Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Gastovski

Velmi realistický film sledující osudy námořníků a jejich ponorky ve vodách Atlantiku. Téměř tři a půl hodiny trvající drama kolosálních rozměrů. Herecké výkony velmi přesvědčivé a atmosféra by se místy dala krájet (např. použití sonaru k objevení ponorky - to máte zadržený dech společně s námořníky). Sestříhanou verzi jsem neviděl, ale Director's cut mi přišel nanejvýš dobrý. Na závěr bych měl drobnou výtku ke koncovému bombardování, které spíš vypadalo jako dělostřelba. Ale tuto drobnost rád odpustím. ()

Brusíček

Velmi autenticky natočený válečný snímek se skvělou hudbou Klause Doldingera, nám ukazuje osudy jednotlivých členů posádky ponorky z 2.světové války při svém lovu "vlčí smečky", od začátku do konce, a to naprosto reálně... 100%. ()

Chundys

Tak já nevím dám tu střední cestu no! Potřebuju alespoň nějakou akci, ale že se skoro hodinu nic neděje, to sem se mohl uzívat... Alespoň ten soundtrack za něco stál a věřím, že ta ponorková nemoc musí být fakticky úděsná, protože chvilkama lezla i na mě! ()

Aere

Velkolepé dílo. Určitě jeden z nejlepších válečných filmů. Vynikající klaustrofobická atmosféra, žádný zbytečný patos, famózní závěr. A i přes monstrózní stopáž film drží tempo po celou dobu. Vynikající záležitost. ()

Caesar1993

Výborně zpracováno, místy lehce syrově naservírované zvraty, ale takhle to prostě chodilo a to pouze zhýčkaný divák takhle vnímá. ()

Petrus1

O ponorkách toho moc nevím a to málo, co jsem věděla, už odvál čas. Docela nedávno jsem ale četla, jak obyvatelná ponorka vlastně byla - že chlapci chrněli na pryčnách nebo závěsných postelích hned vedle torpéd nebo mezi stroji ve strojovně... Když to člověk čte, ani mu to tak nepřijde, ale vidět to... jak mi uzavřené prostory nevadí, tak mě popadl lehký záchvat klaustrofobie. Já bych se tam zbláznila. A dokonce bych tam nevydržela ani se samýma chlapama... Když si uvědomím, že tam byl jeden záchod pro padesát lidí a žádná sprcha, prádelna... a oni tam zůstali zavření šest až osm týdnů... no brrr. Lehká hygiena by se dala vyřešit vzetím mýdla na můstek, protože tam je člověk mokrej hned, jak vystrčí nos... ale obávám se, že bych většinu času na vzduchu strávila spíš blitím přes zábradlí. Takže ponorka nebude zřejmě nic pro mě. A to jsem v ní vlastně vyrostla. Jenže to byla Ponorka (s velkým P) - jeden z největších pajzlů v Olomouci. A po osmihodinové šichtě zvedání půllitru jsem se mohla odpotácet domů, smýt ze sebe klasický odér putyky a padnout do pelechu. Takže žádná ponorková nemoc nehrozila. Snad jen ty filcky... ale když si člověk dal pozor s kým odchází domů nebo na záchod, bylo i to docela bezpečné. :-D No a co jsem se dozvěděla o ponorkách? Že když je nařízená plíživá plavba, že nesmím nejen mluvit, ale ani prdět. Provedu! Jinak jsem se v podstatě nic moc nedozvěděla - snad ještěže když se chce, tak i ze železné rakve se dá společnými silami při troše štěstí dostat. I přes délku filmu (viděn Director's cut) to bylo napínavý jak kšandy. Hlavně když byla v naprostém tichu slyšet jen zrychlující se frekvence sonaru. Musím se ale přiznat, že jsem občas vůbec nevěděla, co se tam děje. Ze začátku se tam plavili sem a tam - asi bez rozkazů - a těšili se, až narazí na nějaký nepřátelský konvoj. A když konečně něco objevili, schovávali se zbaběle pod vodou. Potom se do akce zapojili, ale když se po nich začalo střílet, místo toho, aby vzali motory na ramena, zase klesali kamsi do hloubky... a po šesti hodinách plíživé plavby se ocitli 650m od lodi, kterou předtím zasáhli. To nějak nechápu... zřejmě se točili v kruzích. Co dál mi vrtá hlavou je, proč teda nemohli potom do La Rochelle a museli to vzít přes neproplutelný Gibraltar do nějakýho přístavu v Středozemním moři?! A tam měli jako dělat co? Nebo měli prostě jen zkusit, jestli to zvládnou? Jsem z toho nějaká zmatená. A možná nejsem sama. Ale rozkazy pomateného vůdce nepřísluší hodnotit ani mně a především ani posádce. Prostě se musí splnit... Celou dobu jsem jim držela palce, aby to zvládli a úplně jsem zapomněla, že jsou to Němci - moc tomu ani nepřidalo, že si zpívají ♫ It's A Long Way To Tipperary ♫. Taky jsem si říkala, že ten strojník, co vypadá jak psychopat, je mi nějakej povědomej. A taky že jo - on je to totiž ten psychopat z Angst! A co říci na závěr? Že ten závěr fakt nasere! :-) Zaslouženě Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Ponorka zachycuje v autentických klaustrofobických detailech obrazy a ještě pozoruhodněji zvuky podmořské války a film potlačuje téma nacionalismu, aby se o to víc zaměřil na nebezpečný úkol spočívající v řízení ponorky ve válečných vodách... Snímek představuje kromě vizuálního i zvukový zážitek, ale celý byl natočen jako němý; v prostorách ponorky nebylo možno natáčet zvuk živě." Také Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Ponorka je nejpopulárnější cizojazyčný film promítaný ve Spojených státech. Snímek zkoumá, téměř dokumentárním způsobem, jak si posádky ponorek udržovali svou profesionalitu, když se pokoušely splnit nemožné úkoly, zatímco se po celou dobu snažily pochopit a uposlechnou ideologii národa, kterému sloužily." Poznámka: V době, kdy se o snímku uvažovalo jako o společném německo-americkém projektu, byli do role kapitána navrhováni Robert Redford a Paul Newman. () (méně) (více)

Narciska

Plejáda skvělých herců, vynikající hudba a zvuk, obraz i kamera zdobí tento film. Skvělý tým, mezi nimi určitě vyniká postava režiséra. Pak natočil ještě světe div se po válečném filmu Nekonečný příběh, pro mě srdcovou záležitost. Oba filmy podle vlastního scénáře. Celou Ponorku snad nakazil svým duchem, na tom klaustrofobním prostoru dokázal rozehrát tříhodinové dechberoucí napětí a stísněný prostor zaplnit herci, kde všichni do jednoho zaskvěli se ve své životní roli. Vedlejší postavy dostali nebývale důstojný prostor vyniknout a že mezi nimi vévodí postava kapitána je jen přirozené. První důstojník a hlavní inženýr výborně sekundují, osoba válečného reportéra příběh stmeluje a dodává punc skutečnosti. Kapitán si mě však získal, může za to nejen herecké charizma, ale hlavně to, jak čelí odpovědnosti, jak oplývá rozhodností a nevídaným pochopením pro mužstvo. Ponorka mi dala dopřát ten nezapomenutelný „Aha moment“, kdy pro mě objevenou Amerikou bude doživotní uvědomění, že zdaleka ne všichni němečtí vojáci byli zastánci režimu a stoupenci Hitlera, že mnozí i vzdor svému nesouhlasu dělali dobře svoji práci, což v prvé řadě znamená plnit příkazy nadřízených. A jako emancipovaná žena jsem se musela hluboce klonit před nezlomností a statečností mužského ducha, který je v Ponorce tak nenuceně vykreslen. Film, kde starosti od jednohu záchodu pro padesát mužů po plesnivý chleb lehce mění se v existenciální rozměr. ()

dawe787

Co dodat, jeden z mých nejoblíbenějších filmů a soundtrack mě fascinuje natolik, že si jeden z těch songů nechám zahrát na pohřbu :) ()

Joll

Jestli milujete válečný filmy a o ponorkách zvlášť, není co dodat! Nejelpší film s touto tématikou!Německá kinematografie je většinou nic moc ale občas se tam urodí Perla. ()

sandis

Bravurní zpracování příběhu posádky ponorky jež vás ve své verzi Director's cut skutečně vtáhne na svou palubu. Perfektní realistické zpracování. Těžko si umím představit lepší film na dané téma. Vynikající gradace děje. Napětí. Paráda... Mistrné dílo 9,5/10 ()

Prvok

kam se hrabou všechny krvavý přílivy a podobný kaše. Shlídnul sem directors cut a vydržel sem nehnutě celých 215 minut sledovat počínáni posádky.Režisér nedá divákům žádné informace, diváci vidí pouze to co posádka a nechá je tak napnuté čekající na každou další proti ponorkovou nálož. Zajímavá je psychologie posádky která postupem času obnaží některé postavy až na samotnou hranici hysterie a paniky, nedá se s jednoznačností určit hlavní postava,postavy tu dostávají prostor podle důležitosti své šarže. Stejně jako po psychické stránce se mění i vizáž..námořníci zarůstají,potí se a hnijou. ()

strikeman

Film Ponorka jsem zhlédl v režisérské tříapůlhodinové verzi a musím konstatovat, že přestože jde bezesporu o kvalitní válečný snímek, mistrně odrežírovaný, asi bych se spokojil i s kratší verzí. První půlka filmu se mi místy vlekla a řekl bych, že oscilovala někde kolem 3,5 hvězdy, ve druhé půli ale snímek nabírá na obrátkách (4,5) a míří do nekompromisního pětihvězdičkového závěru. Zajímavým úkazem je, že přestože snímek popisuje válečné dobrodružství z pohledu nacistických vojáků-námořníků, neubráníte se jim v kritických momentech držet palce... 80% ()

Akana

Klaustrofobická symfonie. Sledování režisérského střihu vyžaduje celého diváka v dobré kondici, ale odměna je jistá. Ponorka přináší autentický příběh jedné posádky, bez příkras, bez ideologických směrovek a s velkým smyslem pro prostředí a pocity zúčastněných. Odvážně nekompromisní a dotažený snímek. 90% ()

JohnSorrow

Das Boot není film, je to více něž tři hodiny dlouhý autentický dokument! O něčem tak úžasném jsem si snad ani nesníval! Nepřesvědčíte mě, že oni "herci" nebyli převlečení, tedy vlastně nepřevlečení, námořníci! V tomto eposu není hluché místo - chvíle, kde by se divák byť jen teoreticky mohl nudit, tu neexistuje. Jsem uchvácen, jednoduše velmi dobře investované 3 hodiny života. ()

Páně

Obvzláště zhlédnutí director's cut přináší opravdový zážitek, který nikdy nevybledne zubem času. Epický příběh o válce jako nutném zlu a zároveň obrovské vůli přežít za každou cenu ještě navíc skvěle dokresluje pochmurný konec. Skutečně tísnivě a naléhavě natočeno, po chvílích už budete jen napjatě dýchat a žít s ovousenými námořníky, křečovitě zatínat prsty při každém výbuchu hlubinné bomby. Opravdu, tomuto dílu mnoho nechybí a s jistotou ho lze zařidit mezi největší milníky válečného žánru. ()

Eluin

Německý režsér Wolfgang Petersen má na svém kontě řadu úspěšných filmů (Můj nepřítel, Trója, Nekonečný příběh), nicméně byl to právě snímek Ponorka (Das Boot), kterým se trvale zapsal do historie kinematografie. Druhá světová válka byla nejstrašnějším konfliktem lidské historie. Vedla se na mnoha frontách a mnoha způsoby, jedním z nich bylo i prostředí moří a oceánů, kde odvážní lidé, snad plni vlasteneckých ideálů s poblouzněnou nacistickou propagandistickou představou, působili pod velením obávaných "mořských vlků" na ponorkách. Ponorky byly pro Německo strategicky důležitou zbraní už během první světové války, ale skutečným hegemonem moří se staly až při válce druhé. Hned v úvodu je divák seznámen s tím, že ze 40 000 mužů sloužící v Německu u ponorkového námořnictva se jich 30 000 už domů nikdy nevrátilo. Skutečně, pracovat v podobné "kovové rakvi" bylo nesmírně rizikové. Německý film Ponorka nabízí pohled na život posádky jednoho takového plavidla. Petersen nás nejprve nechá seznámit s hlavními protagonisty pomocí jednoho šíleného večírku, kdy většina z oněch mužů je hladce oholena a snad ještě stále dychtivě odhodlána sloužit na moři své vlasti. Velkou devizou filmu jsou ale zejména scény následující, kdy se podařilo na diváky přenést klaustrofobní pocit námořníka v ponorce, strach z každého zvuku, z nesmírné hloubky a z obrovské masy vody, která je všude kolem, takřka na dosah, jen za několika kovovými pláty... Ponorka obsahuje několik scén, které jsou velmi silné zejména ve své autenticitě a bezprostřednosti. Je to válečný film, po jehož shlédnutí určitě divák na válku mít náladu nebude. Umírání tu je pomalé, bolestné, bez jakéhokoliv patetického hrdinství, což je věc, kterou si ve válečných filmech dost považuji. Navzdory svému relativnímu stáří je to ve svém subžánru dosud stále nepřekonaný film a podle mě jím nějakou dobu ještě zůstane, porovnávat jej třeba s takovým amerických U-571 je dost nemístné. Petersonova Ponorka může být možná pro někoho dost obtížně stravitelná, chybí tam klasické atributy některých velkofilmů s válečnou zápletkou (velká láska na pozadí, apod.), rovněž délka takřka 3 a půl hodiny (režisérská verze) může odradit. Byla by to ale chyba, protože podle mě je takto investovaný čas časem dobře stráveným. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen