Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

laik_60

výborne spracovaná téma jadro-energetickej politiky Sovietského Zväzu. Tušenie súvislosti sa v seriali stávajú reálnešie. ()

Thorn

Hodně jsem o tomto pozoruhodném seriálu přemýšlel a nakonec jsem naznal, že to u mě tentokrát přece jen nebude za plný počet. K pěti hvězdičkám tomu totiž ještě ledacos schází. Ono je to vlastně možná trochu nefér, protože seriál Černobyl u mě nemůže na plné hodnocení dosáhnout už ze své samotné podstaty. Ve skutečnosti se totiž jedná jen o velmi zdařilou uměleckou dramatizaci a reprodukci jedné strašlivé historické tragédie. Nic víc, nic míň. Nejde o originální příběh a nejde ani o originální příběh na pozadí skutečných historických událostí jako například Titanik, Gladiátor nebo Statečné srdce. Právě z tohoto důvodu zde nemohu dát plných pět hvězdiček. Jinak ovšem musím uznat, že způsob, jakým je zde ztvárněna černobylská tragédie, je naprosto strhující a podmanivý. Už jen první scéna mě dokázala dokonale vtáhnout do děje. Když jsem viděl, jak všichni ti lidé umírají strašlivou smrtí, vyvolalo to ve mě hluboké emoce a soucítění.  Stejně tak byla velmi intenzivní například i scéna, v níž byli zabíjeni všichni psi z okolních obydlí. Když tam pak sešli ti tři dobrovolníci do těch temných chodeb pod elektrárnou, tak mě z toho opravdu mrazilo v zádech. Nejděsivější ale byla ta scéna s padající helikoptérou. Ta na mě opravdu hluboce zapůsobila. Co se týče hereckých výkonů, tak ty byly bez výjimek stejně strhující jako všechno ostatní. Jared Harris a Stellan Skarsgard jsou mí oblíbení herci a tady ze sebe vydali skutečné maximum. Líbila se mi i doktorka v podání Emily Watson, přestože vlastně nepředstavovala žádnou reálnou historickou postavu. Závěr filmu, v němž jsme se postupně dozvídali, jak kdo nakonec dopadl, byl také velmi silný. Když to vezmu kolem a kolem, tak to dramatické zpracování je tady skutečně absolutní top a myslím, že nijak líp už by to snad ani natočit nešlo. Ano, Černobyl je v rámci hraných dramatizací naprostá špička, jenže jak už jsem říkal, je to pořád jen hraná dramatizace a těm já pět hvězdiček až na malé výjimky ze zásady nedávám. To bych pak musel dát pět hvězdiček třeba i Kursku nebo Letu číslo 93. Já ovšem na pět hvězdiček potřebuji hlavně originální příběh s výrazným autorským přispěním. Nějaký skutečně tvůrčí počin, s nímž si dal autor tu práci, aby ho vymyslel. Nestačí mi jen doslovné převyprávění událostí, jež se skutečně staly a u kterých tudíž není potřeba nic dalšího vymýšlet. A to i v případě, že je to převyprávění naprosto úžasné. V důsledku výše zmíněného pak u Černobylu samozřejmě absentuje i nějaké to poznání a ponaučení, které bychom si ze seriálu měli odnést. Napadá mě snad jen myšlenka, že jakékoliv totalitní zřízení je špatné. Jenže s takovýmito myšlenkami pracuje obrovská spousta jiných filmů a seriálů, takže rozhodně nejde o nic objevného. Takže ano, Černobyl je dramatickou rekonstrukcí dosahující naprosté dokonalosti a vyvolávající v divákovi ty nejsilnější emoce. Se všemi těmi výhradami, které jsem zde uvedl, jej však hodnotím pouze čtyřmi hvězdičkami. ()

Mol

WE'RE ASKING FOR YOUR PERMISSION TO KILL THREE MEN! Hodně silné vyprávění o Černobylské havárii, které svou atmosférou vtáhne do děje a nepustí. Pohled do otevřeného jádra reaktoru připomínal bránu do pekla. Radiací popálené těla, která se doslova rozpadaly v Moskevské nemocnici, byla děsivá. Sovětský režim byl nekompromisní a chyby se prostě nepřipouštěly. Tím se umocnil dopad na zdravý tisíců lidí. Cheaters and Liars! ()

nineweh

"Černobyl je přeceňovaný" is the new "Nikdy jsem neviděl Hru o trůny". Vážně mě fascinuje, kolik lidí si myslí, že je cool být ignorant a psát o tomhle seriálu, že je průměrný, zbytečný, nezajímavý... Já jsem teda dlouho nic tak mrazivého neviděla. A ne, nevadí mi, že postavy mluví anglicky - protože se nepokouší o ruský přízvuk (díkybohu!) a tím pádem není angličtina rušivá. Ani mi nevadí, že tvůrci museli něco zkrátit/pozměnit/přesunout/spojit do jedné postavy atd. Neměli deset dílů, ale pět, navíc to není dokument. A taky mě už dlouho nějaký televizní/filmový počin nepřiměl strávit x hodin dohledáváním a pročítáním dalších informací. Pro mě to zkrátka byl zážitek, poučný a napínavý zároveň. ()

Radiq

Tohle je prostě pětihvězdičkovej seriál. Je to totiž prostě skvěle natočené. Maximálně autentické - za to může nejen to socialismem nasáklé prostředí (paneláky, auta, hadry, účesy, komunismus, všechno), ale také výběr docela neznámých herců. Ti, přestože nejsou rusáci, opravdu jak rusáci vypadali. Prostě je na tom vidět poctivě odvedená práce a NEzanedbání přípravy faktů. Akorát ten Gorbačov se mi zdál, že má tu skvrnu nějakou moc velkou, chch. Vrchol podle mě přišel se třetím dílem, kde jsou první opravdu hnusné oběti s radioaktivními popáleninami a myslím, že většina diváků může být ráda, že neukázali i toho "bez obličeje". No kurva, tohle bych asi fakt nikomu nepřál (i když ve správné situaci asi pravděpodobně aji jo). Ale zanechalo to ve mě opravdu pěknou hnusnou vzpomínku a vyvolalo strach z toho, že takhle bych nikdy nechtěl chcípnout. O to víc si tohoto seriálu cením. Celé je to strašně depresivní. Snad ani jednou nebyl důvod se cítit dobře. A o to víc si tohoto seriálu cením. Vadily mi jen pár drobných věcí: hra na city při lovu pejsků, bábuška co nechtěla opustit svou kravku a tak... Chválím, že nám laicky vysvětlili, jak funguje a jak exploduje jaderný reaktor. Chválím, že poslední díl nám nabídl i sumarizaci následků a skutečné účastníky/místa. Chválím i radioaktivní hudbu u závěrečných titulků od Hildur Guðnadóttir. Chválím to celé. PS: Legasov vypadal jak můj alergolog, chch. ()

StanislachKo

Dávno som nezažil takýto mind-fuck. Mimo veci, čo neviem posúdiť (ja som vtedy nežil...) je to bravúrne rozvetvená filmárčina. Do piatich hodín vtesnať technické vysvetlenie, pár civilných tragédii, politický rozmer a k záveru bezmála katarziu. Pár krát som počul, že je tento seriál mimo realitu. Samozrejme od ľudí, čo ho nevideli. Táto miniséria totiž dopláca aj na to za čo je tak ospevovaná. Nie je to dokument ani rekonštrukcia onej udalosti. Je to len perfekcionalistickou formou podané filmárske veledielo, ktoré sa v mnohých detailoch reality dotýka. ()

kocik1

Zatímco děti ve Frankfurtu měly zákaz vycházet ven, mně bylo 16, nic jsem nevěděla a první máj byl povinný. Kdo nešel, zpovídal se v ředitelně se všemi důsledky. Černobyl se opravdu povedl, je to velmi realisticky a dobře natočené a člověk tak nějak začne chápat, proč jsou rakušané tolik proti jádru.Na mě nejvíc zapůsobilo, to naprosté pohrdání lidskými životy, čím větší blb, tím větší hraní si na boha. Hlavně že strana a vláda a všudepřítomný strach. Jako bych se vrátila o několik desítek let zpět. A to už vážně nikdy nechci. ()

dr.fish

Jako hranému dokumentu tomu vcelku nemám co vytknout, možná jen trochu přepálenou stopáž. První dva díly měly sílu a švih, pak zívačka, závěr se zase trochu zvedl. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi, nakonec to přece jen vytáhli na tu čtvrtou. 75% ()

CinemaRanger

Nejlepší a nejvíc povedený historický seriál všech dob. Spolu s His Dark Materials nejlepší seriál roku. Prvé čtvery epizody jsou o tom, co se dělo při výbuchu a jaké byly další práce. Poslední epizoda je jeden velký soud, při kterém se Vám zatají dech. Herecky velice dobře zahrané, Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson předvádějí dokonalý výkon. Fakt jako WOW. Ještě bych moc rád viděl minisérii se Stellanem jako Ščerbinou o zemětřesení v Arménii. ()

Triple H

Za mňa Epizóda 1-3 *****, 4 - ***, 5 - ****. Prvé tri epizódy boli pôsobivé a maximálne civilné. Štvrtá viac-menej prešľapovala na mieste (a aj nudila) a v poslednej pracne budovaná civilnosť predsa len kus ustúpila teatrálnosti a vykonštruovanosti (čo asi bolo nevyhnutné, seriál nejaký dramatický oblúk mať musel). Pre mňa osobne pôsobivosť Chernobylu leží primárne v psychológii ľudí v hraničnej situácii. Rozsah katastrofy bol takých rozmerov, že nebol priestor na lipnutie na sociálnych rozdieloch, propagande, egu, či arogancii. Všetci skrátka museli čeliť rovnakým faktom - od politických špičiek až po umastených robošov. Politbyro sa nemohlo schovať za bullshit v snahe zachovať si tvár. Papaláši museli so zvesenou hlavou prosiť "spodinu" o pomoc a osobnú obetu v probléme, ktorý na konci dňa spískal "niekto hore". Jednoducho vzhľadom na možné dôsledky si napriek akýmkoľvek osobným výhradám museli všetci svorne takpovediac chlapsky vyhrnúť rukávy a ten nenormálny prúser spoločnými silami riešiť. Toto bolo IMO najlepšie vidieť v prvých troch dieloch, kde sa stále objavovali nové informácie, ľudia museli robiť (objektívne či subjektívne) ťažké rozhodnutia a proste bola cítiť, ako by povedal klasik, vážnosť skurvenej situácie. Posledné dve časti už skôr doťukli čo bolo načaté a najpôsobivejšia bola asi záverečná montáž a sumár faktov. Každopádne ako celok výborná vec - aj za dobovú presnosť, za to že sa veľa ľudí (vrátane mňa) niečo naučí, za výborné herecké výkony, výbornú atmosféru, dialógy, atď. Tipujem, že keď nadíde čas Emmy, Zlatých glóbusov a pod., Mazina a spol. uvidíme na pódiu nejeden krát. ()

Cedr

Not great not terrible. Solidní herectví a skvělé úvodní díly, v závěru však poněkud vyčpělé a prvotní nadšení postupně opadá. Díky vysoké produkční kvalitě jde o poutavou sondu do Sovětského svazu, která díky svému věhlasu snad zapůsobí trochu poučně i pro, v současné době populárně neo-liberální, západní publikum. Ač to tak může působit, tak hlavní strašákem zde štěpení atomu rozhodně není. 7/10 ()

Motinski

Autentické a mrazivé podanie jednej z najhorších udalosti aká sa kedy v Európe stala. Všetko pôsobí neuveriteľne reálne, od kulís až po hercov. Atmosférou najsilnejšia miniseria posledných rokov a povinnosť pre všetkých filmových nadšencov. Toto bola päť hodinová jazda pomalým tempom ktorú si budem veľmi dlho pamätať. 10/10 ()

Ryuuhei

Dosud jsme mohli o černobylské katastrofě jen číst, eventuálně vidět pár ne zase tolik do detailu propracovaných dokumentů. Tento seriál pokrývá vše - od samotné katastrofy, přes její hrůzné následky, až po práce okolo a nejeden lidský osud s tím spojený. Dostává se tedy na pohled jak vědecký, tak i lidský, což je strašně fajn. Mě osobně samozřejmě nejvíc zajímaly okolnosti samotného výbuchu, na něž jsem dostal úžasně detailní a pro laika jasné odpovědi. Kromě toho mě i strhla hutná a dramatická stránka, která nejlepší práci odvedla na poli fyzického vypořádávání se s následky katastrofy. Člověk by neřekl, jak hororové může být už jen uklízení zdánlivě neškodných kamenů ze střechy (pokud tedy neví, že se jedná o vysoce radioaktivní grafit). Zkrátka, seriál jsem si užil, na každý díl jsem se těšil jak malý a nezklamala mě defakto jediná minuta (možná ze začátku jsem byl trochu zmatený, ale to se rychle poddalo). Nedivím se obecně vysokým hodnocením, tohle je dost možná seriál roku. ()

Qitek

Natočit drama, které působí intenzivněji, než kdejaký horor? Televizní mistrovské dílo snad ( o žádné nevím ) bez jediné vady na kráse. Od castingu, přes výpravu, herecké výkony, hudbu, kameru a v neposlední řadě režie. Smekám. Bradou až na rozpálený a radioaktivní beton. Intenzivní a zdrcující 5 hodin filmového orgasmu. ()

Tosi

Muselo to bejt peklo a zaplat'pánbů za toho Legasova, na tohle by asi ty jódový tablety nestačily. Jinak rusáci už točej vlastní verzi týhle katastrofy, se máme na co těšit. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD