Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Rocky88

Ani nevím, jestli jsem někdy seděl u TV takhle přikovaný. Každou epizodu, které mapují nejen cestu k výbuchu a samotnou katastrofu, ale i osudy všech, co se snažili, aby katastrofa nebyla ještě větší či soudní proces, jsem sledoval se zatajeným dechem. Pochmurná atmosféra doplněná skvělým herectvím a hudbou jako od Johanna Johannsóna. Tohle by se povinně mělo pouštět dětem na základních školách. ()

Streeper

Něco málo jsem o Černobylu věděla, ale není to zrovna téma, které by mě zajímalo, proto jsem byla hodně překvapená, jak moc mě to chytlo. Pozitivní ohlasy na seriál jsem zaslechla v práci a to mě přesvědčilo se na to podívat a jsem za to ráda. Dozvěděla jsem se toho hodně, bylo to zajímavé a napínavé. Je neskutečné kolik toho mělo být před lidmi, obyvateli zatajeno. Kdyby byli upřímní, možná by zavládla panika, ale rozhodně by přežilo daleko více lidí než takhle, kdy se vše zatajovalo. Pár dílů bylo ale až moc zbytečně natahovaných nebo ukecaných, ale jinak je to kvalitně natočený seriál, na který by se měli podívat všichni. ()

ProNotor

Seriál mi trvalo nějakou dobu dokoukat, není to však chyba seriálu, ten svojí kvalitu měl, ale spíš tou tematikou a znechucením ohledně tohoto historického počinu. Kdo si o tom něco načetl a zjistil a vedl i debaty se staršími soukmenovci, musí zákonitě mít nějaký názor na danou situaci. Seriál na mě působil na jednu stranu super, otevřená huba a cože, bohužel mě hrozně ubíjely politické a některé další rozmluvy, které byly dlouhé a mnohdy úplně nudné. Určitě to k tomu patří a určitě k té době, ale nic pro mě. Když to zesumíruju jako celek, tak slušné 4*. ()

bourec

Trochu mě nasralo, když po krátkém úvodu během několika sekund došlo k výbuchu.Cejtil sem se okradenej o část před katastrofou, o to nervový pnutí před tim, než dojde k neštěstí. V patým díle jsem se nakonec i toho dočkal. To co se dělo těsně po výbuchu bylo neuvěřitelný, a ač sem nechtěl, tak sem se musel tomu amatérismu, a vůbec všemu co se okolo toho rozehrálo pousmát. Ale jinak mrazivá podívaná, která stojí za pochvalu. 80%. ()

Pitam

Skvělý seriál o pouhých 5 dílech, takže taková spíše seriálová jednohubka. Výborné provedení z hlediska scénáře, atmosféry, kamery, střihu i hereckých výkonů. Všichni historii známe, i když skutečnou "pravdu" se nikdo nedozví, takže by se mohlo zdát, že už nemůže nic překvapit. Nicméně, tvůrci seriálu se snažili rámcově co nejvěrněji držet ověřených skutečností a samozřejmě to není dokument, takže některé dějové linky si domysleli, nebo poněkud upravili (občas např. změnili sled událostí), ale fakta se snažili neměnit a podařilo se jim vytvořit opravdu výborné dílo s hutnou a syrovou atmosférou odpovídající dané době i situaci. Skvělý je i minimalistický soundtrack. Jedinou vadou na kráse (ale z hlediska komerčního a praktického zcela pochopitelnou) je pro mě zvolený jazyk - angličtina. Ta mi tam prostě nesedí. Poslouchat anglické dialogy mezi obyvateli Pripjati, v angličtině vedenou schůzku ukrajinských politických hlavounů, nebo ukrajinského jaderného fyzika chrlit nadávky v angličtině, to prostě není ono. Taky tvůrci stvořili jednu v seriálu poměrně důležitou, leč fiktivní postavu, která ale zastupuje jinou, nebo tedy spíše několik jiných postav. Ještě je škoda, že se alespoň jeden celý díl nevěnoval udalostem, které vedly k výbuchu, i když nakonec i s tím si scénárista a režisér velmi dobře poradili. Myslím si, že asi producenti sami ani ve snu nečekali, jaký bude mít tato minisérie úspěch, jinak by možná pár částí přidali, protože do pěti dílů se všechno vměstnat nedá a tak je děj místy poněkud zkratkovitý. Ovšem pocity, které toto dílo vyvolává, jsou i tak velmi silné a celkově hodnotím veskrze kladně. Pokud někoho tato tématika zajímá, tak zde jsou tři (podle mě) docela dobré dokumenty: Černobyl - Nultá hodina, Vteřiny před katastrofou - Černobyl a Bitva o Černobyl (všechny mají dost tragický dabing, ale dá se přežít). Kéž se taková ani podobná tragédie už nikdy neopakuje. (Už se vlastně opakovala, ve Fukušimě, ale tam to zavinily přírodní živly v kombinaci s nedostatečně navrženou ochranou proti nim, kdežto v Černobylu to byl v podstatě čistě lidský faktor v kombinaci s manipulativní a zastírací politikou.) ()

C0r0ner

Já si úplně nemyslím, že to je až taková nebetyčná špička (vyjma posledního dílu, to byla kurevská paráda), ALE. Je to, jak jsme od HBO zvyklí, perfektně udělané. Vypráví to jeden z nejzajímavějších příběhů, jaký se kdy na Zemi stal. Zrežírované, napsané, zahrané... všechno je na excelentní úrovni. Nehledě na realitu SSSR. Takže za mě asi tak, že dokonalé to není, ale dát tomu čtyři hvězdičky nebo snad nedejsatan méně, prostě nejde. Tohle je záležitost za pět šlupek a kdo je Černobylu nedá, neumí ocenit kvalitu. 95% ()

Cheeter

Říká se, že největší dramata píše sám život. A tato minisérie mě přivedla k myšlence, že toto bylo asi největší drama na světě vůbec. Dnes to možná tak neprožíváme, ale v době exploze to muselo být zvláštní tím žít. Pomalu to byla otázka se to dozvědět. Asi se na tyto události začnu zaměřovat více, alespoň o tom začnu s lidmi, kteří to prožili, mluvit. Dát dohromady pár dílů skládačky... ()

dubinak

Tak řekla bych, že Černobyl už asi vyhrál místo na první příčce, co se týče nejlepších seriálů za rok 2019. Najdete v něm totiž všechno a co hlavně, historicky přesné události. Myslím, že ještě nikdo neosvítil černobylskou katastrofu pravdou jako právě tahle minisérie. Z tohoto filmařského skvostu sálají emoce, pravda, lidskost i nelidskost, politika, manipulace, život i smrt. A když jsem dala tři díly na jeden dech, chtěla jsem víc. Že se toto dílo stane jakýmsi historicky autentickým kultem dokazuje i fakt, že ho viděla spousta lidí z mého okolí, kteří normálně žádné seriály ani filmy nesledují. Tohle není prostě jenom seriál, tohle je historie, která před námi byla skrytá a o které chtějí lidé vědět pravdu. ()

Pajky3

O katastrofě v Černobylu slyšel dříve či později nejspíš každý z nás a HBO se z toho nyní podařilo vytřískat pořádně nabušenou minisérii. Ale je třeba si uvědomit, že to nutně není rekonstrukce událostí, i když se jim tvůrci snaží přiblížit, jak je to jenom možné. Stejně tak je třeba přiznat, že hype a chvála, které seriál obklopují jsou více než zasloužené. Určitě to stojí za podívání. Ale rozhodně to není nic příjemného na sledování (v tom dobrém slova smyslu), ale alespoň to člověka donutí se zamyslet. Zobrazení režimu v Sovětském svazu a vlastně celé události se mi zamlouvalo. Jednu výtku bych ale přeci jen měl. Chápu, že se tvůrci rozhodli pro angličtinu místo ruštiny, ale nechápu proč tam potom hlášení rozhlasu jsou v ruštině. Drama už nebylo třeba přidávat, toho bylo dost i bez ruštiny. Jak jsem již říkal, HBO se zadařilo a seriál dostává svému hypu. Chvála je zasloužená, bylo to silné pokoukání a zajímavý zážitek, který doporučuji vyzkoušet. ()

zette

Z te koprodukce jsem mel v tomto pripade trochu obavy, ale zbytecne. Velmi dobre natoceno, se slusnou vypravou a hereckym obsazenim. Misty vyborna atmosfera, parkrat jsem si myslel, ze me radiace zasahla i na gauci. Me vice zaujaly ty obecne problemy nez ty individualni. Celkove se jedna o velice povedeny serial, i kdyz mam pocit, ze ten posledni dil byl zbytecny. ()

necisty

Narodil jsem se rok po výbuchu. Tento seriál je tak dokonale zpracovaný, že dokázal dostatečně děsivě zobrazit, co se tehdy nejspíš stalo. ()

Ondatra

Pokud by nějaký seriál o historické události z našeho světa měl vidět každý člověk, tak je to právě tenhle. Podle mě povinnost... 10/10 ()

Hans.

Možná nejlepší seriál co jsem kdy viděl. U většiny kvalita díl od dílu klesá, ale u Černobylu je to přesně opačně. Na konci posledního dílu z toho byla až husina po celém těle... Tleskám tvůrcům a přeju si více něčeho podobného. ()

A.Fish

Opravdu působivý a k*revsky atmosférický seriál, který ve všech dílech tu již zmíněnou atmosféru na 100% drží. Ano, třetí a čtvrtý díl byl slabší, ale to mě v žádném případě neodradí od zaslouženého plného počtu pro opravdu dokonalý (a bohužel neopakovatelný) seriálový zážitek. A že seriál není do puntíku historicky přesný? S tím jděte do p..... :) ()

Šimpy

Je to drsný, temný a především dobře zahraný...tomu napomáhají především neznámé obličeje (až na Stellana Skarsgarda - kterého bych stejně nepoznal a Donalda Sumptera). A byl jsem velmi překvapen, nakolik se tvůrci (až na jisté výjimky spojené s filmařskou licencí) drží reálií. Rozhodně stálo za to si dohledat informace, nakoukat další dokumenty, nastudovat informace o dalších nukleárních elektrárnách (Fukušima, Three miles island) a ponořit se do toho. ()

NiWi

Zřejmě nejlepší počin podle skutečných událostí s téměř precizní přesností, ať už v rámci vysvětlování toho, co se vlastně stalo, či dobové atmosféry. Atmosféra hutná, a emocionálně neprostupná, člověka připoutá a naservíruje mu děj tak, jak nejsurověji a nejrealističtěji to jde. Zároveň také krásné zobrazení komunistické byrokracie, ze kterému se normálnímu člověku dělá šoufl. Výtečné překvapení, a po šíleném závěru GoT nám HBO až přespříliš dobře spravilo chuť. ()

BoXBe

Výjimečné je hlavně to téma, ale do velké míry i způsob audiovizuálního zpracování se silnou atmosférou, výbornou kamerou, "hudbou" a hororovými prvky. Zjednodušení příběhu do tří postav, které mezi sebou vedou vysvětlující dialogy nebo ploché ideologické spory, přišly mi občas lehce naivní, ale s ohlédnutím na to, že v roce 1986 jsme žili dva a půl tisíce kilometrů daleko a ti pitomci se i tohle snažili utajit, je dobře, že si dopady téhle technologie lži připomínáme. Tehdy furt, dnes zas a znovu - Ukrajina, Krym, MH17, trolling, Skripal, atd atd. Update 2023: Druhé shlédnutí při přípravě na setkání s paní Drábovou. Seriál mi přijde ještě depresivnější a tíživější. A samozřejmě mezi topku v seriálové tvorbě patří. S velkou zásluhou hudebního podkresu Hildur Guðnadóttir a dronových záběrů a kulis Černobylské i Ignalinské elektrárny, kde to bylo taky točeno. Z dnešního úhlu pohledu tenhle seriál v roce 2019 dobře zafungoval jako připomínka lživé podstaty sovětského Potěmkinova režimu. ()

mortak

Plných pět, protože těch pět hodin uteklo neskutečně rychle a zanechalo hlubokou jizvu. Ale závěrečných dvacet minut mi trochu zkazilo náladu. Nevím, proč musel autor scénáře využít to nejprovařenější filmové klišé, a "vyrobil" fiktivní vědkyni ženu, která pozdvihne mysl obou hlavních hrdinů a obohatí je nejen svými znalostmi, ale hlavně duchovně a morálně. Tak plakátový závěr bych od jinak vcelku věrné rekonstrukce nečekal. Ale to jen ideologická vada na kráse (či přesněji řečeno na hrůze) skutečnosti. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD