Vražda v Orient expresu

• USA Murder on the Orient Express (více)

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří. (CinemArt)

mm13

Branagh bavil. Ako Poirot, aj ako režisér. Úžasná jazda v temer divadelných aranžmánoch. Sa ostatne dalo čakať, nie? Tak hurá na plavbu po Níle, vôbec by som s tým neotáľal. ()

Lucasion

Agatha Christie v dalším podání. Hlavně tedy její Hercule Poirot. Od začátku tu máme předkládanou další oblíbenou postavu knižních bestsellerů v novém hávu. Rychlost, dynamika a humor nechybí. Během chvíle už je detektiv Poirot (Kenneth Branagh) ve vlaku a užívá si výhled z okna. Jak už název napovídá, nastane vražda a slavný detektiv se přemluví, aby případ vyřešil. Všichni jsou podezřelí a všichni lžou. Námět je dobrý, navíc je to skvěle obsazený film. Depp, Ridley, Pfeiffer, Dench a další. Přestože se snaží být film vtipný a dynamický, tak na mě tohle moc nefunguje. Moderní hávy Sherlocka mě bavily oba. Ten s Robertem i s Benedictem. Všechny tyhle filmy (potažmo seriály) mají jedno společné. Skutečně sázejí na hlavní postavu, která je přirozeně vtipná, bystrá, sympatická, geniální a hravě vyřeší každou situaci. Kenneth hraje Hercule dobře. Jemný přízvuk, dobrá maska a příjemné vystupování. Přesto Sherlock u mě vede. I v podání příběhu. Film mě spíše bavil, ale přiznám se, že bych si ho znova už nepustil. (60 %) ()

Morholt

Agatha Christie nikdy nebyla mým šálkem kávy a jejími knihami jsem se nikdy nedokázal prokousat, takže i tak provařený příběh, jako je Vražda v Orient Expressu, byl pro mě polem neoraným. Nevím, jak bych film hodnotil, kdybych látku znal, ale to je irelevantní. Takhle jsem si tu hru na hledání vraha užil a to i se závěrečným překvapením, které v mých očích sice bylo trošku přes čáru, ale jenom trošku. Herci mě bavili bez výjimky a Branagh v roli Poirota obstál na výbornou, což platí i o jeho francouzském přízvuku. Psaná Agatha pro mě není, ale pokud se filmy podle jejích knih ubíraly v podobném duchu, rád se na ně podívám. 80% ()

ScarPoul

Výborne napísané a zahrané postavy. Branagh kraľuje ako Poirot. Originál ma nikdy nenadchol. Tu som ho žral. Doylova hudba je o 100 krát lepšia ako tá z Justice league a má viacej emocionálnych nuáns. Pre mňa naozaj až rozprávkovo pekné. Jasné jedná sa o detektívku a je tam vražda.. ale má to strašný feeling starých časov, pričom je to moderné, ale nie tak ako Sherlock Holmes a má to v sebe akúsi sofistikovanosť. Koniec je aj veľmi dojemný. Pre mňa strašne príjemné prekvapenie a chvíľu som rozmýšľal tomu dať plný počet. Teším sa na pokračovanie. ()

BoPo

Vražda v Orient expresu je veľmi známy pojem, ale podobne ako väčšina ľudí, som vlastne nikdy nevedel, čo sa v tom vlaku presne stalo. Takže som nebol zaťažený nejakou predchádzajúcou verziou a mal som výhodu, byť prekvapený, kto je vo vlaku záhradníkom. Expres je narvaný známymi ksichtami, ale nejako im to spolu moc neladí. Každý si odrecituje svoje sólo a takto sa spoločne dopracujú k rozuzleniu. Kenneth Branagh mi nesedel najviac. Neviem ako kniha a ako predcházajúce sfilmovania, ale táto Vražda v Orient expresu vyznela moralisticky a nezáživno, bez náboja. ()

GeusX

Detektivka kostýmově vymazlená, kamerově poutavá, velmi dobře herecky obsazená a zahraná. K exteriérovým záběrům bych měl jen malou výhradu: krajina byla snad až moc dokonalá, že jsem si nebyl vůbec jist, kde končí realita a začíná kvalitní práce počítačových grafiků nebo to snad je celé dílem kompjůtrů. Příběh pěkný, kdo je asi pachatel mne bavilo spekulovat (už jsem si rozuzlení z předchozích ztvárnění tohoto příběhu nepamatoval). Závěr byl dojemný až jsem musel vytáhnou kapesník :) a člověk by mu dal i pět hvězd. ()

Tommassi3

"Lidská povaha je zvrácená ve své složitosti.." A my máme složitosti rádi..;) Výtečné zpracování slavného románu, duchaplná předělávka, tradičně skvostný a hravý Kenneth Branagh.. Ovšem předposlední verze s geniálním Suchetem, jakkoli spíše karikaturou, coby temné drama zkoumající sklony k násilí má stále navrch, o té Sidneyho Lumeta ani nemluvě.. ()

bouncer

Neurazí, ale ani vysloveně nenadchne. Akční vložky (naštěstí spíš vložtičky, bez křidélek) se k Poirotovi vysloveně nehodí. Herecký ansámbl je hvězdný, i když nedá se říct, že by někdo exceloval. Nakonec oddychovka, která mohla být lepší. ()

Johny_fork

Nikdy jsem se nekoukal na seriál Hercule Poirot, protože hlavní hrdina mi byl vrcholně nesympatický a celé to aranžmá toho seriálu bylo takové laciné (hodnotím pouze na základě několikavteřinových záběrů během přepnutí televize). Ve filmovém podání byl zvolen herec, který u mě boduje, má charizma a baví. Výprava je bombastická, velkolepá a je na ní vidět, že si tuhle část pan režisér užil a dotáhl své myšlenky do posledního detailu. Vynikající herecký ansámbl poté odehraje slušnou partii. Ale asi mě ve výsledku víc, než samotné řešení případu, bavilo prostě jen pozorovat to nádherné aranžmá celého filmu. Neříkám, že to je nutně špatně. ()

Dale

Je dosť odvážne rozhodnúť sa sfilmovať všeobecne známu predlohu, navyše ak jej najsilnejším momentom je prekvapujúce záverečné odhalenie. Keďže väčšina divákov vie dopredu, ako to skončí, museli tvorcovia filmu zaujať aj niečim iným. Veľa možností ale nemali, jedine dať do kopy skvelé herecké obsadenie a dať tomu zaujímavý vizuál. Oboje sa podarilo, aj keď na herecké obsadenie pôvodného filmu, ktoré bolo dokonalé, ešte niečo chýbalo. Ja som si ale nedokázal celý film zvyknúť na Branagha, keďže mám pod menom Poirot zafixovaného Davida Sucheta. Ale inak veľmi vydarená kriminálka, ktorá ani chvíľu nenudí. ()

Agatha

Celkově dobré, naštěstí ne příliš moderní. Sice akčnější Poirot než je zdrávo, ale budiž. Sice jsem nepochopil naprosto zbytečné přejmenování postav oproti předloze, ale to je běžný nešvar. Samotný Orient Expres, na který jsem se těšil nejvíc, působil moc digitálně a nepřirozeně - například na začátku vyjíždí z Istanbulu nepřirozeně závratnou rychlostí jak Pendolino a na konci filmu naopak odjíždí z nádraží jako šnek. A není nad opravdové záběry skutečné přírody z okének, LED obrazovky sice posloužily, ale realita by byla lepší. Celkově výprava působila moc uměle, čistě a uhlazeně. Co se týče obsazení, tak jedno velké jméno stíhá druhé, ano, je to hezké, ale jak komentují ostatní, i já souhlasím s tím, že charaktery postav byly nedotažené a ta velká herecká esa nebyla plně využita. Sice jsem rád, že prognózy o propadáku zdejším diskutujícím dost dobře nevyšly, nicméně pro mě zůstává verze z roku 1974 nepřekonatelná a verze se Suchetem hned za ní. ()

vurhor

Poirot nikdy nevypadal lépe! A teď nemyslím pouze Branagha, který s tím knírem vypadal jako mnou vytvořený trpaslík v Dragon age: Origins, ale i úchvatné panorama a líbivou barevnost, která je po suchém stylu Sucheta osvěžující. Původní předlohu jsem nečetl, ale zdá se mi, že Brannagh přesně pochopil, v čem spočívá její největší síla, přičemž do filmu se mu jí podařilo implementovat skvěle, což dokazuje samotné zakončení. Už jen ta práce s kamerou v uzavřených a omezených prostorách vlaku je uspokojivá pro oko, nemluvě o sympatické herecké smetánce, kde se sejdou třeba Jack Sparrow, Zelený skřet, M z Bonda, král Claudius, Catwoman nebo Rey ze Star Wars. No kdo by mohl odolat! I přes některé hlušší pasáže pěkná záležitost. Uteklo to jako voda, což mi připomíná, že už chci na Nil. Co nejdřív! Průměrné 4* ()

corpsy

Je pravda, že Branagh dbal skôr na vizuálne pozlátko a na hercov sa ,,vykašľal,, ale pre mňa to bola príjemná staromódna jazda ( CGI efekty nechám stranou ), detektívka ktorú si málokedy vychutnáte na veľkom plátne a hviezdny ansámbel detto. ()

liquido26

Povedené, moc pěkný vizuál, Branagh je skvělý Poirot, i když byl zezačátku trochu problém si na něj zvyknout. Určitá akčnost tomu vůbec neškodila. ()

Marsik

HBO2 HD - Atraktivně zfilmováno, skvěle obsazeno a atmosféra je vtahující od začátku do konce. Díky dobře obsazenému CZ dabingu se do toho patřičně dostanete. 80% (with J.) ()

schizmo

Když přicházela tahle hvězdně obsazená detektivka do kin, říkal jsem si, jakou kliku mám, protože tenhle příběh / rozuzlení neznám a tak si ho můžu bez spoilování užít. Pak jsem se ale zastavil a říkám si: jaktože ho neznám, dyť je to klasika? Žádnej velkej fana detektivek nejsem, to se přiznám bez mučení, ale důvod byl vlastně mnohem prozaičtější. Tenhle film je odnikud nikam plynoucí nuda. Herecký potenciál těžce nevyužitý, každý tám má vyloženě štěk, pozornost se upírá na kníratého elegána, který o sobě rozhlašuje, že je nejlepší detektiv na světě, ale srovnat tohle třeba s posledními adaptacemi Sherlocka, to bych se musel smát až do zítra. Film nemá spád, napětí, nemá důvod, proč pokračovat v koukání, když se jdete vychcát nebo přeházet uhlí do sklepa, protože i to má větší smysl. Kenneth Brannagh si to pěkně zrežíroval a obsadil sám sebe do hlavní role, takže kdybych na tohle šel do kina, pošlu mu fakturu na vrácení peněz za lístek. ()

hous.enka

Nejen že Hercule Poirot je tu spíše parodován, ale celé je to takové rozvleklé, přebarvené a chvílemi jsem měla dojem, že sleduji muzeum voskových figurín (Michelle Pfeiffer a - je mi to moc líto, milovaný - Johny Depp). Vlak i scenérie kolem se mi moc líbily, ale jinak... Jinak jsem film koukala nadvakrát, protože u první projekce jsem po třiceti minutách usnula. A ta mocná Poirotova hůlka mě dostala. Není kouzelná, ale on s ní omráčí člověka nebo s ní otevře zamčené dveře. Poirot pro mladistvé, fakt. OMG ()

Cimr

Když posadíte tak vytříbené herce do jednoho elegantního vlaku a necháte je pronášet slova napsaná vaší nejoblíbenější spisovatelkou, pak to těžko může dopadnout skutečným průšvihem. Přesto jsem rád, že jsem dostal víc než to. Fenoménem posledních let je ukazovat klasické literárně-filmové hrdiny (Batman, Sherlock Holmes, James Bond) trochu jinak, temněji, jako lidi pochybující a zranitelné. Něco podobného teď udělal Branagh s Poirotem - jeho Hercule je cool, aniž by to ztratilo atmosféru či ducha. Dovolil si odchýlit se od popisu z knihy. Vymyslel mu dávnou lásku, zobrazil ho jako člověka unaveného, snad až trochu vztekle toužícího po klidu a odpočinku. Jeho Poirot klidně běhá po střeše vlaku. Není jen komickou figurkou, co sedí v ušáku a srká horkou čokoládu. Byť verzi s Davidem Suchetem naprosto ctím a zbožňuji, ten posun k nejednoznačnosti je jasný. A příjemný. Příklad - kdyby Suchetův Poirot šlápl do hovna, nejspíš by se zatvářil velmi útrpně. Divák by se zasmál a pokračovalo by se dál. Poirot Kennetha Branagha ale ono lejno vyšlápne i druhou nohou. Nevadí mu totiž nečistota, ale nerovnováha. Proto jde o tak zajímavou a rozporuplnou postavu; nikdy si nejsme jisti, jak se zachová. Do karet tomu nahrává, že i příběh sám je tentokrát nesmírně komplikovaný. Díky pointě (kterou samozřejmě nebudu prozrazovat) přerůstá hranice pouhé žánrovky. Jde o úvahu o zločinu a trestu, morálce, větším a menším zlu, sdílené vině... ,,Když se podívám lidem do očí, vidím jen dobro nebo zlo," říká tento podivný Poirot. Až tenhle případ skončí, bude svůj radikální názor zřejmě muset přehodnotit... ()

agentmiky

Neviděl jsem originální Vraždu v Orient expresu, a to ať už tu s Finneym, tak i tu televizní se Suchetem, tudíž srovnání zde není na místě. Ale mohu říct tohle. Originální detektivky miluji, a když se k tomu všemu přičtou i bezchybné herecké výkony, které v zásadě nemají vadu na kráse, tak se můžeme bavit o jednom z nejlepších filmů s krimi zápletkou za poslední dobu. Branagh je doopravdy zručný režisér, tentokrát zvládl ztvárnit krom své hlavní práce i hlavní roli samotného Poirota. Většina lidí nemůže jeho Poirotovi přijít na chuť, neboť srovnávají, ale mě se jeho výkon zdál na vysoké úrovni (možná je to ovlivněno mou neznalostí jeho předešlých hereckých zástupců a jejich stylu). Jednal jako jeden z nejgeniálnějších detektivů, někdy přihodil i nějaký ten vtip. Vyznění jeho postavy umocňoval český dabing v podání Beneše, jež se k němu hodil doopravdy perfektně. Film je vizuálně podmanivý, hra s barvami se fakticky vydařila, po této stránce se nedá nic vytknout. Ale vraťme se ještě k hereckým výkonům. Co se týče vedlejších postav, tak tam musím pochválit kasting. Každá postava úžasně zahraná, dále pak jim byly scénářem navrženy dialogy, které dávaly smysl. Paradoxně Depp svou rolí zazářil, ale docela smůla, že ne na dlouho. Postupná gradace nebyla vyumělkovaná, ale scénáristicky bezchybná, směřování k tak překvapivému konci jsem neodhadl, závěrečné rozuzlení mi skoro sebralo dech. Těším se na přesun do Egypta, přesněji řečeno na Nil. Pokud si to udrží nastavenou laťku, tak se máme na co těšit. Za mě dávám 85 % ()

PF 2020

30.09.2018

Artemis Fowl míří do kin

Artemis Fowl míří do kin

28.12.2017

Kenneth Branagh letos ohromně zabodoval s Vraždou v Orient expresu. Film už má na kontě 311 milionů dolarů a chystá se pokračování (Smrt na Nilu), Branagh si ale není jistý, jestli ho bude režírovat.… (více)