Vražedná pole

• Velká Británie The Killing Fields (více)

Kambodža, srpen 1973. Boje ze sousedního Vietnamu se přenesly i do této dosud neutrální země. Zuří tu občanská válka mezi vládními jednotkami, podporovanými americkou armádou, a partyzánskými oddíly Rudých Khmerů. Sydney Schanberg, zpravodaj listu New York Times, a Dit Pran, jeho domorodý průvodce a tlumočník, jsou jen dva z početné armády novinářů a fotografů, snažících se zprostředkovat světu informace o tom, co se v tomhle kdysi tak nádherném koutě světa děje. A je stále hůř. Rudí Khmerové získávají stále větší převahu. Všem je už jasné, že až se dostanou k moci, vypuknou hrůzy, jejichž rozsah si v tuto chvíli ještě nikdo nedovede představit. Kdo může, ten ve spěchu opouští zemi. A naděje těch, kteří musí zůstat, se rovnají nule...
Film, natočený podle skutečných událostí, zachycuje příběh přátelství, jež se za léta spolupráce vytvořilo mezi americkým novinářem a jeho průvodcem v době občanské války a po vítězství Rudých Khmerů (za jejichž více než tříleté diktatury zahynuly v zemi asi tři miliony obyvatel z celkového počtu osmi milionů). Tvůrci nechávají téměř bez povšimnutí společenské souvislosti, zaměřují své vyprávění na dopad, jaký tyto události mají na obyčejné lidi. Emotivní vyznění filmu výrazně podtrhují velkolepé hudební motivy Mikea Oldfielda i známé skladby, které zde zaznívají v působivém kontrastu s obrazem. Film, přerůstající v působivou výpověď o utrpení, jež si člověk na světě vytváří, ale jemuž také dokáže čelit, byl oceněn řadou mezinárodních cen. Proměnil tři ze sedmi oscarových nominací: za kameru - Chris Menges, střih - Jim Clark a za mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Haing S. Ngor, lékař, který skutečně prožil kambodžské peklo (a který získal mj. navíc i Zlatý glóbus, cenu BAFTA a řadu dalších). (oficiální text distributora)

HellFire

Asi první válečný film, který se vám nesnaží válečné hrůzy cpát do chřtánu, ale jednoduše je ukazuje. Ze začátku mi chybělo nějaké vysvětlení, ztrácel jsem se v ději, protože jsem o konfliktu nikdy dříve neslyšel. Trocha kontextu by neuškodila. Děj se zaměřuje především na kamarádství amerického a kambodžského novináře. Film je o to silnější, že je natočen podle skutečného příběhu novináře operujícího s Kambodži. ()

Janek

Ta pátá hvězda je za závěrečnou scénu, kdy nastupuje Imagine Johna Lennona - ta skladba se tam hodí naprosto geniálně a i když je dnes už možná i trochu oposlouchaná a v zásadě plní funkci slzopudného finále, zde funguje stoprocentně a zvedá celkový dojem z filmu o třídu výš.... Stačí málo. ()

becki_tu

***** - ani nemůžu jinak. Tohle mě vážně dostalo. Nádherně natočené a bohužel poměrně neznámé válečné drama se brilantními hereckými výkony a vynikajicí režií Rolanda Joffého. Ve filmu je dokonale ztvárněná atmosféra politických událostí, osudů lidí a genocidou ubíjené Kambodžy, po převzetí moci Rudými Khmery, kterou přímo famózně dolňuje Oldfieldova hudba. Strhující, místy děsivý a velmi emocionální snímek po právu oceněný Oscary. Těžko se hledají další slova, tohle se prostě musí vidět. ()

Sawy

No potenciál by tu každopádně byl.Ale musím přiznat,že jsem nebyl zrovna v ideální kondici,když jsem se na Vražedná pole díval.Film tak u mě dost pohřbila ta úvodní skoro hodina,která sleduje epizodky z válečné Kambodže a nudí mnohem víc než by bylo dobře.Moc jsem se neorientoval co se děje a několikrát jsem byl na pokraji spánku.Když se děj přesune na francouzskou ambasádu,zvedne se o třídu výš.Konečně jsem měl klid na seznámení se s postavami a konečně taky začalo o něco jít a dostavilo se i napětí.Pro mě určitě vrchol snímku,protože jeho závěrečná část,jakkoliv je moooc silná,kvůli dlouhé stopáži mi připadala už docela zdlouhavá.Finále dojemné a povedené,to se musí uznat.Celkově se mi ale film zdál příliš roztříštěný do jednotlivých částí a nedržel tak docela pohromadě.Kdyby to bylo na mě,ubral bych na dějových odbočkách,zkrátil hlavně tu ŠÍLENĚ přetaženou expozici a dal vyniknout hlavně samotnému přátelství mezi Sydneym a Ditem Pranem,které mě jednoznačně zaujalo nejvíc.I tak ale z herců vyzdvihnu famózního Johna Malkoviche i přes ten malý prostor,který jeho postava dostala.Vědma má každopádně velkou pravdu v tom,že o tom,co se v Kambodži dělo jsem věděl prd a po zhlédnutí snímku nevím o moc víc,což je rozhodně chyba.Nakonec tak dávám silnější tři hvězdičky,protože si myslím,že z tématu se dalo vytěžit ještě mnohem víc. 70 % ()

ScarPoul

Páči sa mi ako je film komponovaný. Na začiatku sa dostávame in medias res do konfliktu v Kambodži, ktorý je dôsledkom vojny vo Vietname. Hrdinovia Waterston a Ngor ako dvaja žurnalisti hľadajú príbehy o ktorých by mohli písať a prezentovať ich tak americkej verejnosti ako volanie o pomoc. V tomto smere film zvysoka kašle na patriotizmus a hrdinstvo. V prvej polovici totiž film len pozoruje. Sleduje z pohľadu cudzincov hrôzy, ktoré miestni vykonávajú na sebe. A snažia sa z toho šialenstva dostať živý( veď sú predsa cudzinci). Tá druhá sleduje dva rozdielne svety. Ten Ngorov snažiaci sa prežiť v podmienkach v ktorých ľudia zomierajú v nemenných hroboch po tisícoch, a ten svetský americký v ktorom je novinár chválený za hrdinstvá, ktorých sa nikdy nedopustil. Až tá druhá polovica dáva postavám ku ktorým sme si v prvej polovici nemali ako vytvoriť vzťah, nový rozmer. A ku koncu film krásne uzatvára pomyselný kruh a predáva emóciu. Oceňujem to, že si film neberie servítky. Je explicitný a nepríjemný. Núti k zamysleniu a zároveň v určitých pasážach apeluje na ľudskosť a morálku. Zároveň nastavuje zrkadlo a pripomína konflikt, ktorý v dome vzniku ešte vôbec nebol zažehnaný. To, že tu vidíme krvácať a zomierať deti považujem za odvážny ťah, ktorý sa vyplatil. Tento príbeh bude vo mne rezonovať ešte dlho. Zaslúžený oscar za kameru. ()

Gwaihir

Velmi dobré válečné drama nabízející pohled na krvavý průběh a vražedné následky revoluce v Kambodži, která téměř nikoho v "demokratickém světě" nezajímala. A tak to nekonečné utrpení lidí pod tvrdou rukou fanatických Rudých Khmerů, jejichž ideje, mimochodem, neměli prakticky nic společného s komunismem, musel po čtyřech letech ukončit sousední Vietnam. Ale zpět k filmu. Některé scény jsou skutečně velice působivé, ale některé pasáže, jež by zřejmě měli vyvolávat nějaké hlubší pocity, jsou až příliš strohé. 85% ()

Terva

Ocenění: Oscar - vedlejší herec (H. S. Ngor), kamera, střih BAFTA - herec (H. S. Ngor), kamera, střih, film, adaptovaný scénář, zvuk, herecký objev (H. S. Ngor) Boston Society of Film Critics Awards - herec (H. S. Ngor), kamera, film, vedlejší herec (J. Malkovich) Zlatý glóbus - vedlejší herec v dramatu (H. S. Ngor) London Critics Circle Film Awards - režie Los Angeles Film Critics Association Awards - kamera ()

JohnCZ

Škoda trochu nezáživné první půlhodinky, ale nakonec se z toho vyklubal dost zajímavý a snad i ten nejméně stereotypizovaný pohled na válku ve Vietnamu (nebo resp. Kambodže), co jsem kdy viděl. Zarazila mě i vysoká (ale nikoli nevkusná, dá-li se to tak říct) míra zobrazeného násilí na dětech/dětmi a celkově dost nevybíravé způsoby nasnímání. Přesně ta čirá hrůza, které byli a jsou komouši schopní a jeden z mnoha důvodů, proč rudou nelze jinak než nenávidět. U některých scén si určitě nelze nevzpomenout na román 1984, což byl ale pravděpodobně i záměr tvůrců a vzhledem k roku natočení se ani není čemu divit. Drsný, smutný, režijně ne vždycky úplně nejsilnější, ale přesto pro další generace důležitý film. ()

Bubble74

Škoda, že Mike Oldfield v první půlce tak zuřivě mlátil do rezavých hrnců, protože to chvílemi rvalo uši a obrazovou dramatičnost to spíš narušovalo. Škoda, že se zbytečně moc stopáže vyplácalo na suchopárného Amíka, protože mimoto by se jednalo o pětihvězdné protiválečné drama jak vyšité. I tak patří mezi nejlepší s tímto přetěžkým tématem, které jinak světová kinematografie nepochopitelně opomíjí a velká část lidstva o něm nemá ani potuchy. ()

corpsy

Strhujúca dráma, ktorá sa môže popýšiť odovzdaným hereckým výkonom Haing S. Ngora. Realizmus tohto filmu nieje vôbec povrchný a nieje prvoplánovane do očí bijúci. A práve v tom je sila tohto snímku. ()

Cubinho

Pro Kambodžu mám slabost. Kdysi ještě v gympláckých letech jsem jí věnoval pár dní života psaním zhruba 25-stránkové seminárky na téma Pol Pot a Demokratická Kampučia. (Jaká náhoda, že filmem toho stejného režiséra - R. Joffé/Misie - jsem se nechal inspirovat pro téma mé bakalářské práce.) Kdo o jednom z nejtemnějších období dějin lidstva ví něco více, film ho zas tak něčím nepřekvapí, protože ví, že Pol Pot byla naprosto srovnatelná zrůda, jakou byl Hitler, Stalin, Idi Amin aspol. - ne-li ta největší! Největší tragédií bylo - a je na to ve filmu dost dobře poukázáno - že jednu z nejsilnějších pozic v režimu, kterému vládla "Angka" (jednalo se především o nejužší špičku komunistického režimu v Kambodži, která tímto "náboženským" termínem odůvodňovala veškeré jednání - mezi ně patřil Pol Pot, Yeng Sari, Mok atd.) měly děti! Těm byly odmala vymývány mozky, rodina neexistovala, takže se z nich stávaly naprosto bezcitné nástroje smrti (snad porovnatelné s dnešními dětskými vojáky v subsaharské Africe). Film je mistrně natočený a vůbec mu nechybí "zbytečné" zmínky o tom (jak někteří vytýkají), kolik lidí zemřelo, kdo vedl tento diktátorský režim atd. Film vás prostřednictvím mladého oddaného Prana zavede do končin "vražedných polí", kde atmosféra "čekání na smrt" skutečně vládla, a vy tuto atmosféru můžete skrz obrazovku pocítit na vlastní kůži... 10/10 ()

nervoznideda

Když vidím rákosníky, novináře a politiky otvírá se mi kudla v kapse :-) kde je pravda? o amících, rusácích, komunistech?16.10.2017 už mě vládcové států všichni se-ou a to je mi 76 let no coment deda :-)16.8.2018 ()

ledzepfan

Lenonovo Imagine na konci budu dělat jako, že jsem neviděl (neslyšel) protože se pateticky snaží zabít veškeré snažení filmařů z předchozích 130minut.. Bez této přiblblé tečky je to ale poměrně syrová výpověď o jednom z mnoha -tak trochu zapomenutých- válečných konfliktů. ()

Terminus

Film Killing Fields patří mezi nejlepší (proti)válečné filmy (spolu s Apocalypse Now či Lovcem jelenů ) a velmi jednoznačně se vymezuje proti linii plytkých bojůvek. Neváhá uprostřed příběhu "vyměnit" hlavní postavu, nestydí se za to, že neprezentuje svalnatého hrdinu na trnité cestě pomsty. I ve srovnání s Lovcem jelenů , je to film jaksi "nezávislý". Hlavními postavami jsou Sydney - novinář NY Times - a jeho kambodžský průvodce Dith Pran. Jejich shledání na konci filmu je jednou z mála radostí kruté doby, která trvala ještě dlouho po jejich příběhu... Závěrečná scéna odehrávající se za tónů pacifistické hymny "Imagine" působí proti zbytku filmu nemístně plakátově, přesto jsou Killing Fields nesmírně citlivým a (až na ten závěr) zdánlivě nezúčastněným filmem - podobně jako Mallickův skvostný comeback Tenká červená linie . ()

NinonL

Převrat v Kambodži a nastolení moci Rudých khmérů přinutí americké novináře urychleně opustit zemi. Přítel a asistent jednoho z nich, Dith Pran je však nucen v zemi zůstat a film popisuje následné události viděné jeho očima. Hromadný odsun obyvatel z měst, jejich bídné živoření poblíž rýžových polí, neustálé vymývání mozků a kruté tresty za sebemenší prohřešky, toho všeho je Pran každodenním svědkem. Pokouší se utéct před brutálně vraždícími dětmi, aby nezemřel hlady nebo se nestal jednou z tisíců mrtvol v okolních bažinách. A k tomu vlažné reakce okolního světa… Mohu jen doporučit. ()

Freemind

Bohužel jsem byl trochu zklamán - připomínalo mi to situaci kolem Hotelu Rwanda. Závažnost a tragičnost tématu zastínila mnoha lidem fakt, že samotný film není nijak výborně natočen. Takže plusy za scénář (beztak napsaný podle skutečných událostí, takže vo co go), exteriéry, několik hereckých výkonů a ... tak jo ... i režii. Mínus za hlavního amerického hrdinu (voskový panák, kterému jsem nevěřil ani nos mezi očima), hraní na city (děti řvou, děti krvácejí, děti se plazí v blátě) a hlavně (až na pár motivů v druhé polovině snímku) - PŘÍŠERNOU hudbu páně Mike´a Oldfielda. Hlavně první třetina je zaplavena totálně odpornými pazvuky a syntetickým chrochtáním. Zatímco v Misii mě hudba dojímala a stupňovala napětí, tady jsem se doslova modlil o to, aby ten děs dohrál a já se mohl soustředit na děj. Na tenhle film se už víckrát nepodívám, nechci si zhnusit Misii, která je podle mě jedním z nej filmů všech dob - také se tam hraje na city, ale zapomínám na to díky excelentním hereckým výkonům a nadpozemské hudbě. Ne tak Killing Fields - ten bych doporučil pouze zájemcům o snadno stravitelné dějiny XX století. ()

kaylin

Ze začátku to vypadá jenom na skvělý herecký výkon Sama Waterstona, ale tenhle snímek se neskutečně vyvíjí, až se dostanete k tomu, že je to neskutečně silné drama, a to jak společenské, tak i lidské. Válka je zde pojata bez příkras, ale přitom nejsme ani většinu času na bojišti. O to větší je pak dopad na diváka, který vidí výsledek. ()

Nos

Srdceryvný příběh přátelství dvou mužů - reportérů na pozadí politicko-válečného konfliktu v Kambodži. Působivé obrázky krutostí zájmových skupin a bezbrannosti "civilního obyvatelstva". Výrazným plusem je skvělá hudba, výstižná kamera i nadstandardní herecké výkony hlavních představitelů. Jenom závěr mi připadal trošku kýčovitý, ne zcela v duchu celého filmu. A hudba toto vše jenom umocnila. Zasloužené čtyři hvězdy ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno