Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Skylwalker42

Totálně ho zazdil Pearl Harbor. Toto je jeho křehká alternativa. Svěrák opět dokázal, že js zdatný filmař i v tomto žánru. Jeho letecké souboje se vyronavnají směle těm hollywoodským. Navíc narozdíl od Bayla má cit pro režii ve vícero urovních. Takze dávám přednost Svěrákovi. ()

sherudan

Hluboké zklamání. Tuctový milostný trojúhelník, spousta prvoplánově dojímacího balastu, donebevolající historické nepřesnosti až nesmysly, pointa na hraně logiky. Ani herecké výkony nijak neoslňují, snad nejzajímavější je postava Oldřicha Kaisera. Nejsilnější jsou asi poválečné pasáže, které jako by ani ke zbytku filmu nepatřily. "Nebeští jezdci" vedou o parník. ()

PoprockCZ

Nejdříve jsem film brala s rezervou, ale postupem času si mě získal příběhem a na konci mě dokonce dojal až k slzám. Závěr je drsný a syrový, ale taková válka byla. Co je ale krásné, že ať už se stalo cokoli (přebrali si nechtíc ženu, falešně se obvinili), stejně se piloti nakonec v tom nejdůležitějším podrželi a obětovali svůj život pro druhého. ()

Camel91

Na české poměry velmi pěkné válečné drama, s dobrým obsazením, scénář Svěrákův čili předpoklad že bude dobrý, podobnost s Pearl Harborem je až nevídaná až si nejeden pomyslí, že převzetí Svěrákovo scénaře a použití v jejich filmu je založené na pravdě ()

vinducha

v porovnání s Tobrukem , je tohle velkodílo , i když ty finance , respektive jejich nedostatek , tam vidět je , to se na mě nezlobte. ()

W00DY

Svěrák dle očekávání nezklamal. Na rozdíl od US verze - Pearl Harbour, kde jsou všichni bezchybné smrtící mašiny. Zde jsou postavy zobrazeny lidsky. Včetně jejich strachů, slabin a selhání. Proto film působí uvěřitelněji. Úžasně je zachycen kontrast mezi tím, s jakou úctou se k českým padlým pilotům chovají v Anglii (vojenský pohřeb se všemi poctami) vs komunistický pracovní lágr v Čechách, odkud je cesta jen na dřevěném dvoukoláku jménem Amnestie. Jako bonus je super soundtrack. ()

Hombre8

Další z řady svěrákovských tendenčních, podbízivých až podlézavých snímků. Já sa ptám Irénko, proč...? Kam se poděl Svěrákův (staršího) inteligentní humor, talent na odpozorovávání životních situací následně převáděných do filmu atd. Jako neříkám, že je to vyloženě špatný film, ale je to určeno evidentně pro jiného diváka, než pro toho, který hltal jeho dřívější vynikající snímky. Hloupoučká komerce pro zamerikanizovaného konzumenta. ()

Feacher

Na český film 21. století rozhodně nadprůměr - silný příběh, skvěle zahrané i natočené... Bez nějakých výhrad, 5*! ()

TondaCer

Nejvelkolepější český film vůbec! Úplně nerozumím těm řečem, že je to citové vydírání či kalkul. Vždyť každý film se snaží vzbudit nějaké emoce, tak proč zrovna tady to vadí? Ano, možná to je trochu přitažené za vlasy, ale s mírou. Já za sebe třeba scénáři nemám moc co vytknout. Velmi dramatický příběh líčí s elegantním humorem, tempo naprosto ideální. Také musím vyzdvihnout výborné postavy. Hlavní duo, emočně nestabilní mladý pilot vojtíšek, jako Kryštof Hádek, se zkušeným nadřízeným Slámou (Ondřej Vetchý), je naprosto skvělé a hloubku měli i všechny vedlejší postavy, opět bravurně zahrané.Nemenší obdiv si zaslouží i Jan Svěrák, za režii na světové úrovni. Obvzlášť mě překvapilo, jak bez škobrtnutí zvládl i akční scény. Vladimír Smutný jako kameraman rozhodně nezklamal. Hudba a střih nebyla nijak nadprůměrná, ale zcela dostačující. Mně se Tmavomodrý svět jeví jako naprosto komplexní a světové dílo a mrzí mě, že kriticky neuspělo. 90% ()

Marcecek

Veľmi kvalitný film na české pomery, čo iné čakať od dua Svěrákovcov. Amíci scenár bez spýtania sa prebrali a nakrútili Pearl Harbour, ten je monumentálnejší, akčnejší, celkovo Bayovskejší, ale nieje lepší. Musím vzdať hold /znovu/ Svěrákovcom, bolo to ešte v dobe, kedy boli na vrchole. Film má svetové maniere, je za ním veľa úsilia, akčné letové scény sa síce nemôžu vyrovnať americkým blockbusterom, romantického pátosu je tu dosť, ale film vie zaútočiť na emócie, funguje, drží pohromade, vyzdvihnúť chcem herecké výkony. Je jasné, že český film o tom akí sú nacisti zlí mi bude bližší ako americký, kde sú zlí Japonci. Film zobrazuje letcov Československa ako hrdinov a vzdáva im hold, na pozadí prebieha romantická linka, trojlístok, ktorý ale nezavadzia a je tou emočnou zložkou filmu. Pri smrti na konci jednej z hlavných postáv ma napadla jediná myšlienka - Darwinova cena. Film nieje najlepším protivojnovým romantickým filmom, ani najlepším Svěrákovým filmom, a časom si uvedomíte, že aj príbeh nieje nejaký prevratne úžasný, ale má svoje nepochybné kvality, a zdôrazňujem, je lepší ako Pearl Harbour. ()

KraLuban

Není to "blockbuster" jako Pearl Harbor nebo jiné letecké filmy, přestože je s nimi často srovnáván. Je to "malý" film, malé země s velkými hrdiny...kteří po válce pohříchu většinou skončili v lágrech. ()

Yara

Možná nejsem sám, kdo považuje tento film za jeden z nejlepších českých filmů natočených po roce 1990. Možná bych mohl jít ještě dál do historie. Podle mne rozhodně Svěrákův nejlepší film. Když film nezístal Českého lva za film roku, říkal jsem si, že si ho zasloužil už jen za to téma, i když o tom ta cena není. Názory, že by filmu více prospělo pouhé téma o letcích tak úplně nesdílím. Myslím si, že pokus o zjištění, zda přátelství 2 kamarádů dokáže přetrvat, filmu nijak neubralo. Hlavní téma filmu, příběhy našich letců před ale hlavně po návratu, to se podařilo vystihnout si myslím výborně. Když jsem o několik měsíců později postavil vedle sebe Tmavomodrý svět a Pearl Harbor, vyhrál ten náš na celé čáře a americký film byl pro mě velkým zklamáním. Abych nezapomněl, Oldřich Kaiser a Ondra Vetchý – to byl herecký koncert. ()

Ywec

Ne, ne, tohle se nepovedlo. A tak nadějně to vypadalo: silný tým Svěrákovců, téma o letcích z Anglie, dobová letadla, skoro až hollywoodské téma... No právě. Vím, že největší hvězda divadla Járy Cimrmana poslala scénář do Ameriky, která ovšem odpověděla záporně, načež Bay natočil Pearl Harbour, ovšem to téma je fakt hrozně kýčovité. Film je pak díky tomu jako celek zdlouhavý, silně na mě působily jen nemnohé okamžiky. Jedna hvězda za výkon Oldy Kaisera. ()

bozskydave

Svěrák se poamericku pochlapil... škoda, že zrovna běžel v kinech i Pearl Harbor.. mohla být ještě větší návšťevnost... Linda Rybová opět zářila, Vetchý nezklamal... ()

messenger

Tento film byl pro mě obrovské překvapení, konečně si někdo vzpomněl na hrdinné letce, kteří se nám snažili vybojovat svobodu a potom za to byli persekuováni komunisty. Film je na české poměry napínavý, má i romantickou zápletku a ve skutečnosti to není ani tak o té válce ale spíš o partě kluků, kteří vedou svůj vlastní boj - s jazykem, láskou a potom i strašlivou dech beroucí zradou. Je to trošku smutné, ale bohužel ostudně pravdivé, je dobře, že to natočil Jan Svěrák a je dobře, že tam obsadil ty herce, kteří se tam perfektně hodili. ()

Lynnet

Tak zaplaťbůh že o můžu říct, že tohle není český Pearl Harbor ani náhodou! S heslem nějak to uděláme kdybychom měli překroutit historii abychom točili...a žili šťastně až do smrti...si češi nezahrávají, netočí o dokonalých hrdinech, kteří přemůžou nepřítele i osud a pak si poklepávají pravačkama a tlučou se do prsou. Netvrdím, že je to Oscarový příběh ale rozhodně velmi citlivě natočený bez zbytečného přikrašlování s omezenými prostředky. Poslední dobou se na čeký film nějak nehrnu a nejsem jeho obhájce ale výjimky existují. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady