Zlá krev (TV seriál)

Feud

USA, 2017–2019, 13 h 48 min (Minutáž: 45–60 min)

V dobe kedy pre mňa Murphyho AHS upadá, sa vynorí projekt ktorý som jednoducho musel vidieť. Mám rád staré filmy pretože sa v nich dá nájsť niečo čo už v dnešných filmoch nie. Väčšinu filmov ktoré v seriáli vystupujú som videl, a tu som dostal niečo výnimočné. Unikátny pohľad do zákulisia kde všetko stojí a padá na vzťahu hercov, herečiek, autorov, ale hlavne na vzťahu Joan Crawford (Jessica Lange) a Bette Davis (Susan Sarandon). Feud sa dá skutočné vnímať ako nejaký dokument, a tu som Murphymu veril všetko, a hltal každú epizodu čo pri dnešnej záplave seriálov a filmov u mňa nie je žiadne pravidlo. Výkony hercov, a hlavne Jessicy Lange, a Susan Sarandon ani netreba spomínať. Seriál som videl v originále aj s českým dabingom, a keď poviem, že dabing je rovnako dobrý alebo lepší než originál tak som to za celú dobu čo pozerám tieto pohyblivé obrázky povedal asi toľkokrát, že to spočítam na prstoch jednej ruky, a tu keď to poviem tak to platí. Epizody 5, 8 predstavujú absolútny vrchol Murphyho tvorby.(25.2.2018)

Jasně, je to pop, ale od týmu American Horror Story jsem nečekal nic jiného. Jsem každopádně rád, že to je pop svou kvalitou připomínající první řady AHS, ne ty další, které jsem nakonec začal ignorovat. Navíc jako dělané pro mě, protože Baby Jane mám dost rád a Bette Davis je jedna z mých nejoblíbenějších hereček. Mimochodem ačkoliv mám rád Jessicu Lange i Susan Sarandon, svým předobrazům dámy nestačí a především u přehrávání scén z Baby jasné je vidět, o kolik víc charismatu měli herci, když se ještě hrálo... expresivněji. Každopádně ale fajn seriál, fajn stylizovaný pohled pod pokličku a především zábavné drama.(25.4.2017)

8/8 Herecké koncerty dneška na motivy hereckých koncertů včerejška. Na to konto bylo již napsáno mnohé a byla bych ráda, kdyby se našlo víc zájemců o skutečné kariéry Bette a Joan před rokem 1945, neb jejich labutí písně byly skutečně jen jednou kapitolou z mnoha. Každopádně Murphy je dobrý průvodce po klasice pro dnešní zájemce o pop, kteří by jinak klasický Hollywood ignorovali.(17.9.2018)

Joan Crawford a Bette Davis bývaly bohyněmi stříbrného plátna, a dnes jsou jimi taktéž. Nikoli stále, ale znovu. Město snů totiž není vlídným místem pro ženy s povislými prsy a hlubokými vráskami ve tváři. Takové ženy můžou před kamerou vydělat těžké peníze jedině tehdy, pokud to pořádně vře za kamerou. A jestli to nevře samo od sebe, to by v tom byl čert, aby páni producenti něco nevymysleli. Bette and Joan je esencí Ryana Murphyho. Ať už se jedná o jeho okouzlení klasickým Hollywoodem, stárnoucími herečkami (Joan a Bette i fantastické Jessica a Susan) nebo o jeho cit pro lidské drama, utrpení a bolest, Feud přináší přesně to, co se dá od Murphyho očekávat. Po vzoru ACS je seriál přehledně uspořádaný a precizně vystavěný (pravděpodobně díky faktu, že se rovněž jedná o sled skutečných událostí), a i když to dělá se stylem sobě vlastním a občasnou typickou afektovaností plnou až skandálně komických chvil, jedná se o citlivě natočenou tragédii a především poctu dvěma velkým ženám, které si nepochybně zasloužily mnohem lepší zacházení, než jakého se jim dostalo za jejich života.(29.4.2017)

Působivé, scénáristicky místy až brilantně elegantní, a především je pak FEUD přehlídkou naprosté herecké extratřídy. První epizody víc zábavné, postupem času ale přituhuje a poslední dva díly hodně depresivní a mrazivé. Nečekal bych, že mě tolik odtažité téma tak zaujme, ale kvalita na všech frontách udělala své. 90 %. Jakoukoli formu pokračování tohoto modelu od stejného týmu beru všema deseti.(16.12.2018)