Neviditelní

• Slovensko Neviditeľní
Česko, 2014, 12 h 6 min (Minutáž: 51–60 min)

Epizody(13)

Vypadají jako my, mluví jako my, ale mají něco navíc – gen, který jim umožňuje dýchat vodu. Aniž to tušíme, žijí mezi námi. Vodní lidé. Není to pohádka – je to realita a čistá pravda. Neviditelní je název třináctidílného komediálního seriálu o menšině, žijící v utajení mezi námi. O vodních lidech. Vypadají jako my, mluví jako my, ale mají něco navíc – akvagen, který jim umožňuje dýchat vodu. V poslední době jich ubývá. Páření se „suchými" totiž snižuje kvalitu jedinečného genu a vodníci postupně přicházejí o svou zázračnou schopnost. Někdy se mezi nimi objeví tzv. „vlk", tedy vodník, který o sobě nevěděl, že je vodník. A když se vodnickým vlkem stane známý pražský lobbista Laušman a navíc před objektivy televizních kamer, nastává problém. A hned dvojitý – suchý notorický podvodník Laušman má v patách policii a nově objevený vodník Laušman vodní lidi, kteří se bojí prozrazení. Díky váhavosti a neschopnosti obou skupin Laušmanových nepřátel získá lobbista spojence, který mu zachrání život. A netuší, co všechno jeho záchranou rozpoutá... (Česká televize)

kocik1

Konečně jednou nápad v českých luzích a hájích. Absurdní humor a recese, jakoby tenhle seriál předurčovaly k nezapomenutelným zážitkům. Jenže je to bohužel celé zpracované poněkud nešikovně, až těžkotonážně, místy se člověk královsky baví a místy zklamaně mhouří oči nad nedotaženým vtipem. Nápad je opravdu dobrý, líbí se mi (záměrně) absurdní zvraty v ději, bohužel je však pravdou, že seriál byl šitý horkou jehlou a to, co mu nejvíc chybí, je řemeslo. Chtělo by to vypilovat vtipy, pointy a mohl to být (k dnešnímu dni 5/10/14) kultovní, dokonalý seriál. Opravdu mě to mrzí, protože potenciál tu je. Popravdě řečeno je to od dob Arabely po dlouhé době český seriál, na jehož pokračování se zatím i přes všechny mouchy těším:-)). ()

honajz

Po celém seriálu. Zpočátku to mělo zajímavě našlápnuto a hodně mne to bavilo. Zajímavě vytvořený svět, jeziny, nejasná postava Laušmana, omlazující voda a tajemná jeskyně, propojení s církví. Jenže někde po třetině to dech ztratilo a stala se z toho rozplizlá kravinka o ničem, nic nebylo nikam dovedené, natož do konce, vtipy se opakovaly a nudily, celé se to najednou soustředilo na pokus vodníků restituovat celý svět (ach, jak vtipná satira!), jenže ani to není nijak dotažené, a i to je podáno utahaně, až se jeden nudí. Čekal bych třeba záběry z oné tajemné vodnické jeskyně, nic, Laušman někam odplave, a pak najednou něco má. Ta církev je taky nakonec jen povrchní vtípek, nikam dál nedotažený. Dokonce se v následujících dílech ani nedodržují zákony dané v začátku seriálu. Promarněný potenciál. Jediné plus - super exteriéry a lokace kolem Vltavy. ()

Gwaihir

Nemusí pršet, stačí když v rámci televizní produkce české provenience odkápne jednou za čas do éteru něco nápaditého, což se v tomto případě rozhodně stalo. Zpočátku jsem tomu sice příliš důvěry nedával, ale o to víc mě těší výsledek, který přenesl na obrazovky funkční vodnický svět a který svou přesně mířenou satirou a chytrým humorem plave ve vodách současné zábavy velmi zdatně. Pro mě jsou tedy Neviditelní příjemným překvapením, jemuž nechybí originalita a kvalitní herectví. Roztomilá blbka Barbory Polákové a neortodoxní páter Radka Holuba jsou naprosto dokonalí. Kámen. 80 % ()

patrikus

Paráda, zajímavý scénář s originálním tématem, místy velmi vtipné. Společenská satira s vodníky? Proč ne... Skvělý Luděk Sobota, Langmajer i Poláková. I ostatní jsou dobře obsazeni. Trochu jsem měl problém s hudbou, jako z kouzelné školky, nebo z nějakého ubohého večerníčku, ale nakonec jsem si nějak zvykl. Dobrý komediální seriál je to, co v Čechách chybí, a málokomu se podaří vyšplhat alespoň na průměr !! Ani vizuálně to nevypadá špatně ♪♫ ()

kingik

Topení povoleno! Hodili Radka Bajgara do nepříliš stojatých a poměrně záludných (vodnických) vod a on kupodivu plave, a dokonce proti proudu (televizní tvůrčí zábavy). A je odvážný i ve střídání (plaveckých) stylů a hezky kope tvůrčími nožičkami a jeho makovička vymýšlí jeden nápad za druhým.Tímto budiž Radkovi odpuštěno, že před deseti lety na televizním národu spáchal tvůrčí zločin proti lidskosti, když na záchodě vysral obří lejno a po kvalitních cereáliích, které si denně dopřával, jej nazval "Ulice". Dnes je jinde. Rozhodl se oživit specifický žánr české crazy komedie s prvky scifi, se kterým kdysi markantní úspěchy sklízelo potentní proslulé duo Vorlíček/Macourek. Čtyři dekády se nikdo neodvážil pustit do úzce profilové vodnické tématiky, až nyní. Konfrontace s vodnickou rodinou Vydrovic, je z diváckého pohledu velice dobrá a osvěžující. Nechybí správně posazený humor. Trojice Hádek-Chýlková-Bartoška jsou vynikající a umí své postavy stylově i výrazově podat. Postav v tomhle seriálu ale není rozhodně málo, a to je jedno z úskalí, které seriálu bere sílu. Divák, nechce-li se začít v těch postavách, potažmo ději, po "vodnicku" topit, musí chtě nechtě strávit postavy, které na jedné straně břehu baví, a když doplave spolu s nimi až na druhý břeh, tak by tam některé nejraději nechal. To platí o Laušmanovi Jiřího Langmajera. Pro mě je tento herec až principiálně poslední dobou otravný. Dále do toho spadá i zbytečný Luděk Sobota a obecně platí, že čím známější herec, tím horší herecký výkon. Nebo ještě lépe zní - nezajímavý herecký výkon. Neherci Ondřej Hejma nebo Pavlína Danková jsou i na malém prostoru, který je jim dopřán, více než zoufalí. Z postav, které mají větší prostor, zaujme Barbora Poláková, která má trademark na postavy s bezbřehou naivitou, kterým umí dodat "naturščikovský" nádech, i když se najdou jistě i tací, jež budou namítat, že se takovéto uchopení její postavy sem moc nehodilo. Rozhodně za pozornost stojí sexy vystylingované trio Jezin, jmenovitě Nováková-Pazderková-Plodková, které vůbec nejsou tak šeredné, jak se o nich v seriálu říká. Skvěle posazená postava s negativním zabarvením je slečna Berková Marie Doležalové, která postupně scénu od scény nabírá vražednou sílu, kdy jí věřím její nezvladatelnou touhu topit návštěvníky koupaliště. Aby se nazapomínalo na konfrontaci vodníků s realitou, je přítomna policejní komisařka v podání tradičně herecky neotřelé Simony Babčákové, která se svým týmem vede vyšetřování, které v její kariéře nemá obdoby, a tím pádem, jí nedá ani chvíli spát. I přes značné riziko naservírovat divákům žánr, který už je mnohými považován za dávno mrtvý, není vše, co je na vodní hladině, v tomto případě ji představuje televizní obrazovka, ideálně třpytivé. Bajgarovi do vyváženého a stoprocentně přehledného režijního uchopení chybí nějaký ten coul a v praxi to znamená, že si velmi často vystačí se střídáním originálních, někdy až vtipně-temných momentů a s nimi střídá i nezáživné sekvence, které jednotlivým dílům ubírají na tempu, anebo do děje zapadají až příliš komplikovaně. Vylepšil bych i hudbu, ačkoliv úvodní titulky se nesou ve "vorlíčkomacourkovském" stylu, který však Bajgar překvapivě otrocky nenapodobuje, zato však v jeho seriálu je pár "mráčkovských" odkazů, kterých si povšimne jen pozorný a znalý divák. Přejme tedy, aby divák s tímhle specifickým seriálem nezažil tonutí a užil si vodníky mezi námi. Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

• Režisér Radek Bajgar netají, že pri tvorbe námetu sa voľne inšpiroval slávnou komédiou Jak utopit Dr. Mráčka (1974). Pred začiatkom nakrúcania sa stretol s jej režisérom Václavom Vorlíčkom, autorom knihy Petrom Markovom a vdovou po scenáristovi Milošovi Macourkovi. Vorlíček dokonca prijal čestnú rolu jedného z členov vodníckej rady. Vorlíček však na toto nemá práve pozitívny pohľad. Vo svojej knihe "Pane, vy jste režisér!" hovorí, že nápad z filmu bol pre tento seriál de facto ukradnutý. Neskôr bol za to kompenzovaný čiastkou 100,000 Kč. (krasomama)