Princip slasti

• Polsko Zasada przyjemności
TV spot
Česko / Polsko / Ukrajina, 2019, 9 h 20 min (Minutáž: 54–57 min)

Scénář:

Maciej Maciejewski

Małgorzata Buczkowska, Karel Roden, Sergej Strelnikov, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík, Martin Finger, Lucie Zedníčková, Robert Mikluš (více)

Epizody(10)

Desetidílná kriminální minisérie je dalším mezinárodním koprodukčním projektem České televize, která tentokrát spojila síly s Polskem a Ukrajinou. Na moři nedaleko pláže v ukrajinské Oděse se objeví loďka unášená vlnami. Uvnitř objeví dva plavci nahé zmrzačené tělo mladé ženy s uťatou paží. Ve stejný den je na nábřeží Visly ve Varšavě přivolána policie k záhadnému napadení a objeví v kufru opuštěného auta useknutou ženskou paži. Další dramatický nález učiní herci pražského divadla během představení přímo na jevišti, když v tašce přímo na scéně najdou uťatou paži mladé ženy. Tři lidské ostatky ve třech evropských městech a trojice vyšetřovatelů z Česka, Polska a Ukrajiny v podání Karla Rodena, Malgorzaty Buczkowské a Sergieje Strelnikowa rozjíždějí rozsáhlé mezinárodní pátrání. K odhalení pravdy budou ale potřebovat mnohem více odvahy a odhodlání, než si původně mysleli. (Česká televize)

petisek

Tento seriál mi pripadá, akoby niekto mal veľký balík peňazí a až potom rozmýšľal, čo za neho natočí. No a peniaze sa míňajú pomaly, stále ich je v rozpočte dosť, tak pridáva postavy a dejové linky, až z toho vznikne nekonečne dlhý seriál, plný postáv, o ktorých už neviem, kto je kto. Fajn hudba, lokácie, atmosféra, medzinárodné prostredie a herci, ale mohlo to mať o polovicu menej dielov a hercov a bolo by to minimálne jednoduchšie pochopiť. ()

Hrabovo

Příšerné po všech stránkách, jedna hvězda za hudbu. Vždy mě bude překvapovat, že její autoři a realizátoři, tedy umělci, kteří tvoří do značné míry atmosféru díla, dostanou v titulcích místo až za šoféry, catteringem a účetní! ()

ostravak30

Asi by bylo dobré začít pochvalou, že se v Česku konečně také objevují seriály založené na mezinárodní spolupráci, ve které je zapojena i Česká republika. Není jich moc. Je ale také otázkou jak kvalitní ty seriály jsou. Princip slasti má několik velkých trhlin. Působí sice od počátku velkolepě. Jenže v tom je zároveň i ten kámen úrazu. Při způsobu vysílání - tedy jeden díl týdně, a vskutku hodně zamotanému ději, se divák má docela problém orientovat v jednotlivých vazbách a ději obecně, aby se v tom nezamotal a ještě chápal. Osobně si myslím, že je to tak zamotané, že se v tom ztratili i tvůrci. Bohužel, to co nám předložili, je jen změť násilí, sexuálních scén nedávajících valného smyslu a nahoty taktéž. Deset dílů je rozhodně zbytečně moc. Kdyby měl seriál dílů pět, vzniklo by nejspíš silně napínavé a dramatické dílo. A jak zamotaný je celý průběh, tak jednoduchý je konec. Zatímco původně se jako pachatel či pachatelé jeví mafie či porno průmysl, nakonec je jím "obyčejný" šílenec. A úplný závěr je stejně bizarní jako celý seriál. Žádné velké drama se nekoná. Vrah sám vběhne kriminálce do náruče a místo alespoň na konci nervy drásajícího napětí ho odrovná jedna kulka mířená s takovou přesností, jako by střílel Chuck Norris. Po prvním díle vypadal seriál skvěle, ale ještě nebyla ani půlka pryč a už jsem byl zklamaný tou nezáživnou nudou. ()

Aniki

Inu, účelově pojatý evropský hokus pokus, s účelově pojatým scénářem a s účelově pojatým hereckým obsazením ve stylu: Který z herců je ve vaší zemi nejpopulárnější? Tihle? Tak je tam dáme. Uměle natahovaný děj, který sleduje zcela nesmyslně větev plnou ještě nesmyslnějších vražd podnikatelů, šoférů, vrahů samotných atd, aniž by se jen dotkl možnosti existence někoho jiného v pozadí. Rozuzlení má být napínavé a překvapující, místo čehož je trapné a zavádějící. ()

PamelaJJK

Objektivně bych dal 4 hvězdy, protože jsem byl z Principu slasti nadšen, ale naštvalo mě, že jsme se sice dozvěděli, kdo vraždil, ale ne to, proč zrovna takovým způsobem. A to je velká škoda. Ale vzhledem k zdejší stádovité popravě, to p(r)ominu a přidám i tu poslední hvězdu na plný počet. Opět se projevila "odbornost" a "znalost" a "kdovícoještě" tohoto tupého stádečka ovcí, které opisují jeden od druhého a seriál hodnotí třeba po třech dílech... Nehodlám hodnotit to, jakým způsobem ČT film prezentovala (originální znění na webu, titulky, necenzurované verze,...), toho už je tu dost. Průměrně inteligentní člověk jistě pochopí, že se policisté z ČR, Polska, Ukrajiny a Německa nebaví česky a neřeší to... Seriál byl příjemně temný a chladný, zajímavé dějové linky, skvěklá kamera i atmosféra, vynikající hudba a parádní obsazení. Za českou stranu moji oblíbenci Karel Roden, Taclík, Vlasák, Kryštof Hádek a samozřejmě i další. Za ukrajinskou stranu určitě charismatický a sympatický Strelnikov a za polskou stranu jistě Małgorzata Buczkowska. Ta mi ze začátku byla nesympatická, ale časem (nejpozději do konce třetího dílu) si mé sympatie získala. Není to prvoplánová krasavice, ale má charisma. Vynikající je i střídání lokací. Já jsem byl prostě nadšen a nemám důvod cokoliv hanit. Jedinou chybičku jsem napsal hned v úvodu, ale tu milerád odpustím. ()

zigy

V průběhu 4. dílu házím ročník do ringu. Držela mě u toho jen občasná erotika. Splácanina hrající si na severské kriminálky plné deprese a masových vrahů. A pokud herec nedokáže nadabovat ani sám sebe, tak nevím.... ()

Franki69

Po 7. díle ** Tenhle velkorozpočtový pohřeb ambicí česko-polsko-ukrajinské televizně kriminálkové koprodukce, tak urputně se snažící alespoň přiblížit majstrštykům z Norska nebo Dánska, je po sedmi dílech v podstatě k nevydržení. Už začátek nebyl šťastný. I když první díly přinesly slibný rozjezd s postupným objevováním se mrtvých děvčat bez ruky (nebo rukou samotných bez děvčat) ve třech zemích, bohužel byly ku shlédnutí v otřesném dabingu. A jeho „kvalita“ odpovídá kvalitě celého „díla“. Nicméně základní zápletka zaujala a donutil jsem se tedy počkat si a sledovat Princip slasti v originálním znění…a zlepšilo se to, ovšem jen co se týče poslechu. Zmatenější a více nudnou kriminálku aby člověk na všech dostupných TV stanicích skutečně pohledal. Je pozoruhodně nekonzistentní, s mnoha hluchými místy a nezajímavými vedlejšími dějovými linkami a se skutečně špatně natočenými akčními scénami. Jsou nepřehledné a nepomáhá jim ani to, že se často odehrávají za tmy. Vrcholem byla zcela dark motion bitka a následná člunová honička v Oděse v sedmém díle, kdy televize ukazovala cca 10 minut hlavně tmu, tu a tam narušenou rychle se pohybujícím stínem. A už na hranici dada byla v závěru této akční sekvence neschopnost padoucha, který pečlivě a pomalu jel člunem podél mola a silným světlem svítil do stínů a pátral…A i když tak z cca deseti metrů nejméně 2x nasvítil sveřepou tvář ukrajinského kriminalisty (klaďase), asi dělal že ho nevidí, i když po něm ještě před minutou pálil ze samopalu a pokoušel se ho zabít nožem a pistolí. No je to prostě místy až pitomé…Jak říkám, dokoukám to, ale kdo jste nezačal…tak nezačínejte! Vážně to za to nestojí. ** Je mi líto Rodena a Hádka…tak moc se oba snaží..**** Doplněno po shlédnutí 10.finálního dílu****Je zřejmé, že tenhle koprodukční projekt měl vysoké ambice. Naplnit je ale nedokázal. Aspoň že definitivně víme kdo byl vrah. A jako bonus tu máme sdělení, že ornitologie je po čertech nebezpečný koníček. Ovšem tvůrci ani v deseti dílech nedokázali dokončit další rozehrané paralení a související linky. Jak to dopadlo s Kirilem Matvějenkem a mezinárodním obchodem se zbraněmi, řízeným z Ukrajiny? Jak byli do vražd zapleteni všichni ti důležití (zatčení nebo zastřelení) češi? Jak to vlastně celé spolu souviselo? Ke shlédnutí nedoporučuju, jen budete zklamaní. Dávám 20%. ()

DJMaroko

Tak jsem se pronudil až k desátému dílu. Trapný pokus o něco jako je dílo P. D. Jamesové i ta hudba mi stále připomínala Černou věž, možná se pletu je to už sto let co jsem to viděl. Celé je to o tom, že devět dílů něco budujete, aby jste v desátém zjistili, že je to potřeba nějak ukončit a podle toho to taky dopadlo. Małgorzata Buczkowska mě zase tak nevadila, Roden průměrný výkon, ale rozčilovali mě ty debilní rukavice Sergeje Strelnikova to byl úlet.Celkově nepřehledné ...rozvinuté a nedokončené dějové linie jednotlivých postav. ()

kokofek

Dlouho divák nic neví a věci nedávají smysl.Možná záměr, abychom viděli jak složitá je policejní práce a policajti jsou taky jenom lidé se svými starostmi.Ale pro mě je to zbytečně natažené a složité. ()

rigby

Výborně natočený seriál na evropské úrovni. Ale tím to asi tak končí. Vizuál není všechno. I když je zajímavý scénář, na deset dílů to nestačí. A tak je největší slabinou absence napětí, nebo aspoň čekoholi, co by přitáhlo oči a vůbec zájem diváka. Některé scény jsou opravdu vydařené a dovedou upoutat, ale pak následují hodně slabé dlouhé minuty. Nemluvě o celých dílech, které tam vůbec nemusely být, protože jen odvádějí pozornost. Je to škoda, nakročeno bylo správným směrem. ()

hony23

Ale no tak. S 52% je to silně podhodnocený seriál. Ne že bych si z toho sednul na zadek, ale pokud to porovnám s konkurencí, je to silný nadprůměr. Roden opět dokazuje, že je hercem světového formátu, má to příběh i napětí a poctivá filmařina je vidět v každém záběru. ()

Kozlowski8

Nepodařené dílo. Je to celé nepřehledné, rozkouskované, místy velmi nezáživné, o napětí nemůže být řeč. Nezajímavé je i po herecké stránce, a to bez vyjímky. 25%. ()

Scaevola

Hned na úvod zmíním, že jsem zhlédl vícejazyčnou verzi s titulky, ale nemohu zodpovědně říci, zda se to nějak podepsalo na mém hodnocení. Podařená detektivní záležitost se totiž přirozeně honosí především nadnárodním rozsahem a obsazením, byť představa, že všichni dokonale vládnou angličtinou, je nepatrně úsměvná. Prolínání několika rovin ve třech státech je svěžím prvkem, vyprávění působí dostatečně akčním dojmem a spád i negativistická atmosféra se vydařily. Slabší je naopak zapojení prvků z osobního života detektivů (ač některé z nich ke konci prokáží svou důležitost). Navzdory počáteční rozladěnosti nad nedořešeností, mne konečně zaujalo, že mnohé prvky tvůrci ponechávají interpretaci divákově; vzhledem k tomu, že se jedná o zřejmý záměr, to však nijak nekazí celkový dojem. ()

DAJAAAA odpad!

Hrozná  nezáživna hovadina.A ještě  navíc na tom spolupracoval ukrajinský shit,tak to už je fakt moc. ()

pavel13 odpad!

Vydržel jsem se dívat necelý díl. vše se odehrává ve tmě, i pokud je to v interiéru je tam šero. Na pitevně taky skoro tma, co může patolog vidět?  Herci melou hubou úplně jinak, než jak jde zvuk. Zase šlendrián a odpornej dabing. Co asi poslední dobou chtít od ČT. ()

pájap

Pro mladý muž.... Ono je lepší si stěžovat...Dobrý seriál. Super atmosféra. Dabing mi nevadí. Komu jo ať si pustí originální verzi a neopruzuje.ta polská policajtka mně baví. Roden i ti Ukrajinci taky.a hlavně.. Vždy se těším na další díl. ()