Pod oknem starého soudce Rosenberga se koná manifestace proti jeho osobě. Soudce, jemuž již nezbývá mnoho života, se tím spíš baví. Zanedlouho nato je přímo u sebe doma zastřelen, stejně jako jeho přítel, který mu dělá společníka. V téže době je v gay klubu uškrcen další soudce, Jensen. Je přinejmenším podivné, že oba byli zabiti, přestože byli pod ochranou FBI... Mladá studentka práv Darby Shawová má známost se svým profesorem Thomasem Callahanem. Dívka mu jednoho dne předá svou analýzu situace kolem smrti obou soudců, kde vyslovuje odvážnou hypotézu o tom, kdo za celým případem stojí. Callahan svěří dokument svému příteli od FBI Gavinovi. Informace o existenci dokumentu pronikne až do Bílého domu. Zanedlouho nato, když spolu chtějí Thomas a Darby nasednout do auta a dívka si to na poslední chvíli rozmyslí, auto exploduje. Thomas je na místě mrtev, Darby prchá a skryje se v hotelu... Odtamtud se spojí s novinářem Washington Herald Grayem Granhamem a svěří se mu se svými problémy, protože ví, že mu Thomas důvěřoval. Mladík nabízí pomoc a s Darby se schází. I jeho několikrát telefonicky kontaktoval muž, který si říkal García a tvrdil, že zná pozadí vražd obou soudců. Než ho mohl Gray vypátrat, odmlčel se. Darby se nadále skrývá, nezúčastní se ani Thomasova pohřbu, kde se to hemží policisty a agenty v civilu. Pak naváže kontakt s Thomasovým přítelem Gavinem a chce se s ním sejít. Než k tomu dojde, je muž ve svém pokoji zastřelen… Špinavou práci – tři vraždy – vykonal nájemný vrah, terorista Kamel. Ten se nyní vydává za Gavina a sejde se s Darby s úmyslem ji zabít. Než to ale stačí udělat, někdo zastřelí jeho. Mladá žena je zdrcená: všude kolem ní je smrt. Svěří se tedy Grayovi se svým podezřením, že za likvidací soudců stojí jistý bohatý a mocný muž... (TV Prima)

bax

Pre mňa priemerný thriller. Dej boľ pre mňa dosť predvídateľný, ale tým nechcem povedať, že spracovanie deja bolo nejako odfláknuté. Práve naopak z tematiky filmu sa toho asi moc vyťažiť nedalo, každopádne očakával som niečo temnejšie, záhadnejšie a zapletenejšie. A napínavejšie. Možno moje slová znejú tvrdo, akoby to bol zlý film, ale to nie - je to dobrý film na večer, ale viem si predstaviť aj niečo lepšie. ()

markus186

Filmy natočené podľa predlohy Johna Grishama sú zárukou kvality a napätia... Prípad Pelikán je zmesou odhalenia pravdy v rámci určitej korupčnej siete vedúcej až na najvyššie miesta v Bielom dome, v rámci ktorej sa zainteresovaní neštítia vraždiť... Keďže som sa určitú dobu pohyboval v nižšej politike a videl, čo dokážu ľudia bažiaci po moci a funkciách, pričom nešlo v podstate ani ho peniaze, tak príbehy, v ktorých ide o krk na najvyšších postoch a v hre sú milióny možno až miliardy $, ako v tomto diele, nie sú určite len fikciou, ale majú veľa do seba. Keď obyčajnú mladú študentku práva zaujme v správach reportáž o vražde 2 významných amerických sudcov, začne pátrať po informáciach a dá si do súvislosti 1+1, príde na to, že tieto vraždy nie sú náhodné a ich pozadie vedie až do Bieleho domu. Iniciatívne vypracuje správu, ktorá sa dostáva na najvyššie miesta a k ľuďom, ktorí stoja za týmto komplotom, a spúšťa tým hon na líšku, pričom o život prichádzajú ďalšie postavičky... Dej veľmi dobrý, človeka až mrazí, čo všetko sú ľudia v rámci boja o moc a ututlania schopní spraviť. Napätie vo filme vhodne stupňuje a dopĺňa hudba Jamesa Hornera, ktorý má za sebou hudbu aj v iných megafilmoch. K tomu v podstate ranná herecká tvorba Julie Robertsovej a Denzela Washingtona. Dnes už klasika, ktorá má dosť do seba... ()

lukas797

Od filmu jsem ocekaval vice. Na muj vkus chybelo napětí a vetsi drama. Dokonce bych rekl, ze film byl nudný a příliš dlouhý. A proto pouze dve hvězdy. Jedna pro Julii a jedna pro Denzela. ()

Jirkacek

Snímek Případ Pelikán z roku 1993 jsem si jako novinku koupil na VHS kazetě a asi dvakrát jsem se na tento politický dramatický thriller podíval. Při prvním shlédnutí jsem byl nadšen hlavně z napínavých akčních scén, při druhém jsem se pak snažil pochopit celou tu hnusnou politickou zápletku. Uběhlo mnoho let, na kazetu sedl prach a abych k pelikánovi napsal zasvěcený komentář a správně jej ohodnotil, rozhodl jsem na něj podívat potřetí. A tak se na naší TV obrazovce doma rozběhlo politické drama o délce 136 minut a podle mého názoru právě tato délka ubrala snímku na atraktivnosti. Už ten předlouhý úvod, během něhož jsme byli svědky vražd dvou soudců nejvyššího soudu, kteří jsou v USA jmenování do svých funkcí na doživotí. Zabil je nájemný vrah Khamel, jehož si střihl mně velmi nesympatický herec Stanley Tucci. Pak jsme se seznámili s mladou studentkou práv Darby Shaw v podání atraktivní Julie Roberts a jejím učitelem a zároveň milencem Thomasem Callahanem, kterého si zahrál Sam Shepard. Oba dva byli z vražd soudců rozrušení a podnikavou Darby napadlo, že napíše jakousi písemnou úvahu o tom, kdo by mohl mít zájem o jejich předčasnou smrt, čímž jsme strávili několik dalších minut. Začala na svou pěst pátrat v knihovně a v archivu Nejvyššího soudu USA a na podkladě svých zjištění posléze vytvořila právní teorii, kterou v písemné formě vypracovala a předala jejímu učitelovi, kterého práce Darby zaujala natolik, že se rozhodl složku předat známému právníkovi ve službách FBI Gavinu Verheekovi, jehož si zahrál John Heard a ten ji předal přímo řediteli FBI. Záhy byl zabit Callahan a Darby pochopila, že za to může s největší pravděpodobností její práce. Dala se na útěk, začala se skrývat a poté se spojila s Verheekem, kterého posléze ale také zabil Khamel, jenž se znovu objevil na scéně. Sama Darby několikrát unikla pouze shodou náhod a příznivých okolností, přičemž když někdo zabil onoho nájemného vraha, bylo jasné, že Darby někdo chránil. Ta v zoufalé situaci oslovila novináře Gray Granthama, kterého si zahrál můj oblíbený Denzel Washington, ale než k jejich schůzce došlo, uběhla celá polovina filmu. Z toho je vidět jak si režisér Alan Pakula dal záležet na vysvětlení jednotlivých událostí a detailnímu popisu politického pozadí celého případu. Právě takové filmy mne většinou nebaví a vyhýbám se jim jako čert kříži, ale,Případ Pelikán byl z mého pohledu přece jen jiný. Bavila mně hlavně ta část, kdy byla Darby na útěku a skrývala se před svými pronásledovateli, kteří ji chtěli jako svědkyni zabít a ututlat tak podvod miliardáře, jenž sponzoroval volební kampaň samotného prezidenta USA. Ano, tak vysoko až sahala nitky celého případu a tak jsem se nedivil, že Darby chtěl někdo zabít. Byla jen otázka, kdo a jestli se to podaří, nebo zda jí dokáže pomoci novinář Grantham pomoci, čímž jsme strávili druhou půlku filmu. Děj měl několik nudných míst, které většinou ukazovali nechutnosti v politickém světě, které se děly, dějí a budou dít, protože vždy jde hlavně o peníze. Na druhou stranu mne bavilo ukrývání a útěk Darby a na závěr také pátrání s Granthamem, se kterým společně rozplétali složitý právní případ a na něj navazující a s ním související politickou aféru špinavého politického sponzoringu. Takže až tak špatný film to nebyl, ale asi bych mu obral alespoň půl hodiny a mohl být i akčnější a lépe odsýpat. Suma sumárum, Případ Pelikán ode mne získal čtyři ptačí hvězdy ****. () (méně) (více)

andydufrsn

Solidní thriller s ekologickou zápletkou. Washington tradičně skvělej a Pretty woman mu velice solidně sekunduje. Ale není to úplně film ze kterého bych si sednul na zadek ()

PORTER44

Zkorumpovaný prezident a spousta lidí okolo něho kteří v tom jedou s ním a jakmile na to někdo přišel, soudci a svědci odpadávaj jak švestky ,docela povedený thriller,začátek se trochu vleče ale jen co zabijou prvního soudce a Julia odhalí pravdu začne honička o život a mrtvoly přibývají ,herecké výkony v poho. ()

GrooteLulu

The Pelican Brief vyniká nad Spiknutím s Melem Gibsonem, nezapomenutelně, svojí hlavní rolí, a to křehké Darby v červené kšiltovce v podání nejkrásnější hvězdy tehdejší doby Julií Roberts. S otevřenou hubou a zaťatými pěstmi jsem sledoval, její snahu "přežít" nad mašinérií státu, v tomto případě té nejvyšší společnosti spojených států a to přímo kancelář prezidenta. Řeknu vám, The Pelican Brief miluji od dětství a je pro mě vzor, jak "přežíť", pokud se do něčeho podobného zapletete :) ()

1234Horymir

Příliš dlouhé, příliš mnoho ksichtů, příliš mnoho jmen, takže když na závěr vše odhalují, tak jsem se ztratil - ale upřímně už mě to bylo i jedno a byl jsem hlavně rád, že je konec. ()

pupidup

Rozhodne jeden z nejlepsich trilleru...zadna rutina! To uz se dnes rozhodne nevidi. To je bohuzel ten problem. Ze hodnotit zacina AI generace, ktera kdyz neni film nabity efekty, tak nema zadnou cenu. ()