Žena v kleci

• Dánsko Kvinden i buret (více)

Po tragické přestřelce, při níž jeden z jeho kolegů přišel o život a další ochrnul, je komisař Carl Mørck přeložen do sklepní kanceláře nově zřízeného Oddělení Q, jež má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy a jehož jedinými zaměstnanci jsou komisař Mørck a jeho nový asistent Assad. Stačí jediný den a paličatý komisař se přes výslovný zákaz střemhlav vrhá do řešení případu Merete Lynggaardové, populární političky, která před pěti lety záhadně zmizela při plavbě na trajektu. Jediným svědkem je její duševně nemocný bratr, který byl po události nalezen v podpalubí. Případ byl uzavřen jako jednoznačná sebevražda. Dvojici vyšetřovatelů se však takové vysvětlení nezdá a vydávají se na cestu, která je zavede hluboko do podsvětí plného násilí a zášti, jež se skrývá za kultivovanou tváří Skandinávie. Strhující dánský thriller z pera scénáristy filmového hitu Muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem filmové série o Oddělení Q podle bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena. (Aerofilms)

kajas

Knižní předloha byla mou první přečtenou severskou detektivkou, hltala jsem stránku za stránkou a k filmu jsem tedy vzhlížela až s přehnaným očekáváním. Kdybych nejdříve viděla adaptaci, byla bych určitě spokojená více. Na ploše hodinky a půl opravdu není možné vykreslit všechny charaktery a popsat divákovi každičký krok vyšetřovatelů, tou zkratkovitostí jsem ale byla docela rozmrzelá (byl by takový problém natáhnout stopáž třeba o třicet minut?). Od flashbacku osudové autonehody se ale věci pohnou tím správným směrem a zvláštní dvojici policistů budete ve výsledku fandit. P. S. Hodně tragický český dabing. ()

Trevor

Ak severanom ide niečo výborne okrem hokeja, curlingu či biatlonu, tak to je písanie detektívok a ich následne filmové spracovanie. Aj keď Žena v klietke prinesie stokrát zopakovaný scénar o asociálnom policajtovi, kolegovi ktorý je prisťahovalcom z krajín bývalej Juhoslávie či moslim a páchateľa s traumou z detstva napriek týmto aspektom prinesie divákovi vynikajúci príbeh. Nebudete si klásť otázky prečo do domova sociálnych služieb bez problémov vpustia policajtov, na ktorých sa predtým sťažovali v nočných hodinách ani nad tým, prečo policajného šéfa trápi viac rozpočet ako možnosť blysnúť sa vyriešením odloženého prípadu, pretože dejové prestrihy medzi minulosťou a prítomnosťou sú do deja zapracované citlivo a tvoria neodmysliteľnú časť tohoto dobre spracovaného filmu na základe vynikajúcej knižnej predlohy. Už aby sa takéhoto spracovania dočkal aj Uspávač. 75%. ()

kinderman

Škoda, že tvůrci ořezali na minimum dialogy Carla s Assadem, které jsou kořením knižní předlohy, a soustředili se na kriminální zápletku. Ta bohužel až zase tak zajímavá není. Další film s touto vyšetřovatelskou dvojicí by mi ale nevadil, i když by to nemuseli být zrovna Zabijáci. ()

Martpod

Kdyby z tuho kucí dánský udělali seriál, tak maj minimálně jednoho diváka jistýho. Takhle je to fajnová jednohubka, která se za známějším remakovaným švédským bratříčkem trochu ztrácí. ()

dee-key

Surovější severská kriminálka, jak jsme na ní od skandinávských sousedů zvyklí, tentokrát balancuje mezi tři a čtyři. Příběh je veskrze průměrný, což ale neznamená, že je zákonitě špatný. Motiv a vyšetřování se mi celkem líbilo. Jenom to krapet zavání klišé zhrzeného poldy a to mi trochu vadilo. Ale vcelku to bylo docela pěkné a rozhodně to nebyla ztráta času. Počkáme si na další díly série. ()

IceQueen

Veľa vecí, ktoré mali v knihe šmrnc, prípadne poskytovali vysvetlenie, sa do filmu nedostalo. Samozrejme, knihu nie je možné kompletne zvládnuť prerozprávať v takom krátkom čase, ale treba vedieť, čo použiť a čo vynechať. Zmenu osobností postáv vnímam ako zbytočný ťah, ktorý skôr uškodil ako pomohol. V zásade však nemám dramatické výhrady, jedná sa o slušnú kriminálku. ()

Chrysopras

A zase ti Dánové. Zaťatej policista, kterýho byste v reálu nechtěli potkat. Případ z nejposlednějších. A několik drsnejch momentů. To už jsme viděli x krát. A stejně jim to člověk baští, protože to prostě umí :-) ()

Miseet

Severské detektivky jsou mojí slabostí. Od Adlera Olsena mám doma všechny jeho knihy, které se týkají oddělení Q a Carla Morcka. Když jsem se dozvěděla, že je kniha i zfilmovaná, hned jsem si to utíkala pustit. Od knihy se příběh ani moc neliší, což mě potěšilo.. Příběh je dokonale napínavý, postavy prokreslené a dobře zahrané. Nicméně, přijde mi, že se z toho dalo vytěžit ještě o malinko více. Z tohoto důvodu si nechávám jednu hvězdičku v záloze. Každopádně každému doporučuji pustit! ()

Petrasuvicka

Pomalejší, ponurejší detektivka s relativně průměrným Carlem, který se celou dobu tváří nerudně a potácí se v nějaké vlastní existenciální krizi rozpadajícího se manželství a krizi ochrnutého přítele, stejně jako naprosto průměrný Harry Hole. Jenže nejsme v Norsku, ale v Dánsku. A stejně jako v knížkách, mě i tady bavila Asadova postava, bez níž by Carl nevyřešil vůbec nic. ()

M.i.k.e

stylová a veskrze severská detektivka,která sice není ničím převratná,ale do puntíku splnila moje očekávání.Takhle nějak by měli vypadat všechny solidní detektivky pro chladné večery.Vůbec pak nevadí,že hlavní dvojice detektivů je klišé samo o sobě (nabručený "outsider" s psychickým traumatem a podecňovaný,ale nakonec velmi důležitý pohodový arab).Myslím,že brzy dojde k obstarání knížek...80% ()

Martin741

Rerziser Mikkel Norgaard natocil len priemernu detektivku, ktora postrada poriadne herecke vykony, z hercov mi bol znamejsi len Nikolaj Lie Kaas /Tak trochu jina Love Story/. Pribeh skor nudi nez zaujme a chybaju vyraznejsie momenty prekvapenia a zaujimave zvraty. 52 % ()

vydumnica

Zena v klietke je skor taky priemerny krimi thriller, cakala som od toho trosku viac. Napatia tam nebolo tolko ako u tych lepsich thrillerov a tiez to mohlo byt trosku zamotanejsie, prekvapujucejsie, detailnejsie...65%. ()

bourec

Tohle byl první film oddělení q, a tak sem asi čekal něco jinýho. Je to ale opravdumysteriózní severská krimoška, jakejch zas až tak moc není. Po druhé projekci naprostá spokojenost. 80%. ()

BarryLyndon

Nic geniálního a jednoduchoučký příběh, ale parádní řemeslná atmosférická prácička. Seveřani a je jedno jací, umí! Budu se opakovat, ale tohle zase není nic, co by nemohlo vzniknout u nás.... :-( Je fakt v háji, že v "detektivním" žánru ukazuje televizní tvorba (Cirkus Bukowski, Případy 1. oddělení) záda libovolným filmům za čtvrtstoletí dozadu... No, možná ještě Ve stínu? a hodně vzhlížím k Rudému kapitánovi. Ze severských kriminálek mám načteného akorát Nesba a dost mne mrzí, že prozatím nedostal podobnou péči. Olsen zdá se bude přímočařejší a nebude si tolikrát dělat ze čtenáře-diváka dobrý den. Večer budu hned žhavit drát na další - Zabijáky a jestli budeme dostávat z oddělení Q něco podobného každým rokem? Zlobit se vážně nebudu. :) 8/10 ()

joker.george

Jednoduchá dějová kostra bez zbytečných odboček nebo kudrlinek. Vyšetřovatelé na tom nejsou ještě tak zle, ale ne každá severská detektivka je musí srážet na úplné dno. Ohledně motivu se po dlouhou dobu mlžilo a s každou další pracně získanou stopou to nevypadalo, že by nastalo výrazné přiblížení se k vysvětlení. O to větší škoda je, že odhalení se odbylo skoro až ledabyle a potom se už čekalo na samozřejmý dojezd do finálové roviny. ()

dubinak

Ženu v kleci jsem sice viděla až po Vzkazu, ale dojem mi to vůbec nezkazilo. Ženě sice popravdě chybí větší akce a přebývá detektivních klišé, ale i přes úkor toho jsem si tuto projekci moc užila. Příběh lehký jako facka, na typické Olsenovy flashbacky už jsem si také zvykla a do očí bijící knižní zpracování lépe dopadnout nemohlo. Pro někoho to mohl být možná slabý odvar, pro mě byl tento díl ale velice dobře koukatelná detektivka bez vyšších nároků na vaše emoce. ()

C0r0ner

Oddělení Q mi od svého prvního případu hodně přirostlo k srdci. Z několika důvodů. Moc se mi líbí ústřední dvojice vyšetřovatelů. Taktéž kladně hodnotím severskou stylizaci, která je pro mě hodně atraktivní. A když se zaměřím na samotný děj, tak pro mě Žena v kleci byla bezvadně napsanou kriminálkou. 90% ()

Dánové rozjeli filmové série

Dánové rozjeli filmové série