Vichry války (TV seriál)

USA, 1983, 7xrůzné min

Dan Curtis

Charles Correll

Bob Cobert

Robert Mitchum, Ali MacGraw, Jan-Michael Vincent, John Houseman, Polly Bergen, Lisa Eilbacher, David Dukes, Elke Sommer, Chaim Topol, Ben Murphy, Peter Graves, Jeremy Kemp, Ralph Bellamy, Victoria Tennant, Wolfgang Preiss, Anton Diffring, Reinhard Kolldehoff, Enzo G. Castellari, Sky du Mont, Edmund Purdom, Ferdy Mayne, Lawrence Pressman, Ron Rifkin, Barry Morse, Deborah Winters, Andrew Duggan, Paul Müller, Siegfried Rauch, Timothy Stack, Matt Clark, Barbara Steele, Rainer Penkert, Alexander Kerst, Albert Rueprecht, Joachim Hansen, Jacques Herlin, Elizabeth Hoffman, Gianni Rizzo, Karl-Otto Alberty, William Berger, Scott Brady, Günter Meisner, Patrick Allen, Jack Ging, Ben Piazza, Bob Johnene, John Dehner, John Karlen, Michael Ensign, Ken Lynch, George Murdock, Logan Ramsey, Leo Gordon, Peter Brocco, Paul Lambert, Allan Cuthbertson, Arthur Brauss, Stefan Gierasch, Lin McCarthy, Alberto Morin, Edmund Pegge, Ben Hammer, Francesco Carnelutti, John Karlsen, Charles Lane, Stelio Candelli, Stephan Paryla, Richard X. Slattery, Heinz Weiss, Alfonso Giganti, Gene Ross, William Woodson (vyp.), Roy Poole, Carlheinz Heitmann, Michael McGuire, Reinhard Glemnitz, Davis Roberts, Art Lund, Hugh Gillin, Robert Brown, Maysie Hoy, Mickey Knox, Norman Bowler, James Kerry, Don Collier, John Carter, Michael Logan, Erik Holland, Raplh Arliss, Lewis E. Ciannelli, Harry Fielder, Henryk Rajfer, John Harkins, Byron Morrow, Carolyn De Fonseca, Demeter Bitenc, Laurence Haddon, Jerry Fujikawa, Chuck Mitchell, Colin Douglas, John Sanderford, Guido Wieland, Jack Bernardi, Elliott Street, Dragomir Stanojevič, Ben Astar

Tento seriál som videl niekedy v polovici 80. rokov na rakúskej TV stanici ORF. Podľa toho som ho aj pôvodne hodnotil ***. Teraz som ho však dopozeral v češtine a okamžite som ho prehodnotil maximálnym počtom hviezdičiek. Veľmi dobre odvedená práca tvorcov. Pomocou fiktívnej rodiny námorného dôstojníka Henryho spoznáme príčiny, dôvody a pozadie vypuknutia 2. svetovej vojny a môžeme spolu s nimi prežiť jej udalosti až do vstupu USA do konfliktu. Jediné čo sa tvorcovia "kopli" bolo zobrazenie sovietskych vojakov. Ich uniformy a hodnostné označenia v roku 1941 boli úplne iné ako tie, do ktorých ich obliekli. Tie na hercoch zodpovedali stavu na konci vojny. Samozrejme nehovorím o v seriály použitej bojovej technike, čo je samozrejmé, že sa len ťažko dá zabezpečiť pôvodná, z toho obdobia. Tu však išlo o fakty spojené s 2. svetovou vojnou a tie sa tvorcom podarilo divákovi priblížiť. Je to akýsi "dejepis vo filme". Pokračovanie seriálu s názvom "War and Remembrance" je nemenej zaujímavé a je škoda, že sa u nás nevysielal.(15.2.2008)

Na TV tvorbu povedený seriál z válečného období v Evropě. Viděno optikou Američanů na prahu vstupu do války. Vše působí věrohodně a v celku přijatelné jsou i herecké výkony, kterým vévodí Robert Mitchum. Dojem kazí dabing, který není u některých osob (viz. Hitler), vhodně zvolen. Bohužel jsem v původním znění seriál nesehnala. Viděn celý seriál a doporučuji těm, kteří se zajímají o téma II. světové války.(10.7.2014)

Musím říct, že příjemné překvapení. Z herců vede jednoznačně Mitchum, který na svých tehdejších 66 let měl neskutečné charisma a bez problému jsem mu věřil všechny polohy jeho postavy. A také Ralph Bellamy jako Roosevelt byl docela příjemným překvapením. Reportážní a dobové záběry, stejně jako vyprávěné pasáže, jsou začleněny nenásilně a celkově to působí dost kompaktně. Škoda jen, že poslední díl působil jen jako utnutí dobře rozjetých dějových linií - snad odraz plánovaného pokračování, které vzniklo až o tři roky později a k nám se asi nikdy nedostane. Škoda. Zajímavostí je obsazení Güntera Meisnera do role Hitlera, který si stejnou úlohu (byť v komediálním pojetí) zahrál již o rok dříve v Belmondově Esu es. Mussoliniho hraje pro změnu italský režisér spaghetii westernů Enzo G. Castellari.(18.9.2013)

Naprosto perfektní seriál, který jsem do nedávna ještě neznal. Od začátku se děj pohybuje okolo hlavních postav, které se díky své profesi a také i životnímu osudu pohybují na místech, které byly z hlediska války důležité a velmi podstatné. Kromě jejich osudů budeme sledovat i důležité bitvy a různé jednání nejvyšších činitelů všech válečných stran. Podoba politiků jako Roosevelt, Churchill nebo Hitler je velmi autentická a herci si dali záležet i na vystupování, gestech a řeči. Filmaři se snažili vložit do příběhu opravdu sledově vše důležité, takže si přijdou na své jak milovníci válečné historie, tak i fandové rodinné ságy, protože vše do sebe zapadá, jak má a ne jeden životní zvrat vás chytne za srdce. Děj začíná vlastně před vypuknutím války, kdy už je na spadnutí a poslední díl končí útokem na Pearl Harbor. Mohu jen doporučit. Pokračování navazuje volně a bez problémů v seriálu War and Remembrance.(7.1.2013)

• facehugger

Hodnotit zatím nemohu, sleduji seriál poprvé - po dvou epizodách nemám vážnější výtky. Až na jedinou ... Český dabing byl desítky let symbolem vysoké kvality. Proto jsem se chytil za hlavu, jak mohl Hitlera dabovat herec s měkkým poloaltem, když z dobových záznamů je známá skutečná barva jeho hlasu. Podruhé jsem se chytil za hlavu, když jsem slyšel česky nadabované nacistické generály oslovovat Hitlera nikoli "můj vůdče", ale "Mein Fuhrer", vyslovované čecháčkovsky "majn fírer".(22.5.2014)

• - Jednotlivé díly TV Prima spojila vždy po dvojicích, bez mezititulků, takže vysílání mělo "celovečerní formát" v rozmezí 90 až 100 minut. (ceskyhonza)

• - Hitlera zde stvárnil Günter Meisner, který stejnou roli, i když spíše v komediální poloze, hrál již o rok dříve ve filmu Eso es (1982). (JimLogan)

• - Diely odohrávajúce sa v Poľsku a Sovietskom zväze boli natáčané v Juhoslávii. Keď komparz a herci rozprávajú po rusky a poľsky je v slovách počuť srbský akcent. (andykovac)