The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kaladze77

Nakoľko milujem rock n roll a nakoľko je Doors legenda, tento film bol povinnosťou aj pre mňa. Nechcem nikoho uraziť, kto fakt miluje a fanatizuje Doors, ale pre mňa je tento film veľmi melancholický, zároveň uznávam že vo svojej melancholickej atmosfére na tú dobu bol prelomový. Áno Doors le legendou, ALE čo sa mi konkrétne mne neľúbilo, hlavne na základe tohot filmu že o Morrisonovi jedno dobré slovo neviem napísať, namyslený, arogantný týpek, ktorý nabúcha ženu a nechce mať zato žiadnu zodpovednosť. Jeden drogovo závislý, alkoholik, kto dokáže aj vraždiť (tá scéna keď Pamelu zatvorí do skrine a následne to podpáli). Vôbec sa vo filme neprejaví Morrisonova genialita, možno ešte v textoch (úprimne ale veľa som rozmýšlal či je veľký umelec, alebo úplne trafený chlapík - príklad text pesničky THE END). Možno ja som veľmi konzervatívny, alé tá časť textu kde hovorí o vrahovi, tak keby som bol ja majiteľom klubu Whisky a Go Go aj ja by som ho vyhodil na ulicu. Veľmi málo sa hovorí o ďalších troch členoch skupiny, aj keď Morrison bol frontmanom skupiny, bez nich by nebola hudba Doors to čo je. Hudba bez textu je len hudba, a text bez hudby sú len básne maximálne. Celý film spolu s okultistickými orgiami, s indiánskymi tancami, s drogovými videniami a s Morrisonovým IDIOTSKÝM správaním ako ani na okamih ho nemôžeme vidieť čistého alebo bez alkoholu. Fakt bol takýto Morrison? Možno len pesnička Savared Garden/Feast Of Friends ma chytila a posledná scéna z cintorína Piere Lachaise. Ale tie okultistické orgie, indiánske tance vôbec... Ok možno niektorí budú mať názor na môj koment že na základe jedného filmu sa nedá povedať názor na Morrisona lebo nie je to celkom tak ako vo filme. Ok šiel až po krajnosti, ale nie je normálny ak niekto považuje smrť za svoju lásku. S dnešnými očami je to skôr EMO. Ok veľa básnikov písalo o smrti, ale koľkí z nich fakt túžili po nej? Neviem pochopiť takéhoto človeka. Inak aj klávesista Manzarek sa podielal spočiatku na filme a tiež nechal Stonea kvôli prehnanosti. Avšak páči sa mi jeden Morrisonov citát. "Pripadám si ako jedna veľká horiaca padajúca hviezda, každý sa zastaví, pozrie sa hore a zastaví sa mu dych. Toto si pozri!...Avšak vtedy som sa už dávno aj stratil, a nebudú už vidieť čosi podobné nikdy, ale ani na mňa nezabudnú tiež nikdy." Takto aj skončil ako 27 ročný. Akokoľvek nech je, odpočívaj v pokoji Jim Morrison. ** ()

agamazx

tento film mi zmenil zivot, ale preto lebo vdaka tomuto filmu som objavil Skrillexa ktory mal kolaboraciu s Doors a od toho dalsich hudobnikov. ()

GameOfThrows

Těžko tohle objektivně hodnotit... jako dítě sametový pseudorevoluce éru hippie nechápu a nikdy nebudu. Jako pocta Jimymu je to v podání Val Kilmera top. Jako film je to psychadelická sračka plná rádoby teologicko-okultních 3,14čovin sjetý mysli. Konečně mi dává smysl co se v Americe dneska děje, protože z týhle hippie generace alá woodstock I, musela vzejít generace woodstock 99, no a teď to do sebe zapadá. Užijte si tam to peklo (woke + lgbtq+^2TVreverzPerverz + blm + genderEQ). ()

Karel_Kuhn

Psychedelická fanfára jedné nespoutané kapely a sonda do života jejich stěžejní alkoholové modly a současně drogové nátury expresivního umění Jima Morrisona. Jim byl bezpochyby ďábel a Val Kilmer se svojí role zhostil naprosto fenomenálně. Snímek pěkně zachycuje vývoj kapely od začátku po rozpad včetně jejich vztahů. Díky tomuhle filmu si můžu koncerty užít, tak jako bych na nich skutečně byl. Větší prostor by si určitě zasloužili i ostatní členové kapely místo Jimova spirituálního blábolení o transcendentním poznání světa. Ve finále jde o jeden z nejlepších autobiografických filmů o hudebnících uplynulého století. Jako fanoušek nemůžu jinak, než uctít cinefilní pomník legendy - 90%. ()

freebob

The Doors je parádní vizualně opojná jízda šedesátými léty minulého století.Val Kilmer jako Jim Morrison jedinečný. ()

hihi

Mrzí mě že se film zaměřil spíš na kontroverzi Jima Morrisona než na příběh The Doors. Bylo by fajn kdyby tam daly více povedených koncertů např. koncert v Hollywood Bowl v šedesátém osmém nebo koncerty v Londíně, v Chicagu...(Škoda že se nemohli zúčastnit Woodstocku). Ale musím ocenit herecký výkon Vala Kilmera, ztvárnit Jima muselo být  velmi těžké a jemu se to podařilo. Jestli se zajímáte o 60. léta, o květinové děti nebo nejlépe o The Doors, tak tenhle film je pro vás jako dělaný. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix