Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

Godhaj

,,Kořínky! Vařim je!" Druhý díl starých dobrých Hvězdných válek je bezesporu mnohem zábavnější než jeho předchůdce. Scénář je přímo nabitý hláškama, hlavně mezi Hanem, Leiou a C3POem. Děj je akční, ale nepůsobí zmateně. Jak ledová planeta Hoth, tak Dagobath byly zpracovány opravdu bravůrně, hůře na mě působilo Oblačné město. Závěrečná čtvrtina filmu bohužel trpí jistou chaotičností. Jinak ale vše sedí, jak má. Triky jsou krásné na pohled i v porovnání se současnými digitálními efekty a hudba to je třešnička na dortu! ()

Petus

Nejlepší sci-fi pohádka všech dob, která stála u zrodu mé lásky k filmu vůbec a současně film, u kterého nejvíc lituju, že poprvé může být jen jednou. Když Darth zachrčí svole legendární "jsem tvůj otec Luku" stojí moje chloupky v pozoru jak imperiální armáda. Bože, ten pocit tak miluju. ()

Brooks

Bezchybné. Pritvrdilo sa na atmosfére, zápletka sa rozkošatila, postavám sa dodalo trochu toho príbehového pozadia, zlepšili sa súboje, princezná Leia vyfasovala lepší účes a vôbec všetky nedostatky, ktoré zdobili predchádzajúci diel sú preč. Vrchol celej ságy. Osobne nepovažujem za najlepšiu časť filmu finálny twist, ale všetky scény s Yodom, najcharizmatickejším filmovým mentorom všetkých čias. ()

Gromit

Ze všech šesti dílů mám tento jednoznačně nejraději! Hlavní postavy procházejí velmi zajímavým vývojem a mezi některými se objevují nečekané souvislosti. Romantická linie je mimořádně osvěžující, emoce s každou další minutou hlubší (konec mě pokaždé dostane) a technická stránka propracovanější. Síla tvůrce očividně provázela na každém kroku. ()

Snathoras

Omlouvám se všem fanouškům...ale prostě v půlce filmu jsem se začal modlit, aby už to skončilo a ke konci jsem už chtěl umřít... ()

Lilien

Túto časť mám najradšej. Dobrodružstvo na ľadovej planéte, Yodov výcvik či Landova zrada vo vzdušnom meste. A samozrejme Luke Vs Vader. ()

Knor

Nejtemnější a nejvážnější díl staré trilogie. Miluju a zbožňuju od první do poslední minuty. Obi-Wan Ti nikdy neřekl, co se stalo s tvým otcem!!!! Řekl mi toho dost.....řekl mi, žes ho zabil. Néé, já jsem tvůj otec!!!! Dokonalost, která se stala kultovní klasikou ve všech směrech. ()

J.e.r.e.c

Jak už název napovídá, Impérium v čele s Vaderem dostalo podstatně víc prostoru, což je dobrá zpráva, stejně jako příchod mistra Yody, mojí nejoblíbenější filmové postavy vůbec. Sledovat úchvatné vesmírné tanečky imperiálních lodí kolem hvězdného superdestruktoru „The Executor“ se neomrzí ani po stopadesáté, stejně jako mentorství malého zeleného senseie. Povedly se nové lokace, džungle Dagobah, ledový Hoth a hlavně Cloud City na Bespinu, které dodaly fiktivnímu světu pořádnou pestrost. Triky jsou o něco lepší, než minule, a i když pořád mají tu oldschool patinu, při sledování mě nijak neruší. Na rozdíl od spousty jiných věcí. Z pohledu časové kontinuity je tato epizoda poněkud schizofrenní – na jednu stranu se snaží vzbudit dojem, že výcvikem pod Yodovým dohledem strávil Luke spoustu času, minimálně několik týdnů. Na straně druhé se v tu samou dobu odehrává nahánění Millenium Falcona mezi asteroidy, včetně jeho ustájení v břiše jakéhosi nepochopitelného kosmického červa, což nemůže trvat víc, jak pár dní. Aby během takto zanedbatelného časového úseku dosáhnul Luke na zde znázorněnou mistrovskou úroveň, je holý nesmysl. Sluší se připomenout, že v momentě, kdy se střetne s Vaderem, nemá na svém kontě vůbec žádné zkušenosti v boji se světleným mečem, přesto je největšímu tvrďákovi v Galaxii docela vyrovnaným protivníkem. Vader je hlavním tahounem filmu, ale jeho chování a motivace jsou místy nepochopitelné. Imperiální důstojníky zabíjí na počkání, ale k rebelům či pochybným týpkům jako Lando je nečekaně mírný. Ve scéně se zmražením Hana dokonce zabrání Fettovi pozvednout zbraň proti Chewiemu. Přestože Falcona intenzivně pronásleduje s půlkou imperiální flotily bez ohledu na ztráty, nakonec Hana odevzdá do rukou nájemného lovce a o zbytek posádky nejeví žádný zvláštní zájem. Najednou mu jde jen o Luka a špičky Rebelie jsou mu fuk. I samotný plán – budu mučit jeho kamarády, Luke to přes půlku Galaxie ucítí a přiletí jim na pomoc, stojí dost na vodě. Stejně jako v prvním díle ignoruje Leiu a nemá sebemenší ponětí, že je to jeho dcera. Legendární souboj s Lukem je z hlediska logiky naprosté wtf. Od chvíle, kdy se nepodaří plán se zmrazením v karbonitu, nedává ten zbytek smysl. Svého syna od začátku přes plané výhružky rozhodně zabít nehodlá, a asi těžko může předpokládat, že během tří minut z něj udělá svého spojence a učedníka. Když už ve finále nechá Luka uniknout pádem do větrací šachty, proč si pro něj nezaletí a nechá ho viset kdesi na anténě u kořenů Oblačného města ? Asi mu to přišlo složitější, než úžasný plán se zablokováním hypermotorů, které R2D2 dokáže zrušit během dvou sekund. Navíc to implikuje, že Vader dopředu předpokládal, že Falcon uletí a Luke bude na palubě … a to už pak celé přestává dávat smysl úplně. Většinou jde o detaily a díry v logice příběhu či nesrovnalostí ve vztahu ke světu SW, které nejsou na první pohled patrné, ale Impérium na tom je, co se dalších zhlédnutí týče, asi nejhůř ze všech dílů. Koneckonců, když víte, že Vader je Lukův otec, vyšumí i údernost osudové pointy. Přes obecné nekritické přijetí je to v rámci série jen průměr. Což pořád znamená výborný film. 80 % () (méně) (více)

HarqAlAda

Neobjektívnych 5 hviezd. Keďže milujem Hviezdne vojny, videl som ich snáď tisíckrát v rôznych obdobiach, v rôznych jazykoch na rôznych nosičoch a rôznych kvalít spracovania od obrazu po zvuk až po efekty (remastered aj neremastered, vystrihnuté scény, dokumenty atď). Viem ako Lucas so svojím tímom ovplyvnil kinematofrafiu a špeciálne efekty, takže nemôžem inak než 100% a plných 5 hviezd. Kašľať na väčšie či menšie chybky ktoré z Hviezdnych vojen robia skôr rozprávku ako sci-fi. Rozprávky som mal aj tak vždy rád ;) Táto epizóda jasne naznačuje archetyp, ktorým sa zaoberá celé ľudstvo odkedy poznáme písmo a zaoberať sa zrejme ešte aj dlho bude. Lucas nám ho naservíroval do namakaných a nápaditých efektov ktoré dovtedy nemali obdobu a doteraz majú čestné miesto na policiach zberateľov a fanúšikov. ()

comicsJan

Nejpřevratější a také nejlepší díl celé Star Wars ságy. Přesně toto je důkaz že byť režisérem tohoto snímku není George Lucas, pořád překonává jeho hvězdný snímek Pomsta Sithů i 35 let po jeho natočení. ()

AshT

Nejlepší díl Star Wars ságy. Film je dokonalý v každém směru a Irvin Keshner zastoupil v režii George Lucase dokonale. ()

RAFT

Dosti povedené pokračování,asi nejlepší díl z celé původní trilogie.huá , konečně vidíme ve star wars filmu i Boba fetta alias lovce lidí.Harrison Ford ,Hamill,Fisher dobré trio ve filmu .No Lucase vystřídal Kershner a vůbec to tu není poznat , o proti star wars 4- nová naděje je film akčnější ,zábevnější, dobrý film.Hudba od Williemse naprosto dokonalé dílo ,ten chlap vážně umí nikdy nic nepokazí.Ford,Hamill, a Fisher skvělý herci dobře zahrané už i Fisher konečně podala dobrý herecký výkon,bavila asi nejvíc z celého filmu ,no ještě před Fordem ,to je co říct.Dost dobrý kvalitní díl.Za mě 95% ()

The.Splash

Nejlepší epizoda Star Wars ságy. Z celé původní trilogie tu nejlépe fungují postavy a po celkem infantilní Nové naději tu jsou dialogy, ze kterých vás mrazí. Osudovost, velkolepost, epičnost, Star Wars. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Bohužel nejsem fanda SW a každý díl mi připadá "stejný"...natahovaný, nezáživný a odnikud nikam. Významnost této epizody: "Shledání otce a synka" ()

HanSolo

Absolutně nejlepší část z celé ságy Star Wars. Film je nejlepší jak po scénáristické, tak i po herecké stránce. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)