa stáva. Za silných 5* ()

maestrotatum

Medzi tým čo je v knihe a ako sa jej obsah premietol na plátno je veľká priepasť ale pri Eastwoodovej réžii a výkonu Bradleyho Coopera (pravdepodobne do tohto filmu nebol nikdy lepší) viem prižmúriť oko ako čitateľ Kyleovej autobiografie. Vojna je zlá a ťažká. A to sa týka každého aspektu ktorý je v súvislosti s vojakom a jeho životom. Sila americkej armády nespočíva len v zbroji ale aj v odhodlaní či sne, ktorý sú títo hrdinovia kultúry Spojených Štátov ochotní podstúpiť. Každá vojenská jednotka je počas turnusu rodinou a tieto zväzky už len tak ľahko neskončia. Majoritná väčšina ľudu si ctí boj vojakov a uvedomuje si, že práve títo muži vkladajú do boja to najcennejšie čo majú a to život samotný. Netajím sa tým, že výcvik a boj jednotiek SEAL považujem za absolutne najlepší a najťažší. Niečo také človeka zocelí a upevní morálku. A tí ludia, ktorí prejdu krstom pekla SEAL sa stávajú vojakom s najväčším rešpektom. Príbeh o najlepšom a teda najsmrtonostnejšom sniperovi zahrňuje všetko to čo som vyššie spomínal a ešte niečo viac. O filmovej kvalite netreba zbytočne polemizovať pretože už samotné meno Eastwood pri réžii je garanciou kvality. Ono sa to skutočne stalo a samotný film je úchvatný. [90%] ()

koza3

Bradleyho Coopera mám rád, tak jsem věřil, že to dobře potáhne a potvrdil to. Drama války v Iráku o nejlepším sniperovi se míchá s PTSD, který všichni veteráni zažívají. O to smutnější byl závěr, který jsem teda nečekal. Dobrý snímek! ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Tribe

Průměrňákov jak vyšitej, ani to možná ne. Jenom další z filmů, který má především v eméričanech probudit jejich super vlastenecké cítění a samozřejmě nesmí chybět mírné podněcování k odporu proti "radikálnímu islámu". Nuda. Jinak všeobecně je film dobře koukatelnej, tedy až na ty telefonáty s manželkou. Co ale musím vyzdvihnout - závěr filmu (pohled manželky ze dveří na týpka, který vypadal hodně divně), to bylo skvělé zakončení. Ale aby to ve mně probudilo nějakou lítost nebo smutek, či dokonce vděk americkým vojákům? Vůbec. Fuck war, lets smoke some Weed! ()

Vajnlich

Are You Fucking Kidding Me? Tak tohle je druhej pěti hvězdičkovej film na kterej se znovu nepodívám (první je Zelená míle ) Nesanáším tyhle filmy, skurveně dobrý, až na ten konec. Pane bože proč? ()

Jamall

Clint je borec, v 84 letech pořád točit takhle dobře, co by za to dal Spielberg. Jinak se to sice místy táhne, ale v rámci "podle skutečné události" dostatečně poutavé, místy zneklidňující a závěr...no tomu se říká mít smůlu. ()

Ace.A.T.L.

Bál jsem se toho, aby se z dlouho slibovanýho filmu o legendě, nestal jen paskvil, ale Eastwood se překonal. Film je opravdu poctou Crisi Kylovi. Obsazení Bradleyho je vynikající volba a celkově je to natočený, zahraný a celkově vytvořený ve velkým stylu. Rozhodně film, co chytne, ohromí a velice potěší. Za mě hodně zasloužený 4*(možná časem přidám) a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu