Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

Martin_W

Briliantní soundtrack se Sinatrou a dalšími, neotřelý DiCaprio, dokonalý Tom Hanks, skvělý příběh & dějová linka a to vše pod křídly pana Spielberga. Jó, tohle se povedlo. 82% ()

Rufete

Spojení mých dvou oblíbených herců nemohlo dopadnout lépe, než maximálním uspokojením mě, jako diváka. Poutavý příběh plný akce a vtipu, elegantní Leonardo DiCaprio v každé situaci. I když film z podobného prostředí a pozadí filmu nemusím vidět příliš často (mám raději jiné žánry), tak toto jsem si naprosto vychutnal a musím dodat, že mě samotného překvapilo, jak dobře jsem se bavil. Tom Hanks skvěle zvládl svou roli "agenta" a opět do své práce zapojil své báječné kouzlo oslnit každým slovem. Vynikající práce ve všech směrech, všechna čest. ()

spiritus

Já toho Spielberga prostě zbožňuju. Může točit cokoliv a většinou je z toho pecka. Chyť mě když to dokážeš je toho typickým příkladem. Film vymykající se běžnému standartu. Příběh je tak ujetý, že se skoro člověku ani nechce věřit, že je podle skutečné události. Přesto to dokáže pan režisér pojmout tak dokonale, že je to zábava, napětí a drama od začátku až do konce. Klobouk dolů. Krom toho všeho taky zbožňuju DiCapria a Hankse :-)) Takže co dodat? ()

Kusik

Mě se to líbí, protože to furt běží a pořád se něco děje. Nenudil jsem se, i když možná ke konci. Ten konec měl své výhrady, ale zkrátka tak to bylo napsané, ale přesto jsem čekal nějaký dojemný konec. U takového velkého filmu bych to prostě očekával, ale chyba to neni. ()

Ollie235

Mezi výčtem Spielbergových filmů se tento kousek poněkud krčí v rohu, přitom se jedná o jeden z jeho nejpříjemnějších (a pro mě i nejlepších) snímků. Catch Me If You Can je skvostný především svým příběhem a výbornou atmosférou, ale i dobrými hereckými výkony a překvapivým množstvím vtipných situací. Bohužel ale nemohu říct, že by mě celé 2 hodiny bez přestání bavil - pár hluchých míst totiž bohužel má. Rozhodně si ale tento filmový zážitek musím někdy zopakovat. ()

Stranger885

Skvělý herci, skutečný příběh, perfektní film. Od začátku jsem se tak bavil, že mám radost jen na to vzpomínat. Nezapomenutelné scény jak si Leonardo hraje na detektiva po vpádu Toma Hankse do pokoje, pěstování letadýlek ve vaně a spoustu dalších. Pokud se budete zajímat o skutečnou osobu Franka W. Abagnaleho existují dokumenty o jeho životě, které by Vás určitě zaujaly. Obsazení je hvězdné a to dělá vše unikátním. Hodně se zasmějte a přijdete na to, jak lehké je oklamat lidi. Dnes se s tím potkáváte denně v televizi. Bylo by mi ctí se setkat s panem F. W. A., protože tahat za nos celou FBI chtělo hodně kuráže, inteligence, talentu, drzosti a vytrvalosti aby to takhle dokázal. Líbilo se mi, že bylo ukázané jak snadno k tomu člověk přilne. 100% bez mrknutí oka. ()

H4ku11

Ťažko tomu niečo vytknúť, príbeh sám je veľmi zaujímavý a hodný filmového spracovania. Keďže sa toho ujal správny režisér a herecké obsadenie vzniklo nám toto krásne dielo. Okrem všetkého ostatného sa mi tam strašne páči hudba a animované intro. Elegantné, inteligentné, šarmantné. ()

Sochorisko

Můžu vám tu vystavit šek? No, raději zůstaneme u toho komentáře.. Vykutálená napínavá záležitost, nabádající k přemýšlení nad osudem a počínáním našeho Herce. Ano, "Dvojitý Kapr-DiCaprio" opět nezklamal a pokud to režíruje náš oblíbený "Hrací Kopec-Spielberg" tak to ani jinak než perfektní podívanou ani skončit nemůže .. Díky ! Doporučuji ! ()

HonzaSim

Nejen podle vysokého hodnocení jsem si říkal, že bych si tento film neměl nechat ujít. Jsem rád, že jsem se k tomu nakonec dostal, protože jsem se obával přecenění. Nejednou se mi stalo, že můj dojem z filmu byl zcela odlišný od udělených procent od uživatelů. Tohle ale nebyl ten případ. Ani téměř tříhodinová stopáž s "milovanými" tv reklamami mě neodradila a děj pěkně ubíhal. Nedivím se současným 86%, jelikož komediální drama je velký zážitek, pokud se dílo podaří. Fascinovala mě schopnost a nápady hlavní postavy a to, s jakou lehkostí střídal profese s vysokoškolskými tituly. Jeho předstírání a myšlení navíc slušně pobavilo. (Připomínalo mi to Mr.Beana v jeho velkých prázdninách.) V poslední třetině jsem viděl hodnocení na velké 4 hvězdy, ovšem rozzuzlení mě odrovnalo. To, že největší "padouch" nakonec byl dříve propuštěn z vězení a ještě začne pracovat pro FBI, to mě odrovnalo. Zdá se to jako pohádka, ale omyl, tohle se skutečně stalo. Když k tomu přidáme herecké výkony mých oblíbenců Leonarda DiCapria a Toma Hankse, není co řešit. Odnáším si z toho také jednu přidanou hodnotu. Pokud se bude člověk intenzivně o něco zajímat, může to dotáhnout daleko a tohle je dobrá inspirace. 90% ()

Emo-haunter

Fjůů, tož já nevím, za mě takové soft. Teď budu vypadat divně, ale já si hodně často spíš pouštím ne úplně kanonickou nebo evergreenovou tvorbu. Tento film jsem možná viděl někdy dávno v dětství, ale nepamatuji si na to, tak jsem si to pustil teď, v roce 2023. No a jakoby miluju Di Capria, a ostatní hvězdné obsazení také super, ale pod tou naleštěnou krustou jsem bohužel "měl tu čest" objevit jen jakýsi náčrt něčeho ne uplně uvěřitelného, a místy i nelogického děje i pokulhávajícího scénáře. Tohle měl být spíš seriál o třeba deseti dílech, protože některé důležité aspekty (psychologie protagonisty, jeho záměr, cíl) nejsou vůbec vykreslené do detailu. Stejně tak jako třeba rozpad manželství nebo touha detektiva ho dopadnou, když ho stejně nakonec hned skoro od prvního dne chce dostat z vězení ven. Má to hodně mouch, a i když je to Spielberg, podle mě to moc neukočíroval, nemohu si pomoci. Za mě celkový dojem ***6,5/10***. ()

Renfield

Jako nadsazená ukázka toho, jak snadno je možné někoho oblafnout, je to zprvu velmi zajímavé. Scény Frankových útěků jsou fajn, především ten s kontrarozvědkou. Ale i ty se postupně okoukají, vůbec když se jejich nálada svým způsobem nemění. Chyběla mi větší dramatičnost, prospěla by právě i vztahu obou hlavních postav, což je vidět tam, kde to přestane být sranda, nejlépe ve scénách vánočních hovorů. Také díky tomu mi přišel nakonec zajímavější příběh seniora, jehož Christopher Walken hraje výborně. Jako nenáročná pohodovka s parádní dobovou atmosférou ovšem fajn. 75% ()

Vronsky

Steven Spielberg, jeden z nejoblíbenějších režisérů současnosti, se obklopil těmi nejzářivějšími hvězdami stříbrného plátna a filmem Catch Me If You Can všem jasně dokazuje, že stále dokáže natočit vynikající snímek. Právě herecké obsazení je jedním z největších kladů Spielbergova dílka. Ve hře kočky s myší jsou úlohy rozděleny vcelku jasně: Tom Hanks jako neúnavný agent FBI Carl Hanratty se snaží chytit Leonarda DiCapria jako Franka W. Abagnala Jr., Franka Taylora, Franka Connerse a Barryho Allena v jedné osobě. I ostatní role jsou však obsazeny více než dobře, a tak je k vidění například Christophera Walkena, Martina Sheena či Jennifer Garner. Zážitek ve společnosti těchto aktérů v příjemném retro stylu 60.let má ovšem k označení komedie dále, než by se čekalo. Na druhou stranu je děj natočený podle skutečných událostí až neuvěřitelně zábavný a nenudící, takže absence všudypřítomného humoru nemusí mrzet. Naopak, občasné vtípky potěší a spolu s hudbou Johna Williamse úspěšně dotvářejí uvolněnou atmosféru. Celkovým výsledkem je pak bezesporu silně nadprůměrná záležitost, jakou si Steven po neúspěchu s A.I. Artificial Intelligence určitě zasloužil. ()

FunThomas

Pro mě skvělá zábava, která mě mile překvapila. Skvělý výkon Leonarda DiCapria a Toma Hankse, vtip a akce...vážně fajn...:) ()

thunnus

Tenhle film se mě líbil, ovšem bez nějakých výčitek to není. Herci jsou dobří (Christopher Walken dokonce získal nominaci na oskara), hudba od Williamse taky, hlášek tu taky pár je, ale v druhé půli mě film už trochu přestával bavit, a ztrácel tu amorální lehkost, se kterou si Frank pohrával se všemi kolem v té první. Škoda, nebýt toho mohlo být i plné hodnocení. Ale zábava to rozhodně je. ()

RomanHyde

Výborná oddychovka ve stylu retro v podání mistrů kvalitní zábavy Steven Spielbergem a Tomem Hanksem. Ať žijí schopní lidé včetně Franka Abagnaleho Jr.. Schopného člověka dokážu oceniť ať už dělá cokoliv. Nesmíme zapomenout taky na výtečného Christophera Walkena, který vzbuzuje mou pozornost už od doby Lovce Jelenů. ()

Brejlil

Atmosféra retra je zachycená skvěle. Hanks a DiCaprio hrají uměřeně požadavkům, zábavy si užijete docela dost, tak v čem je problém, že nemůžu dát pět hvězdiček? Asi v tom, že film je vlastně skutečným příběhem podaným jako nezávazná hříčka. A také konec je..., no americký. "My tě dostaneme, tak bude lepší když pro nás budeš rovnou pracovat." ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)