Případy bratra Cadfaela

Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (1994–1998), 16 h 15 min (Minutáž: 75 min)

Předloha:

Edith Pargeter (kniha)

Hudba:

Colin Towns

Derek Jacobi, Michael Culver, Julian Firth, Terrence Hardiman, Mark Charnock, Toby Jones, Eoin McCarthy, Sean Pertwee, Ben Pullen, Natascha McElhone (více)

Série(4) / Epizody(13)

Píše se první polovina 12.století. Zatímco evropští králové se chystají na druhou křížovou výpravu, v Anglii vypuká občanská válka vyvolaná sporem o trůn mezi Štěpánem III. a jeho sestřenicí Matyldou. Do této nejisté doby, příznačně nazvané anarchie, umístila E.Petersová svého románového hrdinu, vojenského vysloužilce, benediktina a ''středověkého detektiva'', světaznalého Cadfaela. V první epizodě objevuje Cadfael při zaopatřování obětí exekuce ''přebytečné'' tělo a pátrá po jeho původu. (oficiální text distributora)

Fido

Výborná předloha Ellis Petersové (kromě jedné jsem všechny díly přečetl), velmi dobrý scénář i zpracování TV seriálu. Středověká Anglie je věrohodná a Derek Jacobi jako Cadfael na pravém místě. Těm, kterým se již přejídají krvavé akčňáky s potoky krve a chtějí klasicky podumat o možném vrahovi, o motivech dobrého i zlého lidského jednání a moudrosti věků, vřele doporučuji. ()

Agarwaen

Tak tenhle seriál se mi zdál hodně zajímavý... Neobvyklá doba a prostředí na detektivku. Kněží/mnichů-detektivů známe víc, ale postava bývalého vojáka vyšetřujícího vraždy někdy ve středověku je vážně super! ()

Bobšule

Moc hezký seriál ze středověké Anglie. Přečetla jsem i několik knih a zaskočilo mě, jak jsou proti seriálu nezáživně, nebo spíš krkolomně napsané. Derek Jacobi má samozřejmě na úspěchu seriálu lví podíl. Je výtečný!!! ()

Nut

Jako malou mě děsily naturalisticky vyvedené obrazy středověkého života, ale aspoň si člověk udělal představu o té době. Pochopitelně provedení v režii VB je výborné. ()

marmota-b

Poslední díl nemá s knižní předlohou skoro nic společného a nestojí ani moc za to sledovat, a za to má ode mě tenhle seriál o hvězdu míň, než by si podle mě jinak zasloužil. Mám velkou slabost pro Seana Pertweeho v roli Hugh Beringara; škoda, že vydržel jen jednu sérii (naštěstí jsou to díly o délce filmu :-). O tom, jak skvěle se Derek Jacobi sžil s Cadfaelem, ani nemluvě - už si ho neumím představit jinak a v tomhle případě ani nechci. Občas se tam, jak už to tak u britských seriálů bývá, mihnou jiní zajímaví herci... Díly jsou obvykle výborně vyvážené co do tempa, akce i klidných scén, detektivku provází milostné příběhy postav, takže si snad na své přijde skoro každý a přitom to vůbec není jen slátanina všeho. Výborná atmosféra, podmalovaná krásnou hudbou, podtržená i jazykově - no samozřejmě to není opravdová středověká angličtina, ale napsané je to krásně a působivě. ()

vinducha

13 dílů = 16 hodin , v hlavní roli amatérský detektiv Derek Jacobi , jako řádový bratr Cadfael , úžasné historické detektivní drama , za 5 ()

wooloong

Vesměs znám knižní předlohy, a tedy už předem vím kdo a proč, přesto si s potěšením vychutnávám krásně vykreslenou středověkou atmosféru (možná malinko drsnější než v knížkách) a fantasticky přesné obsazení počínaje bratrem Cadfaelem (Dereka Jacobiho mám ráda už od Já, Claudius a o jeho hereckém mistrovství snad nikdo ani nemůže pochybovat, navíc mu ta kutna padne jako by ji měl odjakživa). Převor Robert, bratr Jeroným, opat Heribert, Hugh Beringar a většina dalších jako by z oka vypadli postavám, které přede mnou vystupovaly z knížek. Prostě perfektní práce a dokonalý požitek. ()