V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

Knor

Tak trochu jiné a komorní sci-fi, ve kterém nejde o mezigalaktické bitvy a cestování napříč vesmírem. Nebyl jsem si úplně jistý, ale ve finále bylo fajn vidět něco trochu jiného. S přimhouřeným okem nad naivitou je to docela povedený snímek, který potřebuje jen trochu tolerance a pak si ho užijete. ()

LukeSharp

Opět se potvrdilo,že filmy o kterých vůbec netuším že existujou jsou velmi kvalitní.Nejinak je tomu i u Enemy line a když jsem navíc v kolonce director četl Wolfgang Petersen tak to ve mě vzbudilo velkou zvědavost.A nebyl jsem vůbec zklamán.Dennise Quaida mám docela rád a své role ''co mám dělat s těhotným Drakonem'' se zhostil parádně.Emocemi nabitý film,který na mě udělal dojem a zaryl se mi do paměti.75% ()

Sir Ludvig

Taký malý poklad na poličke z béčkami o priateľstve dvoch z počiatku ťažko zlúčiteľných bytostí stroskotaných na nehostinnej planéte. Natočené ako rodinný film s pár nechutnosťami a úsmevnými pokusmi o filozofiu v náboženstve. Kniha je zrejme lepšia ale inak, filmový materiál znesie viac trashovej nálady, ktorej dominuje nadštardantný vizuál, vôbec spracovanie planéty a technológii vyšlo. Masku jedného z hlavných predstaviteľov a príšerky vyhotovili v Chriss Wallace Inc. Réžia pokryvkáva a vesmírne súboje hoci technicky podporené, nemajú spád a to isté platí aj o "akčnom" finále, ktoré stavia posolstvo filmu na hlavu. Lyrické momenty sú oproti tomu väčšinou dotiahnutejšie. Takže: máme tu slušný trash, ktorý vynikne vďaka použitému rozpočtu a scenáru, ktorý mohol byť lepší, ale našťastie to nesprasili úplne. Skôr za tri, ale prvýkrát som to videl s oldskoolovým dabingom a nostalgia nepustí, či hej? ()

Stejšn

Je to takový průměr, s výborným námětem, který hrozně sráží trikově a scénáristicky nezvládnutý začátek (který by se dal ale ještě přežít, protože je tam jen na uvedení do děje) a hlavně dementní konec. BTW jsou tu pěkný ty různý potvůrky, co lezou po planetě. ()

pekas

Tak jsem si to zase jednou po letech pustil a zvyšuju, protože si myslím, že léta ukázala, že sice triky stárnou, ale téma a podání je stále skvělé. A za to dávám plný počet. 81% ()

PaulCZE

Slušný nápad a pěkné zpracování, bohužel je druhá půlka filmu hrozná. Super vizuál osmdesátek (až na úvodní vesmírnou bitku), kam se hrabe dnešní plytké CGI. ()

smatana.sk

Slušné sci-fi na úrovni najlepších epizód StarTreku... až kým sa to nezvrhne do obvyklej roviny "rozhodujúca je prestrelka a pästný súboj protagonistu a antagonistu". Škoda. ()

Marg

Na svou dobu výborná sci-fi se zajímavým příběhem a skvělými efekty. Na dnešní dobu už trochu zastaralé. Ale jako sci-fi fanoušek musím jen zvolat "jen víc takových". Námět filmu je stále aktuální a zajímavý. ()

axik

Excelentní příběh, dobrá atmosféra, na svou dobu slušné dílko. Snad ten závěr nemusel být tak patetický.Nicméně krásné startrekovské téma. ()

Ondar

Můj první sci-fi film. Málo těch co náslodovaly jej překonalo. ožná proto, že krom kulis to vlastně tak moc sci-fi nebylo. Mělo to hlavně myšlenku, nějaký obsach, který byl podle mě vcelku nenásilně zdělen publiku, což se dneska už moc nevidí. Jak řikám, pár lepších jsem pak viděl, ale z nostalgie dávám 5/5. ()

Rastman

Zápletka byla poměrně jasná už od začátku filmu, ale stejně jsem vydržel koukat a obdivovat. Ano, obdivovat. Na svou dobu naprosto bombové efekty a ač průměru se blížící, pořád místy zajímavý scénář. ()

Idealista

Přátelé jak hrom drak a astronaut ! Pro mně je to srdeční záležitost ! Vždy jsem na tom ulítával víc než na Star treku - Warssu a podobně . Laciné prostředí + silný emotivní příběh = Můj nepřítel ()

Adrii

Z nějakého důvodu, mi to v momentě, kdy film začal připadalo jak blbost. Ale jak film bežel, já od něj ne a ne odtrhnout oči.. V průběhu filmu, mi došlo, jak je starý, a že je na věk i dosti propracovaný.. Hlavně, když skončil, uvědomila jsem si i jeho hlubší myšlenku :) ()

Don Kryspin

Film byl natočen podle povídky Barry B. Longyeara, kterou jsem kdysi četl a je opravdu výborná. Film se předlohy plus-mínus drží zhruba do poloviny, ale pak najíždí na úplně jinou dějovou linku. Druhá část už je naprosto jiný příběh, který s původní povídkou nemá absolutně nic společného - a podle mého názoru je hodně mizerný. Takže mé doporučení: tento film raději nesledovat a přečíst si originál. (Nebo film v půlce vypnout a zbytek dočíst :-) ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen