Vražedná pole

• Velká Británie The Killing Fields (více)

Kambodža, srpen 1973. Boje ze sousedního Vietnamu se přenesly i do této dosud neutrální země. Zuří tu občanská válka mezi vládními jednotkami, podporovanými americkou armádou, a partyzánskými oddíly Rudých Khmerů. Sydney Schanberg, zpravodaj listu New York Times, a Dit Pran, jeho domorodý průvodce a tlumočník, jsou jen dva z početné armády novinářů a fotografů, snažících se zprostředkovat světu informace o tom, co se v tomhle kdysi tak nádherném koutě světa děje. A je stále hůř. Rudí Khmerové získávají stále větší převahu. Všem je už jasné, že až se dostanou k moci, vypuknou hrůzy, jejichž rozsah si v tuto chvíli ještě nikdo nedovede představit. Kdo může, ten ve spěchu opouští zemi. A naděje těch, kteří musí zůstat, se rovnají nule...
Film, natočený podle skutečných událostí, zachycuje příběh přátelství, jež se za léta spolupráce vytvořilo mezi americkým novinářem a jeho průvodcem v době občanské války a po vítězství Rudých Khmerů (za jejichž více než tříleté diktatury zahynuly v zemi asi tři miliony obyvatel z celkového počtu osmi milionů). Tvůrci nechávají téměř bez povšimnutí společenské souvislosti, zaměřují své vyprávění na dopad, jaký tyto události mají na obyčejné lidi. Emotivní vyznění filmu výrazně podtrhují velkolepé hudební motivy Mikea Oldfielda i známé skladby, které zde zaznívají v působivém kontrastu s obrazem. Film, přerůstající v působivou výpověď o utrpení, jež si člověk na světě vytváří, ale jemuž také dokáže čelit, byl oceněn řadou mezinárodních cen. Proměnil tři ze sedmi oscarových nominací: za kameru - Chris Menges, střih - Jim Clark a za mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Haing S. Ngor, lékař, který skutečně prožil kambodžské peklo (a který získal mj. navíc i Zlatý glóbus, cenu BAFTA a řadu dalších). (oficiální text distributora)

Hopper

Nie veľmi známy film, ktorý pre zmenu nie je o Vietname alo o Kambodžii a červených Khméroch. Drsný a veľmi pôsobivý snímok R. Joffého o zverstvách, ktoré sa diali, výborný OST a nezabudnuteľné dielo. ()

farfalla

Velmi osobní pohled na válku v Kambodži a běžnou praxi válečných zpravodajů, kteří úzce spolupracují s ´fixerem´. Je to obvykle místní člověk, který pro novináře tlumočí, všude s ním chodí a zařizuje vše potřebné tak , aby novinář získal rozhovory s lidmi, kteřímu mohou poskytnout informace pro jeho články. Takový člověk před místními lidmi automaticky vystupuje ve světle, v jakém je vnímán i novinář. Když však novinář odjede zpátky domů, jeho ´spolupracovník´ zůstává. Ve stejné situaci jsou i Sydney Schanberg (Sam Waterston) a Dith Pran (Dr. Haing S. Ngor). Pran se obává o budoucnost svou i své rodiny. Schanberg zajistí odvoz pro celou rodinu, když se situace zhorší, ale nepřímo dá Pranovi najevo, že by měl zůstat s ním. Bez Prana by nic neměl, protože neumí jazyk. Až když je už příliš pozdě, začíná si uvědomovat situaci, ve které se Pran ocitl. Měla jsem dojem, že na francouzské ambasádě Al Rockoff (John Malkovich) a Jon Swain (Julian Sands) dělali pro Prana více než Schanberg. Tomu trvalo několik let, aby si uvědomil svou tehdejší zodpovědnost. Krajina v Kambodži je krásná, hlavně v porovnání s destrukcí, která tam probíhala. Scéna s oranžovým pozadím zapadajícího slunce je v kontrastu s rozmrzelným, panovačným hlasem Schanberga a uklidňujícím hlasem Prana. To byl vlastně extrakt jejich vztahu. Pro Dr. Hainga S. Ngora muselo být velmi těžké projít si znovu tím, co zažil ve skutečném životě. ()

Ripley

Pokud se chcete dovědět něco o masakru v Kambodži,khmérech a Vražedných polích,vygůglujte si to.Zde se dozvíte hovno.Většina filmu je o tom,že se novinář Schanberg s kamarádem Pranem a ostatními novináři znaží po převratu dostat z Kambodži,tudíž více jak třetinu filmu se jen čeká na odlet,pašuje se pas a tlachá se na ambasádách.Moc se však nedozvíme.Jen jednou někdo zapne rádio a slyšíme pár vět o situaci.Zbytek filmu je rozdělen na "děj" v USA,kde vidíme truchlit,přebírat cenu a znovu truchlit novináře Schanberga. Nejzajímavější část je s Pranem,který zůstal v Kambodži a trpí pod nadvládou zasraných komunistických Khmérů!Sem tam so ozve "voiceover",krátký monolog,kde Pran vysvětluje formou imaginárního dopisu Schanbergovi podmínky ve vesnických gulazích a nakonec vidíme Pranův útěk a setkání v USA se Schnanbergem.Waterston jako Schanberg byl neskutečně toporný a nesympatický narozdíl od představitele Prana.Vůbec jsem mu to silné pouto nevěřil.Často zmiňovaná hudba jinak zajímavého Oldfielda zde zněla jako první pokusy dítka,které dostane od ježíška tu věc s klávesy na elektřinu.Takže ve výsledku na to jak je to velké a důležité téma jde o film bohužel jen průměrný s několika silnými scénami. ()

bloodcountes

Páni, to byla láska. Až za hrob a zmrtvýchvstání. A proč ne, že? Láska vržená do hrůzy komunistických šílenců a vrahů, do pekla, v němž malé děti dělají špianvou práci dospělých a kde jsou dospělí degradovaní na tažný dobytek. Po technické stránce se filmu nedá nic vytknout, herecké výkony famozní, atmosféra kambodžského pekla silná a brutální. Velice dobrý film. ()

cmenda

Velice povedený film o válce vietnamu z pohledu novináře a korespondeta , celkově poutavý příběh který určitě stojí za to vidět . ()

Rozjimatel

"Now is the year zero and everything is to start anew."     Vojnová dráma zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, venovaná jednému z najkrutejších a najkrvavejších režimov v histórii ľudstva (taký Marx by zrejme onemel od úžasu, keby videl takúto aplikáciu jeho ideológie). To, čo predvádzali Pol Pot a jeho stúpenci, bolo niečo absolútne šialené, ani divé zvery by nedokázali konať takýmto spôsobom, bez náznakov civilizovanosti a bez štipky úcty k životu. Film je veľmi otvorený ohľadom zobrazenia všetkých tých hrôz (pôsobivý audiovizuál -apokalyptické obrazové výjavy za zvukov znepokojivej industriálnej a chorálovej hudby) a nijako nezastiera ani opäť raz hanebnú rolu USA s ich špinavou politikou - nielenže v podstate rozpútali krvavú vojnu ich tajným bombardovaním základní Červených Kmérov v horách, ale po porážke Pol Potovho režimu ho ešte pokojne podporovali desiatkami miliónov dolárov (v ich očiach bol zrejme aj ten najhorší diabol lepší ako skutoční komunisti). V centre rozprávania je spočiatku egocentrický, dôležito sa tváriaci americký novinár Sydney Schanberg (Sam Waterston) a to je pre mňa malá chybička krásy celého filmu. Pre svoju aroganciu totiž pôsobí strašne nesympatickým dojmom a nechápem, čo na ňom videl jeho kambodžský priateľ Dith Pran (výborný Haing S. Ngor s Oscarom), že bol kvôli nemu ochotný riskovať život. Rovnako nesympaticky a arogantne pôsobí aj postava fotografa Ala Rockoffa (John Malkovich na začiatku kariéry) a to mám inak toho herca celkom rád. V druhej polovici filmu sa už Sydney vytratí a do popredia sa dostáva Dith Pran. No a táto časť, venovaná samotnému Pol Potovmu režimu, je pre mňa podstatne zaujímavejšia. ()

Jeržik

Výborní herci, výborná atmosféra a... ale bohužel taky nuda. První půlhodina je nejhorší, to co se začně odehrávat poté už má tempo, děj, hlavu i patu, takže se na to dá celkem bezproblémů dívat(s ubýhajícím časem je to čím dál tím lepší). Chtělo by to o první půlhodinu zkrátit a naopak ji přidat ke stále se zlepšujícímu konci. Poučení jsem si ale odnesl, nuda a Rudí Kmérové jsou opravdu vražední! ()

Alf

roztříštěnost a chaos jenom posílil takřka dokumentaristický dojem ze snímku, který na mě maximálně zapůsobil, jen závěrečné použití Lennonovy Imagine mně vůbec nesedlo, i když bylo dejme tomu pochopitelné (?), BTW - pokud o tom filmu někdo napíše, že má "uslintaný děj" a herci "nemají co hrát", pak to musí být buď cynik z povolání, nebo možná sám Rudý Khmér, v každém případě mi ho není líto... ()

lukasd

Jeden z nejzajímavějších válečných filmů. Obávám se ovšem, že divák neiformovaný o polpotovském režimu v Kambodži bude někdy mírně zmaten. ()

laepus

V charakteristice stojí "válečný" film - tohle je ale přesně ten typ filmu, který toto označení zcela popírá - takhle má totiž vypadat PROTIválečný film! Takhle totiž vypadá válka v kompletní podobě - to není jen nějaký generál za zeleným stolem a vojáci slavící vítězství, to jsou civilisti, ženy, děti, starci, zajatci, mrtví, zranění, zavření a vůbec všichni, kterých se válka dotýká. Je až děsivé, že tohleto se dělo teprve před 40 lety... Každopádně tenhle film by se měl pouštět povinně všem - dokonalost obsahová i formální. Bravo! ()

ArthasKarfa

Imagine there's no heaven.....It's easy if you try. Písnička, která zazní na konci a přesně o tom ten film je, někdy se všechno vytratí a zůstávají jen věci jako přátelství Prana a Sydneyho. ()

thunnus

Skvělý film, jen pro Vaše pobavení mi ho ale pokazilo moje video tím, že se vyplo pět minut před koncem a já tak nevím, jak to dopadlo. :-) ()

RomanHyde

Vražedná pole jsem opět zhlédl po několika letech a musím říci, že zapůsobily o něco více. Je to lehce nevyvážený snímek, kterého silné pasáže jsou ovšem natolik silné, že film vytahují nad průměr. Samozřejmě že filmy podle skutečné události již disponují od samého počátku plusovými body, ovšem zde rozhodně nebyl šíp vystřelen zbytečně, tak jak se to stalo u jiných filmů čerpajících ze skutečných událostí. Atmosféra snímku je místy velmi zajímavá, oko diváka je taktéž plně uspokojeno, herci odehráli velmi dobře, pro mne však slabší stránkou filmu byla muzika, kterou ostatní naopak vyzdvihují. Mne přišel hudební doprovod Mika Oldfielda přiliš "tvrdý" a přespříliš upozorńující na jisté pasáže, jako by snad divák podřeboval své emoce podojit..., takže neplnila hudba pro mne tu správnou funkci podkresu či "podpory", ale strhávala na sebe pozornost a v určitkých chvílích až rušila. Scénu, kterou jsem si pamatoval léta, byla scéna s vyvoláváním fotky na pas a taky postava fotografa, kterou odehrál John Malkovich.. nevím proč, ale tahle jeho role ve mne po celé ty roky zůstala.. Vražedná pole doporučuji ke zhlédnutí, minimálně pro silný příběh o touze přežít. ()

Brejlil

Rudí Khmerové byli pěkné svinstvo. Film o následcích jejich krutovlády zas tak moc není. Pozitivní je právě v tom, že netlačí na pilu. Konec konců nikdo z hrdinů filmu vlastně nevěděl nic o celku, 2 000 000 mrtvých a děsivých ztrátách kambodžské společnosti. Jeden se nechal evakuovat, druhý se pokusil přežít. Film má ovšem své mouchy. Působivější je jeho první polovina, především tísnivá atmosféra v Phnom Penhu těsně před jeho pádem. Druhá polovina už mi tak silná nepřišla. Klobouk dolů před výkonem neherce Haing S. Ngora, oceňuji také krásnou kameru a přeci jen možná trochu divnou hudbu Mikea Oldfielda. ()

cuchillo

Letos v lednu jsem procestovala Kambodžu, kde jsem se dozvěděla mnohé o historii země. Navštívila jsem Killing Fields v Choeung Ek a Tuol Sleng Genocide Museum. Byla jsem natěšená, že se podívám na film, který se věnuje krutovládě Rudých Khmerů, moc jich totiž není, ale byla jsem zklamaná. Film je nevyvážený, povrchní, naivní a vůbec nevyužil potenciálu, který toto téma rozhodně má. Z filmu nebylo vůbec patrné jak krutý režim, jací hajzlové byli ti Rudí Khmerové. Film jen lehce naznačil v druhé pasáži jaké to bylo, když byli Rudí Khmerové u moci. A to bylo sakra málo. Obě mé oči zůstaly suché a srdíčko nedotčené. Lennonovo Imagine v závěrů to zabilo úplně. A ne, nejsem cynik, na Killing fields v Choeung Ek, kde toho k vidění moc není, jsem byla dojatá. Stačilo se jen zaposlouchat do příběhů přežívších, které vám pouštějí do sluchátek. Malé drobné plus za scénku, kdy děti prodávají cosi za dolar. To byl reálný dialog a je vidět, že místní děcka se vůbec nezměnila. ()

ddf76

Fakt urazka prasat, kdyz je prirovnavaji ke komunistum. Tenhle film by meli poustet pred volbama. Opravdu spicka mezi valecnymi filmy. ()

Horak

Tematika Rudych Khmeru a Kambodze je pritazliva ve sve absolutne absurdni zvracenosti a na filmovem platne zas tolik prostoru nedostala. Nejslabsim clankem jinak slusneho filmu je prehravany patos a nektere vyprazdnene herezke vykony. Scenar je lehce predvidatelny a na chlup stejny jako u sposty novejsich filmu s podobnou tematikou, at uz z Rwandy, Ugandy ci buhvi odklud. Nicmene silnych okamziku je ve filmu prece jen dost a remeslne je to odvedene dobre, takze 75%. ()

Vrata88

Příklad filmu, který by se mohl pouštět při výuce, třeba při občanské výchově,nebo dějepisu. Myslím, že pustit si něco takového je mnohem lepší než učení jiných blbostí, které se ve škole učí (mluvím z vlastní zkušeností :) ), samozřejmě nechci říci, že vše co se ve škole učí je na nic, chci tím pouze vyjádřit, že jsou věci, které by se z výuky dali vypustit a nahradit by je mohli některé filmy. Tenhle příběh kruté a nelítostné reality ukazuje, že válka není jen střílení ale také utrpení lidí, které s tím nemají nic společného. Filmu nemám co vytknout, jen možná i přesto, že mám Oldfielda jako hudebníka rád tak mi tenhle soundtrack nepřišel jako moc povedený ve srovnání s jeho tvorbou. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno