poster

Eli Roth: Historie hororu (TV seriál)

 • Česko

  Kapitoly z historie hororu

 • USA

  History of Horror

 • USA

  AMC Visionaries: Eli Roth's History of Horror

Dokumentární / Horor

USA, 2018–2020, 9 h 6 min (Minutáž: 42 min)

 • jokino
  ****

  Osobne sa mi dokument celkom páčil, až na pár detailov. Niektoré snímky dostali veľa priestoru (možno až moc), iné zasa podstatne menej. Čo ma dosť prekvapilo a nebol som z toho zrovna nadšený, že niektoré snímky, ktoré by som osobne až tak nezaradil do takéhoto typu žánru a dokumentu, tam boli a dostali slušný priestor, no iné, svetovo podstatne známejšie a dnes už doslova veľké KULTY - nič. Možno sa z nich na sekundu mihla nejaká fotka na obrazovke a to bolo všetko. A to, ako sa nad niektorými, povedal by som, že dosť nepodstatnými snímkami až rozplývali, mi prišlo tiež trochu zvláštne. Takže niektoré, skutočne žánrové klenoty svetovej kinematografie, úplne vynechali (ťažko povedať, prečo..?) a iné, žánrovo podstatne slabšie, tam mali celkom vo veľkom "zelenú".. Nebolo to tak objektívke, akoby som čakal a predpokladal, ale ok, zasa sa takéto nevidí každý deň..(6.11.2020)

 • dubinak
  ****

  Super přehled toho, co nesmíte vynechat v hororovém žánru. První epozoda ve mně absolutně vyvolala chuť dát si celý Walking Dead ještě jednou odznova, ovšem to už je asi docela nesplnitelné vzhledem k tomu, co na nás teď chrlí Netflix a HBO. Super poklona všem hororovým subžánrům a potěšilo mě, že to vzal do rukou zrovna Eli, který sice svoji tvorbou není úplně v áčkových vodách, ale tak nějak se angažuje všude možně a dává najevo svoji vášeň s úctou a respektem. Je tu spousta zajímavých hostů a herců, kteří poskytují autentické komentáře z natáčení a umožňují tak dílům záživně plynout. Některé díly jsem si pouštěla sama v noci a dokonce jsem se přistihla s náznaky strachu. Osobně asi nejvíce potřebuji dohnat kousky s vlkodlaky, protože to je monstrum, se kterým mám v hororech zkušenost asi ze všeho nejmíň.(23.6.2020)

 • Slasher
  ****

  Ať se komu líbí nebo nelíbí, Eli Roth se stal jedním z předních hororových režisérů své generace, což mu dává dobrý kredit přednést opáčko v dějinách žánru. Od HÄXAN po SHAPE OF WATER velmi pěkný výběr, přes šest různých kategorií (přičemž slasher dostal rovnou dvojdíl), zde využil kontaktů a dokázal dostat na stoličku opravdu impozantní sbírku osobností - což je hlavní deviza a tím pádem fajnovka pro každýho horror fanouška/ příznivce. Takový zapálenecký Tarantino mě tu jen dál utvrzuje, že prostě musí jednou vydat vlastní dějiny kinematografie. Komentáře kolikrát pokryjí i sociopolitické, dějinné kontexty, což je často zajímavější, než dnes dívat na ty které klasiky samotné.(8.11.2018)

 • Víteček
  ***

  Není to ani tak moc dokument a rozhodně se to příliš nezaobírá obecnou historií hororu. Jen si každý díl vybere pár filmů, nad kterými se pak účinkující rozplývají. Chybí nějaké širší zasazení do kontextu, spousta filmů je vynechána, neobsahuje to ani žádnou historii vývoje hororu. Neúspěšné filmy nejsou zmíněné vůbec a aby to obsahovalo nějakou kritiku filmů nebo alespoň jejich kritický rozbor, to už vůbec nemůže člověk čekat. Slušná oddechovka, když si chce člověk zavzpomínat nebo naopak najít nějakou inspiraci ke sledování, ale dokumentární hodnota je nízká. 55 %.(7.10.2020)

 • ancientone
  ***

  Môže to byť: a) obstojný iniciačný dokument b) veľmi dobrá a atmosférická kulisa c) oddychový dokumentíček pre milovníkov a milovníčky hororíčkov. Dôležité je nemať privysoké očakávania. Rothova séria výborne a husto narába s obrazom a vyťahuje jednu ikonickú scénu (a osobnosť) za druhou, s čím však súvisí aj preopakovanie sto krát videných, čítaných a počutých faktov a potvrdenie tradičného hororového kánonu a sociopolitického kontextu) . Čiže nie, žiadna New film history, ale poučené a horlivé fanúšikovstvo.(3.11.2019)