Robert Redford jako Brubaker zvolí skvělý způsob, jak si zjistit, co je ve věznici špatně, aby se pak mohl přihlásit, že je ve skutečnosti novým ředitelem a začne reformovat skomírající věznici, která víc než bachařům patří vězňům. Cesta člověka, který se snaží něco změnit k lepšímu, jeho tvrdé metody, přímočarost a další vlastnosti jsou úžasné, ale chvílemi působí jako velká pohádka. Film je napsán trochu nešikovně a tak v půlce začne nudit. Nezabrání tmu ani kvalitní Redford. Prostě tu chybí potenciál a hlubší význam, kromě ukázky silného muže, který přišel něco změnit. Je škoda i trochu povrchního vidění vězňů jako spíše chudáčků, než lidí, kteří si zaslouží být ve vězení.(18.2.2007)

Kromě Morgana Freemana spojuje Brubakera a Vykoupení z věznice Shawshank nesporná kvalita a působivost zpracování. Našly by si samozřejmě i další paralely, takže vidět je chronologicky, asi bych byl k VZVS poněkud kritičtější. Brubaker je syrovější, na druhou stranu patos závěrečné scénky je méně uvěřitelný. Nic to němění na vynikající kvalitě tohoto, ne příliš profláklého, snímku.(18.12.2007)

Nový ředitel věznice Wakefield Henry Brubaker (Robert Redford) zvolí zvláštní způsob, jak na své nové místo nastoupit. Nechá se do vězení zavřít jako obyčejný vězeň, aby poznal podmínky ve vězení nejdříve zevnitř. Poměry, které ve vězení panují, jím ale otřesou, a rozhodne se jako ředitel vše napravit. Jenže netuší, že je spousta lidí, kterým tyto poměry takto vyhovují - levná vězeňská pracovní síla, terorizování slabších, nadřazenost pomocníků. S tím vším se bude muset Brubaker vyrovnat ... Neberte to úplně vážně, ale Redfordovi vězení prostě sluší. Stejně jako v mnohem novější Poslední pevnosti Redford více méně sám dokázal utáhnout celý film, a to tak, že nenechá diváka ani na vteřinu spustit oko z obrazovky. Sice mi bylo docela jasné, že ve své snaze Henry Brubaker příliš neuspěje, ale i tak jsem mu držel palce, aby si sympatie vězňů nakonec získal. Výborná atmosféra, skvělý Redford a takřka dokonalá závěrečná scéna, tím vším si Brubaker diváka získá..(7.11.2011)

Brubaker je podle mě trochu nedoceněnou klasikou. Jeden z nejlepších vězeňských filmů vůbec a že jich bylo natočeno požehnaně a ne ledajakých (namátkou - Frajer Luke (1967), Motýlek (1973), Útěk z Alcatrazu (1979), Kriminál (1989), Shawshank (1994) či Zelená míle (1999) atd.). Robert Redford je jako charakterní a spravedlivý ředitel věznice naprosto fantastický a např. scéna, ve které vězni vykopávají na polích mrtvoly, je opravdu silná a nezapomenutelná, stejně jako netradiční a dojemný závěr. Ovšem bez patosu. Jinak - hudba Lalo Schifrina opět za jedna.(1.12.2009)

Robert Redford je natolik skvělým a silným hercem, že vás dovede přesvědčit i o tom, že tohle vězeňské drama pojaté trochu jinak, je přece jen originální a je trochu nové. Ve skutečnosti ale nic tak zásadního nepřináší, jen další lidský pohled na vězně. Jenže i tak vás to bude bavit. Alespoň mě to nesmírně bavilo.(14.10.2016)

• - Motion Picture Sound udělil filmu cenu Golden Reel za nejlepší zvuk. (Terva)

• - Bob Rafelson byl uprostřed natáčení nahrazen Stuartem Rosenbergem. (D3VIL)

• - Jedná se o jeden ze dvou filmů Roberta Redforda, který vyšel v roce 1980 a byl nominován na Oscara. Brubaker, v němž hrál, byl nominován v kategorii nejlepší původní scénář, zatímco druhý film, Obyčejní lidé (1980), který režíroval, získal 6 nominací a z toho 4 proměnil, a to v kategoriích nejlepší film, režie, vedlejší herec a scénář. (Kritiq)