Alenka v říši divů: Za zrcadlem

Alice in Wonderland 2

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2016, 113 min

Druhý díl Alenky bez Tima Burtona strádá po diváckém zájmu o postavy. Divák by si je měl pamatovat dokonale z prvního dílu, protože jinak mu zde poslouží pouze jako podivné figurky předvádějící trochu humoru. Jen nová postava Času dostane více prostoru, aby si ji divák mohl oblíbit. Ze starých "známých" stojí za zmínku jen zlá potvora s velkou hlavou, která je v podání Heleny Bonham Carter boží. Místo práce s postavami a rozplývání se nad krásným prostředím se druhý díl tedy zaměřuje spíše na motání se v čase a prostoru. A to je docela nuda. Epický souboj ze závěru prvního dílu by se těžko překonával, ale tady o to není ani snaha. A triky, které mi jediné vadily v prvním dílu? Bohužel stejné. Je jich moc a některé ani dobře nevypadají.(5.10.2016)

• kingik

Film Naprdlajs. A zasloužený propadák k tomu. Je mně až líto, do čeho se nechá uvrtat Johnny Depp. Tentokrát už je za hlavní hvězdu filmu, je ho o něco víc než posledně, ale je znát, že je to jen dojení mrtvé krávy. Úhlavním problémem je, že pokračování produkuje Pizdney, společnost, která by i dětské omalovánky zbavila krutosti a udělala z nich ňuňu miláška. Do toho diváka praští šílený scénář, který devalvuje kouzlo postav, když z nich dělá nepoužitelné hrdiny. Proti cestování v čase nemám námitek, ale patří do jiného filmu, ne k postavičkám podle Lewise Carrolla. Vedle toho je to námět provařený, nijak objevný, v podobně typizovaném filmu fungující jen z 30%. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak Zlá královna přišla ke své vodnaté hlavě, s obsahem nejspíše budete korespondovat. Jen ten film je přesolený bizarním dějem, který je postupně pitomě redukován, až vyústí do stupid přeslazeného závěru, v němž neomylně odhadnete kdo a jak dopadne. A nepovažuji to za spoilerování, prostě je to celé až tak průhledné. V pokračování je až k prasknutí CGI, které sází na kvalitu, kdo viděl jedničku, už tak u vytržení nebude. Pár scén má potenciál, jenže to by film nemohl být přístupný, aby se z něj něco vyrazilo, co předchozí díl neměl, něco temného. Režisér James Bobin, mezi jehož nejlepší počiny patří Mupeti I/II, film jen pospojoval hezkými vizuálními obrázky, vyprávění mu ale nejde. Scénář dodala renomovaná Linda Woolverton, jenže pryč je její invenční přístup. Většina filmu má především gulášový ráz, pokud nemáte nakoukanou jedničku, vůbec se do pokračování nepouštějte. Budete se ztrácet jak v motivacích postav, tak i v jejich charakterizaci. Sacha Baron Cohen ztvárnil Čas, za celou dobu jsem nebyl schopný rozpoznat, jestli je to záporná postava, či nikoliv. Kloboučník Johnnyho Deppa je naprosto zbytečný. Proč by měla Alice dávat v sázku svůj život, aby zachránila jeho rodiče skrze návrat v čase, když o nich nic důležitého neví. A k čemu nevraživost urozených sester, když v závěru vidíme jejich trapné smíření. A to jsou jen některé výtky, se kterými nebudu zdržovat. CGI smršť, herecké hvězdy, hitovka od Pink v závěrečných titulcích, ale dojem z filmu je převážně nepřehledný a nanicovatý. 4/10.(30.9.2017)

Na pokračování Burtonovy Alenky jsem se těšil, i když jsem měl jisté obavy, aby to neskončilo jako neřízená taškařice bez jakéhokoli řádu a děje. Naštěstí to dle mého názoru dopadlo velice solidně a já jsem odcházel z kina spokojený. Zaujal mě nápad s cestováním v čase (pomocí chronosféry), což je sice velice ohraný prvek, ale i tak to bylo pojmuto originálně a jen jsem čekal, jak se to všechno bude vyvíjet. Celkem mě překvapila totožnost největšího záporáka filmu, protože trailery naznačovaly něco úplně jiného - což ale beru jako chytré matení diváka, kterému se dostane během projekce překvapení. Co se technického zpracování týká, tak je to v podstatě stejně pestrobarevné a až nepřirozeně umělé jako v jedničce, ale to mi vůbec nevadilo. Hudební stránka byla též nepřeslechnutelné a potěšil mě závěrečný song od Pink (v poslední době jsou ve filmech opravdu nádherné titulní písně - např. Zootropolis či Lovec: Zimní válka). Herecké obsazení bylo výborné, přičemž nováček Sacha Baron Cohen mě královsky bavil - nejhumornější scéna bylo jeho zdržování u čajového dýchánku. Zkrátka pokračování, které jedničce rozhodně nedělá ostudu, ba dokonce přináší i něco nového.(2.6.2016)

Tahle Alenka mi přijde dějovější a přece jen už nemám z Miy tak nepatřičný pocit, protože jsem s ní už pár filmů zhlédla. Co mi ale na Alence začíná hodně vadit - a nevěřila bych, že to kdy řeknu - je Johnny Depp. Pehrává, ksichtí se, má nepřirozený gesta a začíná vypadat, ač nalíčený zcela jinak, jak parodie na Jacka Sparrowa. Achjo, asi jsem už moc stará. Nesedla mi tu ani Helena Bonham Carter, která je příliš expresivní a její postava je plochá. Naproti tomu Sacha Baron Cohen tu má svou životní roli a jeho postava je propracovaná a zajímavá. Jak asi vypadá knižní předloha..(17.10.2016)

Druhá Alenka už mě neokouzlila tolik, jako ta první. Ne že by příběh nebo režie byly nějak výrazně horší, ale to je prostě osud spousty filmových "dvojek", že pokud nejsou výrazně lepší/zajímavější než "jedničky", nevzbudí už tolik nadšení. Každopádně je to krásná, bizarně poetická oddechovka. Pro malé prcky sice samozřejmě opět není, ale starší děti by ji měly přežít bez nočních můr a dospělým pak, i těm jednodušším, její paradoxy cestování časem určitě nezamotají kedlubny tolik, jako leckterá překombinovaná scífka.(16.6.2016)

• Johnny Depp