Alenka v říši divů: Za zrcadlem

Alice in Wonderland: Through the Looking Glass

Alica v Krajine za zrkadlom

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2016, 113 min

• JohnMiller

Myslel som si, že sa mi to nebude páčiť, no predpokladal som, že aspoň farebná kompozícia vizuálnej časti ma nejako zaujme. No, a nie. Kontrast farieb ako balzam na oči v tejto snímke zbytočne hľadať, skôr ma z nepodarených efektov a zlého nasvietenia tieňov boleli oči. Príbeh prázdny ako pohár od piva tomu grády tiež nedodal. Pre deti sa mi to zdalo moc "gulášovité" s tými prechodmi v čase, a pre dospeláka zase zbytočne naťahovaná nuda. Predlohu som nečítal, tak neviem ako sa toho držali, ale predpokladám, že nijako.. Inak by to nebolo tak slávne. Skutočne nepodarený kúsok.(29.9.2016)

Pro mě to bylo docela zklamaní, po úžasném prvním díle, kterému jsem dala plný počet hvězdiček jsem čekala něco více, ale většinou pokračování dobře nedopadnou. Nicméně mě navnadil dokonale zpracovaný trailer, jenže film je něco jiného. Velkým problémem je příběh, který je jakoby nedomyšlený, místy nudný a hlavně Říše divů nenabídla nic nového, snad jen kromě Pána Času, kterého ztvárnil dokonalý Sacha Baron Cohen. Helena Bonham Carter v roli Srdcové královny nenabídla nic, čím by si mě získala, spíše mi připadla velice naivní. Škoda, že více prostoru v příběhu nedostali i vedlejší postavy jako Zajíc, Šklíba nebo houseňák Absolem, ale bylo to důstojné rozloučení s Alanem Rickmanem, akorát příběh nenabídl nic nového ani originálního.(28.5.2016)

Alenka je tu podruhé. Sice už je to o něco slabší, ale pořád to má šťávu. Absence Tima Burtona trochu zamrzí, ale co už. Mohlo to dopadnout hůř... Opět se vracíme do onoho kouzelného světa. Tentokrát se to dost točí kolem Kloboučníka, který hledá svou ztracenou rodinu. Najdeme tu i nové postavy, jako je například Čas v podání Sachi Baron Cohena. Celkem dost se tu cestuje čas. Jeho pojetí je docela originální. Mia Wasikowska je okouzlující jako vždy. Ale jinak už asi snímek nemá mnoho co nabídnout. Snad už nebude pokračování. "Za jak dlouho je brzy?"(7.10.2016)

Na pokračování Burtonovy Alenky jsem se těšil, i když jsem měl jisté obavy, aby to neskončilo jako neřízená taškařice bez jakéhokoli řádu a děje. Naštěstí to dle mého názoru dopadlo velice solidně a já jsem odcházel z kina spokojený. Zaujal mě nápad s cestováním v čase (pomocí chronosféry), což je sice velice ohraný prvek, ale i tak to bylo pojmuto originálně a jen jsem čekal, jak se to všechno bude vyvíjet. Celkem mě překvapila totožnost největšího záporáka filmu, protože trailery naznačovaly něco úplně jiného - což ale beru jako chytré matení diváka, kterému se dostane během projekce překvapení. Co se technického zpracování týká, tak je to v podstatě stejně pestrobarevné a až nepřirozeně umělé jako v jedničce, ale to mi vůbec nevadilo. Hudební stránka byla též nepřeslechnutelné a potěšil mě závěrečný song od Pink (v poslední době jsou ve filmech opravdu nádherné titulní písně - např. Zootropolis či Lovec: Zimní válka). Herecké obsazení bylo výborné, přičemž nováček Sacha Baron Cohen mě královsky bavil - nejhumornější scéna bylo jeho zdržování u čajového dýchánku. Zkrátka pokračování, které jedničce rozhodně nedělá ostudu, ba dokonce přináší i něco nového.(2.6.2016)

"Proč se s tím dějem vůbec obtěžujou?!", pronesl jsem znuděným a lehce naštvaným hlasem do potemnělého pokoje. Druhého pokračování rozpačité adaptace se chopil mně neznámý James Bobin a Burtonův svět okopíroval s překvapivou jistotou. A možná protože scenáristka zůstala stejná, okopíroval i sterilnost a zážitkovou prázdnotu. Po úvodu, který by mohl být úplně z jiného filmu, se příběh zlomil do zápletky, která by mohla být z úplně jiného světa. Cestuje se časem, prostorem a nebýt povědomých postav, šlo by o zaměnitelné dětské fantasy. Záměr byl asi ukázat co nejvíc roztodivných lokací a navštívit staré známé v jiných dobách, ovšem zvrhlo se to v exkurzi do vypiplaných krajinek a odfláknutého děje. Stejně jako v jedničce, i tady dojem zachraňují herci. Sascha Baron Cohen je vynikající jako téměř vždy a Mia Wasikowska snad nikdy nezklamala. Johnny Depp si už poněkolikáté v kariéře nanesl tlustou vrstvu líčidel a odehrál svůj průměr. Through the Looking Glass je tuctová disneyovka pro mladší děti, což není nutně zápor. Na zážitku se to ovšem projeví. Alibistické tři hvězdičky.(9.11.2016)