Watchmen

• USA Watchmen
Akční / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2019, 8 h 43 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Damon Lindelof

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Regina King, Yahya Abdul-Mateen II, Frances Fisher, Louis Gossett Jr., Andrew Howard, Jeremy Irons, Don Johnson, Jacob Ming-Trent, Tom Mison (více)

Epizody(9)

Seriál Watchmen od výkonného producenta Damona Lindelofa (Ztraceni, Pozůstalí z produkce HBO), zasazený do alternativní historie, v níž jsou maskovaní strážci postaveni mimo zákon, vyvolává nostalgické vzpomínky na původní stejnojmennou komiksovou klasiku. Přesto se v tradici díla, které ho inspirovalo, snaží jít zcela originální cestou. V čele hereckého obsazení stojí Regina Kingová, představitelka Angely Abarové, nositelky dvou masek – hlavní vyšetřovatelky policejního sboru v Tulse a také matky tří dětí. V seriálu se dále představují Jeremy Irons v roli stárnoucího a panovačného lorda z britského panství, Don Johnson jako Judd Crawford, náčelník policie v Tulse, Jean Smartová coby federální agentka Laurie Blakeová a Tim Blake Nelson v roli detektiva jménem Looking Glass. (HBO Europe)

boss123

Na nové voľné pokračovanie pôvodnej komiksovej predlohy Watchmen od Alana Moora som sa tešil predovšetkým vďaka podľa mňa veľmi vydarenému filmovému spracovaniu od Zacka Snydera z roku 2009. A bol som rád, že sa tvorcovia rozhodli pretaviť pokračovanie do seriálovej formy. Napriek tomu som, ale mal obavy, ako to David Lindelof so svojím tímom zvládnu bez komiksovej predlohy. O to viac som z výsledku prekvapení, aj keď prvé dva diely ma rozhodne nijak neuchvátili. Skôr naopak. Avšak každou ďalšou epizódou sa seriál len zlepšoval. Menšie sklamanie som zažil hneď na začiatku, pretože v prvých chvíľach mi postava policajtky Angely Abarovej prišla pomerne nesympatická. A nebolo to kvôli inej farbe pleti. Neskôr, ale si ma začala čím ďalej viac získavať. V seriáli sa ku mojej radosti objavilo aj pár postáv z pôvodnej predlohy. Napríklad Jeremy Irons v úlohe Ozymandiasa si ma získal od prvých scén a jeho výkon je naozaj fantastický a určite zdvíha výslednú kvalitu seriálu. Taktiež agentka Blakeová a jej zápletka je zaujímavá aj keď občas som mal pocit, že pre hlavný príbeh nie je až tak dôležitá. No a nespomenúť doktora Manhattana to by bol skoro až hriech. Už v pôvodnom filme ma táto postava až fascinovala a pokračovanie jej príbehu je predovšetkým vynikajúco napísané a pre konečné vyznenie celej zápletky aj dosť dôležité. Pochváliť musím predovšetkým aj celú ôsmu epizódu s názvom Boh vojde do baru, ktorá je pre mňa vrcholom celého seriálu. Celkovo však môžem povedať, že každá epizóda je niečím zaujímavá. Tvorcovia sa neboja hovoriť, ale aj ukázať problémy minulosti, ale aj súčastnosti. Napríklad problém rasizmu je prepletení celým seriálom. Čo tiež oceňujem je, že seriál je po dramaturgickej zložke veľmi dobre zvládnutí. Aj príbeh, ktorý možno zo začiatku nedáva veľký význam v závere dostane výbornú pointu. Kamera používa netradičné filtre a experimentuje s obrazom. Z čoho som osobne sklamaný je úvod. Ten na mňa pôsobil, ako z iného seriálu a chvíľku trvalo, kým ma to chytilo. Tiež mi možno chýbalo trochu viac akcie. Niekoľko epizód, bolo až príliš ukecanych a seriál tak strácal tempo. Na záver musím priznať, že aj napriek týmto negatívam som si seriál užil. Určite ho odporúčam. A v konečnom súčte mu dávam úplne zaslúžené štyri hviezdy z piatich a 85%. ()

gonzo

Měl jsem nějaké výtky, ale půl roku po Watchmenech a je mi po nich strašně smutno. Reznorova hudba mi pořád zní v mozku a nedokážu se smířit s představou, že tahle dokonalost už nemá pokračování. ()

slovan.mma odpad!

Ďalši extrémny woke exkrement . Belosi samozrejme zlí fuj,fuj a dobrí sú čierni policajti.Taky evergreen posledných rokov.Co ale čakať v dobe,keď nazývajú G.Floyda "nežným obrom" a stávajúu sochy .Kriminálnikov čo okrem iného pri lúpežnom prepadnutí mlátil tehotnú a mieril jej zbraňou na brucho a vyhrážal sa vrazdou plodu.G.Floyd bol nežný a toto je seriál roku.No,ako pre koho... ()

Ammit

To bylo woke af. Jedna hvězda za Ironse, sice nevím, co tam dělá a proč takovou politickou slátaninu bral, ale furt hraje skvěle! ()

Mykie

Absolutni serialovy skvost, ktery cti ducha predlohy a je stejnou merou kriticky k dnesni spolecnosti jako zabavny. ()

IAMAD

Za mě super a přesně takto jsem si serál představoval. Velmi dobrá práce a pokračování v duchu filmu. Ale chápu, že to není seriál úplně pro každého fandy comics, to ale Watchmen nejsou tak či tak ;-) ()

Tina.T

Pro všechny, kdo po jednom - dvou dílech uvažujete, že byste to vzdali - vydržte to ! S každým dílem se to začalo rozplétat (a zamotávat) a s každým dílem mě to bavilo víc a víc. Poslední tři už jsem zkoukla na jeden zátah a musím říct, že to bylo hodně dobré! Watchmeni jsou specifičtí, i ti, co komiksy mají rádi, tak je nedávají. Holt to není ta naleštěná marvelovka, je to podstatně temnější svět a rozhodně bych v této alternativní budoucnosti žít nechtěla. PS: Roztomilé, že herec Tim Blake Nelson (představitel Looking Glass) je přímo z Tulsy v Oklahomě. ()

LordJerry

Tak nevím. To produkoval Kuklux klan? To má být odstrašující ukázka toho, jak to dopadne, když se to přežene s protěžováním menšin? Ti co mají být hrdinové, páchají jeden otřesný trestný čin za druhým. Ani jsem nedokoukal na první díl. Myslím, že nechci koukat na seriál, který se ve mě snaží vzbudit sympatie k rasistům. ()

aznaho odpad!

Pič**nááá nebetyčná. Nejspíš generační záležitost. Na tohle jsem už asi starej... Komický triky se světlem nebo vznášedlem mě pobavily. ()

bonsetti odpad!

Černý a mavý tak že většinu doby neni nic pořádně vidět. Samé násilí. Rasismus naruby. Škoda času na takovou hovadinu, vzdal jsem to v průběhu prvního dílu. ()

PaTa.Freya

Jako velký fanoušek komiksových a i filmových watchmenů to byla pro mě jasná volba. Po prvním dílu jsem lehce znejistěl, ale postupné odhalování v dalších dílech mě zakulo do postele a dal jsem to skoro na jeden hlt. A poslední dva díly jsem snad ani nedýchal. Já si myslím, že se to panu Lindelofovi velmi povedlo a upřímně doufám v druhou řadu, i když se ani neodvažuji hádat co by do ní mohl nacpat.... Jo a hudba Trent Reznor a Atticus Ross je sázka na jistotu. PS: Taky vám tam ta jedna často opakující melodie zněla jako z Knight Ridera?? ()

Levice05

Neznám komiks, film jsem neviděla a první díl seriálu jsem skoro nedokoukala, protože jsem si říkala, co je to za šílenost a o co tu vlastně jde. Rasismus, násilí, vulgární slovník, "divné" postavy, děj přeskakující v čase sem a tam, podivné chování osob. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a vytrvala. Na konci to vše smysl dávalo. ()

Foltest

Watchmeni mě velmi příjemně překvapili. Především si mě získal precizně napsaný děj s množstvím zvratů, velkým množstvím dějových linií a spoustou časových rovin, jež se různě prolínaly. Hlavním negativem celého seriálu je jistě všudypřítomná liberální propaganda a naprosto bizarně upřednostňované téma rasismu. Když nad tímto ale přivřu oči s tím, že to je prostě nutné zlo, tak dostanu opravdu velmi slušnou podívanou. Oceňuji, že u toho člověk musí přemýšlet, a že až do posledního dílu opravdu neví, co ho čeká a o co se přesně za jeho zády hraje. Ano, závěr, například konec senátora Keena, byl trošku zvláštní, ale naštěstí opravdu jen trochu a něco smysluplně ukončit, není vůbec jednoduché. Natožpak tak rozvětvený seriál, jakým Watchmeni dozajista jsou.Hudební doprovod je dokonalý a mnoha scénám dodává tu správnou gradaci. Celý mysteriózní děj s Ozymandiasem je dokonalost sama. Svou někdy fraškovitostí si mě zcela získal. Záporáci jednají promyšleně a především všechno obestírá ten všeobstupující závoj tajemna. Watchmen tak rozhodně můžu doporučit každému ke zhlédnutí. ()

stret

Watchmen film bol dobry. Tu som nedal ani prvy diel, lebo cumiet na Reginu King, ktora moze hrat tak serial o peceni buchiet ako predstiera suboje - to proste nejde. Zaroven mi to prislo cele lacne. ()

Belphegor

Zostuzení předlohy, ještě větší zostuzení Zackovych Strážců, ale za to se snaží dodržet komiksovou předlohu, jehož závěr byl ve filmu trochu upraven. Hrozně nelogické, seriál se snaží za každou cenu překvapit, ale nezáleží mu, zda to potom dokáže, možná se ani nesnaží, to vysvětlit. Spousta věcí se děje za plátnem, připsaná dcera Ozymandiase je nejhloupější věci, co se seriálu mohlo stát - Číňanka, která je natolik chytrá, že dokáže uvěznit a zabít Dr. Manhattana, ale seriál neříká, jak, jen říká, že to dokáže. Navíc její "zrození" je fakt s prominutím debilní... Tohle obecně nemám rád. Seriál se navíc snaží šokovat, ale mě to přišlo spíš hloupý - jako šok! v Pestrým světě. Vůbec se mi nelíbí postava Dr. manhattana, který je zde až úplně nakonec. Nelíbí se mi celá ideologie a logika jeho opodstatnění v seriálu. Za prvé se snaží opakovat klišé z filmu (asi protože to fungovalo poprvý, tak podruhý taky) a za druhé to postrádá smysl - proč proboha zrovna Angela Abarová ma být jeho osudová láska? Nejde o barvu kůže, ale mě nepřijde ničím zajímavá a odlišná. Seriál to prostě zase jen říká, ale neukazuje. Laurie Blaková byla aspoň hot a sám Dr. Manhattan to říká "very young girl looks at me...and smile. She's beautiful". Nevím, proč napsali v seriálu její postavu úplně jinačí, ale fantasii se meze nekladou, jen škoda, že to pořád odkazuje na tu předlohu. Seriál se za každou cenu snaží všechno převrátit a změnit, jako by překopání faktů mělo zajistit úspěch. Proč musí mít Dr. Manhattan černošské rysy, když seriál navazuje na film. Přijde mi to jakože za každou cenu tam musí být černej, ale Dr. Manhattan je přeci stvoření odlišné samo sebou od lidí - nemá znázorňovat žádné naše rysy a myslím, že film ho vystihl opravdu jako boha lidem odlišného. Další věc - proč z Dr. Manhattana udělali bezbranné děcko? Proč je tak viditelně natřený na modro? Já vím, že je to seroš a peněz je tam míň, ale tohle bylo fakt do očí bijící. Proč se budoucnost bude nutně psát v Tulse? Stále nad tím duman, proč nás to zavedlo zrovna sem Je to seriál o strážcích bez strážců, myslím to tak, že Strážci referují k vybrané skupině lidi, ovšem tady celá ideologie komiksu padá, protože hlavní hrdinka není v podstatě strážce. Sice si to bere základ z filmu/komiksu, ale kdyby se to jmenovalo jinak než Strážci, zcela jistě by to vůbec nevadilo, protože společný jsou jen odkazy na předchozí události a pár postav. Chápu, že se tvůrci snaží odkázat na masakr v Tulse a myšlenka to je dobrá, jen nechápu proč zrovna ve Watchmenech. Komiks ani film nikdy otázku rasy neřeší/neznehodnocuje. Sympatických postav aby tu člověk pohledal, akce nic moc, popřípadě nezáživná. Všechno to na mě působí nuceně splácané dohromady. A teď klady - atmosféra je vcelku dobrá, hudba od T.Reznora je podmanivá a cool. A to jsou všechny klady vlastně. Jsem velice nespokojen, lituji, že tohle dílo vůbec vzniklo. ()

JerryPilsen

Prostě paráda! Žádné velké vysvětlování, všechno se vysvětluje dějem, což ze začátku trochu vadilo. A i přes všechnu tu tvůrčí invenci potěšilo politicky nekorektní poukázání na rasismus i skutečné ukotvení v čase. ()

Marvel našel nového superhrdinu

17.03.2022

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

20.06.2021

Přestože studio Sony Pictures uzavřelo nedávno distribuční spolupráci se streamovacími službami Disney+ a Netflix, svůj nejnovější spidermanovský spin-off pošle údajně na Amazon Prime Video. Silk –… (více)

Filmový Blade má novou scenáristku

Filmový Blade má novou scenáristku

06.02.2021

Marvel zase jednou přepisuje historické tabulky. Vůbec poprvé totiž najal pro jeden ze svých filmů – konkrétně filmového Bladea – černou scenáristku. Stacy Osei-Kuffour má na kontě několik velice… (více)