Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

Miller

Spousta lidí tvrdí, že se jedná o nejlepší díl Star Wars (Hvězdných válek, chete-li), a mají skoro pravdu, jenže já považuji za nejlepší epizodu Novou naději, ale ani Impérium vrací úder moc nezaostává. Příběh je již složitější, a budu se snažit ho popsat co nejlépe, ale ne tak rozložitě jako u Nové naděje, kde jsem se překonal (obsahuje spoilery): Rebelové se ukrývají před Impériem na ledové planetě Hoth. Impérium najde Rebely a ti musí utéct z planety. Luke a R2-D2 utečou v X-Wingu, Han, Leia, Chewbacca a C-3PO v Millenium Falconu. Luke Skywalker najde Yodu, Mistra Jedi starého 900 let, a začne svůj výcvik Jediho. Vinou zrady Landa Calrissiana je posádka Millenium Falconu chycena v Oblačném městě na planetě Bespin Impériem a Han Solo je zamražen do karbonitu, zbytek posádky a Lando je zatčen Impériem. Sola si odnese Boba Fett, aby za něj získal odměnu u Jabby Hutta. Při tréninku na Jedie má Luke vizi, že jeho přátelé jsou v nebezpečí a i přes varování Yody a ducha Obi-Wana (Bena) Kenobiho se je vydává zachránit. Landova osobní stráž zadrží vojáky Impéria a Lando, Leia, Chewbacca a C-3PO při útěku potkají R2-D2. Utečou společně na Millenium Falcon. Luke mezitím bojuje s Vaderem, je mu useknuta ruka a dozví se, že Darth Vader je jeho otec. Na Millenium Falconu ucítí Leia díky Síle, že Luke je v nebezpečí. Zachrání ho a Luke dostane novou umělou ruku. Lando a Chewbacca odlétají ve Falconu nalézt Sola. "Já jsem tvůj otec!" Mé hodnocení je 100% ()

Gogo333

Pro mě nejlepší epizoda. Bitva na Hothu super. Příběh se nám lehce zamotává a hlavně dojde k velkému odhalení ze strany DV. ()

shimpy(CZ)

Pátý díl si drží stále skvělou úroveň. R2-D2 a C-3PO nezklamali, a finální souboj Darth Vader vs. Luke Skywalker je super. Těším se na finále! ()

Káronoš

Filmová klasika pokračuje a to s ještě větší noblesou. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back je mnohem dospělejší, propracovanější, temnější, extravagantnější a v dějové línii více rozvinuta než přímočaře vedená "jednička". Již zmíněné linie jsou zde dvě (hlavní). První sleduje vnitřní boj mladého Skywallkera, kterého zde čeká mnoho důležitých rozhodnutí a ještě více nevyřešených otázek, včetně jeho předvýdaného osudu - sestupu k temné straně. Sekundární příběhová linie se vrací na Hanovu loď, kde přebývá i krásná princezna, známá plechová dvojíce a "plyšový koberec". Obě linie se úžasně doplňují a střídají, což náramně prospívá samotnému příběhu a dodává na barvitosti děje. Pokles vtipu vyrovnává geniální Yoda, víceméně nejatraktivnější postava hvězdného pokračování. Vyvrcholení celého dílu pak je určitě skvělý souboj mezi otcem a synem, doplňován již o dost zajímavější a efektivnější choreografií (než souboje v prvním díle). Přesto vše zústává (pro mě) pořád lepším dílem nejstarší díl série, který je právě díky zřetelným chybám a té "nedokonalosti" pohádkovější, roztomilejší a vtipnější Bčko. Hodnocení: 9/10. ()

jasiska

Filmová dokonalosť. Všetko, čo bolo na Štvorke také geniálne je aj tu, len ešte intenzívnejšie a temnejšie. Divák konečne pochopí, aký silný nepriateľ to Impérium naozaj je, čím dodá boju rebelov neskutočnú váhu a dôležitosť. Spoznáme Jodu, ktorý nám predstaví Silu a všetko jej čaro a mystérium. Han a Leia sa zblížia a Darth Vader Lukovi odhalí neuveriteľný zvrat. Navyše má Päťka aj soundtrack ešte lepší ako ten v Štvorke. Empire Strikes Back je to najlepšie vo svojom žánri (vyrovná sa mu asi len Matrix). ()

Marrty3

Rozhodně je to na rok 1980 něco neuvěřitelného a tím myslím hlavě po digitální stránce. Děj je bez ohledu na předchozí díly vynikající. Skvělé herecké výkony z této episody jen čiší. Harrison Ford opět sype vtipy z rukávu. Impérium vrací úder má mnohem temnější atmosféru než předchozí díl, ale zase mi přijde, že Pomsta Sithů je mnohem lepší i temnější. I přesto všechno je to skvělý snímek bez kterého by sci-fi kinematografie nebyla tam kde je dnes. ()

Hyb_rid

Rozhodně nejlepší díl trilogie. Ano trilogie, protože trilogie je jen jedna. Perfektní tempo, obsáhlý děj, silné momenty, napětí a také skvělé efekty to vše dělá z 'Impéria' můj nejoblíbenější díl. ()

.MJ.

Otevřeně se hlásím k tomu, že nemám Star Wars rád. Nudil jsem se u toho a přijde mi to celé hrozně povrchní. 25%. ()

J*A*M*A*L

Další skvělé pokračování této skvělé sci-fi ságy. Opět jsem se dobře bavil. George Lucas točil všechny díly a natočil je perfektně pak přijde neznámej Irvin Kershner a natočí snad nejlepší epizodu (ne pro mě). John Williams opět udělal vynikající hudbu a s výkonem herců jsem byl opět spokojen. Ovšem pětka stejně jako čtyřka na mě nepůsobila tak, jako předchozí díly. Pro mě asi z této epizody byl nejlepší poslední boj s Lukem a Darth Vaderem. ()

Itar

Filmařsky nejlepší film celé ságy, s nejdůležitějším zvratem a spoustou ikonických momentů, z nichž nejvíc utkví v paměti pravděpodobně bitva na zasněžených pláních planety Hoth. ()

Paldiny

Zasadiť úvod do zasneženej krajiny s vražednou víchricou, snežným mužom a chodiacimi tankmi bol nápad za milión. Je v ňom všetko od atmosféry cez napätie až po nádych drsnosti. Tempo nespomaľuje ani po opustení planéty, kde prítomní kľučkujú v meteorickom daždi, zatiaľ čo "vyvolený“ prechádza ťažkým výcvikom v močiaroch. Nový prírastok v podaní múdreho a skúseného Yodu výborne zapadá do boja so zlom a príbehu dodáva dôležitú spojitosť s minulosťou. Samotné vyvrcholenie aké zlučuje dejové línie do kľúčového zvratu už len potvrdzuje prečo je piaty SW najtemnejším a zároveň najlepším dielom ságy. ()

.baris.

Spolu s Pomstou Sithů nejlepší díl celé "původní" šestidílné ságy. Scény na opuštěné planetě s Yodou jsou nádherné, Lukův výcvik skvěle udělaný, silná "vyšší" myšlenka filmu, která mi v Epizodě IV trochu chyběla, je tady přítomna, "I love you" - "I know" je pro mě nejlegendárnější filmová hláška ever. ()

xmatysekx

Velmi vydařený kousek. Oceňuji nápad. Svět je poměrně dobře propracovaný. Charaktery spolu dobře fungují. Zlom v posledních chvílích je dobrým prvkem v jinak předvídatelném ději. Třeba se někdy dočkáme pokračování. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)