Žena v kleci

• Dánsko Kvinden i buret (více)

Po tragické přestřelce, při níž jeden z jeho kolegů přišel o život a další ochrnul, je komisař Carl Mørck přeložen do sklepní kanceláře nově zřízeného Oddělení Q, jež má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy a jehož jedinými zaměstnanci jsou komisař Mørck a jeho nový asistent Assad. Stačí jediný den a paličatý komisař se přes výslovný zákaz střemhlav vrhá do řešení případu Merete Lynggaardové, populární političky, která před pěti lety záhadně zmizela při plavbě na trajektu. Jediným svědkem je její duševně nemocný bratr, který byl po události nalezen v podpalubí. Případ byl uzavřen jako jednoznačná sebevražda. Dvojici vyšetřovatelů se však takové vysvětlení nezdá a vydávají se na cestu, která je zavede hluboko do podsvětí plného násilí a zášti, jež se skrývá za kultivovanou tváří Skandinávie. Strhující dánský thriller z pera scénáristy filmového hitu Muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem filmové série o Oddělení Q podle bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena. (Aerofilms)

filmmovier

Ani jedno Oddělení Q jsem (zatím) nečetl, ale filmy mě lákaly už dlouho a nedávno jsem si na ně konečně udělal čas. Nutno podotknout, že právě úvodní film série, Žena v kleci, je ze všech dílů série nejslabší, přesto je její zápletka skutečně výborná, dramatická a řádně zamotaná. Ústřední dvojice je obsazená naprosto perfektně, klasická atmosféra drsného severu je všudypřítomná, vskutku se jedná o prvotřídní žánrovku, která potěší každého milovníka (nejen) severských detektivek. Snad jen ta stopáž mohla být trošku delší (což ostatně u dalších dílů nebyl problém), i na mě, jakožto neznalce předlohy, to působilo docela uspěchaně. Ale jak říkám, jinak je to opravdu výborné! 75%. ()

venison

Kniha je naprosto skvělá, ale film už je jen slabší odvar.. Osekali spoustu vedlejších postav, které byly dle mého kořením děje.. Vzpomínky Merete okleštili na minimum.. Atmosféra a napětí žádné, což většinou severské filmy splňují.. Pro "nezasvěceného" člověka musí jít o brak, protože si nemůže vyplnit spoustu hluchých míst vysvětlením z knihy.. Třeba to přebere Hollywood s pochlapí se.. ()

rockwoman

Žena v kleci odstartovala "první oťukávání" dvou povahově sehraných detektivů z oddělení Q (aspoń já to tak během sledování cítila). Cesta k uspokojení šéfa opravdu dobrou kávou bude nejspíš zdlouhavá...no a já už jsem zvědavá na jejich další společný případ. ()

Bobik9

Marná sláva. Skandinávci zkrátka takovýto styl umí. Ať jsou to Dánové nebo někdo jiný. Úžasná atmosféra, chytrá a nepřehnaná zápletka, dva solidní herci, drsný psychouš jako záporák a postižený bratr oběti. Trocha zmínky o Česku potěšila. První díl trilogie dosavadní určitě splnil všechna má očekávání. Moc jsem zvědavý na Zabijáky i na Vzkaz v láhvi. Jen více takovýchto počinů. ()

zdenny

Oddělení Q a pro mě ne až tak atraktivní kriminální případ, ale stále je to na čtyři hvězdy jako u filmu "Zabijáci". I když ten se mi líbil víc. ()

lykan9

Severské kriminálky jsou ti nejlepším, co se v současném filmovém světě nachází a Oddělení Q, v tomto případě Žena v kleci, to potvrzuje. Originální příběh, napětí na nejvyšších obrátkách a charismatická detektivní dvojice přináší skvělý filmový zážitek, ke kterému se člověk velmi rád bude vracet. Jinak jak jsem již uvedl, tak detektivové Carl a Assad v podání Kaase a Fares jsou úžasní. Hltám každou jejich akci nebo větu, kterou prohodí. Prostě Dánové vědí, jak zaujmout. ()

šerminator

Policajti? Poldové? Policajtští poldové! Film je to slušný, má jednosměrný stručný obsah, kterých už bylo tolik. Hlavní hrdinové jsou policajtštější než leckjaký televizní seriálový detektiv - prostě je tam hodně klišé. Na druhou stranu je to trochu tajmné, seversky temné a konec byl také napínavý. Na hoďku a půl ideální pokoukání. ()

JohnSmith

Moc pěkná kriminálka. Sice obsahuje obehraná témata jako je pomsta a výčitky ze zbabraný akce, ale má to prima atmosféru a opravdu dlouho čekáte, než zjistíte, proč byla Merete unesena. To se mi líbí. ()

Autogram

Ponurá severská kriminálka, kde aj očividný terorista môže byť dobrým vyšetrovateľom a tak mu prepáčime aj modlenie k Alahovi. S teleranciou k menšinám sa tam neserú, len v tom týraní žien všemožnými spôsobmi akoby sa ich autorom darilo vymýšľať nápady, ktoré by mohli nechať len vo svojej hlave. Dobre mierený zásah oceľovou tyčou v poslednej sekunde života je klišé ako hrom, ale nezráža film nejak hlboko. ()

drackula

Ódy na severské kriminálky sú aktuálne v kurze, tak som si povedal, že to skúsim tiež. Oddelenie Q je veľmi zaujímavý koncept so sympatickou ústrednou dvojicou. Spôsob, akým je rozprávaný príbeh ma tiež bavil a samotný prípad bol dostatočne strhujúci. Pre mňa príjemné prekvapenie a určite spokojnosť. 70% FCH062016/1a ()

vyfuk

Asi pro někoho kýč. Pro mne úctihodná zábava. Asi je to moje skandifilie nebo spolu k tomu kriminálky, ale já se skvěle bavil. A sledování filmy jsem si moc užil. Bál jsem se nějaký uber geniální zápletky s vyvrcholením jednu dobu, ale ukázal se opak. Bylo to jednoduché a zároveň i překvapující jako facka na pohřbu. Co víc si přát? U mě dobrý. Více než to. ()

Fox85

Povedená kriminálka, atmosféra i prostředí zajímavé a příběh taky nebyl špatný. To, že je pachatel odhalen relativně brzy, ale ničemu nevadí a alespoň motiv je odhalen až k závěru. ()

Jello Biafra

Škandinávia je oblasťou, kde vznikajú podľa mňa najlepšie detektívne romány vôbec. Vo Švédsku kraľovali Stieg Larsson a Henning Mankell, Nórsko má Joa Nesbøho a Dáni majú Jussi Adler Olsena. Ten napísal sériu detektívnych románov o dvoch vyšetrovateľoch, ktorí vo svojom oddelení Q riešia dávno zabudnuté a neobjasnené prípady. Prvý príbeh sleduje prípad záhadného zmiznutia známej političky. Hypotézou vyšetrovania zostáva že spáchala sebevraždu počas výletu na trajekte. Možno je však všetko inak a dotyčná niekde prežíva. Dvojica našich detektívov sa vydáva do boja s časom a snažia sa za každú cenu tento náročný prípad vyriešiť. Ako to v škandinávskej kinematografii býva, film je oprostený od akýchkoľvek trapackých vtipov na aké sme zvyknutí v nemeckých kriminálkach a postráda aj štandartné klišé sporiadaných detektívov čo majú doma poslušné ženy. Ako celok som si túto mrazivú detektívku užil naplno a rovnako tak ďalší diel. Myslím že táto séria má obrovský potenciál. ()

jefff

Příběh zajímavý a to díky skvělé knize Adlera-Olsena. Zpracování je vlažnější a studenější. Filmu chybí pořádná gradace a až na pár napínavých scén má spíš vlažnější tempo. ()

zsn

Zatím jeden z nejhorších severských filmů, které jsem viděla, a to je miluji. Celkově děj o ničem a nezachránil to ani bravurní sympaťák Nikolaj Lie Kaas. ()

Šakalík

Na tenhle film jsem cestoval přes půl Prahy, ale myslím, že to stálo za to. Žena v kleci je solidní detektivní drama s typicky severskou atmosférou, jejíž jediným neduhem je až příliš ohraná kostra příběhu (nedoceněný detektiv se odklidí do ústraní, kde přes odpor nadřízených vyřeší letitý případ). Samotné zpracovaní ale není špatné, i když si umím představit daleko rafinovanější zápletku i zajímavější postavy. Vizuálně úsporný způsob vyprávění není v tomto případě na škodu. Možná se větší pozornost mohla věnovat postavě hlavního záporáka, nicméně z mého pohledu film splnil očekávání. Á propos – je jen dobře, že česká kina taky občas zařadí do repertoáru nějaký neanglicky mluvený film. Jen houšť a větší kapky. ()

Rousse

Když si ze super napínavé knížky plné sarkastických vtipných poznámek a postřehů, kde hrají prim 2 podivíni-sympaťáci, odmyslíte sarkasmus a sympaťáky, tak vám toho moc nezůstane. Jenže děj knížky je pořád moc obsáhlý, tak si odmyslete ještě různé souvislosti a "vychytávky" ve stylu proč zrovna toto věznění, kde se to tam vzalo a jiné "nepodstatné" odchylky od hlavní dějové linky. A ve výsledku vlastně zjistíte, že oproti knížce je film opět bohužel jen pouhý průměr, jak podotkl můj muž: "Prostě docela jednoduchá, jasná, blbá detektivka." Za mě teda o trochu vyšší level než Hypnotizér, ale pořád jen obyčejný průměr, který nenadchne ani neurazí. Radši jdu pokračovat ve čtení 3. knižního případu oddělení Q. ()

kenkaku

Krom debilního názvu (o klec jsem ve filmu ani nezavadil) - nebo sterilního překladu (?!) - si můžu stěžovat snad jen na ten hloupý pokus o šroubované finále. Knihu jsem totiž nečetl a proto jen předkládám co jsem vizuálně zkonzumoval. A to co jsem viděl bylo nadstandardně dobré. Postupné rozplétání zápletky prokládané "vzpomínkovým vizuálem" je podávané rychlostí tak akorát. Oproštěné od přílišných kopanců (snad až na to jak ji mohl po 25 letech poznat a proč zrovna ta komora?) a díky rozumné stopáži si opravdu (téměř) nemám na co stěžovat. ()

Dánové rozjeli filmové série

Dánové rozjeli filmové série