Blair Witch: 20 let poté

USA, 2016, 90 min

Adam Wingard

Simon Barrett

Adam Wingard

Jakožto zdejší hororový expert smekám před Adamem Wingardem klobouk. Nejenže nechal nepovedenou amatérskou slátaninu z roku 1999 definitivně zmizet v hororovém propadlišti. On prostřednictvím svého sequelu, jehož příběh se odehrává 20 let po zmizení Heather Donahue, dokonce pronikl k čiré hororové esenci, čímž tak pokračuje v odkazu Eggersovy jedinečné Čarodějnice z minulého roku. Běžný popkornový divák, který si neumí představit horor bez hektolitrů krve, bude při sledování Blair Witch nejspíše zklamán. Ano, vyskytuje se zde i několik kvalitních gore scén, ale ty slouží pouze jako taková nadstavba k bezchybně gradované atmosféře snímku, která diváka v závěru doslova roztrhá na kusy. Jakmile se společně s hlavními postavami rozhodnete vstoupit do tajuplných marylandských lesů, pocitů všudypřítomné tísně, zmaru, šílenství či paranoie se již nezbavíte. A jestliže se domníváte, že pro vás již nemůže být hůře, jste na omylu. V závěrečné intenzivní 20-ti minutovce vás Blair Witch vystaví tváří v tvář koncentrovanému strachu. A kdo bude následně tvrdit, že toto mrazivé setkání přečkal, aniž by se mu zrychlil dech, rozbušilo srdce, zvýšil krevní tlak či naskočila husí kůže, ten jednoduše lže. Veškerá další slova jsou zbytečná. Blair Witch lze bez jakýchkoliv pochybností považovat za jeden z nejlepších hororů filmové historie a já ze své pozice zdejšího hororového odborníka apeluji na všechny distributory, aby se vzpamatovali z letargie a poslali tento hororový klenot do českých kin.(22.9.2016)

Když film vznikl a bylo tu jen pár hodnocení, svítil v červených barvách a komentáře jej vyzvedávaly do oblak. A já se tak těšila, i když spadl do modrých hodnot, protože jsem si říkala, že ten zbytek jsou jen hateři. Jenomže. Film opravdu není skvělým pokračováním kultovního hororu (ale v porovnání s "dvojkou" z roku 2000 je opravdu slušný). A přitom námět se musel psát sám - bratr Heather, kterému byly 4 roky, když jeho sestra zmizela, se vydává do lesů Blair, aby našel svou sestru, protože je přesvědčen, že stále někde žije díky videu, co nějaký křupan dal na Youtube. Takže s partou kamarádů a křupanem se vydává do lesů spolu s moderní technikou - mini kamery do ucha, drony s kamerami atd. Samozřejmě první otázka je, jak v době, kdy mobil funguje bez nabití jeden den, jim veškerá elektronika funguje několik dní. A jedno klišé se kupí na druhé - první umře samozřejmě černoch. A největší zklamání? Víte co bylo na "jedničce" tak super? Že skoro nic neukázali a divák si hrál se svojí fantazií, zde nám ukázali vše, i jak čarodějnice vypadá a tu vytáhli někde z hororu REC. Škoda.(23.12.2016)

• Marigold

Poselstvím filmu je, že s černochy jsou jenom problémy a jsou to mizerní táborníci. A taky to, že se sice zlepšily technické možnosti natáčení, ale lidi točí samé hovadiny. Z jedničky nezbylo nic než ten Krčák a sem tam hysterickej nudlísek chodícího human lančmítu. Zajímala mě jediná věc: zachránil někdo ten dron? Jediná smysluplná figura. Jinak je film asi tak strašidelnej, jako když si postavíte stan na zahradě a vyprávíte si s kamarády celou noc o nejlepší úpravě bůčku. Kdo zhasne, ten usne. A vyhraje.(31.12.2016)

• hladass

Napůl remake, napůl pokračování extrémně přeceňované vykrádačky Cannibal Holocaust... Sice akčnější a ke konci i mnohem atmosféričtější, než přeceňovaný první díl, ale na druhou stranu neskutečně debilnější... Od důvodu, proč se (zpočátku) čtveřice vydala do prokletého lesa, přes všechny nudné "lekačky", které se nefungovaly ani před 17-ti lety, až po kreténské chování všech zúčastněných... A i když mě forma FF neskutečně sere, budu hodný a za poslední 20-ti minutovku dva body dám... Ale stejně jako na předchozí dva díly, ani na tenhle se nejspíše už nikdy znova nepodívám...(27.1.2017)

Oproti zcela nudné jedničce, u které jsem nikdy nepochopil, co na ní lidi posadilo na zadek, je tohle rozhodně lepší, ale stále to má do pecky příšerně daleko. První polovina filmu je totálně nudná, druhá polovina totálně uřvaná, no už se něco děje, každopádně žádná sláva to není. Víc než dvě hvězdy si to nezaslouží, ale jelikož jedničku to převyšuje asi tak o dvě třídy, tak nadhodnotím a mrsknu třetí, zcela nezaslouženou snad jako poděkování, že to nebyla až taková blbost. Nejlepší je rozhodně závěrečná dvacetiminutovka v domku na samotě u lesa, ale to cca půl vteřinové ukazování něčeho (čarodějnice? bezďačky? bubáka? ) si rejža mohl klidně odpustit. Z neherců lze fandit dronu, který ale moc prostoru nedostane. Z živých neherců nelze fandit nikomu, ale můžete si určit pořadí, kdo Vám poleze krkem nejvíc. Za mě vyhrála Ashley a v těsném závěsu za ní se umístil Lane. Strach vám (NE)naženou klacky, šutry, rozklepaná kamera, jekot, tma a hromy s blesky. Konec je originální jak hranolky k hambáči a pokud čekáte potitulkovou scénu, zachráním Vám pár minut života - Žádná není.(20.1.2017)

• - Počas natáčania mal filmový štáb zakázané používať slovné spojenie "Blair Witch". Dokonca ani v scenároch, ktoré casting čítal po prvýkrát, sa toto spojenie nenachádzalo. (Marceloo)

• - Film sa natáčal pod krycím menom The Woods. Reportér hororového portálu bloody-disgusting.com Brad Miska prezradil tajomstvo o tom, že The Woods bude patriť k sérii Blair Witch, dávno predtým, než bol tento fakt ohlásený oficiálne. Marketingové tajomstvo to však nepokazilo, pretože mu nikto z čítajúcich neveril. (Stefan Deryck)

• - Další pokračování po filmu Záhada Blair Witch 2 (2000) mělo následovat o rok později, tedy v roce 2001. (Bathory)