Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

bernau84

tak toto jde zcela mimo mě - pseudohollywoodské scény a mdlé herecké výkony mě nějak neberou - zvláště si to u mě tenhle film pohnojil tim jak vetchý odjíždí a jeho kokršpaňel za nim běží a kňučí - jak dojímavé... celou dobu nuda ... akce docela ušla ale na to kolik to stálo to za nic nestálo - nepučil bych si to ani za nic! hodnotim to na dvě hvězdičky ale potom co sem viděl Pearl Harbour na tři ()

limited

V rámci žánru se jedná o světovou špičku, ať se tomu někomu líbí nebo ne. Letecké souboje jsou skvostně natočené, asi nejlepší akční scény v českém filmu. Scénář a režie naprosto přesné. Jo, sice tam je nějakej patos a sentiment, ale to už tak i v životě bývá, když je člověk pilotem RAF v bitvě o Británii. Více než důstojná pocta. 9,1/10 (kdyby neexistoval film Nebeští jezdci, dal bych desítku bez zaváhání) ()

P/\/EL

já bych to s Pearl Harborem nesrovnával, ačkoli, taky, velký téma, krásně zabitý......né, tohle je celkem dost hodně slušná pocta pilotům.......ikdyž......já vim, bylo to sakra drahý na EU poměry.......mě o osobně to neva....nj, jasně, neni to ideální, ale.....Kolja mě štval víc ()

nauru

Dokonalé, takhle skutečně mohl vypadat příběh našeho letce za druhé světové války sloužícího na špatné straně. Jako pověstná třešinka na dortu jsou scény se psem v začátku a na konci filmu. ()

dolceli

Musím se veřejně přiznat- jsem měkkoň...Ty smutný psí oči mě dostaly z celého filmu nejvíc. A taky se přiznávám, že od shlédnutí tohoto filmu nesnáším zbraně, Němce a Čechy. ()

xxLevandulex

Takovéhle filmy z války,se mě strašně líbí.Je tam zachyceno všechno.Láska,nenávist,přátelství a mnoho dalšího. Akorát jediné,co na těchto filmech nemám ráda,je to že mají většinou špatný konec(umře jedna z hlavních postav).A ještě chci dodat,že na české poměry je to velmi vydařený film :) ()

Fanys

"Dívám se na staré fotografie mladých hustovlasých mužů v uniformách československých stíhačů RAF a přemýšlím, jaký film bych to měl o nich napsat, abych postihl jejich obdivuhodný a s takovou samozřejmostí provedený čin..." Zdeněk Svěrák to spolu s jeho synem popsal dokonale. Trošku mi tam vadí to hollywoodské klišé zamilovaného trojúhelníku, ale i letci byli lidi. Každopádně takovéhle filmy, vyzdvihující těch několik málo hrdinů, ke kterým můžeme i dnes vzhlížet potěší a právě Tmavomodrý svět je důstojnou památkou hrdinům, kteří bojovali za naši vlast. A až moc se na ně zapomíná! Národu, který si neváží hrdinů, hrozí, že nebude žádné mít, až je bude skutečně potřebovat ()

Adhemar

Společně s Tobrukem mě přesvědčili, že Češi umí dělat válečné počiny. Lepší je už jen americké Bratrstvo neohrožených. ()

eli.s

Škoda toho stínu, ve kterém se Tmavomodrý svět ocitl hned při uvedení do kin, díky americkému a mediálně známějšímu kolegovi zvaném Pearl Harbor. ()

michell2

Někdo tu psal, že tento film hraje na city, jinému vadí, že tam nejsou takové bojové scény jako např. ve snímku Pearl Harbor. Jako vždy co člověk to názor. Nicméně já jsem snímek shlédl, jak je mým zvykem, několikrát než hodnotím. V roce 1938 bylo velké nadšení a chuť utkat se s hitlerovským Německem. Armáda byla v dobré kondici (ikdyž zdaleka ne v ideální) a piloti měli vzduch jako své moře. Víte, Svěrák netočil akční střílečku, ale téměř komorní příběh na pozadí událostí dramatických let ca 1938-55. Skvěle společně s herci zachytil téměř idylickou bezstarostnou náladu (nejen) na letišti Franty Slámy, chumelenicový zlom v březnu 1939 i potupu letců od namyšleného okupanta zakončené to období zabouchnutím hangárových dveří symbolizující konec hrdého čsl. letectva i konec demokratické země v srdci Evropy. Mohli zůstat doma, doma za pecí, ale oni odjeli za kanál, aby bojovali proti okupantům a jednou snad opět přiletěli nad Plzeň či Prahu. Přiletěli až v květnu 1945, ale mnozí zůstali tam za kanálem a jen ve vzpomínkách kamarádů (Novák, Morávek, Vašátko…) Svěrák jim tímto filmem vzdává hold. Ukazuje, že i piloti byli jen lidé, kteří měli své chyby, lásky, touhy i naděje. A oni byli zase nadějí i pro obyvatele Protektorátu, že jednou okupantova černá bota z něj bude spěšně utíkat. Není jejich vinou, že pak přišel únor 1948 a z hrdinů se stali nepohodlní občané, kteří místo vystavení medailí na hrudi, tlačili káru s kamenem v komunistickém lágru. Jistě, můžeme Svěrákovi vyčítat některé nedostatky či zjednodušení. Ale jinak je to film díky mj. výše uvedenému - par excellence…já říkám díky za něj i pro piloty Pane Svěráku ,-) ()

Kikaa_B

Výborný film, který mě bavil od začátku až do konce. Naši letci ve službách RAF si takovýto film určitě zasloužili. Takže klobouk dolů. SUPER! ()

REMUS_3

Svěrákov další rodostno - smutný príbeh o láske a priatelstve v tom nejneobycajnejšom prevedení a v tej najneobyčajnejšej dobe. ()

Kathleena

Já si nemůžu pomoct, ale tohle milionkrát ohrané téma, které ani ani není nijak realisticky podané mě nenadchlo. Co je na filmu nejlepší a nejvěrohodnější je Oldřich Kaiser, tohle je jedna z jeho nejsilnějších rolí a myslím, že ho dost vrátila na plátno. ()

Pollini

Co říct, toho času jsem na tom byla v kině. Velmi předvídatelný děj, je to pěkný dokument s velmi nudným příběhem a skvělou kamerou. Vrtá mi hlavou, pro koho vlastně byl film natočen, no každopádně, já jsem to nebyla :-D ()

fcapab

Vynikající český film, oslavují a připomínající jak hrdinství našich otců a dědů bojujích za vlast a čest, tak (promiňte ten výraz) zkur*ený komunismus, jenž tyto hrdiny záhy likvidoval a nebyl defacto nikdy potrestán. Smutná ukázka našeho charakteru, který bohužel ještě přetrvává. Smutné, hezké. Navíc na premiéře v již neexistujícím kině, po boku s aktéry a hrdiny 2.sv. války. Náročné. ()

shakeXL

Hezky odvyprávěný příběh s milostnou zápletkou o československých letcích za 2. světové války v Anglii, kde létali za RAF. Kaiser jako skoro vždy skvělý, Vetchý taky dobrý ale Hádek jakožto takové mladé ucho mi tam moc neseděl ale možná právě to z něho režisér chtěl udělat. Jinak na českou produkci ojedinělý,drahý film který musí vidět každý, který se aspoň trochu zajímá o válečné konflikty. A srovnání s Pearlem Harbor? Vždyť to ani nejde - megalomanský proamerický projekt Jerryho Bruckmeimera se mi nelíbí a po právu jsem raději pyšný na československé letce a vůbec všechny odbojáře, kteří nasazovali krk proti rozpínajícím se švábským parazitům zatímco Amerika až do napadení P.H. ještě dělala mrtvého brouka a vstoupila aktivně do války až začátkem roku 1942. ()

ArturDent

Komornější Pearl Harbour po česku... Za spoustu peněz málo muziky. Samozřejmě jsem si vědom, že se tu vyskytuje i téma likvidace našich hrdinů domácím zločinným režimem, ale je to jen takové nakousnutí kyselého jablka v pozadí. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady