Kromě Morgana Freemana spojuje Brubakera a Vykoupení z věznice Shawshank nesporná kvalita a působivost zpracování. Našly by si samozřejmě i další paralely, takže vidět je chronologicky, asi bych byl k VZVS poněkud kritičtější. Brubaker je syrovější, na druhou stranu patos závěrečné scénky je méně uvěřitelný. Nic to němění na vynikající kvalitě tohoto, ne příliš profláklého, snímku.(18.12.2007)

Strhující a řekl bych stále aktuální kritika vězeňství. Něco tak drsnýho v realistickém ušmudlaném kabátku už dneska asi těžko někdo natočí. Na inkognito příjezd novýho ředitele se nedá zapomenout. Věznice patří pár vyvoleným vězňům a jejich zvrhlým praktikám. No a pak Brubaker začne bojovat proti větrným mlýnům a všudypřítomné korupci. Velmi působivé, obzvlášť poslední scéna.(14.9.2009)

Další z řady kvalitních vězeňských dramat. Není sice tak strhující, aby dostalo maximální hodnocení, ale je pořád ještě natolik dobré, že by nemělo uniknout vaší pozornosti. Pominu-li Roberta Redforda, tak za zmínku stojí zajímavé herecké výkony vedlejších postav - mj. Morgan Freeman, M. Emmet Walsh, David Keith, atd.(15.1.2007)

2,5* --- "Velmi silný zážitek a řečené pravdy..." možná tak v roce 1980, z dnešního pohledu byla postava Brubakera snílek mimo realitu co ve skutečnosti způsobil v rámci své reformy vlny způsobivší nejednu smrt. Takový ten případ, kdy je to sice dobře myšleno, ale prováděno "honem honem" bez rozmyslu. Film je celkově svoji naivitou nudný, protože je to celé prostě nesmysl. A závěrečné "clap-clap" výsledkem naprostého pomatení smyslů scénáristy/režiséra. Ta půlhvězda navíc je za herecké výkony.(5.10.2016)

První, co na filmu zaujme, je kamera. Je záměrně hodně světlá, barvy jsou hodně vybledlé a film má skoro až černobílý nádech, což je na počátek 80. let hodně neobvyklé - pro atmosféru snímku to ale dělá lví práci. Trochu mě na začátku filmu mrzelo, že jsem kuse znaů příběh a přišel jsem tak o to překvapení, když vězeň Collins přijde do kanceláře a je z nej ředitel Brubaker. Každopádně tato scénáristická finta zaslouží poklonu, trochu to připomene pověsti o králích, kteří vycházeli mezi prostý lid - sice stejně jako u nich dost pochybuji o reálnosti, ale na působivosti ve filmové podobě to nic nemění. Tak nějak si říkám, jak to s těmi věznicemi je. Ve všech filmech jsou totiž zobrazeny takřka stejně, tudíž jako skutečné peklo na zemi prorostlé korupcí, násilím, úchyly, šikanou....Brubaker v tomhle možná klišé nijak nevyčnívá, ale snaží se nad ním i víc zamyslet a celé tématika vězeňství má díky některým dialogům až psychologické rysy. Samotné snahy Brubakera jsou pak pro mě i velkou metaforou o změně jako takové. Změně nebrání ti, kterých se má týkat, ale ti, kteří by ty změny měli dělat. A ten, kdo se o něco pokusí, setkává se vždy s nepochopením a házením klacků pod nohy, protože mlčící většina si strašně potrpí na starých pořádcích....S tímhle se i v životech setkáváme pořád a všude a mě tento fakt nikdy nepřestane mrzet. I proto mi osoba a filozofie Henryho Brubakera byly strašně blízké. Nebyl to žádný Mirek Dušín, ale přitom férový chlap, který šel tvrdě za svým cilem tak, aby z toho měl prospěch největší počet lidí. Ovšem dopadl tak, jak většina takových lidí dopadá.....Závěrečný potlesk je pro mne jedním z nejsilnějším filmových momentů, jaký jsem v poslední době na obrazovce spatřil. Celkově jsem filmem nadšen, zase jsem si po nějaké době popřemýšlel a je nesmírně sympatické, že takřka 30 let starý film dovede takové pocity vyvolat u člověka, který v té době ještě nebyl na světě:-)(22.12.2008)

• - Natáčení probíhalo ve věznici Junction City a na dalších místech Ohia. (Terva)

• - Aby režisér Stuart Rosenberg dosiahol čo najväčšej autenticity, obchádzal kurátorov a úrady práce a hľadal väzňov, ktorí sa práve dostali na slobodu. (classic)

• - Pre nakrúcanie bola použitá v tej dobe čerstvo zatvorená väznica neďaleko Columbusu, štát Ohio. Medzi tisíckami komparzistov (filmárom sa prihlásilo celkovo 6500 záujemcov) boli i miestni, nedávno prepustení dozorci. (classic)