Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

Skip

Pro mě skvěle zahraný a natočený film. Inspirováno to bylo skutečnými událostmi a o to je to zajímavější. ()

Colonist

Příjemná komedie s výtečnými herci (DiCaprio mne mile překvapil), zajímavým příběhem a s atmosférou 60. let, ke které přispívá i hudba. S každým dalším zhlédnutím se mi tato Spielbergova oddechovka líbí víc a víc. Třeba jí jednou nakonec těch pět hvězdiček dám. ()

kajas

Představitel Franka Leonardo DiCaprio mě mile překvapil. Od dob "Titanicu" se herecky vytáhl a tento film spolu s vždy skvělým Tomem Hanksem drží na vysoké úrovni. ()

*Elfík*

Frank W. Abagnale se od svých vrstevníků příliš nelišil. Snil své sny. Měl problémy ve škole. Svým způsobem byl chvílemi outsider. Musel se potýkat s rozvodem rodičů. Po těchto problémech se ale zachoval, na rozdíl od ostatních teenagerů, jinak. S pocitem, že se všechno proti němu spiklo (a neříkejte, že jste tento pocit nikdy neměli) utekl od dnešních stereotypů a naložil s šekovou knížkou trochu jinak, než chtěl jeho otec. Každý v sobě máme jakéhosi Franka, který touží dostat se na povrch a ovládnout nás. Neříkám, že máte udělat to , co on. Jen si užívejte svobodu... Ale teď je třeba zeptat se na jednu otázku. Bylo to k něčemu? Myslím, že 70% uživatelů, kteří viděli tento film, by odpovědělo ano. Ti ostatní by se znechucením odvrátili od člověka, který jim tuto otázku položil, klepali by si na čelo a za pár chvil by jim někdo ukradl mobil. Neptejte se mě (ti, co odpověděli záporně, tudíž špatně) proč. Těm, co ještě film neviděli. Podívejte se a zjistíte, co vše dá udělat, když je vám sedmnáct, rozvádí se vám rodiče a vy zažíváte krušné chvíle. Samozřejmě, neberte si z něho příklad, jinak by naše babičky a matky měly hodně práce (MINISPOILER) s posíláním koláčů a buchet do věznic.... (KONEC MINISPOILERU). ()

L_O_U_S

Příjemná oddychovka na sobotní odpoledne, ale nějak mě to dvakrát neobohatilo. Navíc už mi leze na nervy, jak bezpáteřní zlodějíčkové kážou chybujícím úředníkům o tom, že se nemá lhát. (767.) ()

Dont

Četl jsem tu něco o nejslabším Spielbergovi, ale viděl jsem několik slabších Spielbergů a naopak mě mile překvapilo, jak je tenhle film živý a zábavný. V žánru filmů takzvaně na oddech je to zkrátka na plný počet. Leonardo DiCaprio vypadá, že si roli neskutečně užívá, stejně jako Christopher Walken, který vyloženě exceluje. Jen víc takhle příjemných snímků s kvalitní režií i hereckými představiteli. ()

Aleee89

Fakt dobrý, tenhle film. Leonardo tehdy nebyl můj oblíbenec, ale tady byl neodolatelný a roztomilý. Navíc je zajímavé, že je film točen podle skutečné události. Film byl svěží a rychle běžel, nenudil mě. Prostě dobrá podívaná, při které vám sobotní večer příjemně uplyne. Takových pohodových snímků by mělo být více. Jo a taky ty finty, ty byly fakt skvělé a konec byl zajímavý a smutný, zvláště proto, že se to skutečně stalo. ()

MessiM

Výtečný film a to nejen díky obsazení, ale samozřejmě moji dva oblíbení herci spolu v hlavních rolích, to značilo kvalitu. Děj příjemně plyne, nabízí humor i napětí (výborná scéna v motelu). Do poslední chvíle nevíte, co se stane. Všechno propracované do posledního detailu plus výborná hudba. ()

Lennnnna

Upřímně řečeno, dost váhám mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Začátek a vlastně i celá první polovina filmu mě příliš nenadchla, ale naopak se mi moc líbil jeho hravý konec. Ale příliš jsem se na film těšila a nakonec byla trošku-malilinko zklamaná, takže nakonec 3 ***. ()

jezurka42

Vynikající oddychovka. I když je to více něž dvouhodinový film, já jsem se u něho nepřestala bavit. DiCaprio+Hanks=vznikne neuvěřitelně věřitelný film...100% a ještě něco k tomu :) ()

Petroff

Na to, že je ten film docela "velkej" (produkce, herci, délka ...všechno), mi vždy v televizi přijde zvláštně krátkej a jaksi něco postrádající (netušim ale co a jak). ()

Linda.csfd

Vůbec to na mě nefungovalo. Komediální moment žádný nepřišel. Bylo to přehnaně kriminalistické a detektivní a dost nudné a utahané. Vlastně ani nevím, za co ty dvě hvězdy dávám, snad za mého oblíbence Christophera Walkena a za Lea. ()

Diamant

Rodina, ale aj ostatné okolie na človeka silno vplýva, a to buď pozitívne, alebo negatívne. Máme tak zodpovednosť nielen za seba, ale aj za druhých. A ešte jedna vec: nad nikým nelámme palicu... Všímajme si u nás a u druhých dary, talenty, schopnosti a využívajme ich na dobro. To je ich najlepšia investícia... ()

Katarine

Chyť mě, když to dokážeš není tak úplně velkofilm hodný velikosti jiných pěti či čtyřhvězdičkových filmů a přiznejme si, že bez Spielberga, Hankse, DiCapria a Walkena by byl film průměrný až možná lehce podprůměrný. Jenže právě tito čtyři pánové dodávají filmu veškerou šťávu a vše potřebné k vysoké kvalitě a i ten příběh samotný je kvalitně zpracovaný a co mu ještě více přidává je fakt, že se jedná o skutečnou událost. Takže za mě 4* a hotovo. ()

Fíla

Ze začátku si řekneme, tohle, že režíroval velký Steven Spielberg? Nervózní matka, otec, který je pro každou klukovinu a syn, který tají matčino malé tajemství. Rozvodem nám začíná tenhle příběh. Autor sázel u hlavního hrdiny na vychytralost a znalost. Opravdu se mně to zdá jako netypický Spielbergův velkofilm. Něco se mně na tom líbí, tohle je DiCapriův další milník, který mu Spielberg umožnil. Tahle spolupráce společně s Tomem Hanksem je brilantní. Typický Tom Hanks. Hraje si to svoje a i tak to vypadá jako, že se ani vlastně nemusí snažit. Taková pohodová smyslnost Frankova systému v okrádání. Frank se do toho začíná zamotávat. Nezapomeňme, že Carl už Franka chytil. Právník, pilot a lékař. LDC opět nezklamal. Každý velký film, dělá závěr. ()

easaque

nostalgické +4* Z nostalgických vzpomínek si snažím vybavit tento film o šikovném podvodníkovi, který mě docela bavil a patří k tomu nejlepšímu co Hollywood vyprodukoval. Může za to určitě originální příběh, kterému skoro nejde uvěřit i hvězdné obsazení a abych neopomněl samozřejmě i pan režisér. Je to jeden z nejsledovanějších filmů, tak je asi zbytečné o něm cokoliv dál psát a já věřím, že si ho někdy zopakuju. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Frank běží o život. Teda, ne tak jako Lola, ale utíká pořád, nezastaví se ani ne moment a v tomhle "oboru" dosáhne takového mistrovství, že trvá dlouho, než ho někdo dopadne. Utíká před zákonem, utíká před problémy, utíká před dospělostí, utíká... utíká, protože jinou cestu nezná. Jednoduchá metafora, na které je postavený celý tenhle veskrze oddechový Spielbergův film, dokáže fungovat a bavit celé dvě a půl hodiny, jelikož má neustále co nabízet, ať už zvraty v příběhu, tak i precizní filmařskou stránkou s do detailů dotaženými, opakujícími nebo variujícími se scénami či hereckými koncertem všech herců, přičemž DiCaprio je tady tak skvělý a charismatický, že mě až překvapilo, že je takového herectví schopný. Mimo Prokletý ostrov mě nikdy moc nezaujal a i tam mě až tak nestrhnul, takže jsem rád, že se ho v něčem povedlo až tak ukočírovat. A o to víc, že zrovna Spielbergovi. Za sebe bych byl rád, kdyby to bylo víc dotažené včetně pečlivějšího propracování motivací a charakterů postav, ale funkční a sympatické to je i tak. Se Spielbergovými filmy, které jsou od devadesátých let nahoru, si těžko hledám cestu, ale tohle dopadlo až nečekaně dobře. 4* ()

MartinNDL

Příjemná, nenáročná zábava. DiCaprio i Hanks hrají tradičně dobře, do svých rolí zapadají a vytvářejí dobře pracující a uvěřitelnou dvojici. Příběh, jímž je film inspirován je docela ďábelský a zajímavý, jenomže film samotný není nijak extra dobrý. Jedná se o průměrně vtipnou, průměrně natočenou komedii s několika dobrými momenty, nudnou hudbou a spoustou známých herců. Jeden večer jsem tomuhle filmu obětoval a nezlobím se, ale taky vím, že jej musím hodnotit hned, protože za pár týdnů až měsíců bych si na něj nemusel vůbec vzpomenout. Chybí mu to něco, co dělá film velkým. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)