V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

George.Camel

V podstatě je to dobrý příběh, vizuální ztvárnění na svou dobu kvalitní, leč pro české obecenstvo naprosto degradováno dabingem. Nejvíc mi vadí Sajc a v ten moment mám po chuti sledovat film dál. Navíc předaboval několik postav ve filmu, takže tím tiomu ještě nasadili korunku. Přesto jsem to překousnul a dodíval se do konce. Trapné fackovačky mě také nenadchly, patos při hledání ztraceného dráčete mě taky nedojal. Hodnotím jako průměr a to zejména za vizuální stránku filmu. A příště raději film s titulky v původním znění. ()

jack_scott

I s přihlédnutím k době vzniku...ehm, vznikl v tomto případě Petersen klesl oproti předchozímu snímku o dost níže s pochybnou kvalitou...jako to pak ještě několikrát zopakoval. Námět pohádkový, ale je to vpodstatě klasika sci-fi. Beru to. i když se mi to moc nelíbilo. Zezačátku sem myslel že si dělá srandu a chtěl sem to vypnout. Pak to bylo trapné, ale snesitelné...a ten poocit se zlepšoval. Do chíle, než se vrátil zpět na základnu, to bylo neuvěřitelný. To si dělal srandu snad. Snímek pak už jen jde plynule směrem ke dnu žumpy... ** a 40% max! ()

Kennedy_R

Parádní sci-fi. Jak film, tak povídka. Sledoval jsem několikrát za sebou. Efekty i prostředí výborné. Téměř pět hvězd - 90%. ()

Rudy77

Poctivé 80-kové sci fi s nadčasovým posolstvom, aké sa dnes už takmer netočia. Ako to už ale býva pri filmoch z tejto doby vzniku, zároveň aj s riadnou dávkou klišé( až na jeden nosný zvrat) a slabučkým happyendom. Wolfganga Petersena obdivujem za jeho predošlý film(Neverending story)…v prípade Enemy mine si to viem predstaviť pod taktovkou úchyláka Verhovena a to by bolo pravdepodobne to pravé filmové žrádlo! ()

pcarogers

No řeknu to asi tak. Ten film je dosti přiblblý a vcelku bych řekl, že odpovídá tomu, jak dnes vnímám většinu filmu, které kdysi mohly být hity, ale dneska působí trapně. Já ten film nebudu oceňovat více jen proto, že to je známý film té doby a pro někoho možná snad až kultovní filmařina. Já jsem se najednu stranu moc nebavil, na druhou mi film zůstává pořád v hlavě, protože kde jinde vidíte tak blízký kontakt s mimozemšťany. Každopádně já bych tomu dal větší hloubku a víc filozofie, nu ale co se dá dělat. :-) ()

eternity1

Výborné sci-fi, skvelý nápad, perfektne prevedený a ani žiadne extra efekty k tomu nie sú potrebné. Škoda, že sa už teraz takéto filmy netočia. Občas sa nejaké nádejné sci-fi objaví, ale väčšinou to nestojí za to. ()

p.a.douch

Jde to, nevím jak pro diváka zvyklého na triky a výpravu nového milénia, ale pro mě odkojeného 80. lety minulého století má tento film svoje kouzlo. Petersen režírovat umí, Denis Quaid ve formě a Louis Gossett taky. Zloduši se ukázali sice na krátkou dobu ale jsou dostatečně zlí a odpudiví. Mě to zkrátka baví, proto 75 % a 4 hvězdy. ()

Ajimaru

Film jsem viděl až v roce 2012 a to čirou náhodou pozdě v noci a ani nevím na jakém kanálu. Tu samou noc jsem koukal na dva jiné filmy a to konkrétně na komedii Paul ( Pegg/Frost) a Vaughnovi X-men:First class. Můžu s jistotou říct, že Enemy Mine se mi líbil z těchto tří filmů nejvíc a to i přes všechny ty papundeklové kulisy a děsné efekty...atmosféra filmu by se dala krájet. Opravdu kvalitní sci-fi. Thats all ()

ExecutorQ3

Snad prvni film, ktery jsem v zivote videl (tehdy mi bylo asi 6 let) a od te doby jsem jej mel neustale v pameti - sice jsem si pamatoval jen par scen, ale presto jsem neustale po tomto kousku patral, abych se na nej mohl znovu podivat. Muzu rici, ze i po tech letech na tento film nedam dopustit a myslim si, ze diky tomuto kousku jsem vysazen na sci-fi. Rozhodne doporucuji vsem, co jsou pristupni starsim filmum. ()

LooX

Dnes už celkem zapomenutá sci-fi Wolfganga ,,Nekonečný Příběh" Petersona,vyprávějící pŕíběh o dvou mužích znepřátelených ras,kteří spolu ztroskotají na neznámé planetě a postupně se jejich nepřátelství mění v přátelství a vrcholí záchranou života syna jednoho z nich.Film zaujme především zpracováním,velice podobným tomu z Nekonečného Příběhu,kde se mísí živí herci,modely,loutky a krásně malovaná pozadí.Zkuste zajít do vaší videopůjčovny a na nějakém zaprášeném regále s prastarými VHSkami ho najít,určitě stojí za shlédnutí. ()

Yeah(c)

Tak trochu E.M. Remarque a jeho "Na západní frontě klid" přenesený do Sci-Fi prostředí. Závěr je až moc jednoduchý a ideální, nicméně zbytek filmu vypovídá přesvědčivě danou tématiku. ()

R-2

Skvělá, cenami ověnčená předloha Barry Longyeara, umožňuje i tomuto nízkonákladovému snímku propůjčit zajímavost. Bohužel, právě tím rozpočtem, ale hlavně závěrem,si film zbytečně ubližuje a to je škoda. Pro diváka bez znalosti předlohové povídky bude film béčkovým dílkem s netradiční zápletkou. Pro ty co povídku znají, bude zajímavou podívanou, jak si režisér s tématem poradil. Rozhodně je škoda, že tento námět se nedostal do rozpočtu studia, které by za něj bylo ochotno utratit nemalé peníze. Námět za to opravdu stojí. Jak nejsem příznivcem "remaků", zde bych se ho jednou rád dočkal..... V případě zájmu o povídku, zkuste zaslat e-mail..... ()

moai_z pandory

Velice zajímavé sci-fi přemýšlející nad rasovou růzností navenek a celkovou příbuzností uvnitř. I když hráči nebyli všichni lidé, přesto se mi vnucuje myšlenka B. Polívky...."tož zme lidi ne?"....A o tom to je. Společné prožívání situací, ať jsme žlutí, černí, nebo třeba dinosaurovití. A nejen tohle, ale i že nepřítel může být přítelem , a to i nejlepším, v určitých situacích, protože tzv. "lidskost" nás spojuje.. A nejde o lidskost v pravém slova smyslu. Jde o podobnost myslících bytostí. O příbuznost rozumu napříč rasami. Evoluce (pokud existuje) má stejná pravidla kdekoliv ve Vesmíru. Tuším, že už na tohle téma bylo něco zfilmováno. Američani a japonci ve válce a jejich ztroskotání na stejném ostrovu. ()

J. K. Lister

Ačkoliv marťani vypadali jak postavičky ze Star treku nebo Hvězdné brány, (která myslím i tuhle masku vykradla), na filmu se mi líbilo logičtější a lidštější pojetí. ()

valmet

Tak tohle jsem poprvé viděl na lyžáku v sedmičce s tím legendárním VHS dabingem unuděnýho chlápka. I přes to se mi to tehdá líbilo a nemohl jsem to nějakej čas dostat z hlavy. 4 a půl. ;) ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen