Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MFJD

Vynikajúca výpoveď človeka, ktorý na vlastnej koži pocitíl že vojna k ničomu nevedie a takzvané hrdinstvo sa nevypláca. ()

Maiken Algren

Páči sa mi motív, páčili sa mi herci, páči sa mi Stoneove zanietenie pre vec. Ale nakoniec to vypálilo nejak akoby bokom. Príliš veľa rôznych prostredí, každú chvíľu sa postavy striedajú a už nikdy sa neobjavia, také nezáživné poňatie by som to nazval. A dve a pol hodiny na takýmto spôsobom točený film už hraničí s utrpením, najmä keď je ešte aj záver robený na 5krát, ako že už-už to ide skončiť a zrazu sa ešte nájde myšlienka ktorú treba vyjadriť. ()

imaginer21

Syrové až na kost, hlavně v prostředí války a vietnamské nemocnice. S příjezdem do USA už spíš jen patriotismus a občasné patetické scény. Přesto na Cruise extra slušný výkon a rovněž atypická role. ()

vofo

Skvělý film, silný příběh. Zdá se mi, že film trochu doplatil na úspěch Čety a je v jeho stínu, což je škoda. ()

Trinculo

Ještě více odvrácená tvář Vietnamské války než je ta v Četě. Agitka, válečný stroj produkující mrtvoly a pak následné odmítnutí doma, jen proto, protože někdo věřil jako mladý politickým řečem a armádním naborářům. ()

Crejdl

Lepší film je už jen Lovec jelenů. Válku ve Vitnamu nejlíp charakterizuje věta z filmu: A povídá: jestli se ta mašina podělá, tak mi tu nohu uříznou. A víte co mi, co mi řek ten vůl v nemocnici? Říká: celej ten svůj Vietnam si můžeš nacpat do prdele. Nic lepšího se s Vitnamem nedá udělat. ()

Saxos

Další z protiválečných filmů ukazující nesmyslnost války ve Vietnamu. Oliver Stone se toho zhostil jako vždy dobře. Ve čtyřletém období let 1986-1989 vzniklo několik opravdu pozoruhodných snímků - Četa, Hanburger Hill, Olověná vesta, Dobré ráno Vietname, Návrat domů a další. Od role Charlie Babbitta v Rain Manovi se Cruisovi docela daří. Pro mě nejlepší v Posledním samurajovi. ()

Winster

Válka vás změní, ale hlavně vám změní smýšlení. Vrátíte se domů a vidíte, že vaše idealy jsou pryč. Nikdo o to nestojí za co jste bojovali...všichni na vás koukají jako na vrahy žen a dětí. Forestácka amerika bez idealů a s viditelným strachem jak se kapitalistický západ bál komunismu a s pomalým ale jistým procitnutím do reality válka je špatná. Doporučuji shlédnout, ale jestli hledáte válku ve vietnamu...tak si pusť jinej film tohle je spíš důsledek války ve Vietnamu. Tak přiejmnou zábavu (5*) ()

zigy

Moc pěkná, až dojemná hudba Williamse....skvělý Tom asi ve své nejlepší roli.....a spoustu hněvu a citu, který Stone do toho filmu pustil, hodně ze svých vlastních zkušeností...tenhle film zasáhne srdce, ne hlavu....takže názory na válku ve Vietnamu a podobné věci můžou být různé, ale tenhle film Vás zasáhne do srdce, pokud nejste necitelní. ()

brasek

Film mi nesadol, proste ťažká psychológia vo výpovedi režiséra Olivera Stoneho. Súhlasím s názorom, že pre bežného diváka je väčšina filmu dosť obsahovo prázdna. ()

Radek273

Chápu důvod, proč byl film vytvořen a díky tomu stojí za shlédnutí. Ale! Ve výsledku odcházím hlavně znechucen. Surové, nudné, místy trapné, válečné záběry chaotické a ve výsledku je to vlastně o poblblých hippies a nekonstruktivních demonstracích. Takže vlastně nakonec o ničem. ()

serdehelan

Ten film absolútne nezostarol, kamera, réžia, Williamsova hudba, všetko aj v roku 2020 pôsobí dokonalé. Oscar za réžiu a Glóby za najlepší film, réžiu, scenár, a najlepšieho herca pre Tomíka to dostalo úplne zaslúžene. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý film o vietnamskej vojne. Samotný konflikt je len krátkou epizódou. Sústreďuje sa viac na život pred vojnou (motiváciu) a po vojne (sklamanie) zmena pohľadu. Samotná zmena je však zobrazená kostrbato, skoro skokovo. ()

Talita1

Skutočný príbeh Rona Kovica (Tom Cruise), ktorý od mladosti túžil slúžiť svojej vlasti. Mladý a nadšený ideálmi odchádza do Vietnamu, kde zažíva hrôzy vojny. Po niekoľkých rokoch sa napokon z neho stáva protivojnový aktivista. Možno práve tým tento veterán poslúži svojej vlasti oveľa viac. Pravdivé a dojemné. ()

bystroocko

Jak nemám ráda Cruise, tak se mi tenhle film moc líbil, troufnu si říct, že tato role byla (společně s Lesem Grossmanem z Tropické bouře:o)) jeho životní rolí. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore