V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

giovanni3

Tak dle ukázek jsme se na tento film těšil, ale jsem zklamán... Dva soci po sobě střílí ve vzdušném souboji pak oba spadnou na zem a když se potkají tak hle ten zachrání toho a ten zas toho a jsou to nejlepší kamarádi až Drakovi člověk vychová dítě, které zachrání ze spárů tlupy pirátů a vůbec osvobodí celou smečku utlačovaných Draků a jako happyend uvede mladého Draka ke svému národu sáhodlouhým proslovem v jejich řeči... Přišlo mi to nezáživné a někdy dokonce až nudné... 2z5 ()

Han22

Pro mě nejlepší sci-fi roku 1985. Film, který se na začátku tváří jako levnější Hvězdný války, ale po ztroskotání dvou nepřátelský pilotů začíná boj o přežití, postupné překonávní rozdílů a nepřátelství a společná snaha přežít. Film u kterého mi kdysi vyhrkly slzy při několika scénách. I když nemá bůhvíjaký rozpočet, má nádhernou výpravu díky níž člověk bezproblémů věří, že je na nehostinné mimozemské planetě. Závěr ala Komando to trošku sráží, čekal bych spíše akci ve Spielbergovském duchu, když už tam musela být, ale to je jedno. I tak super film a všem sci-fi maniakům vřele doporučuji. Jinak mé pořadí za rok 1985: 1. Enemy Mine, 2. Mad Max Beyond Thunderdome, 3. Back To The Future, 4. Cocoon, 5. Brazil, 6. D.A.R.Y.L., 7. Quiet Earth. ()

killjezor

Bohužel tenhle film sráží strašně nepovedený příběh. Nebo spíše úplně obyčejný, kdyby v roli emzáka byl váš nepříjemný soused a snímek se odehrával na ulici v příměstské čtvrti, byl by to totální propadák. Takhle se na to hodně dobře kouká a rozhodně se nenudíte, nějaké šílené překvapení ale nečekejte. ()

Rudinsky

Na tomto filme som spoločne s Predátorom vyrastal:) Jedno z prvých, dnes už klasických sci-fi, ktoré som od detstva na roztrasených cudzojazyčných VHSkách pozeral so zatajeným dychom, a ktoré u mňa vyvolalo nadšenie pre tento žáner. ()

666Carnage

Starý ale pěkný sci-fi s dobrými efekty na tu dobu a nápady. Bavilo mě to a mělo i dobrý příběh a super finále. Asi to nebude ani moc profláknuté ale to je docela škoda protože si to určitě zaslouží. Dennis Quaid je tu dobrý takže jsem opravu rád, že jsem si to dohnal. 70% ()

Paity

Takové jakoby seriálové sci-fi, protože toho děje tam zase není tolik a prostě boj na jednom fleku na planetě, kde jsou jen dvě bytosti, to je žalostně málo. ()

SpaceOdyseus

Zacatek je nadejny, na cizi planetu se moc hezky kouka, ale s ubihajici stopazi jde kvalita solidne dolu. Bromance jeste jaks taks funguje. Ale kdyz zacne ten hnusny mimozemstan, co se dorozumiva hrdelnimi zvuky, rodit, misto nejake emocionalni spoluucasti se dostava jen ciste znechuceni. V pulce se film tedy meni na podivny rodinny film zakonceny celkem nasilnym ale uplne nesmyslnym finale. A pritom to ma tak zajimavou premisu! ()

Adramelech

Psychologický příběh ve sci-fi balení, to všechno s retro patinou poloviny osmdesátých let. Začátek dobrý, ale od momentu, kdy se tam objevil malý mimozemšťánek Zamis, to začalo být sentimentální. Kdysi možná téměř kultovní film, dnes už spíše jen kuriozita. ()

Wiluna

Príbeh starý už takmer 40 rokov a téma stále živá a aktuálna. Nenávisť medzi národmi (menšinami), otrokárstvo, vojny - kde všetko vždy odskáču tí nevinní. Aj tu sa to celé točí okolo nepriateľstva, ktoré sa po počiatočných útrapách ústrednej dvojice preklopí do hlbokého priateľstva a spolu čelia tvrdej skúške v boji o prežitie na nehostinnej planéte Fyrine IV. Taká podarená Abe's Oddysee. Ľúba VHS-ková nostalgia, objavená v štádiu môjho nedokončeného vývinu. Nehodnotené (ne)rozumom dospeláka, ale čistými emóciami malej persóny, som si túto sci-fi perličku veľmi obľúbila a ten stav je permanentný. Nie je to úžasný film, no sopečná pustatina bola presne tak dobre vydarená ako ohyzda, čo sa v nej ukrývala. Ja tie 80tky jednoducho zbožňujem. ()

Garch

Rok po nadčasovém Nekonečném příběhu se Wolfgang Petersen pokusil přinést další poselství. Zpočátku dost ateliérově působící sci-fi, s polepenými želvami a Louisem Gossettem Jr. s pohyby baleťáka a v kostýmu mimozemšťana, jak ze začátku třicátých let. Wolfgang Petersen šel silně po myšlence mezirasové snášenlivosti, přátelství a rovnoprávnosti tak, aby to pochopili i méně chápaví. Druhá půlka je lepší (ke konci je vidět, že byla snaha převzít něco vizuálu Blade Runnera) a naštěstí zrodí i nečekanou příběhovou nadstavbu (abych nespojleroval :) ...PS Ok, nakonec tu čtvrtou zalouží ;) ()

Illy

Četl jsem původní povídku a byl nadšen (jedna z prvních Ikárií). Komorní příběh člověka a emzáka se povedl perfektně převést na filmové plátno. Kdyby se filmaři drželi původního konce, bylo by to za plný počet. ()

Martyr

Asi môj prvý "dospelácky" film, na ktorý nikdy nezabudnem. Videl som ho s nemeckým dabingom predabovaný českým hlasom :), ktorý občas hľadal za pochodu správne slovíčka. ()

Luqi

Mne to zbližovania a súžitie človeka a mimozemšťana prišlo príliš jednoduché, naivné a rýchle. Ono tento námet si pýtal hlbší rozbor psychiky oboch postáv. Naopak, to čo si tento námet nepýtal bol ten trochu trápny záver................. Ale inak celkom slušne natočené, D. Quaid bol presvedčivý a mne osobne sa páčila aj výprava. ()

Bozvav

Nádherný příběh, který když jsem viděla poprvé, tak mne velmi dojal. Dnes už o hodných pár let cyničtější já, e tolik nedojalo, ale pořád vnímám snímek jako velmi dobrý, nesoucí poselství, které lidstvo nikdy nepochopí. Krásná hudba i provedení. Za mne 85%. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen