Vychováni vlky

• USA Raised by Wolves
USA, (2020–2022), 14 h 58 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Aaron Guzikowski

Série(2) / Epizody(18)

Sci-fi seriál Vychováni vlky od mistrného vypravěče a filmového tvůrce Ridleyho Scotta pojednává o dvou androidech – Otci a Matce – pověřených výchovou lidských dětí na tajemné panenské planetě. Když začnou náboženské rozdíly ohrožovat soudržnost rozrůstající se kolonie lidí, androidi zjistí, že ovládat lidskou víru je zrádný a obtížný úkol. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (11)

Série 1 (2020) (S01)

Ambiciózny sci-fi seriál, ktorý nestavia na akcii, ale naopak sa snaží byť tak pomalý, ako to len ide. Atmosféra je celkom vydarená, striedajú sa nám tu čisto béčkové scény, masky a kostýmy s tými špičkovými, až má človek dojem, že každý diel mal radšej točiť jeden režisér. Postavy sú viac menej všetky nesympatické, či išlo o zámer, alebo ide len skrátka o zhodu okolností a môj vkus, nedokážem presne posúdiť. Bohužiaľ však ide o seriál založený na viacerých inšpiračných zdrojoch, ktorý si podľa mňa behom desiatich častí nedokázal poriadne obhájiť vlastnú existenciu. Odpovede možno dostaneme v ďalšej sérii, vďaka ktorej by sa aj tá prvá mohla nakoniec ukázať ako vydarená. ()

Raised by Wolves (2020) (S01E01)

Prvá epizóda, ale aj trailer, mi atmosférou pripomenuli jeden staručký diel z The Twilight Zone ešte z konca 50. rokov. Dejovo ale spolu nemajú toho veľa spoločného, len že sa odohrávajú na opustenej planétke a máme tu androida a človeka. V pilote sme svedkami rýchleho skákania v čase, až má človek dojem, že týmto rokom sa mohla venovať celá prvá séria. Napriek tomu sa nedá povedať, že by epizóda ubehla ako voda, rozhodne však nenudila a uviedla nás do nového sveta. Najviac zaujala apokalyptická snová scéna Matky, osobne dúfam, že sa dočkáme viacerých retrospektívnych akčných scén. ()

Pentagram (2020) (S01E02)

Presne také úvody, aký poskytla aj sekvencia z Bostonu vzdialenej budúcnosti, mám rád. Dozvedáme sa postupne, ako vyzerá, či vyzeral, okolitý svet, v tomto prípade, ako to vyzeralo na Zemi pred udalosťami zasadenými do "súčasnosti" v rámci seriálu. Aj na planétke sa ale odohrávajú zaujímavé veci, i keď to zaujímavejšie a akčnejšie nás asi ešte len čaká. ()

Virtual Faith (2020) (S01E03)

V trojke sa toho dosiaľ udialo najviac a aj vizuálne asi najviac potešila. Hodnotím síce opäť vysoko, ale mám taký nepríjemný dojem, že si ma tento príbeh stráca, konečný verdikt ale príde až so záverečnou časťou. Najbližšie už budem aj pri rovnakej kvalite prísnejší. Tie najlepšie scény sú opäť tie s "levitujúcim nasratým" androidom - Matkou, to mi vždy stuhne krv v žilách rovnako ako postavám. ()

Nature's Course (2020) (S01E04)

Tak deje sa to, čo som naposledy predpokladal. Seriál si ma pomaly stráca a osobne príliš nechápem, prečo vznikol tento príbeh, keďže čerpá z viacerých zdrojov a Scott napríklad nepokračuje v uzavretí prequelovej votrelčej série, kde ma vážne zaujíma koniec. Najviac upútala virtuálna realita, ale stále viac si uvedomujem, že takmer všetky postavy sú mi nesympatické a tým pádom ani neviem, komu by som mal držať palce. Stále však ide o vesmírne sci-fi, čiže zábavný potenciál v seriáli cítim a určite ho dopozerám. ()

Infected Memory (2020) (S01E05)

Atmosféru to má, nie že nie. Lenže už druhýkrát po sebe mi pripadalo, že tá najzaujímavejšia sekvencia je virtuálna realita, pričom aj tak je celá scéna len zhrnutím toho, čo už sme vedeli, inými slovami tvorcovia naťahujú čas, nech to má desať častí. Kto sa už v seriáli stratil, v päťke sa taktiež nenájde. Pomaly sa dostávame vpred aj v "súčasnosti", ale vážne si postavy dávajú načas. Som zvedavý, či sa druhá polovica série naplno rozbehne, alebo naopak sa všetko ešte viac spomalí a budeme postupne zaspávať. ()

Lost Paradise (2020) (S01E06)

Druhá polovica série začína celkom svižne, inými slovami sa niečo poriadne aj deje. Vyzerá to síce tak trochu ako nejaké lacné talianske sci-fi béčko z osemdesiatych rokov, viď napadnutie androida, ale to nemyslím vôbec v zlom. V druhej polovici sa dočkáme aj napadnutia osady, čo so sebou prinesie aj nejaké to strieľanie a my konečne uvidíme, čo guľky robia s androidmi, ak vás to zaujíma. Trochu ma zarazil záver, tie najdôležitejšie postavy samozrejme musia prežiť až do konca, ale onen nadprirodzený hlas "nesmieš ju zabiť" patrí dosiaľ k najrozpačitejším momentom seriálu. ()

Faces (2020) (S01E07)

Dosť možno ma práve siedma epizóda presvedčila doteraz najviac. Bude to zrejme následkom toho, že všetky dôležité postavy sa ocitajú (konečne) na jednom mieste a dochádza medzi nimi tak pochopiteľne ku konfrontáciám, ale nestrieľajú už po sebe, ale musia spolu komunikovať, čo dodáva seriálu dôležité vnútorné napätie. Stále ma však Raised by Wolves nedokáže presvedčovať ako celok, páčia sa mi jednotlivé momenty, prípadne celé epizódy, konečné hodnotenie tak možno bude nižšie ako priemer hodnotení jednotlivých epizód, uvidíme. ()

Mass (2020) (S01E08)

Tak aby sa to natiahlo na desať dielov, tak niektoré časti musia byť umelo naťahované a jednou z nich je aj osmička. Seriál by mal smerom k záveru gradovať, ale v tomto prípade to tak nie je, i keď treba uznať, že záverečná informácia dostáva celé dielo do nového svetla. Čo už viac dodať, odpovede prinesie asi až záverečná epizóda, ktorá buď seriál vyšvihne do vyšších čísiel, alebo ho úplne pochová. No a opäť mi pri pohľade na jeden typ androida prišiel na rozum nejaký ten béčkový osemdesiatkový taliansky scifáč. ()

Umbilical (2020) (S01E09)

Tvorcovia sa ani smerom k záveru neunúvajú zvýšiť tempo, čo nemusí byť niekedy na škodu, ale tu, obávam sa, je. Predsa len sci-fi odohrávajúce sa na cudzej planéte by si zaslúžilo väčší ťah na bránku, nie sme na pôde žiadneho ťažko filozofického sci-fi, ale sledujeme pomerne jednoduchý príbeh so zopár postavami v divných béčkových maskách. Určite ma ale zaujíma, ako to celé tvorcovia uzavrú a pevne dúfam, že dvierka do prípadnej ďalšej série nebudú až príliš pootvorené. ()

The Beginning (2020) (S01E10)

Prvá séria nám vyvrcholila a asi málokto by po pilote, či dvoch, troch častiach predpokladal podobný vývoj. Tvorcovia zrejme od začiatku vedeli, kam smerujú a asi aj tušili, že nejakú tú polovicu nažhavených fanúšikov aj sklamú. Či ide reálne o prequel Promethea, to sa dozvieme asi až v ďalšej sérii, ale zrejme ide len o podobný námet. Finále je vizuálne veľmi vydarené, ide o kombináciu čistého retro béčka so CGI efektami. Nakoniec mám ale vďaka The Beginning dojem, že celá prvá séria išla dejovo akosi do stratena. ()

Ridley Scott chystá krimi sérii pro Apple

Ridley Scott chystá krimi sérii pro Apple

13.08.2022

Apple TV+ si pro sebe v poslední době ukradlo spoustu velkých talentů a jinak tomu nebude ani na následujícím projektu. U tvorby seriálu Sinking Spring, nové krimi z prostředí města Filadelfie, se… (více)

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

12.02.2022

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů