Oltre il guado

• angličtina Across the River

Marco Contrada pracuje ako etológ na taliansko-slovinských hraniciach. Za pomoci moderných prístrojov zaznamenáva voľný pohyb a správanie divokej zveri. Jedného dňa narazí na staršiu schátralú budovu, kde sa rozhodne prespávať. Po niekoľkých nociach si uvedomí, že jeho technika zaznamenáva omnoho viac, ako sa môže zdať. Opustený dom totiž skrýva svoje hrôzostrašné tajomstvo. (*CARNIFEX*)

korbitch22

Zkrátit stopáž o dvacet minut a možná bych u toho dvakrát neusnul.Začátek je strašně dlouhej a bez mučení se přiznám, že mě to prostě nebavilo.I když film pracuje s výtečnou hudbou (nejsilnější prvek filmu) a místy má opravdu silné pasáže, vše je zničeno či spíš pošlapáno tou nesnesitelnou stopáží.Atmosféra byla, námět na jedničku a pointa ucházející, ale pracovat s jedním hercem 102 minut je prostě moc.Řemeslně výtečná žánrovka, ale pro trpělivé diváky, ale to je bohužel moje nejslabší vlastnost.50%. ()

Othello

Být na psychiatrickém vyšetření u Williama Dafoe s Charlotte Gainsbourg, několikrát bychom si s ní dali haj fájv, protože žádný hřbitov, chrám, ruina, dungeon či očarovaný dům netrumfne ve své děsivosti noční les. A to bude nejspíš důvod proč Oltre il guado, ač se jedná v zásadě o totální základ a tresť hororu, prostě funguje. Úsporné prostředky, jediný protagonista, hluboké lesy na italsko-slovinské hranici a dvě hnusný malý masožravý coury. A ačkoli se nejedná o found footage, technické prostředky a způsob snímání z něj v zásadě found footage dělají. Rozhodně jsou horší možnosti, jak strávit čas. Třeba čtením flipnicových komentářů. ()

Morholt

Kolikrát si říkám, že kdyby se takhle minimalisticky točila většina FF hororů, bylo by žánru hej. Naprosto úsporná záležitost de facto jen o jednom herci, ale s výbornou mrazivou atmosférou, která se co chvíli stupňovala a čím víc se blížil konec, tím víc jsem byl vykulenější. Zdrhal bych otamtud a zastavil bych se až v Polsku a to jenom možná. Jak nemám italské horory rád, tak tady mi makaróni udělali radost. 80% ()

wipschka

Hodně jsem přemýšlela, zda 3* nebo 4*, ale bohužel jsem se nakonec přiklonila k nižšímu hodnocení. Jak už bylo řečeno, příběh plyne poměrně pomalu, to ale rozhodně nebylo na škodu, atmosféra filmu super, ale jen do doby, než hlavní postava zůstane "uvězněná" v městečku a s vydatným lijákem přichází i uvolnění atmosféry. Jak se tam začaly objevovat levitující židle, bylo to v kelu. Přitom sakra ten film byl tak blízko - noční les, opuštěná horská vesnice, nikde nikdo, jen zima, déšť a dvě blonďaté sviňuchy. Navíc hlubší příběh dvou sester by opravdu neuškodil. Minimalistický nedobroušený diamant. ()

Ten Druhy

Prostredie s pochmúrnou minulosťou, vhodné najmä na natáčanie filmu o 1. svetovej vojne alebo o partizánoch, kdesi v Julských Alpách, v povodí rieky Isonzo, v taliansko-slovinskom pohraničí, je najvýraznejšou zložkou tohto hororu. Komorný a minimalistický príbeh sa však uzavrel skôr než sa rozvil. Trochu ma zaujal medzinárodný rozmer filmu. Staré krivdy, hriechy a príkoria prichádzajú spoza hraníc. Vzhľadom na krajinu výroby filmu zlo zjavne pochádza zo slovinskej strany a taliansky etológ je obeťou. Len škoda, že tie dvojičky nesprevádzala košatejšia prípoviedka, a škoda, že neboli siamske. ()

Astaroth12

Prírodná scenéria nádherná.Film vie dobre narábať z atmosférou. Jeden človek,všade samí les a daždivé počasie,schátraná dedina a do toho všetkého znie zaujímavá hudba,ktorá sa sem hodila a atmosféru ešte znásobovala.Páčil sa mi fakt že nejde o FF projekt a kamera bola vynikajúca. Ked čítam tieto komentáre,vôbec by som nepovedal,že sa tu nič nedialo ale práve naopak.Zo zatajeným dychom som pozoroval hlavného hrdinu ako začína z tej situácie do ktorej sa nechtiac dostal šalieť a začína si uvedomovať,že mu začína isť o život.Nieje to krvák ale depresívna psychologická atmosféra tu je v silnom pomere.Vyvážený pomer strachu a napätia. Dialógov je tu veľmi málo a ani mi nechýbali.Za malo peňazí veľa atmosféry. ()

maddy

A nezaprší a nezaprší ... presne takto by mohol vyzerať Blair Witch, keby nebol natočený ako found footage. Jednoduchý námet, kde sa v podstate nič výrazne nedeje, takmer nerozpráva, iba jeden poľovník preskúmava v noci za neutíchajúceho dažďa les a neskôr polorozpadnutú budovu. Mnohí možno budú vytýkať nudu, ale byť na mieste toho chlapa, tak s čistými gaťami asi nikto neodíde. Všetky tieto nenápadné ingrediencie (noc, dážď, prostredie lesa, samota, mĺkvosť, hudba v podobe chorálov) sprostredkujú skutočne strašidelnú atmosféru a pokiaľ film človek pozerá v noci a sám tak sa dostaví presne taký pocit akoby človek zažíval keby sa v takejto situácii skutočne ocitol. Prvú hodinu som bol s touto atmosférou nadmieru spokojný. Pokiaľ hlavný hrdina preskúmaval tajomné prostredie dostavili sa aj znepokojivé pocity. Keď však následne ostane uväznený v tajuplnom dome vplyvom lejaku, tak sa Across the River pomaly začína stávať čoraz monotónnejší, ničím neprekvapí, ani raz čo by len trocha nezintenzívni dianie a končí viac menej úplne predvídateľné bez nejakého climax momentu. Trocha škoda, pretože prvá hodina rozhodne stojí za pozretie pre každého kto v hororoch nevyhľadáva hektolitre krvi, ale tú správnu hororovú atmosféru. Keby sa len tvorcovia neobmedzili na jedno a to isté, ale svoj koncept aj trocha rozvinuli. Každopádne na ďalšiu tvorbu režiséra som náramne zvedavý. Dajte mu už niekto nejaké prachy, aby nemusel točiť na lacnú kameru, v obyčajnom lese a s jedným človekom! CELKOVO: 3* (6/10) ()

Korbitch

Italská hororová tvorba patří vůbec k nejslabším na této planetě a obecně považuju vyznavače jejich hororů za choromyslnou bandu úchyláků. Ovšem tohle je stará dobrá duchařina se skvělou atmosférou. Chvílemi jsem měl podobné pocity jako kdysi u Blair Witch. Další důkaz, že násilné a krvelačné horory jsou jen trapným přežitkem sedmdesátých a osmdesátých let a tento film by mohl nastolit novou a lepší éru italského hororu. Pro vyznavače ubližování a krve doporučuju se na toto nedívat a jít tiše masturbovat na jatka. ()

stration

Extrémně pomalý film, těžící právě ze své pomalosti, rozvláčnosti. Vyvolává tím nepřetržitý a stoupající pocit nejistoty, neklidu a ...strachu... Dialogy veškeré žádné, scénář moc stránek prostě nepobral, ale tvůrci si o to víc vyhráli s exteriéry i interiéry, s počasím, zvuky a kamerou. Těžko se to hodnotí, protože to zase taková pecka není a časem asi zapomenu, že jsem to viděl. Ale na hodinu a půl stísněnosti a neklidu to bohatě stačí. ()

pepua

Sympatický mysteriózní příběh, který se v horor promění až v samotném závěru. Je to klasické vyprávění kombinované s footage, a i když (krom těch nahrávek) nakonec využívá v dnešní době oblíbených a příliš často používaných hororových prvků, není to žádná křeč. Pokud nepřistoupíte na pomalé tempo vyprávění, těžko si film užijete, já se naladit dokázal, snad tomu nakonec přispělo i deštivé a mlhavé podzimní počasí za oknem, které bylo dost podobné tomu ve filmu... Je vidět, že Lorenzo Bianchini se filmovou tvorbou prostě baví a ta baví i mne. ()

JohnMiller

Veľmi sa mi páčilo to realistické zobrazenie strachu. Sám by som po prvom dni odtiaľ ušiel, tak rýchlo ako by sa len dalo.. Cez rieku cez hory, to je jedno. Takéto snímky ktoré realisticky ponímajú strach ma dokážu vystrašiť viac ako hociktoré iné hororry plné démonov a monštier.. Pretože sú to veci ktoré sa môžu stať aj mne. To, že sa v snímke nedialo takmer nič je vec druhá. Áno, atmosféru to malo nehoráznu ale to predsa nie je všetko. Nemusí mať u mňa snímka neskrotnú dynamiku aby sa mi páčila ale zase na druhú stranu by to malo mať aspoň nejaký ten umelecký presah avšak s tohoto kúsku som mal pocit akoby som sledoval prírodopisný film. Ani koniec ma príliš neohúril. Ale zase za málo peňazí tu bola, relatívne, slušne dosiahnutá vizuálna stránka... 2.5* ()

AlistairMir

J*A*S*M měl ve svém komentáři bohužel pravdu, příšerně jsem se nudil. Velká škoda, že jsem si jeho komentář nepřečetl před tím, než jsem se na film podíval. Opravdu se zde nic neděje. Ale bohužel tak kolosálně nic, že ani pochmurný les, deštivo a polorozpadlé budovy to nezachrání, aby to ve mně vyvolalo nějaké napětí, či zájem. Přibližně 95% filmu diváka nemá co děsit a jen kouká na týpka, co tvrdne v rozpadlé budově, mlčí a občas slyší skřeky kolem nebo pozoruje co nahrála jeho kamera. Natočeno sice pěkně, ale když hezky natočím jak někdo hodinu sedí a čumí do zdi, asi taky moc dojem neudělám. Za mě stejně šílená nuda jako Antikrist. Ale pokud patříte mezi tu drtivou menšinu, co dokáže najít zalíbení tam, kde ostatní vidí jen kolosální nudu o ničem, tak budete nadšení. Jedna hvězda z milosti, ale takhle blízko odpadu jsem už dlouho nebyl. ()

MartinNDL

Znáte ty reklamy na chlast s drsnými muži v nehostinné přírodě? Přidejte japonské duchy, pár dialogů ve slovinštině, hodně málo italských frází, několik obrázků ze zoologické učebnice, dívčí sbor, sežeňte bomba kameramana a pokud to natáhnete na celovečerní stopáž, můžete překročit řeku celkem s úspěchem. ()

Havaj8

Jedna polovina filmu je dokumentární video o přírodovědci (pytlákovi), ta druhá, jak je nucenej žít v tajemný vesnici v lese, kde se dějou podivný až skoro žádný věci. Dobrodruh má můj obdiv, že to "přetrpěl" takovou dobu. Svým způsobem i přes tu nudu, bylo jedině dobře, že to bylo převážně v noci, takže jakž takž se tam dalo něco očekávat. Rozpočet musel bejt minimální, něco málo nám k tomu taky řekli a poslední minuty byly aspoň blýsknutím na lepší časy. Pokud někdo není vyloženě fanda do přírody, tak nemůže hodnotit až takhle. Jednu věc stejně nepochopim, kam zmizel karavan? ()

Jimmi

VIdene za dazdivej noci v prazdnej izbe(iba postel a notebook kedze sa chysta prerabka v dome):) Lepsie nacasovanie na tento horor ani nemohol byt....a vsetkym odporucam pockat si aspon na tu dazdivu noc ked uz nebudete cakat na prerabku domu:) K filmu uz asi bolo povedane vsetko..ano je to komorne, skoro nic sa tam nedeje...ale aj tak zaujme. PS: Kedze sa tam ani mco nehovori aj tvorca tituliek to mal lahsie ()

dubinak

Otevřeně se přiznám, že Oltre Il Guado mě opravdu děsilo. Ani jsem nebyla přichystaná na to, že by to mohlo být až tak atmosferické a strašidelné a pustila jsem si film opravdu v noci o samotě. No neměla jsem příliš klidné sledování. Je pravda, že tento italský snímek je hlavně požitkový. Nic pro milovníky akce a lekaček. Určitě by získal cenu za nejpomalejší film roku, a to jsem měla ještě zkrácenou verzi. Každopádně pro mě to byl po dlouhé době kvalitní (!) duchářský (!) zážitek. Pokud jde o FF prvky, měla jsem z nich vždy hodně nepříjemný stísněný pocit v žaludku a skoro až mrazení v zádech. Nemůžu říct, že by mi stopáž neutekla. Byla jsem na to tempo už asi docela připravená dopředu. Díky bohu pan Bianchini nabídl i znepokojivé finále, se kterým jsem byla v poměru k tomu celkovému tempu nadmíru spokojená. Fakt se mi začínají Italové trefovat do chuti. ()

Wade

Za oknem tma mráz a mlha na hodinách 00:32 a já nemohl udělat lépe než si pustit tenhle kousek.Nádherné prostředí spolu s temnou mrazivou atmosférou a perfektní hudbou mi připravilo super podívanou. Obrovské překvapení to je pro mě Oltre il guado a já mu s klidem dám plnou palbu 5*. 100% ()