Dobrá znamení

Velká Británie, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (více)

Série(2) / Epizody(12)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

Necrotongue

Pokud nemáte rádi knihy Terryho Pratchetta, na seriál se nedívejte, nebude vás bavit. Pokud jste horlivými vyznavači největšího z tesařů a nemáte smysl pro humor, na seriál se nedívejte, mohla by vás postihnout mozková příhoda. Pokud jste ještě nic od výše zmíněného autora nečetli, radši to před tímto seriálem napravte, ať víte, do čeho jdete. Pokud jste četli Zeměplochu a Dobrá znamení, určitě si seriál užijete. Jestli mi na britské tvorbě v současnosti něco vadí, je to ta pitomá korektnost, které jsem tady musel překousnout docela hodně. Když jsem i tak hodnotil plnou palbou, je jasné, že jsem se skvěle bavil. // Dodatek ze 17. 12. 2023: Takhle vypadal můj komentář / recenze k seriálu, jenže ode dneška je platný už jen pro první řadu. Druhá série totiž tančila, jak chlebodárci z BBC pískali, a ti zase pískali jen tak, jak jim jejich devótní přístup ke všem možným menšinám dovoluje. Za tím si stojím (bídně ale přece), přestože mě jako mrzáka měl zřejmě obměkčit anděl na kriplkáře. Neobměkčil, nasral. Přesně takový tupý výblitek dokazuje, jak moc tady chyběl vliv autora předlohy k první řadě. / Poučení: Pokud toužíte po lepším zážitku, jděte do knihy. Jmenuje se stejně, tak by ji mohli najít i méně důvtipní. ()

Morholt

Tvůrcům se přesně podařilo zachytit ducha knihy, v níž se mísí Gaimanova temnota s Pratchettovou hravostí a typickým britským humorem. K tomu se na jedničku podařil i casting, který nemohl být dokonalejší, přičemž všemu jednoznačně šéfují David Tennant s Michaelem Sheenem. Možná by se dalo žbrblat nad triky, které se v dnešní konkurenci mohou zdát béčkové, ale o těch to tady vůbec není. Jedna z nejlepších knižních adaptací, které nemůže urazit ani nejortodoxnější fanoušky předlohy. 100% ()

MoiJe

Tož má to svoje kúzlo, ale... holt úplne mi to nesadlo. Hoc všetci herci pôsobia, že si to úžívajú, a predloha nie je vôbec zlá. Pasovalo mi to skôr na divadelné dosky. A chvíľami je to zbytočne dlhé. ()

ledzepfan

Nevím no.. Papírově by to měla být kulervoucí pecka.. Organicky se doplňující duo Gaiman-Pratchett+ zástup známých tváří s Tennantem v čele... Bohužel v praxi to funguje jaksi napůl.. Působí to více jako roztříštěná exhibice hereckého figurkaření, než jako ucelený příběh plný vtipných nápadů. Speciálně Tennant si tady onanuje jen další vyčpělou variaci na tenkrát strhujícího Dr. Who.. Předlohu jsem nečetl, takže nedokážu posoudit jestli ten pocit, že zdánlivé duo snů (Gaiman-Pratchett) vlastně taky nefunguje tak dobře jak by člověk čekal, je jen důsledek nešikovně uchopené režie, nebo jestli se imaginace těch dvou přetlačuje už na papíře.... V zásadě jsem zklamaný a musím přiznat, že jsem to dokoukal jen s velkým sebezapřením.. Objektivně to ale jisté kvality má a je dost dobře možné, že divák naladěný jinak než já si u toho bude chrochtat nadšením... ()

kareen

Do Pratchettova díla jsem se zkoušela začíst, ale na rozdíl od hordy jeho oddaných příznivců, se u mě žádné nadšení bohužel nekonalo. Takže normálně bych ani neměla nějak velký zájem o seriál podle jeho a Gaimanova námětu. Jenže... David Tennant, Michael Sheen, Jon Hamm a biblické téma spojené s humorem, to jsou zase ingredience, kterým nedokážu odolat. A tak jsem se plně vložila do příběhu, kde Sheen působil mile starosvětsky, Tennant zas ohromně cool (scéna s hořícím autem neměla chybu) a Hamm jako bodrý andělský byrokrat. A humor, co na mě v knihách příliš nezapůsobil, tady fungoval docela dobře. Dokonce mi chvílemi připadalo, jako bych koukala na nějakou vtipnější epizodu Doctora Who. Fakt jsem se občas i nahlas rozesmála. V poslední epizodě se sice se zlem vypořádali na můj vkus až moc jednoduše, ale vem to čert (nebo anděl). Já se bavila. Jediné co mě mrzí je, že se má oblíbená Frances McDormand v roli Boha představila jen jako neviděná vypravěčka. Kdyby tam hrála i fyzicky, to bych byla v sedmém nebi. ()

GodComplex

Skvely serialovy ukaz a koncept. Nesedi mi tam ta britska dorkiness, ale andelske tema, four horsemen atd. jsou naopak nalezite peckoidni. 8/10 ()

Helo

Rozhodně povedená taškařice. Ústřední démonandělská dvojice je naprosto skvělá, stejně jako humor, mnohdy hraničící až se satirou, a celej ten pratchetovskej vizuál (protože když si prostě představím čarodějnici tak, jak jí popisuje Pratchet, představím si jí přesně tak, jak je tady!) a celých pět epizod to náramně baví. Počkat... napsal jsem pět epizod a přitom jich to dohromady má šest? Skutečně! Je to tím, že ta poslední, rozuzlující epizoda v rámci všech těch rozuzlení a konců a jakéhosi pokusu o epičnost lehce ztratila to kouzlo epizod předchozích, humor byl docela naředěn a celý to tak nějak malinko vyšumí do prázdna. Na druhou stranu to ale v člověku zanechá přesně ten pocit, že chce ještě další epizody a další, protože to prostě po většinu doby zábava byla a to neskutečná a je těžký se s andělem Sheenem i démonem Tennantem tak snadno a rychle rozloučit. ()

easaque

-4* Protože Terryho Pratchetta můžu už od dob Zeměplochy, tak jsem tušil, že mě jeho styl humoru nezklame. A taky se převedení na televizní obrazovky povedlo, i když i tady platí, že nic není dokonalé ... ale chválit se musí. Kromě skvělé předlohy seriál stojí také na hereckých výkonech anděla a démona, jejichž role jim padli jak ulité. Narazíte tu na nezapomenutelné hlášky, božské či ďábelské scény i na nudnější pasáže, ale celé dohromady to směřuje k neodvratnému cíli, který nikoho nepřekvapí, ale důležitější je především cesta. Rozhodně film svým pojetím může popudit některé diváky a nebudete se asi divit, že ho neobjevíte v odkazech na stránkách Krestanfilms ;-). Ostatní by si ho mohli užít a za sebe doporučuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Wiikii

Sice jsem knižní předlohu nečetl, ale co jsem slyšel o Terry Pratchettovi, tak by se to mohlo velmi slušně zhodovat s jeho tvorbou. Jinak příběh je se slušným anglickým humorem, kde hlavní úlohu má anděl Azirafal(Sheen) a démon Crowley(Tennant), ale jiné postavy se také neztrácejí + zábavná nitka v podobě proroctví Agnes Nutter je úžasná. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

M.i.k.e

má to vtip,celkem dobře to vypadá a obě hlavní postavy jsou skvěle obsazené (hlavně Tennant je okouzlující).Příběh disponuje solidní dávkou ujetosti a dokáže oslovit i ty,kteří Pratchettově tvorbě nikdy nepodlehli (jako třeba já)...70% ()

Pajky3

K předloze jsem se nikdy nedostal, i když Gaimanova tvorba mě vcelku baví, takže jsem uvítal seriálové zpracování. Začnu obsazením, které je skvělé. Milovaný Doctor David Tennant ve spolupráci se stejně skvělým Michaelem Sheenem jsou ve svých rolích naprosto skvělí a hlavně se perfektně doplňují. Navíc vedlejší role pro známé tváře jako Hamm, Offerman nebo Whitehall také potěší. Hudba je také trefně vybraná, ale ono se těžko dá něco zkazit s Queen. A velký palec nahoru jde i za intro, které připomíná hravé klipy od Of Monsters and Men. Příběh o apokalypse byl možná ze začátku trochu rozvláčný, ale postupně vtáhl a hrozně bavil díky chemii hlavní dvojice. I když finále jako takové nebylo tak epické, jak by si jeden představoval. Britský humor z toho šplouchá po vlnách a pokud vás baví, tak si to užijete. Moje dva nejoblíbenější okamžiky - první je dokonalý průřez dějinami ve třetí epizodě a druhý je při neotřesitelné víře v milované auto. Bonus navíc je, že jde o minisérii, která se nebude zbytečně natahovat. 2. série - O to víc mě překvapilo, že přišla další řada. Ta sice nezklame, ale vysloveně nenadchne. Co bylo dobře, to zůstává. Chemie Tennanta a Sheena nejde nahradit a seriál stojí a padá na jejich interakcích, v okamžiku, kdy ani jeden z nich není na scéně (což je málokdy) tomu něco chybí. Vedlejší postavy jsou tentokrát slabší, ale hudba je opět skvělá a hlavní slovo si pro sebe ukradne Buddy Holly s Everyday, což je trefa do černého. Druhou sérii jsem prostě nečekal a i když pobavila, tak je o stupínek níž než ta předchozí, snad to závěrečná třetí řada dobře zakončí. ()

Martrix

Skvělý tvůrce, vynikající obsazení, atraktivní téma a to vše v britském provedení, které mám tak rád. Ani na chvíli mě nenapadlo, že bych mohl být zklamaný. A přece se tak stalo. Místo pořádné nálože nekorektního humoru, jsem se dočkal spíš víceméně úsměvné hříčky na téma Armagedon. Gaimanův scénář je sice chytrý, ale občas nudí a díky jakési laskavosti a absenci černého humoru, je i předvidatelný. Pravděpodobně je to záměr a seriál míří hlavně na mladé lidi, kteří ještě nejsou zhrublí a nachází potěšení spíš v rozpustile korektním vtipkování. Samozřejmě se dá najít i přesah a jsem si jistý, že před třiceti lety bych nadšeně prováděl rozbory mnoha myšlenek, ale když Apokalypsu, dám přednost spíš něčemu, jako byl totálně ulítlý Preacher, nebo originální Doom Patrol. Přestože rozhodně nejsou bezchybné, mají nezapomenutelné momenty a jejich tvůrci se s tím rozhodně nemazali. Moc mě to mrzí, ale Good Omens měl mít max. tři epizody a měl být "víc britský". Nejvíc mě tak bavila úžasná úvodní znělka, která mi evokovala staré dobré Monty Python. PS: Kdysi jsem zkoušel nějakou knihu od Terry Pratchetta číst, ale vcelku rychle jsem toho nechal, protože tento typ laskavého fantasy humoru mě míjí. Good Omens mě tedy jen utvrdilo v tom, že se o nic dalšího od něj, ani pokoušet nemám. ()

mortak

Sheen s Tennantem jsou tak skvěle sehraní a excelují jak v hláškách, tak v akci, že ostatní linie mini série jsou jen doplňkem k hlavní dvojce (a trable čarodějnice a lovce jsou až trochu trapné). Zatímco Pratchett kompletující knihu se držel příběhu, Gaimanova TV verze je naplněna přebujelými odbočkami, které sice děj moc neposouvají, ale přispívají k feel-good pocitu ze sledování (začátek třetího dílu). ()

forsythia

"I am tne archangel fucking Gabriel!" A jestli mají kachny uši, případně zda by se v devíti kruzích pekla našla taková věc jako gumová kachnička... Jo, takhle nějak si představuju Armagedon. Když je divák dostatečně trpělivý a netrvá mu rok, než se dostane ke třetímu dílu (protože první dva jsou rozjezd), je odměněn jízdou pekelně nebeskou. Já si ty dva rozjezdové nakonec i zopakovala, abych se vrátila do děje, a rozhodně mi to neublížilo. ()

nineweh

Tennant a Sheen skvělí (hlavně Tennant se vyřádil), John Hamm taky k sežrání, ale další vedlejší postavy už tak moc úžasné nejsou, a seriál maličko shazuje i příliš vyprávěcího voice-overu (jakkoli miluju, že je Bůh žena, pořád v tom slyším Gaimana a nemůžu se zbavit dojmu, že si to měl namluvit sám). Využití hudby Queen absolutně dokonalé, ale opět platí - KNIHA BYLA LEPŠÍ. ()

CzechGod

takovej andel pane s doctorem who zalitej kyblem nudy s klasickou apokalyptickou tematikou, nastesti to cely zachranuje ta troska pratchettovskeho humoru ()

filmmovier

Na čistých pět hvězd to sice není, pocit, že je to až moc dlouhé, jsem měl až nepříjemně často, jinak ale není co vytknout. Předlohu jsem nečetl (ale v tomto případě to velmi rád napravím), takže jsem neměl potřebu řešit, co všechno je jinak a špatně. Celý seriál je krásně britský. Úžasný humor, jak slovní, tak vizuální, výborný a správně ujetý (a správně temný) příběh, perfektní vizuál, geniální soundtrack (jak ten obsahující Queeny, tak původní hudba) a zejména fantastické herecké výkony. Tennant a Sheen jsou geniální a mají mezi sebou neskutečnou chemii, a všichni ostatní do jednoho včetně dětí taky válí na výbornou. A kromě toho jsou všechny ty postavy tak nádherně milé a ujeté, takže není co řešit. Všechny flashbacky, závěrečný soud a zejména celý třetí díl (Hard Times) jsou klenotem celého příběhu. A Tennant a Cumberbatch jsou konečně (jakž takž) spolu v jedné věci. Dobrá znamení jsou rozhodně mými oblíbenými. 90%. ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (více)