Viktorie a Abdul

• Velká Británie Victoria and Abdul (více)

Snímek Viktorie a Abdul vypráví skutečný příběh neobvyklého přátelství, které vzniklo během posledních let pozoruhodné vlády královny Viktorie (Judi Dench). Když mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) přijíždí z Indie, aby pomohl při oslavách výročí královniny korunovace, nečeká, že si získá náklonnost samotné královny. Navzdory okolnostem se mezi stárnoucí vládkyní a jejím sluhou rodí nečekané, ale věrné přátelství, které však vůbec není po chuti jejím blízkým i poradcům. A zatímco se jejich přátelství prohlubuje, královna začíná vnímat měnící se svět novýma očima a s radostí v sobě znovu probouzí dávno zapomenutou lidskost. (Bontonfilm)

papaguy

Slzím u toho jak stará želva. Hezký příběh o lidské stránce jinak veskrze odlidštěného osudu císařovny na sklonku života, která se nikdy nepodívá do všech zemí svého impéria. Citlivé vyprávění, skvělá Judi Dench. Ale výborní jsou i představitelé ostatních rolí. Film, u kterého si říkáte, že takhle nějak to mohlo být. Jasně, film nepůsobí právě dynamičtějším dojmem, když vrchol napětí je kymácení královského pudingu... Ale co byste chtěli od Britů:-) ()

Necrotongue

Divím se ještě teď, protože se mi film překvapivě líbil, a to nemám dobrý vztah k indickým přišelcům ani k muslimům. První polovina snímku mě bavila nečekaným humorem, kterého ve druhé části ubylo ve prospěch melancholické nálady, ale co už, nemohl jsem se přece pochechtávat až do konce. Judi Dench byla skvělá a udělala celý film. ()

corpsy

Nebudem si klamať, keď napíšem že to je len starosvetská ( v tomto prípade ale dosť nenápaditá a nudná ) záležitosť, kde sa aj napriek roku vzniku snímku ( pričom sa dá tvrdiť, že v 21. storočí sa v šoubyznise niečo hýbe ), vcelku nič nedeje. Áno, máme tu dejiny, ale tak nezáživne podané. No...možno nabudúce. ()

Myshkin

Historická pohádka, která je výtvorem ducha dnešní doby, ale podle mě v naprosto pozitivním smyslu! Od začátku vidíme, že si film trochu dělá legraci z orientalismu typického pro podobné filmy a chce se mu okatě vyhnout, přestože zároveň některé jeho aspekty vědomě využívá (upozaděná, "tajemně svůdná" postava Abdula, vyvolávající exotické okouzlení). Slabina tohohle skvěle zahraného, umně natočeného (a řekl bych nakonec i dobře napsaného) filmu je ale právě postava Abdula, respektive její nedotaženost. U Victorie úplně chápeme, z čeho plynulo její okouzlení a proč si vypěstovala takové úzké přátelství s někým, jako je filmový Abdul. Obráceně se to ale říct nedá, jeho postava toho o svých myšlenkách a pohnutkách totiž moc prozradit nenechává (jistě, ukázat narovinu, že to byl prospěchář, v zájmu poselství scénárista nemohl). Je to škoda, protože jinak je myšlenka filmu - fascinace a inspirace jinakostí, úcta a dialog mezi dvěma odlišnými kulturními světy - krásná a v dnešní době dost naléhavá. ()

MickeyStuma

Překrásný dojemný snímek o jedné etapě života královny Viktorie, který to bude mít setsakramentsky těžké. A není divu, neboť celkově vyznívá hodně propagandisticky. Vypráví příběh ze sklonku života britské Královny Viktorie, ke které přijede z Indie obyčejný úředník, aby se zúčastnil jejího jubilea. Královna unavená z dvořanů a cítící se osaměle se prokáže laskavostí a zájmem o něj. Dojde k hlubokému přátelství, ke kterému dvůr nevzhlíží zrovna okázale. Královna projeví zájem o indickou kulturu a muslimskou víru, což ji přivede se dívat na svět jinýma očima. Projeví se u ní lidskost a pochopení, a tak přejde k činům, které jsou však v rozporu anglikánské církve, což pochopitelně vyvolá protesty královského dvora. Příběh je místy úsměvný, líbezný a hlavně citový. Slzu na konci všeho vyprávění může uronit mnoho divaček. Otázkou také je, jestli ukončení všeho dění plné krutosti a zášti vyvolá odpor. Ono to vypadá, jakoby k tomu snímek celou dobu směřoval. Muslimská víra je tu prezentovaná daleko lidštěji narozdíl od anglikánské církve. Na snímku si dali tvůrci hodně záležet a je to znát každou scénou. Za zajímavost stojí, že se tento snímek označuje jako neoficiální volné pokračování filmu ´Paní Brownová´ z roku 1997, kde si taktéž Judi Dench s chutí královnu Viktorii zahrála. ()

• Počas pobytu v Balmorale povie doktor Reid, že neznáša Škótsko. Jeho predstaviteľ Paul Higgins je v skutočnosti Škót. (Astonko)
  • Victoriini (Judi Dench) radcovia sa jej v jednej scéne vyhrážajú, že ju vyhlásia za šialenú. Vedela, že by to naozaj mohli spraviť, pretože už jej starý otec George III. bol v roku 1811 vyhlásený za šialeného. (Astonko)
  • Judi Dench (Victoria) bola na začiatku filmovania (09/2016) o mesiac staršia než kráľovná Victoria v čase, keď zomrela. (Astonko)