Terminátor: Temný osud

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

Jednoznačně nejlépe napsaný a obsazený Terminátor od trojky, která si v rámci narativu (vzhledem ke svým kvalitám) ignoraci nezaslouží, ale tvůrci pro to mají sakra dobrý důvod. Duchem se to originálním dvěma dílům blíží, jak jen to jde a osobně mám vlastně jen dva problémy, díky kterým nemůžu mluvit o maximálním uspokojení. V prvé řadě se Tim Miller extra nevytáhl. Není to tak, že by nějakou akci vyloženě zazdil. Ale současně jí nikdy nedá nic s opravdu wow efektem, ani jí nevyšperkuje takovou dynamikou, aby to bylo jedno. Když to člověk porovná například s posledním Šíleným Maxem, je Temný osud "jen" solidní řemeslo. No a pak kamera. Na můj vkus zabírá až příliš často detaily, takže akce není zdaleka tak přehledná, jak by mohla být. Noční scény navíc mají svým zabarvením takový ten laciný nádech, který je smutnou připomínkou toho, že dnes už se akčňáky na film netočí (úplně stejně mě to rušilo v posledním Rambovi). Cíl se každopádně povedlo splnit - konečně je tu film, který má šanci (a i si zaslouží) odstartovat novou trilogii. Tak snad to tentokrát vyjde. 70%(28.10.2019)

Linda Hamilton predviedla asi najlepší príchod na scénu, aký som kedy na filmovom plátne videl! Žiadne sranie sa! A o to bol lepší, že som na tú babu totálne zabudol. Samotný film by som zhrnul do dvoch slov: naháňačka, zdrhačka. Ku koncu to už bol akčný brutál a to ja osobne nemusím. Po vizuálnej stránke pecka, avšak jedine na filmovom plátne. Doma to taká šupa nebude. Dal som štyri hviezdičky, ale cestou z kina domov mi niekde jedna zmizla. Asi v teple rodinného krbu na chalupe u Arnolda. Vlastne Karola!(26.10.2019)

// Fajn, já se teda přiznám. Nechápu Terminátora. Ve smyslu nerozumím vnitřní logice toho světa. Zaprvé se to už šest filmů nikam nepohlo, zadruhé je cestování časem v tomhle univerzu hrozně frustrující, protože se ignorují celkem zásadní věci, a zatřetí... prostě ne. Jediný díl, který se mi vlastně líbil, protože byl pojatý jinak, byl Salvation. Dark Fate se ale vrací k té struktuře zbytku série a byť je to ve finále lepší než trailery, má to solidní herce, a v úvodu i povedenou akci, stejně mě to na konci nechalo naprosto chladným. Strejda Arnold promine, ale zlatej Vetřelec. 6/10(1.11.2019)

Od prvého Arnolda uplynulo požehnane času, náboj, rýdzosť sa premenili na senilitu a vŕzganie skorodovaného kľukového mechanizmu. Mladá krv prináša oživenie, forma sa pýši efektami, no obsah nadobúda rozmery prvoplánovej paródie v žiari niekdajšej slávy tohto už kultového sci-fi. ..--60%--..(15.1.2020)

Nářez parádní hezky po klasicku s vynikající Lindou a vtipným Arniem. 🤩😈👌❄️🔥(1.11.2019)

Nostalgie na mne nějak nefunguje, takže se na to podívám střízlivýma očima. Příběh je jen další variací na první dva díly, nový terminátor patří do kategorie zajímavá blbost, z jeho protivníků je nejsympatičtější Mackenzie Davisová. Linda Hamiltonová se jen snaží vypadat co nejdrsněji, Arnold Schwarzenegger je tu za komickou figuru. Do rozboru časových paradoxů bych se raději nepouštěl, bohužel však nefunguje ani základní logika. Takže prostě jen další rychlá a hlučná sci-fi pro diváky s mozkem na volnoběh. Asi stárnu, takže mi to nestačí.(3.11.2019)

Terminátori s Arniem išli do stratena, o to viacej som rád, že sa Temný osud vracia k správnej popcornovej zábave na akú som bol zvyknutý. Pomohlo mu aj, že dej sa začína pár rokov po dvojke. Jednoduchý príbeh, dobre natočená akčná jazda, akceptovateľný strih a skvelé hlášky hlavne v podaní obstarožného Arnieho. Čo viac si želať.(2.11.2019)

• Spinosaurus

Tenhle film je zhmotněním všeho, co na současném Hollywoodu nenávidím. Stokrát zrecyklovaný generický příběh bez hloubky či vyššího smyslu, který by každý průměrný scénárista spíchnul snad za pár hodin. Postavy se snaží pronášet rádoby hluboké proklamace, které ale ve finále svou prázdnotou odhalují jednoduchost a zbytečnost filmu. Zapomeňte na filosofické dialogy z Já, Robot, nebo trilogie Matrix. Ničeho takového se od Arnieho nedočkáte. Jeho vývoj je naprosto promarněným potenciálem filmu. Tragédií jsou i jednotlivé vztahy hlavních postav. Ústřední dívčina, kterou honí terminátor, zná své ochránce jen pár hodin a už jsou nejlepší kamarádi, za které by položila život (srovnejte si to s vývojem vztahu Sáry ke Kyleovi z jedničky). Dalším hřebíkem do rakve je doslova smršť plot holes, až jsem zavzpomínal na nejlepší léta Riana Johnsona. Jeden příklad za všechny. Ze Sáry Connor je lovkyně terminátorů, kterou úkoluje kdosi na dálku, kde se terminátoři vynoří. A teď: Kdo ty terminátory posílá, když Skynet je zničen? Pokud je posílá někdo jiný, tak asi by měli být silnější než staré modely T-800 (pokud tedy nový software není blbější než Skynet, což se potvrdit nedá, protože se o něm nedozvíme nic). A pokud tam teda prší terminátoři, jak je Sára dokáže likvidovat, když sama nemá žádnou pořádnou výzbroj (kdyby ano, vytáhne jí hned na začátku)? Takovýhle otázek je nespočet a nabalují se na příběh jak sněhová koule. V polovině filmu se navíc vynoří jakási deux es machina v podobě černého velitele, který nejenže přiveze zbraň ke zničení terminátora, ale cestuje s našimi hlavními hrdiny a ti si tím podmaní veškerý obranný systém USA. Letí letadlem a prakticky jen stačí, aby do vysílačky ohlásil, že v něm cestuje on, ať si dá letectvo pohov. Do toho tam přiletí odjinud další letadlo se zlým terminátorem a nikoho to netrápí. Prostě jakýsi velitel vydal rozkaz, na palubě jsou neidentifikované osoby, za nimi letí neidentifikované letadlo, ale je to ok, necháme to jako armáda být. A takovýhle nesmyslů je ta spousty. Pak tu máme samotnou akci, která je také symbolem současného hollywoodského úpadku. Digitální koktejl, kde se o hrdiny nemusíte bát, protože přežijí všechno. Několikrát jsem při těchto akčních scénách s velmi podprůměrnými digitálními efekty zívnul. Digitálním efektům padl za oběť i hlavní padouch, který vůbec nemůže projevit své charisma, protože z něj udělali rychlého a skákavého digitálního panáka. Dílo zkázy dokonává feminismus prostoupený celým filmem. Kdybych se nekoukal na plátno a pouze poslouchal vyprávění Grace o povstání v temné budoucnosti, tak bych si myslel, že mluví o povstání proti mužům, nikoliv proti strojům. Ale kdo ví, třeba to má symbolizovat právě tohle. Ačkoliv Mackenzie Davis patří herecky k tomu lepšímu ve filmu, její postava je dokonale asexuální a chladná, že když ve filmu kdosi z vysílačky ohlásí, že zajali tři ženy a jednoho muže, počítají Grace právě mezi muže. Za normálních okolností bych film hodnotil odpadem, jednu hvězdičku ale přece jen dávám aspoň Arniemu, který by už ale měl raději zachraňovat klima a nedělat loutku zoufalým hollywoodským producentům.(3.11.2019)

Na počátku byla myšlenka. Tak to má hodně filmů. Skvělý námět, nápad, který se podařilo natočit aby divák okusoval sedačku. Dvojka přinesla nemožné - překonala jedničku (což má taky hodně filmů, ale jejich jednička nepatří do top 10 nejdůležitějších filmů lidstva) a z Arnieho udělala klaďase (hodně důležitý). Trojka natočená s odstupem a po letech byla útrpně přijata jako povinná výslužka a výtluk skoro prázdné slámy, protože balík to přeci hodit musí. Další díly (a seriály?) jenom kradly dobré jméno a honily prachy. Od trojky dále akce převážila nad příběhem (a to 1 i 2 byly akční jak blázen) a v dnešním scifi (99 ze 100 filmů) to není jinak, bombastické akce vhodné pro 7D, ale prázdné a nezajímavé. Nový díl s návratem Lindy a Arnieho chtěl jít jinak, a šel částečně jinak. Nápad už přijít nemůže, vtipu bylo dost, i chytře to napsali, já ale tuhle bum bum akci výbuchy přes celé město nějak nedávám.(3.11.2019)

• anais

Film, popírající památnou větu "No fate but what we make." Svým způsobem byl boj i oběti Sarah Connorové vždycky zcela zbytečný, protože to scénáristé i přes vítězství nad Skynetem vrátili zas tam, kde to bylo... (nepřehledná akce ve tmě pod vodou, ve tmě v letadle, na padáku...i přes parádní charaktery a velkou snahu hrát to v duchu prvních dvou dílů, velké zklamání...)(2.11.2019)

Linda, jako temná padlá královna a Mackenzie největší ranařka. Film ale notně postrádá tu špinavou patinu prvního a druhého dílu, syrovost a dějovou rozmáchlost. Vzniká tak tedy pouze další smutná ozvěna velké legendy. Nechme ji už raděj spát.(12.11.2019)

Výborný akčný film, ktorý sa zastaví iba na jednu dlhšiu sekvenciu, aby sa nadýchol na záverečné finále. Problémy ale môžu nastať, ak považujete to, čo ste videli v prvých štyroch dieloch za fikčný svet Terminátora. Ono nielen Genisys, ale aj Dark Fate si s ním poriadne zahráva. Osobne som to príliš neriešil, pretože načo si kaziť zážitok z takéhoto nášupu akcie. Baby sú fajn, dokonca aj Gabriel Luna je ok, no a možno ide vážne o najlepší diel série, či skôr "série", od dvojky. Ale samozrejme len v spomínanom prípade, že nebudeme riešiť celú túto už fakt na hlavu postavenú mytológiu, kde sa zase v ďalšom dieli môže všetko od podlahy zmeniť.(9.11.2019)

Mám hodně rozporuplné pocity. Z jedné strany skvělá akční podívaná, která je svižná a skvěle koukatelná. Nový ,, zlý'' termouš vynikající. Proč se ale musí tak zbytečně opět rejpat do tak skvělého příběhu, celej ho promíchat, předělat a ..za mě... naprosto zohyzdit. Tohle už je prostě zbytečný zasahování do nejkultovnější klasiky a prznění skvělého děje od samého počátku. Arniho žeru, ale tady je z něj vážně tak trochu blb. A Linda Hamilton, dej pánbůh věčnou slávu Sarah Connorové, ta je tady prostě na přesdržku. Trapný vtípečky a mistrině světa jí prostě nesedí ani za nehet. Takže tu máme skvělou, 200%, akční jízdu, která však ničí výbornou historii celý ságy a to mi, jakožto zarytému fandovi, radost vůbec nedělá. Nenudil jsem se, ale neodešel jsem nadšený. 3* maximálně !(2.11.2019)

To samé, co nový Rambo, celkem dobrá akce vyplněna velmi unylým a plytkým dějem.(2.11.2019)

• korbitch22

"Vy to nechápete Sáro, S Terminátorem nemůžete smlouvat, nemůžete ho odprosit, nemá žádné výčitky, nemůžete ho umluvit. Je tu jen pro jediný cíl, zabít Vás a nepřestane, dokud nebudete mrtvá".....Kyle Rees/Terminátor 1. První dva díly jsou moje srdcovka, hlavně jednička. Ve dvojce sem jako malý dítě zbožňoval Furlonga jako Connora. Nejsilnější dětský hrdina po Atrejovi z nekonečného příběhu. Ty emoce, hudba, Furlong brečící nad umírajícím T2 který pro něj byl vlastně otec. To ve Vás nechá hodně. Potom T3, akční popcorn, který vlastně famózně navazoval na dvojku, boží příběh. Velká chyba? Stahl místo Furlonga, Furlong na drogách nedal natáčení a byl vyhozen. Pak Časem pokus jménem Salvation. Proč ne, akční řež co si na nic nehraje. Finanční neúspěch, x let mrtvo a bum Genisys, jebačka napříč časem, nový příběh, z jiného úhlu, chyba? Rating PG 13 a Jason Clarke jako Connor. Jinak pro mě ultimátní zábava. Tak a teď tohle. Ofiko jako fakt pokračování dvojky? Smrt Spoiler Spolier Spoiler Connora? Naprosto k zblití. Skynet neexistuje, je tu nějaký Legion. Hnědá mrdka ve vedení odboje vím, že se jmenovala Dani, Dani, Dani. Genderově vyvážená hlavní něco, co bojuje v upgradu za hnědou Dani. Terminátor co zabil Johna má flanelovou košili, ženu, syna a psa a naučil se být člověkem! Arnold dehonestující svoji životní roli. Cameron namachrovaný až na půdu ničí nejlepší první dva akční filmy T1 a T2. Nakonec paradox, akce a efekty bomba, Luna jako Rev 9 výborný Terminátor a to je vše. Naprostý zničení všeho, v co jsem věřil, miloval a miluju od dětství do teď. Super akční film, ale jinak naprosto zkurvený Terminátor. Ta dialogová zoufalost, sem hustá píča z budoucnosti tě sejmu babko, ale já sem Sára tě sejmu píčo...a znova...T2 s pejskem a košilí...Carl...nemůžu uvěřit tomu co jsem viděl. Bylo mi v kině zle. Příšerná sračka, už nevěřím ničemu. Odmítám uznat tuhle píčovinu jako pokračování dvojky. To je prostě T3 od Mostowa, jen ale stále opakuji, strašná škoda že tam nebyl Furlong. Opravdu dáváte Terminátora co se naučí být sám od sebe pusinka, jmenuje se Carl má rodinku a malířské potřeby? Tvl, ne. Na tohle piju moc málo. 35%.(3.11.2019)

Jsem velký fanoušek Terminatorů, tedy kromě seriálu " Terminátor: Příběh Sáry Connorové ", takže i tento díl se mi musel líbit. Paradoxně jsem byl maximálně nadšen než přišel " podruhé " na scénu Arnold. Pak už to bylo místy přehnané, nelogické a co se týče dialogů tak někdy i trapné. Myslel jsem si, že si nikdy nedokážu představit Terminatora bez Arnolda, ale po tomto filmu asi dokážu a to ho mám mezi svými Top herci. Nechci, ale ubírat na hodnocení. Film má grády, je to opět velká jízda a prostě mě to bavilo. PS: Vždycky, když zazní " Terminator Theme ", tak mám z toho husí kůži.(3.11.2019)

"Why not just let me have her? - Because we're not machines, you metal motherfucker!" Před čtyřmi lety jsem v kině brečel u posledního Terminátora. Jak moc je ten film špatný. U Dark Fate mi ukápla slza taky. Tentokrát dojetím, jak někdo přistupuje k prvním dvěma originálů s péčí a pochopením. No bude to tak šestnáct let, co jsem poprvé viděl Terminátora a říkal si "Bože tohle nikdy nemůže zestárnout". A dokonce si velmi živě pamatuji, že před šestnácti lety, jsem byl v tom stejném kině na Vzpouře strojů a moje etapa lásky k téhle sérii započala. Konečně jsem se po šestnácti letech dočkal a Arnold se vrátil, tak jak sliboval. A co je důležitější - Terminátor se mi vrátil. Temný osud ignoruje všechny díly, po Dnu Zúčtování. Je to správně? Pokud si vybavím svoje pocity v kině u Genisys, tak rozhodně ano. Je v pořádku, že to Cameron a Miller zkoušejí znovu a vrací do kolejí. Největší překvapení si totiž nový Terminátor neschoval do trailerů, ale do prvních několika minut. První hodiny a vlastně i v závěru. Nebudu mluvit o tom, proč se mi nový Terminátor líbí nejvíc. Jsou to překvapení, které nejvíce udělají dojem, když o nich člověk předem neví. A proto bych byl rád, aby si čtenář užil film, tak jako já. Ovšem i to, co trailery prozradily - návrat Lindy Hamilton na scénu je prostě ohromný. Sexy Mackenzie Davis je skvělou novou postavou. Arnieho snad chválit nemusím a u Gabriela Luny, i když jsem se obával, tak je naprosto skvělý záporák. Nového Termoše musím hodnotit maximálním hodnocením. Rozhodně není bez chyby, ale dokázal vrátit sérii k počátkům a původní trilogii. Zažíval jsem při sledování úchvatné pocity, protože krásné odkazuje na první filmy. Mnoho scén je předěláno, upraveno, ale každý je v tom pozná. Já si Temný osud nadmíru užil. A i když má natahované finále, občas to tvůrci přeženou, tak stejně jsem byl moc rád, že jsem se na nového Terminátora těšil a on mě nezklamal. A to jsem čekal přes šestnáct let. [Dolby Atmos] (90 %)(10.11.2019)

U komentáře na Terminator Genisys (z roku 2015) jsem psal, že by snad už raději měli tvůrci terminátorovskou ságu ukončit. A ejhle, je tu další díl. Tentokráte překopaný, že navazuje na jedničku a dvojku (kteréžto jsem si před návštěvou kina znovu osvěžil) a na ostatní díly nechť divák zapomene. Dá se říci, že je to podobné dvojce, především schopnostmi záporného terminátora. Je však znát pokrok v digitální technice, prostě vše působí více realisticky. Mexické lokace mne moc neoslovily, první akce při úprku před terminátorem však byla velmi povedená a poutavá. Potom taková vata, pár dobrých vtipů i "dojemné" scény s uvědomělým starým termošem, u kterých jsem spíš zíval než blahem se řehtal a zase akce, od které jsem čekat přece jen více originálních bojů o kterých bych si s partou po kině vyprávěl. Dobrý lehký nadstandard. 75% (viděl jsem: 1x ... kino) (29.11.2019)

• oLí

Co k tomu říct ? Každý ať si udělá svůj vlastní úsudek. Píšu komentář při poslechu hudby z prvního snímku a v tomhle duchu bych musel Dark Fate udeřit těžký KO. Co po tom oproti ještě hustější, velkolepější, skoro 30(!) let staré dvojce, na kterou má údajně navazovat - to je vojeb století a nechápu Camerona.. vůbec.. ( stačí se podívat na intro k T2 a všechny ty filmařský detaily, navázování na T1.. Ne. Arnold by to celé utáhl i po 70 míti dobrý scénář a režiséra, ale tohle je prostě.. Zkuste si to pustit ihned po geniální dvojce, zlomili mi srdce. 5/10 ( původně v kině 1. den po premiéře 3* ale už to asi nikdy vidět nechci.) Jamesi Camerone, zahráváš si, trošku se o Avatara 2 začínám bát..(22.1.2020)

Dlouhých dvacet osm let trvalo, než se v pokračování jedné z nejakčnějších sérií spolu znovu setkali "nesmrtelný" Arnie a životem zpráskaná Linda Hamilton. Návrat původní Sarah Connor jsem uvítal a její vyžilý look filmu dodal na opravdovosti, jež se místy ztrácela pod tím přehršlem CGI. Arnie a.k.a. Carl se opět postaral o nějaký ten vtípek, jinak jde o čistou akci, proloženou nějakým tím vysvětlováním, aby to všechno dávalo člověku smysl. Vedle starého obsazení nabízí film vesměs průměrné obsazení, z něhož (nejen výškou) nejvíce vynikala Mackenzie Davis, zatímco Natalia Reyes mě moc nenadchla. Gabriel Luna nebyl v roli nezastavitelné, zabijácké mašiny úplně špatný, nicméně Arnie resp. Robert Patrick byli o třídu výš. Druhému dílu, jež dodnes vyráží dech, se už asi žádný další Terminátor jen tak nevyrovná, ale i tak jde o lepší kousek než v případě Salvation a Genisys.(3.11.2019)

• HellFire

Linda Hamilton to vystihla dobře, když v jednom rozhovoru řekla, že je film "ok". Má to víc plot holes jako ementál a celý ten nápad s Legion místo Skynetu je prostě moc přes kopírku. Lidi si stěžovali na Salvation a Genisys, ale tohle je new low. Přestaňte žít s nostalgie a obsazovat Arnieho, nikam to nevede. Jo a příště si prosím lepší hrdinku, tahle holčina byla hodně špatná volba. Nemám rád filmy, ve kterých si protiřečí logika. V jedné scéně dokáže nový terminátor bez problému projít kovem jako nůž máslem a v jiné scéně použije Grace kovový řetěz, se kterým už si neporadí? V čem je ta logika? nebo když nový terminátor přežije výbuch helikoptéry, ale v jiné scéně ho oheň roztaví.... Jediná logika je, že to vyžadoval scénář.(15.1.2020)