Americký režisér Stuart Rosenberg je u nás známý především jedním ze svých raných filmů, dramatem z vězeňského prostředí Frajer Luke (1967). Snímkem Brubaker se k této tematice po letech opět vrátil. Jeho hrdinou je idealistický ředitel věznice Henry Brubaker, ztělesněný Robertem Redfordem, který přichází zreformovat nechvalně proslulou věznici, v níž bují korupce a vládne násilí a zvůle. Snahy nového ředitele o nápravu však brzy narazí na zájmy místních ctihodných občanů... Snímek, který byl uveden i v československé filmové distribuci, se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář. V jedné z rolí se ve filmu objevuje tehdy ještě nepříliš známý Morgan Freeman. (Česká televize)

Tiiso

Velmi dobré drama z prostředí věznice. Redford coby nový ředitel vězení si nebere žádné servítky a jeho tvrdý pohled odstraňuje odpůrce z cesty jako po másle. Hraje zde velmi zdařile a celý příběh je dobře vymyšlený a napsaný. Jen ten potlesk na konci. No co se dá dělat. ()

Lilien

bohužiaľ vždy to tak fungovalo a vždy to tak aj fungovať bude a to nielen vo väznici ale aj v iných inštitúciach. Nástup Redforda do väznice bolo niečo originálne a nezabudnuteľné, ako aj malé ,ale skvelé vystúpenie Morgana Freemana. ()

vozralec

Zajímavé vězení, kde dozorcům pomáhají vězni se zbraněmi. Redford se snaží o nastolení jiného pořádku. Solidní. ()

hazdrova

Roberta Redforda nejako nemusím ani som nevedela, čo je zač. Bol sympouš, ale hold s väzeňským systémom si neradno zahrávať. 3* ()

papadoce

Jeden z veľmi vydarených kúskov RR. 40 ročný blondín s chlapčenským vzhľadom nastúpil do zvrátenej väznice, aby do nej vrátil ľudskosť. Brubaker má so mnou niečo spoločné a kto má pozná presne vie čo. Možno preto je mi hlavná postava sympatická. Spôsob práce, vzdor voči nezmyselným autoritám, nerovný boj proti systému, no pritom zmysel pre poriadok, povinnosť, pravidlá. Film veľmi odvážne (na tú dobu) opisuje nedokonalý väzenský systém. Pomerne priamočiaro popisuje násilie, kupčenie, zneužívanie moci a všetky tie svinstvá, ktoré si ľudstvo so sebou nesie od nepamäti. Napriek všetkému zlému čo divák uvidí, ho po celý film sprevádza pocit, že všetko bude dobré. Že všetko to čo sa deje, vďaka odhodlaniu spravodlivého jednotlivca uvidí niekto, kto to zmení. Že každý jeden z nás niečo môže zmeniť, len sa netreba posrať. Napriek ťažkej téme, nesie film so sebou nevídanú pozitívnu vlnu a to ho robí v zásade jedinečným. Ja som veľmi spokojný a pre mňa patrí do top trojky filmov Roberta Redforda. ()

Duke90

Správný chlapácký snímek z drsného vězeňského prostředí s jako vždy vynikajícím Robertem Redfordem. Kvalitně natočená vězeňská dramata jsou u mě vždy výhrou a stejně jako třeba Útěk z Alcatrazu a Vykoupení z věznice Shawshank i příběh Henryho Brubakera považuji za klasiku svého žánru. Pro všechny morálně založené a spravedlivé je tento film povinností! ()

ŠpetaMarek

Nejvíc na snímku oceňuju, že se každou chvíli vyvíjí a nejde vůbec odhadnout kam se bude zápletka vyvíjet. Úplně nejlepší by bylo, nevědět o tom vůbec nic, protože oficiální text distributora vykecává jedno překvapení a pracuje s ním jako, kdyby o tom byl celý film. Není, jen prvních 15 minut, při kterých jsem myslel, že budu celý film trpět. Nakonec to byl takový realističtější Shawshank cinknutý politickým thrillerem, relativně nadčasový. P.S. Oficiální české titulky od Magic Boxu naprosto tragické. ()

Knor

Vzorová ukázka tématu jeden proti všem, respektive jeden proti systému. Fakt silnej snímek s naprosto skvělým Redfordem. Tady není o čem diskutovat, jasných 5 hvězd a velmi brzo si dám opáčko. ()

Stejšn

Nemám rád vězeňské filmy, tenhle jsem viděl jako dítě a měl jsem z něj noční můry. Naštěstí už si ho pamatuju málo (krom některých scén, které z hlavy nedostanu nikdy). Asi je kvalitně natočený, ale moje vzpomínky jsou 30 let staré a znova to vidět nechci, proto nehodnotím. ()

GoustDog

Solidní vězeňské drama. Nic víc, nic míň. Při sledování filmu mě kolikrát napadlo, že by se z toho dal vykřesat dobrý seriál - asi proto, že bylo ve filmu nakousnuto příliš mnoho témat, ale jen okrajově. Brubaker tak sice uplyne jako voda, ale za pár dní si na něj pravděpodobně už nevzpomenu. Robertu Redfordovi však role skutečně sedla. ()

kubilov

Nový ředitel věznice, zásadový idealista, který chce z polorozpadlého, zavšiveného a korupcí prorostlého ústavu udělat fungující, spravedlivou a čistou instituci, za kterou by se nikdo neměl stydět. Už pro svůj nástup a poslední dny před oficiálním jmenováním si vybral dosti netradiční způsob uvedení se, tedy pobyt ve věznici na vlastní kůži. Redford v hlavní roli klasicky válí a z dalších herců zaujme možná i malinká role pro v té době neznámého Morgana Freemana. Navíc mě docela mile potěšil i závěr. ()

subic

Určitě první významnější film pro tehdy 43letého Morgana Freemana, i když tu má jen takový štěk. 70% ()

Stranger77

Takovéhle filmy už se moc netočí. Syrové, s přímým tahem na branku takového kalibru, že o tom budete ještě před spaním přemýšlet. Redford je pan herec. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh