Paříž, druhá světová válka. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže vzepřít nechutné objednávce a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena. V mezinárodním obsazení vytvořil Milan Kňažko další postavu v uniformě (po Zániku samoty Berhof), tentokrát se však jednalo o muže z "druhé strany", důstojníka SS.
Slavného francouzského mima chtějí nacisté přimět, aby pohostinsky vystoupil v terezínském ghettu. Když umělec zjistí, že jeho produkce se má stát součástí cynické kamufláže, uspořádané pro důvěřivou komisi Červeného kříže, rozhodne se vyslovit pravdu o skutečných poměrech v Terezínu vládnoucích. Režisér Karel Kachyňa, jenž tento přece jen staromilsky, ba místy až sterilně pojednaný snímek natáčel v mezinárodní koprodukci (a hlavní roli ztělesnil Tom Courtenay), se pokusil vylíčit sílu svědomí: ani nátlak a hrozby nepřimějí čestného umělce, ale se zpronevěřil svým zásadám. Pantomimické kreace vedl Boris Hybner. (oficiální text distributora)

janejudyjune

Nechápu, proč se u nás tento film skoro nedával, když právě tady se filmy z 2. světové války stále točí. Další z mnoha filmů s tímto tématem, který mě donutil brečet nad nekonečnou nespravedlností té doby. Poutavý a velmi dobrý. Další část francouzské historie, o níž jsem neměla ani ponětí. ()

horskejvlk

Kvalita jménem Kachyňa, skvělý scénář, herci a výprava. Jak se zbavit slavného mima poslat ho sehrát svůj životní skeč, nešlo ani o Židy spíš o beznaděj a manipulaci, to je nasčasové, herci na jedničku Michal Pešek skvěle a Jitku Molavcovou vidět konečně i v jiné roli i jiné lahůdka, kam se hrabe Pianista nebo Colet apod. Zde nemusí být naturalistické scény ta děsivost a past je autentická. Závěrečné představení kdy pec plná dětských plamenů pohlcuje všechny dál a dál je ohromující, skvělí muzikanti geniální vídeňských dirigent prostě spousta talentovaných odobnistí určena k likvidaci to je to Hrozné… ()

milos.bradik

Tak skvěle herecky obsazený film s tak silným námětem jsem ještě neviděl. Bezesporu opravdu zcela jasných pět hvězd. Možná by šlo najít nějaké vady na kráse, ale tento film si nezaslouží, aby na něm někdo hledal chyby. Naopak by si zasloužil větší popularitu, ale většina lidí se asi raději dívá na Kameňáky. ()