Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

james11

Měl jsem opravdu chuť podívat se na válečný film a jsem rád, že jsem narazil na tento. Velmi pěkně natočený film z 2. sv války. ()

adako

Skvelý film, zatiaľ som videl DC verziu (3,5 hodiny), už teraz viem že raz si pozriem aj full 5+ hodinovú verziu. Ono to o niečom svedčí keď je človek schopný pozerať film tak dlho bez akéhokoľvek prehľadu o plynutí času. Maximálne realistický vojnový film z druhej svetovej, špička svojho žánru (toto už samo o sebe hovorí viac menej všetko čo treba, ak máte radi vojnové filmy, Ponorka vám pravdepodobne bude šmakovať). Možno je to aj preto že vznikol podľa skutočných ľudí a skutočných lodných denníkov skutočnej ponorky. ()

slavikzbojni

Súhlasím s viacerými, ktorí tvrdia, že Wolfgang Petersen nakrútil dobrý námornícky film. Dal som 4*, nakoľko neverím, že by "siví vlci" boli na ponorke spievali "Its a long way to Tipperary"= to mi pripadá skôr ako skrytá narážka na jeden historický fakt, o ktorom sa málo vie- a oficiálne sa o ňom zaťato mlčí.Totiž že britská politika a kráľovská rodina PODPOROVALI nacistov- pôvodný zámer bol aby zlikvidovali SSSR. Svedčí o tom aj známa škandál v západných médiách pred istým časom, keď boli zverejnené fotografie Windsorov s hákovými krížmi na rukávoch- a netreba zabudnúť ani na jeho lordstvo sira Mosleyho- vodcu britských fašistov.... ()

PJD

Není to špatné, ale žádná extra zábava to tedy není. Ta stopáž je přehnaná a první půlka nudí. Nejlepší je na tom filmu hudba. Jinak se mi z ponorkových filmů líbí víc "Nepřítel pod hladinou / Enemy Below". ()

Sa.sa

Nejlepší ponorkový film, který byl kdy natočen ;) tady jinak než 5hvězd a 100% se nedá dát! Jen Němci mohou natočit tento film o utrpení, odhodlanosti, smrti a válce ;) ()

aribari

Mám problém tento film hodnotit. Z pohledu filmařského je to dobře natočený akční paradokument, kterému rozhodně neubírá ani tolikrát kritizovaná délka. Problém však je jinde. Kdyby to byli Rusové, tak se tady všichni budu předhánět v odsudcích bezkontextovosti tohoto filmu, a budou se protáčet nad tím, že je to apologetika komunismu, což by nakonec byla pravda. Ale tady jakoby nikomu nevadilo, že se jedná o nacisty, že ti hrdinní námořníci bojují za koncentrační tábory, plynové komory, za zotročení a vyhlazování celých národů. ()

Bogrant

Stiesnené priestory, málo čerstvého vzduchu, krvopotné nasadenie, otrasy, výbuchy, nekonečná hĺbka, odvaha. To a ešte o mnoho viac poskytuje tento vojnový film, ktorý má výhodu v tom, že nijak prehnane nevelebí nemecké námorníctvo, ani neposkytuje žiadne "prikrášlené" verzie vojnovej situácie. Nie, presne ukazuje všetkú tú hrôzu, ktorú si mnohí ani neuvedomujú, že mohla nastať pod hladinou. A preto je dobre, že nevznikol v americkej produkcii. Ach, ale je to sakramentsky dlhé trýznenie nervov. ()

fricek12

Na svou dobu určitě pěkný film, ale v dnešní optice jde spíše o statickou divadelní hru. Na druhou stranu výborně zahranou. ()

babuška

prodloužená verze stojí za to, já vím že je to o 2. světový, ale atmosféra,výkony herců, pokaždý mně z toho mrazí ()

Neuromancer

Provedení filmu je na špičkové úrovni; napjatý, ohromující a autentický. Herci vypadají jako by v tomto filmu prožili každý útok a společně s nimi bolestivě prožívám tuto klaustoribickou plavbu. ()

Orbitus

Hodně dobře natočený film o německém ponorkovém loďstvu. Na radu kamaráda jsem si našel plnou verzi filmu (5 hodin) v němčině s českými titulky. Sice německy neumím, ale byl to úžasný a skutečně silný zážitek. ()

jarhead

Nejdokonalejší ponorkové drama všech dob, těžko někdy překonatelné. Úžasná klaustrofobická atmosféra, naprosto realistické herecké výkony, prostě bomba filmeček ()

xmartas

Pokud námořníci a Němci, tak tenhle film. Bez ohledu na válčící strany, na to, kdo je "zlý" a kdo "hodný", tenhle film zobrazuje, že válka je válka, pro všechny, že nikdy nejde vyhrát, pokud jste obyčejným člověkem. Navíc, ústřední melodie je jedna z mála, na kterou jsem nikdy nezapomněl. ()

Mangix

Skvely valecny film..videl jsem plnou verzi, asi neco malo pres dveste minut....myslim ze je to nejlepsi ponorkovy film?..nejlepsi ponorkovy film. ()

Wlashack

Tohle je válečný film. Ale ne v "americkém" slova smylu. Když ho srovnám s u mě oblíbenou U571, je to nebe a dudy. Zatímco U571 je typycká akční bezduchá podívaná s příznačně patetickým koncem, od Das Boot se dočkáte snad nejrealističtějšího zobrazení skutečného života německých ponorkářů. Napěchování v jedné konzervě s jedním záchodem a třesoucí se strachy při každém zvuku sonaru, jež by mohl znamenat nepřátelký torpedoborec. Neskutečné ztvárnění děsu, stísněnosti a bezmoci, jak ji vůbec lze na filmové plátno přenést. A když už se naprosto zdecimované posádce i ponorce podaří dosáhnout doku, jsou zaskočeni leteckým útokem a skoro celá posádka ponorky a doků je rozsekána na hadry. (A ne že jsem štastný návrat námořníkům po takových zážitcích nepřál - naopak - ikdyž to byli Němci.) To v americkém filmu by všivhni s pár škrábanci dorazily do doků, opravili ponorku, zachlastali si a jeli dál kopat spojence do zadků. 90% ()

Arakasi

Skvělý ponorkový film, kterému se zatím žádny jiný nevyrovnal. Nově uděláná zvuková stopa pro Director´s Cut verzi nechá zapomenout na stáří tohoto snímku. ()

mirakk

Excelentní záležitost. Přes tři hodiny trvající válečné drama z druhé světové války v útrobách ponorky a jejího osazení mě nenechal (a to je překvapení) ani chvíli v klidu. Možná že to bylo i tím, že jsem si to pustil v klidu domova. Ale zpátky k filmu. Tři hodiny žijete příběhem uvnitř kokpitu ponorky, stísněny chřestícím kovem, blikajícími světly, chvíli v totálním tichu, o okamžik později psychických řvu posádky a ran podvodních min. Obličeje námořníků, kteří nás provázejí celým příběhem se následkem nepřítomnosti slunečního světla postupně proměňují v trosky jak přízraky z béčkového hororu. Tempo příběhu se ze začátku odehrává velmi pomalu ale cca v půlce filmu začnou zvraty a čekáte v napětí, co bude následovat dál. Psychika námořníku se blíži k bodu mrazu a začínají se projevovat důsledky prostředí a situace, kdy z lovce se stává lovená zvěř. Přiznám se, přestože s jedná o německou válečnou ponorku, v jednu chvíli jsem jim začal fandit a držet palce. Závěr filmu mě totálně rozsekal a uvědomil jsem si, jak jsme malí se svými cíly a bezcenní v mašinérii co nás řídí. Dávám 5* ()

Oswaald

Na svou dobu (a na to, že je německé provenience), byl film natočen překvapivě věrohodně. Promítání moře na pozadí dnes sice působí úsměvně, nejde tu však o efekty (tedy hlavně ne o ně), ale o hutnou atmosféru, kterou má "Das Boot" nekutečně perfektní. Viděl jsem director's cut a jediné, co můžu vytknout, je možná přehnaná délka, která by mohla leckoho odradit (i když SE má dokonce okolo 300min!). Na druhou stranu si je nutno uvědomit, že to není válečná akce, oč tu běží, nýbrž vykreslení toho, kterak to na takové ponorce chodilo. Herecké výkony (na Němce) vynikající. Hlavně Kapitán (Prochnow) a Johann. Nejsilnější okamžik filmu pro mě nebyl překvapivě tragický závěr, ale ta scéna, kde kapitán zavelí: "motory na půl vzad", aby se posádka nemusela blíže dívat na k smrti odsouzené trosečníky z potápějícího se tankeru. Scéna, kde klesnou do cca 300m v Gibraltaru, je taktéž hodně silná. Suma sumárum perfektní film, navíc většina "ponorkových" filmů natočených později, se v mnohém snaží "Das Boot" napodobit, atmosférou a pocity, které mají v divákovi vyvolat. Nelze jinak -- 5* Apropos. Všimli jste si, že ponorkové kotviště je to samé na začátku (La Rochelle), jako na konci, kde má být někde v Itálii? Ve skutečnosti se natáčelo v La Rochelle (protože je do dnešních dnů nejlépe zachovalé), ale v předloze byla domovskou základnou St. Nazaire o kus severněji. ()

Umělec

Dlóóóuhé... Viděl jsem "Director´s cut" a asi to není napoprvé to pravé. Film celkem zajímavý se silnými momenty, přes datum vzniku nepůsobí triky směšně. Snaha o reálné zobrazení života v ponorce. Ale délka filmu způsobuje únavu. U kratší verze by zřejmě bylo hodnocení lepší... 70% ()

scaletom

Dokonale vystihnutý příběh o zoufalství, smrti, náhodě,.. vrtkavém štěstí, radosti z maličkostí, hrdosti..... a v neposlední řadě ( snad i hlavně) o marnosti a pomíjivosti. Vynikající obsazení, skvěle zvládnuté role, tenhle film jednoznačně je bomba. Stopáž nepatří mezi nejkratší, ale i díky tomu chvílemi divák má pocit, že se na ponorce nachází sám.. špatně se mu dýchá,.. vnímá velmi dobře hranou hysterii některých postav. Doporučuji každému milovníkovi druhé světové ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen