Princip slasti

• Polsko Zasada przyjemności
TV spot
Česko / Polsko / Ukrajina, 2019, 9 h 20 min (Minutáž: 54–57 min)

Scénář:

Maciej Maciejewski

Małgorzata Buczkowska, Karel Roden, Sergej Strelnikov, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík, Martin Finger, Lucie Zedníčková, Robert Mikluš (více)

Epizody(10)

Desetidílná kriminální minisérie je dalším mezinárodním koprodukčním projektem České televize, která tentokrát spojila síly s Polskem a Ukrajinou. Na moři nedaleko pláže v ukrajinské Oděse se objeví loďka unášená vlnami. Uvnitř objeví dva plavci nahé zmrzačené tělo mladé ženy s uťatou paží. Ve stejný den je na nábřeží Visly ve Varšavě přivolána policie k záhadnému napadení a objeví v kufru opuštěného auta useknutou ženskou paži. Další dramatický nález učiní herci pražského divadla během představení přímo na jevišti, když v tašce přímo na scéně najdou uťatou paži mladé ženy. Tři lidské ostatky ve třech evropských městech a trojice vyšetřovatelů z Česka, Polska a Ukrajiny v podání Karla Rodena, Malgorzaty Buczkowské a Sergieje Strelnikowa rozjíždějí rozsáhlé mezinárodní pátrání. K odhalení pravdy budou ale potřebovat mnohem více odvahy a odhodlání, než si původně mysleli. (Česká televize)

strelenaL

Čekala jsme víc. Tento seriál mohl mít velký potenciál, ale bohužel ještě se máme co učit např. od dánských scénáristů. Spojením třech Polsko, Česko a Ukrajiny byl zajimavý krok. ()

LexBarker

U mě dobrý. Minisérii jsem si užil, žádných podstatných chyb jsem si nevšiml a dobře se bavil. Co se týká kritizovaného konce, neshledávám na něm nic, co by stálo za to výtku. To že je nakonec vše jinak a že vyšetřovatelé narazí na slepé uličky, nebo během vyšetřování přijdou na jiné závažné zločiny, bych řekl, je snad normální realita... Nemusí vždy vše do sebe návazně logicky zapadat.  Série má dobrou kameru, slušné herce a skvělou hudbu. Možná pro někoho, kdo si už zvykl na holywoodské polopatické vysvětlování téměř všeho co vidíme, to může působit nepřehledně až zmateně, ale je to jen jeho problém. ()

kolemjdouc

Hodnotím poslední dvě epizody,předcházející mi v tom marastu, který ČT vysílá ,unikly.Naše herce v seriálu hodnotím podle klíče:čím míň se starají o politiku ,tím jsou kvalitnější herci.Za tím si stojím.Kvalitní počin byl,že tvůrci nechali čechům jen ozvučení hudbou.Jinak scénář si pohlídali režií Poláci.Co si teda mohli odpustit,byl ten filtr na kameře.Cítila jsem tam taky vliv severské tvorby.Takže tyhle dvě epizody,které jsem viděla ,bylo to nejlepší co ČT vysílala.Poláci se snaží udržet si evropský standard.Někdy se jim fakt zadaří. ()

mira007

Producenti ČR, Polska a Ukrajiny se sešli a rozhodli se natočit moderní svižnou severskou napínavou kriminálku a podle teorií úspěchu zařídili následující : 1) peníze - na českou produkci vysoce viditelně nadprůměrné - auta, lokace, lodě, triky. Tomu nemůžu nic vytknout. 2) špičkové obsazení - asi není věhlasnějšího herce než Roden, Buczowská a Strelnikov budou doma taky známí, takže opět nemám výtek 3) zločin - rozřezaná nahá dívčí těla ve třech státech - poprvé to je wow efekt, pak už jen opakovaná laciná trapná podívaná se snahou šokovat a ono to nefunguje 4) vykreslení postav - Čech zaprděnej děda před důchodem, Polka sexuální mašina, která střílí na počkání, Ukrajinec akční hrdina - neuvěřil jsem nikomu ani Ň , jenom Strelnikov byl sympoš 5) erotika - asi jeden z nejodvážnějších počinů ČT , ikdyž to měli na starosti Poláci a Ukrajinci a výsledkem je zase nějaký laciný wow efekt . 6) akce - bouračky aut beru a tleskám tomu, ale přestřelené akční scény alá Rambo sráží realitu. Takže teoreticky byl natočen seriál, který měl být dobrý, ale zabilo ho impotentní vyprávění, které nemělo spád, napětí , žádnou poutavou atmosféru navíc nudné zbytečné odbočky ( vrásky na zadku vítěz ) a nakonec logika a vůbec odhalení vraha. ()

petikacka

Měla jsem velká očekávání...Příliš se to snaží hrát na téma "severské krimi"...Rodena v tak ploché roli neznám...Téma je dobré, ale PROČ?! je to, tak k uzoufání pomalé a hlavně NUDNÉ...Dávám tomu ještě šanci...Zatím jsem viděla 6 dílů...Uvidíme...No neuviděli jsme nic...Ke konci , kdy se to už trošičku začalo hýbat, tak to najednou přeskočilo do Německa a dostalo naprosto neuvěřitelně debilní konstrukci konce které nemohl nikdo aspoň trochu inteligentní, uvěřit...Vše co jsme viděli doposud bylo k ničemu a tak nelogické až to bolelo...Větší píč*ovinu jsem dlouho neviděla...Za mě 45% ()

stage.x

Ještě jednou uslyším Malgorzatu Buczkowskou mluvit anglicky s tim jejím přepítchenym afektovanym přízvukem, tak přísahám, že si uříznu ruku. Jinak po delší době krimi z dílny ČT, kdy jsem neměl chuť to vypnout po prvnívh třech dílech. Ale co si budem. Šest dílů by tomu slušelo víc. Takhle se to vleklo a kazilo to celkovej dojem z jinak dobrý kriminálky. ()

mh.mail

40% — Tak to máme za sebou. Princip nudy. Koprodukční projekt polských, českých a ukrajinských soudruhů, ve kterém podle polského scénáře a pod vedením polského režiséra hrají zasloužilí umělci jednotlivých národních kinematografií. Takovou to má zhruba kvalitu. *** Nyní podrobněji: Rozhodně přespříliš natažené. Na začátku jsem si myslel, že po pár dílech se ty tři vyšetřovací linie spojí v jednu a vytvoří se mezinárodní vyšetřovací tým, ale ono ne, každý stát si jel stále svoje, jenom si občas někdo z vyšetřovatelů odskočil tu do Polska, tu do ČR, tu na Ukrajinu. Vzhledem k tomuto faktu jsem se v celém příběhu jen velmi těžko orientoval, takže jsem to po pár dílech vzdal a už jsem na to jenom tupě zíral, veden pouze jediným zájmem: na konci zjistit, jak to vlastně všechno bylo. Překvapilo mě, když jsem se dočetl, že celý příběh se měl odehrát v průběhu deseti dnů, což dělá jeden den na díl, měl jsem pocit, že vyšetřování trvá aspoň půl roku. A časové údaje uváděné každou chvíli mi v tom nijak nepomohly — taky jsem nedokázal nic jiného, než je ignorovat. Odhalení pachatele neřeším, proč ne, ale jeho motivace ve stylu "dělal to takhle, protože byl magor" byla poněkud slabá. Stejně tak podle mě nebyla úplně obstojně vysvětlena úmrtí ostatních (postavy M. Fingera, M. Pechláta, R. Mikluše - tady už vůbec nechápu, proč se nechal zrakvit); jistě, jakýsi obskurní klub pro bohaté se zvrácenými službami a nějaká ukrajinská mafie, to by se asi dalo akceptovat, ale chtělo by to se tomu trochu více pověnovat, času na to bylo v průběhu těch deseti dílů dost. Taky jsem nepochopil "charaktery" jednotlivých vyšetřovatelů — Polák fetuje, Polka je vyšetřovaná inspekcí, Roden chrchlá (tady jsem si myslel, že to na konci bude hrát nějakou roli /"když v 1. dějství visí na stěně puška, tak se z ní v posledním dějství musí vystřelit"/; nehrálo), nějak to vyšumělo do ztracena. Ovšem závěrečný "souboj" mezi Rodenem a vrahem byl lahůdkový, takovouhle akci hodnou suchého britského humoru jsem opravdu nečekal. Co mi nevadilo, byl fakt, že všichni byli dabovaní. Proč by nemohli? Cizí filmy se taky dabují. Podle této logiky by se třeba Shakespearovy hry měly hrát jenom v angličtině (a Romeo a Julie snad dokonce v italštině, když se to odehrává ve Veroně)? Houby s octem. Jinou věcí je ovšem katastrofální kvalita dabingu, což nejvíc vyniklo v situacích, kdy čeští herci dabovali sami sebe (Roden, Taclík aj.). Čert ví, proč to bylo vytvořeno zrovna takhle, zajímalo by mě, jestli jsou autoři tohoto dabingu hrdi na svoji práci. Podle režiséra a autora scénáře se jedná hlavně o polský projekt, takže mě to až tolik neirituje, ještě že my Češi máme aspoň Jirku Stracha, ne že by byl bez chybičky, ale nad tímhle je tak o dvě ligy; anebo v poslední době podařené české seriály v produkci HBO. Takže na nějaký nepovedený polský Princip slasti sere Bílý tesák. ()

chrispe

Princip slasti. Fakt jsem se těšila. A takové zklamání. Myslím, že mi v hlavě z tohoto počinu (možná) zůstanou trapné sledovačky, nesmyslné focení, spousta zbytečných sexuálních scén (slast z názvu?) a zbytečných linek (například proč byl věnován čas osobnímu životu Hádka a jeho starší partnerky?). Tři hlavní vyšetřovatelé byli celkem sympatičtí a jejich představitelé hráli dobře (škoda, že ze Serhije udělali takovýho Ramba). Všichni tři byli divní a občas to působilo spíš směšně než zajímavě. V ději jsem se děsně ztrácela, nebo spíš ve všech těch obětech a jménech jednotlivých dívek. Kdybych se na to měla dívat znovu - což asi nehrozí - rozhodně si beru blok a tužku. Těžko říct, zda za to můžu já sama, nebo to, že to pro mě nebylo dostatečně zajímavý a za týden čekání na další pokračování se mi to prostě z hlavy vypařilo, anebo to bylo prostě blbý. Všechno se to vleklo, aby to ve finále během pěti minut skončilo. SPOILER!!! Bum prásk. Takovej Viktor by měl být v každý zásahovce. /// Vysvětlilo se vůbec to, kdo byl teda ten chlap v masce? A to, že to nakonec nebyla práce jen jednoho člověka mě taky zklamalo. Taky zůstala spousta nezodpovězených otázek a vše skončilo až moc otevřeně. I přes nepříliš kladné hodnocení takovým počinům fandím a doufám, že se ČT pustí do něčeho dalšího a bude to... prostě lepší. ()

DAPDO

Po celkem velké spokojenosti z prvního dílu, kdy se všechno teprve rozjíždělo, jsem byl přesvědčenej, že kvalita půjde každým týdnem nahoru a že zápletka a příběh bude promyšlenej tak, že bude postupně všechno do sebe zapadat. Velkej omyl, v polovině seriálu jsem měl v hlavě zmatek z milionu postav a jmen, který se do té doby v ději třeba vůbec neobjevily, takže jsem usoudil, že bude lepší nekoukat na každej díl v TV jednou za týden, ale počkat si, až bude všechno pěkně pohromadě a zbytek dokoukat v kratším časovým rozsahu. Z hlediska postav kdo je kdo to přece jenom pomohlo, ale když se ani v předposledním díle nic moc nevyjasnilo, začal jsem mít divnej pocit, že v tom závěrečným nedostanu odpověd na všechny otázky, leda že by měl ten díl tři hodiny. Obavy se naplnily, vrah, kterýho jsem tipoval hned, jak se na scéně objevil, byl odhalenej, ale pořádnýho vysvětlení proč, jak a kde jsem se nedočkal. Jediný trošku vysvětlení podal divákům svýma domněnkama při jízdě autem major Seifert během jedné minuty a než nechat vraha všechno vysvětlit při výslechu, tak mu Viktor radši prohnal hlavou kulku a byl konec. S obsazením postav jsem neměl problém, jak už jsem psal po úvodní části, trošku změna, než koukat pořád na jedny a ty samotný profláklý obličeje českejch herců. Ale zase hodně potěšil Jan Vlasák, kterej i když se objevil pořádně jen ve dvou epizodách na pár minut, zanechal ve mně silnější dojem než většina herců ve vedlejších rolích, kteří byli v každým díle. Tenhle borec by si zasloužíl hlavní roli v nějákým seriálu nebo filmu. Když to shrnu, seriál se dal natočit jen na šest dílů, protože třeba linie, kdy Kryštof Hádek ojížděl malířku, nebo gay příběh polskýho policajta neměly s vyšetřováním a příběhem nic společnýho, ale takovejch detailů, který nakonec úplně vyšuměly do ztracena bylo víc. Celkově v hodnocení všech deseti částí mi vyšly tři hvězdy, ale ze zklamání z posledního dílu jsem musel poupravit pár hodnocení a jdu o jednu níž. ()

tranquill

"Co na to mám říct? .. Pravdu!" Pravda je, že zde je velká snaha o "Skandinávii". Komplikovaný případ z různých prostředí, výborné herecké výkony, ale mouchy tam byly. Především ve scénáři. Ale snaha se cení, i když naši tvůrci to už dokážou i bez pomoci koprodukce (viz Pustina). ()

bearmeedek

Vzhledem k výsledku zbytečně roztahané do 10-ti dílů. A dále - spousta rozpačitých pocitů. Nepřehlednost díky polským a ukrajinským jménům, které nejsou snadno k zapamatování. Konec jen potvrdil, že spousta děje byla zbytečná, i když nějaké slepé odbočky v pátrání bych chápal. Rozuzlení ale nebylo bombastické, ani nějak moc logické. Moc jsem nepochopil, že vrah vytvořil "dokonalý trojúhelník". Třeba nám zase HBO dodá někdy kvalitní české krimi. ()

Inozuka

Mě to vcelku bavilo, i když trvalo delší dobu, než jsem přivykl rozvětvenému způsobu vyprávění. Je jasné, že inspirace byla sebraná někde na mostě tam na severu, ale dá se odpustit, protože tvůrci rozhodně nejsou první, kdo by se nesnažili sklouznout se na vlně popularity tohoto dánského seriálu. Druhá výtka směřuje k dost uspěchanému konci a nevysvětlení hned několika vedlejších motivů. Pochvalu zase zaslouží veskrze sympatická trojice vyšetřovatelů, dobrá atmoška i přepínání mezi Polskem, ČR a Ukrajinou. A pochvalu zaslouží i titulní song .... ()

Psycho.R

Princip slasti se tvářil jako ambiciózní mezinárodní projekt. Ovšem jakmile odejde pocit z první signální, začne pod pokličkou bublat nuda, nelogičnost a v mnohém i zbytečnost. Do hodnocení jsem nezahrnul dabing, který byl sice vtipný sám o sobě, když se čeští herci museli namlouvat znovu a vypadá to, že podle pohybu úst říkají něco zcela jiného. Myslím, že daleko větších kritik by se seriál dočkal od diváků v titulkové verzi, protože do prime time na ČT by se nehodila. Shlédnout jde na iVysílání ČT, ale vtipně mi zněla i přehrávaná drsnost hrdinky v polštině, tak jsem si dal dabing, abych se bavil celou dobu. Co však hodnotit musím, to je příšerná utahanost, o kterou se nám postaral režisér tím, že se dlouhými záběry na postavy snaží hudbou vykreslit jejich charakter, ale nefunguje to. Postavy jsou ploché (snad s výjimkou Karla Rodena, který mírné vyčnívá). Námět zněl sice dobře, ale polský tým režie/scénář se postaral o to, aby se padesát minut nestalo téměř nic a pak lehký posun, který bývá u detektivek/thrillerů cca. po pěti až deseti minutách. Kdyby nechali režii třeba Jiřímu Strachovi a deset dílů se zredukovalo na pět, mohla by to být pecka. Takhle se nudíme, nesouzníme s nelogicky se chovajícími postavami, v posledním díle se dočkáme asi pětkrát deus ex machina... Takhle by to nešlo. Ps. Pokud někdo ujíždí na kozách, tak nevím, jestli je to polská kvóta, ale v každém díle se dočkáte soulože či ňader. ()

bono22vox

Tak moc jsem se těšil. Tak moc dobře to vypadalo z ukázek a tak hezky se na to lákalo. A bohužel tak moc mě to nakonec zklamalo a nudilo... ()

waska

Po pomalém začátku mě to strašně začalo bavit, bohužel zpackaný konec mě zase posadil na zem. Herci perfektní, ten výběr vyšetřovalů ze třech zemí mi sednul dokonale. Dabing, jak je tady často uváděno, mě ani v nejmenším nevadil. Hudba skvělá. Bohužel ten závěr se prostě nepovedl. ()

incognito

Obrovský potenciál, který byl obrovsky nevyužitý. Na celém seriálu je vidět, že stál hodně. A to je dobře. Vizuál je skvělý. Ale dějově to bohužel moc slavné není. Viděl jsem verzi, která asi nebyla v TV, protože obsahuje prakticky jen titulky. To by většina národa asi nedala :-) Za to rozhodně palec nahoru! Bohužel délka 10 dílů je moc. Stačilo by 5 a mělo by to mnohem větší spád. ()

noizcore

Promarněná šance. Seriál světových parametrů bohužel táhne ke dnu nudný děj a zvláštní zakončení. Herci jsou skvělí, technické zpracování též, ale jako celek to prostě není ono. 5/10 ()

Plastík

Šaškárna. Šašek v Oděse, Šašice ve Varšavě a Klaun v Praze (myslim postavy, s úctou k Rodenovi). Nakonec ten Otík je přece jen nejlepší. A ten dabing je příšerný. I herců sebe samých - i když už i tohle dabování je nesnesitelný, tak ať se tvůrci zamyslí. Vůbec mě nezajímá, kdo to udělal a ani proč. Kašlu na to. Jsou lepší věci na koukání. I třeba z pozdější produkce a klidně s titulkama. ()