Teror

(seriál)
Trailer
USA, (2018–2019), 14 h 59 min (Minutáž: 40–55 min)

Předloha:

Dan Simmons (kniha)

Jared Harris, Ciarán Hinds, Anthony Flanagan, Declan Hannigan, Matthew McNulty, Tobias Menzies, Adam Nagaitis, Nive Nielsen, Alistair Petrie, Paul Ready (více)

Série(2) / Epizody(20)

Natočeno na základě skutečné události, The Terror, film výkonných producentů Ridleyho Scotta, Davida Kajganiche a Soo Hugh bere diváky na trýznivou cestu. Příběh se odvíjí od riskantní plavby Královského loďstva neprobádaným územím, jehož cílem je objevit Severozápadní průplav. Zrádné podmínky, omezené prostředky, tenčící se naděje a strach z neznáma. Tomu všemu musí čelit posádka, zahnaná na pokraj záhuby. Zmrzlá a osamocená uvízne na konci světa. The Terror klade důraz na všechno, co se může nešťastně zvrtnout v případě, že skupina mužů ztrácející veškerou naději na přežití, nezápasí jen s přírodními živly, ale její členové bojují i jeden s druhým. (AMC Czech)

Trailer

geimz

Knihu som ani nedočítal, pretože po pár sto stranách ma k smrti unudili nekonečné opisy oblečenia, plachiet, kuchárovej pece a neviem čoho ďalšieho. Prečo som si preboha myslel, že po pár rokoch by ma vedel seriál presvedčiť o svojich kvalitách. Terror je aj v seriálovom svete naťahovanou nudou (ten materiál vystačí max na 3 diely), ktorá má možno 2 OK postavy, a zbytok je do počtu. Má monštrum, ktoré je nedotiahnuté, a ktoré po prvom odhalení stratí nádych mystična a človek sa vie už len "kochať" zlým CGI. Má lacné kulisy, dve lode...a to je tak všetko. Vo väčšine dielov sa nestane naozaj zhola nič. Rovnako veľká strata času ako kniha, ruky preč. ()

Kothy

Seriál vznikl na motivy knihy, která popisuje osud této arktické výpravy z let 1845-1848. Atmosféra na lodích není nejlepší a lidé umírají. Podmínky jim taky moc nepřidávají. Krom zkažených zásob posádku sužují i problémy s morálkou a záhadná bestie. Nakonec jim nezbývá nic jiného než lodě opustit. Pak už jen stačí se vydat směrem k jihu a blíž k jejich zkáze. Seriál ke konci trochu ztrácí tempo, ale jinak je super. I herecké obsazení je docela slušné. Další série se odehrává v roce 1941 a zaměřuje se na Pearl Harbor. Uvidíme, co nám přinese. "Bůh nás tu nevidí." ()

dejww

Seriál začíná poměrně slibně. Postupně nastiňuje, o co půjde a vytvoří velká očkování jenom pro to, aby je mohl v zápatí zahodit a diváka unudit k smrti. Jestli se snažili navodit atmosféru nudy, jakou museli zažívat námořníci na lodích zamrzlých v ledu, tak bravo. Vlastně nevím, co má být ta zajímavá věc na tomto počinu. Protože “horrorové scény“ skončí vždy dříve, než v podstatě začnou. Vztahová rovinu byste tady také hledaly marně. Co také očekávat na lodích plných chlapů, a i to co by vás mohlo napadlo ohledně lodi plné chlapů, tak toho se také nedočkáte. Prostě nic! Parádní kostýmy a celkové vizuální zpracování stojí za to. Jenomže to prostě nestačí. Filmaři by rozhodně neměli vyměnit vizuál za scénář. Opravdu mě netěší, jak často to v poslední době vídám. ()

filmmovier

Knihu jsem ještě nečetl (ale chystám se na ní každým dnem), ale musím říct, že mě seriál docela zklamal, fakt jsem čekal mnohem víc. První díl byl výborný, herecké obsazení skvěle táhlo celý seriál, mrazivá atmosféra byla také velmi zdařilá, ale k mému nesmírnému zklamání se s každým dalším dílem dostavovala také čím dál větší nuda a příběh se prakticky vůbec nikam neposouval a žádnou mysteriózní linku s Tuunbaqem jsem tam snad ani nezaregistroval a dokoukal jsem to pouze ze zvědavosti, jak to bude pokračovat a jestli se to zlepší. Teď, nějakou dobu po konci seriálu můžu říct, že netuším, jak to pokračovalo (protože si to nepamatuju), ale zato vím, že se to nezlepšilo ani trochu. U Terroru mě to mrzí jako u žádného protože z toho mohl být skutečně mimořádný hit a něco, co tady dlouho (dost možná nikdy) nebylo, ale bohužel se tak nestalo. Sice jsem chtěl původně dát vyšší hodnocení, ale bohužel to nejde. 65%. ()

gudaulin

Osudy tragické Franklinovy výpravy se záhy po jejím zmizení staly předmětem nesčíselných dohadů, spekulací a pověstí. I přes zmapování pohybu výpravy a shromáždění množství důkazů o jejím konci zbývá množství záhad a obří prostor pro fantazii těch, co se snaží konec posádek obou lodí smysluplně vysvětlit. Je až s podivem, že se nikdo atraktivním námětem nezaobíral už dříve, na druhou stranu je logické, proč s ohledem na trvání a velikost výpravy zvítězila forma seriálu nad celovečerním filmem. Námět i trailery musely nutně v značné části fanoušků vzbudit dojem vyhraněně hororové akční podívané, ale tvůrci šli jinou cestou. The Terror není ani realistickou podívanou, ani čistokrevným hororem. Dominuje v něm mysteriózní forma vyprávění. Rozumím zklamání části diváků, když zhlédli v podstatě komorní drama s lehce duchařským motivem. Za sebe bych dal přednost tomu, aby se mysteriózní rovina příběhu vůbec nekonala, zvlášť ne ta, kde mi bubáka ukazují v celé kráse. Nejlépe funguje jen tušené nebezpečí někde ve sněžné vánici, nejasné stíny, zvuky něčeho velkého kdesi v dálce, které se dají vykládat i jako pohyby ker a ledovců. Prostě kolísání na hraně halucinace a obrazotvornosti vybuzené pověrčivostí a strachem z nehostinné krajiny. Duchařský motiv tady funguje vlastně jako berlička, protože ve skutečnosti to probíhalo podstatně pomaleji, umíralo se po jednom vysílením, zoufalstvím a hladem. Seriál má slušné a funkční obsazení, místy je sice vidět finanční omezení, a tudíž studiové kulisy, ale to pro mě nebylo na překážku. The Terror jsem si užil, jen příliš nerozumím projektu druhé série. Neumím si ani při největší snaze představit, kudy se má vyprávění dále ubírat a hlavně s kým. Celkový dojem: 80 %. ()

• Seriál je natočen na základě stejnojmenné knížky od Dana Simmonse, která skutečně vypráví o dobrodružství, při hledání Severozápadního průplavu. (Tomas_TM)
  • Štábu pomáhalo 85 chorvátskych technikov a 60 chorvátskych komparzistov. (Marceloo)
  • Scéna, v ktorej sa Henry Collins (Trystan Gravelle) potápa pod hladinou, sa v skutočnosti natáčala úplne bez vody. (Marceloo)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Seriálový Terror se přesune do války

Seriálový Terror se přesune do války

24.06.2018

AMC oznámilo prodloužení kritiky uznávané novinky The Terror, která se stala druhým nejsledovanějším dramatem letošní seriálové sezóny. Zatímco první řada byla přímou adaptací stejnojmenné knihy Dana… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)