Strhující a řekl bych stále aktuální kritika vězeňství. Něco tak drsnýho v realistickém ušmudlaném kabátku už dneska asi těžko někdo natočí. Na inkognito příjezd novýho ředitele se nedá zapomenout. Věznice patří pár vyvoleným vězňům a jejich zvrhlým praktikám. No a pak Brubaker začne bojovat proti větrným mlýnům a všudypřítomné korupci. Velmi působivé, obzvlášť poslední scéna.(14.9.2009)

Jinak pojaté vězeňské drama zaměřující se na nového ředitele věznice v podání Roberta Redforda, který po originálním nástupu do svého nového zaměstnání začne bojovat proti systému, kterému chce dokázat, že i vrazi a násilníci jsou lidi a mají nějaká práva. Výborně vystižená atmosféra a vynikající výkon jak Redforda tak i zbylého hereckého osazenstva jen umocňují kvality tohoto méně známého ale skvělého vězeňského snímku.(13.7.2010)

Výborné drama o poměrech v americké věznici, kde vládne korupce, za kterou stojí lidé na vysokých postech. Roli spasitele věznice si v nezapomenutelné roli zahrál Robert Redford. Závěrečná scéna, kdy Brubaker odjíždí z vězení a trestanci mu tleskají na mě velmi zapůsobila a dokonale ukázala, že i když jsou to trestanci, tak pochopili slovo spravedlnost narozdíl od šéfů u koryt.....(12.12.2007)

Brubaker je podle mě trochu nedoceněnou klasikou. Jeden z nejlepších vězeňských filmů vůbec a že jich bylo natočeno požehnaně a ne ledajakých (namátkou - Frajer Luke (1967), Motýlek (1973), Útěk z Alcatrazu (1979), Kriminál (1989), Shawshank (1994) či Zelená míle (1999) atd.). Robert Redford je jako charakterní a spravedlivý ředitel věznice naprosto fantastický a např. scéna, ve které vězni vykopávají na polích mrtvoly, je opravdu silná a nezapomenutelná, stejně jako netradiční a dojemný závěr. Ovšem bez patosu. Jinak - hudba Lalo Schifrina opět za jedna.(1.12.2009)

Robert Redford chce zlepšit podmínky vězňů, vztahy mezi nimi, ale je na to sám, nezískává pro svůj mesiášský charakter dostatečnou podporu ze strany podřízených ve věznici. (Trochu trapné je, že nový vězeň je budoucí ředitel, který chce poznat, jak to v téhle base chodí na vlastní kůži. Běžný ředitel udělá to co běžný divák. Koukne se na film z vězeňského prostředí.) Robert Redford z vězení odchází, ale vězni mu v dojemné chvilce, kdy odchází vzdávají hold mohutným potleskem. Diváci naladění na notu role Roberta Redforda mu v duchu tleskají též.***(1.10:2010)(1.10.2010)

• - Pre nakrúcanie bola použitá v tej dobe čerstvo zatvorená väznica neďaleko Columbusu, štát Ohio. Medzi tisíckami komparzistov (filmárom sa prihlásilo celkovo 6500 záujemcov) boli i miestni, nedávno prepustení dozorci. (classic)

• - Bob Rafelson byl uprostřed natáčení nahrazen Stuartem Rosenbergem. (D3VIL)

• - Natáčení probíhalo ve věznici Junction City a na dalších místech Ohia. (Terva)