Blair Witch: 20 let poté

USA, 2016, 90 min

Adam Wingard

Simon Barrett

Adam Wingard

Jakožto zdejší hororový expert smekám před Adamem Wingardem klobouk. Nejenže nechal nepovedenou amatérskou slátaninu z roku 1999 definitivně zmizet v hororovém propadlišti. On prostřednictvím svého sequelu, jehož příběh se odehrává 20 let po zmizení Heather Donahue, dokonce pronikl k čiré hororové esenci, čímž tak pokračuje v odkazu Eggersovy jedinečné Čarodějnice z minulého roku. Běžný popkornový divák, který si neumí představit horor bez hektolitrů krve, bude při sledování Blair Witch nejspíše zklamán. Ano, vyskytuje se zde i několik kvalitních gore scén, ale ty slouží pouze jako taková nadstavba k bezchybně gradované atmosféře snímku, která diváka v závěru doslova roztrhá na kusy. Jakmile se společně s hlavními postavami rozhodnete vstoupit do tajuplných marylandských lesů, pocitů všudypřítomné tísně, zmaru, šílenství či paranoie se již nezbavíte. A jestliže se domníváte, že pro vás již nemůže být hůře, jste na omylu. V závěrečné intenzivní 20-ti minutovce vás Blair Witch vystaví tváří v tvář koncentrovanému strachu. A kdo bude následně tvrdit, že toto mrazivé setkání přečkal, aniž by se mu zrychlil dech, rozbušilo srdce, zvýšil krevní tlak či naskočila husí kůže, ten jednoduše lže. Veškerá další slova jsou zbytečná. Blair Witch lze bez jakýchkoliv pochybností považovat za jeden z nejlepších hororů filmové historie a já ze své pozice zdejšího hororového odborníka apeluji na všechny distributory, aby se vzpamatovali z letargie a poslali tento hororový klenot do českých kin.(22.9.2016)

Oproti zcela nudné jedničce, u které jsem nikdy nepochopil, co na ní lidi posadilo na zadek, je tohle rozhodně lepší, ale stále to má do pecky příšerně daleko. První polovina filmu je totálně nudná, druhá polovina totálně uřvaná, no už se něco děje, každopádně žádná sláva to není. Víc než dvě hvězdy si to nezaslouží, ale jelikož jedničku to převyšuje asi tak o dvě třídy, tak nadhodnotím a mrsknu třetí, zcela nezaslouženou snad jako poděkování, že to nebyla až taková blbost. Nejlepší je rozhodně závěrečná dvacetiminutovka v domku na samotě u lesa, ale to cca půl vteřinové ukazování něčeho (čarodějnice? bezďačky? bubáka? ) si rejža mohl klidně odpustit. Z neherců lze fandit dronu, který ale moc prostoru nedostane. Z živých neherců nelze fandit nikomu, ale můžete si určit pořadí, kdo Vám poleze krkem nejvíc. Za mě vyhrála Ashley a v těsném závěsu za ní se umístil Lane. Strach vám (NE)naženou klacky, šutry, rozklepaná kamera, jekot, tma a hromy s blesky. Konec je originální jak hranolky k hambáči a pokud čekáte potitulkovou scénu, zachráním Vám pár minut života - Žádná není.(20.1.2017)

• JohnCZ

První Blair Witch byl docela zjevení a vlastně jeden z prvních, ne-li úplně první found footage horor. I tak to byl vlastně docela průměrnej a nezajímavej film a nejinak je tomu i tady. Jen je to o 17 let novější, ale je to nudné, nic tam pořádně není vidět, hodinu a půl tam kdosi s kamerou běhá v noci po lese a natáčí listoví stromů, do toho hystericky a řve a hučí do toho random různé wannabe děsivé zvuky. Finále je pak intenzivní, až jsem se zamýšlel nad zvednutím hodnocení, ale samotnej konec je slaboučký a o ničem. Prostě znova úplně to samé, jen snad ještě horší a bez jakýchkoli inovací.(29.7.2017)

• Frajer42

Spoilery! Jelikož se mi nelíbil první ani druhý díl, tak jsem si zcela logicky nemohl nechat ujít díl třetí, do kterého jsem se pustil se zcela nulovým očekáváním. Tato nulová očekávání byla veskrze naplněna a snímek opravdu ničím nepřekvapil a nepotěšil. Na úvod čeká diváky tradičních 30 minut plných pokusů o "hahaha", načež následuje celých 60 minut nepříliš zdařilého "bububu". V první části divák zaregistruje jistou modernizaci dokumentační techniky. Mezi bandu totálních facebookových retardů přibyl dron, který je z pohledu děje zcela nepodstatný a absolutně nechápu, z jakého důvodu byl do filmu zakomponován. Asi dvakrát z něj během filmu vidíte totožné záběry lesa. Kromě drona si divák užije například pohledu na černouška, který se pokouší postavit si stan, což se mu pochopitelně nedaří, neboť černoušci jsou mistři ve stavění pouze jednoho typu stanu. Dále mě velmi zaujalo, že je snímek natolik nabití smysluplnou akcí, že se do něj vešlo i zdokumentované čůrání na strom. V momentu, kdy už nemůže být ani nejmenších pochyb o duševní nerovnováze všech lidí, kteří s tímto nesmyslem mají spojené jméno, konečně následuje noc, po které by se mělo přejít do fáze "bububu". Fáze "bububu" stojí za hovno. To, jak si ji užijete se odvíjí čistě od toho, jak dobrou máte představivost. Při používání roztřepaných kamer v naprosté tmě není kupodivu vidět nic jiného než naprostá tma. Tento nepříjemný fakt se tvůrci evidentně snažili kompenzovat zvukem, neboť jak si bystřejší lidé uvědomují, tak zvuk není závislý na intenzitě osvětlení a je slyšet vždy. Tím spíše, když jej pustíte divákům do oušek pořádně hlasitě. Úplnou novinkou jsou v této, doufejme, že maximálně trilogii, padající stromy. Respektive vraždění pomocí padajících stromů. Nic blbějšího se snad na scéně ani nemohlo objevit. Snímek se drží zaběhlých standardů a jako první se odeberou na věčnost opičáci. Opičačka si zraní nožku o kámen a na opičáka spadne právě dříve zmíněný strom. Celý můj divácký dojem zachránila závěrečná naháněčka v domě, která jediná měla opravdu šmrnc a byla opravdu jedinou kvalitní sekvencí filmu. Film totálně padá na katastrofálním obsazení, lobotomickém scénáři a kupodivu i na otřesné kameře, která měla být jeho předností. Lepší hvězda.(3.1.2017)

Štandardný refresh či remake čarodejnice z Blair.Tí, ktorí nemali možnosť vidieť prvého priekopníka žánru ff samotnú prvotinu jeho veličenstva Záhadu Blair Witch (tím pádom nemajú možnosť porovnávania) by sa im toto mohlo veľmi páčiť.Naopak tí z Vás,ktorí nemajú trpezlivosť pre tento druh trasúcej sa kamery ani si to nepúšťajte.Upozorňujem,že ani cez tie najmodernejšie technologie (pomôcky) akými sú GPS,dron,vysielačky.. nedokázal natáčací štáb prešťať čiernu mágiu neviditeľného zla,ale o to desivejšieho.Lenže atmoséra?Tá pošla ako jarný sneh.Tento príbeh už nemá bohužiaľ čím prekvapiť,takmer suchú špongiu nevyžmýkaš. Týmto zatiaľ posledným pokračovaním si u mňa pribili akoby klinec do rakvy a samotný záver mi zasadil poriadnu ranu.Takýchto pokračovaní,kde sa budú všetci hľadať navzájom môžu nakrútiť xy,ale s mojou podporou ani len zo zvedavosti už nerátajte.Možno v bud.živote.Porovnávam z orginálom a som znechutená.Z úcty a snahy aspoň priblíženia sa udeľujem ***/*****.(24.12.2016)

• - Další pokračování po filmu Záhada Blair Witch 2 (2000) mělo následovat o rok později, tedy v roce 2001. (Bathory)

• - Počas natáčania mal filmový štáb zakázané používať slovné spojenie "Blair Witch". Dokonca ani v scenároch, ktoré casting čítal po prvýkrát, sa toto spojenie nenachádzalo. (Marceloo)

• - Režisér filmu Adam Wingard uviedol, že zatiaľ čo prvá Záhada Blair Witch (1999) je o strate v lese, druhé pokračovanie z roku 2016 je o prenasledovaní. (Stefan Deryck)