Ghoul

• Slovensko Ghoul

Deratizer

Tento horor staví strašení na hlasitých, zvukově nereálných, dějově nesmyslných lekačkách. Proč mám padat leknutím z křesla, když chlap mírně bouchne ženu rukou do břicha (navíc to nemá žádné opodstatnění v další části filmu)? Tohle má tvořit strašení v hororu? Proč tak děsivý zvuk u scény, která není děsivá, proč nereálný zvuk u scény, která by v reálu byla sotva slyšet? Prostě proto, aby se nenáročný divák z principu lekl, ikdyž dějově není čeho! A tento styl strašení infarktovými zvukovými efekty se line celým filmem. Ve filmu je chlap, který je zženštěle posraný až za ušima z ničeho, lekne se jakýchsi fusaklí na šňůře, které jsou opět důvod využít hlasité lekačky. Postava. která v jednu chvíli tvrdí, jak nevěří na duchy, posléze hysterčí, jak její kolegyně zemřela díky kletbě, která na ni byla uvalena. Námět by nebyl špatnej, ale to laciné a násilné lekání diváka níčím, jen zvukovými šoky, to se jen tak nevidí. Viděno v multikanálu na domácím kině....................Má smysl si film pustit v multikanálové zvukové stopě? "NE". ()

Rockerman

Petru Jáklovi nelze upřít odvaha, s jakou se pustil do žánru a tématu ve světě již dost profláklém. Skutečně roztřesených, polodokumentárních kamer, natáčející jakoby náhodou nadpřirozené věci jsme tu měli už hodně a úroveň snímků byla různá. Odvážnému štěstí přeje, se říká a opravdu pan režisér se za svůj horůrek vůbec stydět nemusí. Je to minimálně srovnatelný film s těmi zahraničními, které disponují daleko větším rozpočtem. Čikatilo byl děsný už za svého života, tak jaký asi musí být jeho duch? Správně to zlo po většinu času jen tušíme, ale nevidíme. I to je známka nadprůměrného hororu. Do poloviny trošku nuda, ale ve druhé části napětí hezky graduje a já mohu říci, že jsem byl mile překvapen tímto filmem a dávám pevné tři hvězdy = 60%. ()

fr3ak

Je docela smutné, že námět je první a poslední zajímavá věc na tomto "hororu". Čekal jsem že Jákl, který prý ten film propagoval kde mohl, natočí něco osobitého a ne film, který vypadá jako práce amatéra/fanouška co dostal trochu peněz. Všechny neduhy západního hororu tu jsou samozřejmě přítomné, takže se připravte na rádoby děsivé lekačky doprovázené přehuleným zvukovým efektem (ke konci už je jejich koncentrace vyloženě odporná), bez nich by to přece nefungovalo že? Neumíte vytvořit atmosféru? Nevadí, udělejte hlasité BAF! a říkejte tomu horor. Film bez ksichtu, který bohužel nemá na to, aby ve světě něím zaujal... ()

Kolssteyn

Ufňukaná parta lidí se rozhodla za rodičovské kapesné strávit svoji dovolenou na Ukrajině. A co čert nechtěl, v noci chvílemi už ani ta kamera nesvítila a brečeli ještě víc než ve dne... ()

figliar

Film tak desivý, že diváci odchádzali z kina. Toto som videl napísané na internete. No, ja by som tiež odišiel, ale zrejme z nudy. Hodina a pol roztrasenej kamery, vrieskajúcich ľudí a tmy, k tomu nulový príbeh. Sám neviem za čom som dal túto jednu hviezdičku. ()

Faila

Očekávání jsem měla dost nízké a snad i proto jsem byla příjemně překvapená. Ale po Záhadě Blair Witch je Ghoul prvním filmem, kde na mě tento dokumentární styl vyprávění doopravdy zapůsobil. A ty občasné "nechutnosti", které se ve filmu objevily, mi do něj - vzhledem k tématu - pasovaly a nepůsobily na mě jako zbytečnosti. A upřímně jsem se chvílemi i bála, což se mi u hororu ("novodobého", tedy tak max. 20 let starého) už dlouho nestalo. ()

Rathalos

Tak na to,ze tento film mal v rezii Cech Petr Jakl,tak to musim zatlieskat,jeden z najlepsich hororov v style found footage,aky som kedy videl,napinava a hlavne strasidelna zalezitost so skvelou atmosferou,ktora ma uplne pohltila,naplno vychutnane a nadmieru spokojny...:-) ()

domirovec

Andrej Čikatilo: Found Footage. --- No, tak jak zde v komentářích již více lidí zmínilo, tak ano, na české poměry je to velice vydařené. ''Lekačkových'' scén je zde docela přiměřeně, i přesto, že většina z nich je předvídatelná a, co si budeme nalhávat, zas tak moc nevyděsí. Atmosféra kolem starý ukrajinský chaloupky však za celou stopáž příjemně graduje a je doopravdy nepříjemná. Postavy si zase (jako to u FF hororů bývá) pořádně vyřvou hlasivky, rozhádají se a dostanou se do pěkné šlamastiky. Áách joo.. Takže nic zrovna nového, ale zároveň to potěšilo, co víc dodat. Čtyři hvězdičky však nedám, to bych se i já trošku styděl. 3/5 ()

akvidzerp

Jednoduše: nebavilo mě to. Věčně rozechvělá kamera ve mně málem vyvolala mořskou nemoc. Dvě hvězdy za sympatie k Petru Jáklovi a obdiv k jeho ambicím. ()

bubblebobble

Tomu, čo u mňa v Blairwitch absolútne nefungovalo sa tu darí na maximum. Zatiaľ čo v BW mi tá neschopnosť nájsť cestu von pripadala miestami komicky, tu je to uveriteľné. Ťaživé, depresívne, skľučujúce. Jeden z mála hororov, ktorým sa podarilo ma vydesiť. A opäť v modrých číslach. Chápem, že to nie je dokonalé ale svoju úlohu splnilo. ()

KafuR

Takovéto žánrové perly se z našich luhů a hájů nevypouští nijak často na to, aby mohli místní přechytřelí mentálové sáhodlouze oslňovat svoje nepočetné publikum tím, že podobný filmový matroš už přece viděli z amerických lesů někde u Burkitsville před patnácti lety, protože tamější Blérskou čarodějnici Jákl překonává přinejmenším kvalitními lekačkami, které sice nepřicházejí s ničím novým, ale pouze s klasickým volume doprava a kopnutím do kamery, ať to má ten správný třaslavý říz, ale celkově, když nad tím tak vším přemýšlím, nebýt úplného konce, který se snaží oslnit " velice nečekanou" pointou a tím pak obírá diváka o jakékoliv kalkulování, byl bych úplně spokojen, protože dívat se rozhodně bylo na co. V neposlední řadě se ale také určitě jedná o film, jehož zpracování si nejlépe užijete v kině, protože na bububu z monitoru počítače se dá na rozdíl od kina reagovat rychlým přivřením obrazovky. ()

Ozzy2

Béčkové horrory jsou už 30 let passé, takže je velice humorné, že český rádoby-režisér něco takového natočí v roce 2015.Nebo spíše zbytečné. ()

S.U.E.S.

Jak tady už mnohokrát zaznělo, Ghoul nepřináší do tohoto subžánru vůbec nic nového. Dokonce by se dalo i říct, že film je opravdu spíš temný thriller (jak uvádí český plakát) s prvky hororu než horor samotný (Jákl by potřeboval trochu zapracovat na jednotlivých lekačkách a v některých okamžicích trochu přidat na plynu, jelikož mu to i přes klasické zvýšení zvuku moc nevychází a ze všech lekaček, které ve filmu jsou jsem se snad žádné nelekl). Nicméně, atmosféra Ghoula je naprosto perfektní a společně se skvěle vybranými neznámými herci a lokacemi, které bychom pomalu našli i u nás v lesích, dodávají filmu opravdu pocit realističnosti a takového toho divného pocitu, který máte když vkročíte do nějaké staré opuštěné budovy či místa, kde kdysi někdo žil. A fakt, že to točili Češi ještě víc umocňuje moji osobní radost z toho, že i my dokážeme natočit klasický 'áčkový' horor pro kina (nepočítám naši amatérskou tvorbu a některé klasiky jako třeba Spalovače mrtvol apod.) bez toho, aby to celé působilo jako parodie nebo nechtěná komedie. Za to všem, kteří se podíleli na vzniku Ghoula, palec nahoru. A konečné hodnocení? Objektivně je to tak na 3*, protože tomu pár věcí k umocnění stoprocentního zážitku chybí a navíc se nemůžu zbavit dojmu, že po ohlasech z premiéry jsem to čekal trošku 'drsnější'. Ale vzhledem k faktu, že se jedná o český počin který se dostal do kin a pro mě osobně je například mnohem lepší, než třeba takové Černobylské deníky tomu ty 4* dám. Možná se vám to zdá nadhodnocené jenom proto, že je to český film ale vždy když si pomyslím že bych tomu měl dát ty 3*, vzpomenu si na 'hity' jako Čepel smrti nebo Poslední výkřik. :) PS: Kdybych nevěděl že to točili Češi, tak bych to asi vůbec nepoznal neboť celkový styl nepřipomíná nic, co u nás naši tvůrci natáčí a pak pouští do kin. ()

katmandzoo

Zaujímavý počin českého režiséra snažiaci sa prostredníctvom dokumentárneho spracovania vyrozprávať príbeh o jednom z najväčších kanibalov všetkých čias, Andrejovi Čikatilovi. Film začína tradične, ako sme pri podobných snímkoch zvyknutý. Partia mladých ľudí sa rozhodne natočiť rozhovor s jedným z kanibalov, ktorý sa počas hladomoru odhodlal k drastickému činu, a to zjesť malé dieťa. Postupne sa v chalupe začínajú diať nevysvetliteľné veci a postavy sa pre efekt začínajú správať iracionálne. Samotné rozuzlenie dodáva deju nový rozmer, no dalo sa podľa mňa z toho vyťažiť oveľa viac, keďže samotná postava Čikatila je veľmi vďačný materiál a pokiaľ viem, tak k jej filmovému spracovaniu sa ešte nik neodhodlal. Jákl týmto snímkom mohol preraziť i vo svete, čo je trošku na škodu, lebo potenciál tam rozhodne bol. Páči sa mi však, že tvorcovia príliš netlačili a pílu čo sa dĺžky týka a šli rovno na vec od úvodných minút. Priemerný snímok, ktorý ani neohúri, ani nesklame. ()

AngelG

Tak tohle bylo fakt ono ?! No, jak shrnout své pocity.. Když bych napsala, že tohle si v mých očích zaslouží metál "sračka roku", bylo by to příliš kritické? Ne nebylo. Protože prostě tohle nemůže snad nikdo, ani samotný Jákl, brát jako nějaký zázrak ve vodách hororu a to chápu, jak těžké musí být, přijít s něčím co dnes zaujme a sklidí potlesk, když už všechno bylo milionkrát natočené. Ale jak je i přesto možné, že se pořád najdou lidi, co to dokážou? Asi to chce zapnout mozeček a nad tím dějem popřemýšlet o něco dýl jak 2 hoďky. Děj totálně neoriginální a zápletka tak stupidní až to bolí, samozřejmě nejvíc předvídatelné, postavy naprosto nesympatické a chovající se tak nelogicky, že pouze doufáte, ať už je konečně sakra něco sejme. Jediné plus je podle mě to prostředí, ty hnusné lesy, hnusné počasí a ještě hnusnější barák. Ale to je opravdu vše, pouze jedno veliké zklamání a když si představím, že jsem na to chtěla jít do kina, to by byly ty nejvíc oplakávané minuty mého života.. ()