Drama / Životopisný / Historický

Česko / Slovensko, 2018, 124 min

Typicky sedláčkovský nedivácký film, který asi lépe natočit nešlo. Sedláček má vyslovený odpor k patosu a kýči, což je na Palachovi znát a je to jedině dobře. V pomalém tempu vypráví nijak strhující, o to ale intimnější příběh mladíka, jenž se nechtěl a nedokázal smířit se společenskou letargií a došlo mu, že je potřeba udělat něco, co by z letargie společnost probralo. Jan Palach je plný výborných scén a momentů, nikdy ale emocionálně nezásáhne, což byl ale tvůrčí záměr. Sedláček si celou dobu udržuje jakýsi odstup a nikdy nedá nahlédnout do Palachova nitra, které bylo asi extrémně složité a nikdy k němu diváka úplně nepustí, což může mnohým vadit. S tím souvisí i výborný a umírněný civilní výkon Viktora Zavadila v hlavní roli, s nímž drží krok jedině výrazná Zuzana Bydžovská, ostatní pouze přihrávají a nijak na sebe neupozorňují. Za zmínku stojí i krásná kamera a nevtíravá, nicméně intenzivní hudba, která zážitek jen prohlubuje. Možná, kdyby byl film o něco kratší, držel by víc u sebe a některé věci mohly být vysvětleny lépe (třeba, že žádná skupina neexistovala a byl to jen zastírací manévr nebo to, že jeho milenka na něj donášela), to ale v kontextu současného českého filmu vůbec nevadí. Jan Palach je tak ve výsledku asi nečekaně málo kontroverzním, zato však důstojným a lidským medailonem těžce uchopitelného mladíka, který pro svůj národ položil oběť, kterou si ten nejspíš ani nezaslouží. 80 %(25.9.2018)

Nejvíc mě překvapuje (vlastně jediné, co mě překvapuje a co mě na tomhle filmu překvapovat může) je, jak bezpečně je natočený, jak málo vybočuje z představy, jak "má" vypadat film o Janu Palachovi. Sedláček si udělal celkem jméno na subverzivních výkladech českých dějin, zde postupuje dětskými krůčky (a v chodítku) tím jediným směrem, který je před ním vytyčený, a vypráví sošný dojímavý příběh o sošném dojímavém člověku tak dlouho, dokud ho neodvypráví. A pak je konec. Podařilo se mu to nepokazit, ale to je vše.(9.8.2018)

Režiséru Sedláčkovi nelze upřít talent a schopnosti. Navíc se prostřednictvím svých projektů snaží o jakousi osvětu v oblasti historie. To je v době, kdy jsou dějiny 20. století v hodinách dějepisu upozaďovány a mnozí středoškoláci nejsou schopni vysvětlit roky 38 a 68, velmi záslužná činnost. Film o Palachovi by se dal vykládat jako volné pokračování Sedláčkova cyklu "České století", který jsem před lety se zaujetím sledovala. Stejně jako tato série se i "Palach" může opřít o dobré herce a historický základ, ale stejně jako v seriálu si režisér neodpustil "vsuvky", které děj nikam neposouvají a v kontextu celého snímku působí až rušivě - dlouhý záběr na sprchujícího se hrdinu a jeho nahé pozadí, scéna s topením štěněte... proč, k čemu? Neseděl mi ani milostný trojúhelník vyznívající doztracena. Tyto linie jen podporují diváka v takřka nulovém soucítění s hlavním hrdinou a zbytečně natahují stopáž. Na tragické vyústění Palachova příběhu jsem čekala jako na smilování. I přes tyto výtky ale musím znovu vyzdvihnout herecké výkony a řemeslnou kvalitu snímku.(5.9.2018)

Zatímco Agnieszka Holland mohla svůj Hořící keř opřít o poměrně kvalitní historické prameny, Robert Sedláček si takový luxus evidentně dovolit nemohl. Proto je výsledný portrét děravý a plochý. Nicméně i přesto, že o samotné postavě Jana Palacha Sedláček neřekne tolik, tím více toho dokáže sdělit o době, v které se film odehrává.(27.8.2018)

Velmi průměrné. Po stránce režijní film vypadá minimálně o deset let starší, maximální tvůrčí rutina a vyprávění ve stylu jedna bába povídala plus klasické Sedláčkovy kontrasty, kterým rozumí zřejmě jen on sám. Přitom bylo vše jak na zlatém podnose. Herecky výborné, Bydžovská jako by věděla, do čeho a s kým šla, a snažila se sama vše zachraňovat, i když jí ostatní velmi zdatně doplňovali, včetně skvělého Zavadila, byla určitě nejlepší. Atmosféra taky velmi slušná, chvílemi lze dokonce mluvit o silném dramatu a vypjatých scénách, nicméně dvě hodiny vyprávění k pochopení Palachova činu, nebo dokonce jeho osoby, nestačily. Závěr mi přišel skoro až zpackaný a skutečně narychlo odbytý, jako by si režisér najednou vzpomněl, proč se o tom Honzovi dodnes tolik mluví. Jeho čin vypadá v tomto filmu velmi nerozvážně, v nejhorším případě dokonce nesmyslně, když bych chtěl být zlý, což nechci. Doufal jsem v žánr psychologický, který zde sice není uveden, ale naděje ve mně byla, doufal jsem v odvážnou režii a silné sugestivní vyprávění, doufal jsem v pořádný, kvalitní film. Škoda, že se tématu nechopil někdo jiný. [Kino Citadela - Litvínov].(21.8.2018)

• - Jan Palach zomrel v nedeľu 19.1.1969 o 15:30, teda 3 dni po svojom čine. (Lucjen)

• - V prvých mesiacoch po Palachovom čine došlo k vlne samovražedných pokusov mladých ľudí, ktorí ho nasledovali. Do konca apríla 1969 to bolo 26 ľudí, z toho 7 zomrelo. Najznámejším z nich bol Jan Zajíc, ktorý sa sám podpísal ako pochodeň č. 2. (Lucjen)