Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Mr.Hackels

No po dlouhé době mi u filmu i slza ukápla. Poslední scéna výborná. Celý film víc jak nadprůměrný. Vetchý a Kaiser, to je stabilně kvalita. A Hádek bude doufám pokračovat v nastavené laťce. ()

zurivymlok

Rozhodně nepatřím mezi intelektuály, kteří z principu kritizují vše, co je americké (hlavně blockbustery a vysokorozpočtové snímky), zatímco - alespoň naoko - "onanují" u nízkorozpočtových a nezávislých snímků, které nechápou ani jejich autoři. V tomto případě se doslova nabízelo srovnání s Bayovým Pearl Harborem, který byl jasným favoritem. Ale ono to dopadlo jinak. Bayův nezáživný scénář, který nespasil ani poměrně nudně natočený nálet na Pearl Harbor, neobstál v souboji s tímto na mezinárodní poměry mnohem skromnějším snímkem. Prostě: výborný film. ()

Alchemilla

První pocit v kině - obrovské zklamání a maximálně dvě hvězdy. Smrt jedné z postav byla natočena tak, že jsem si jí vlastně ani pořádně nevšimla, a pak se divila, co se to děje a proč se všichni tváří tak tragicky. Zdeněk Svěrák mne se svým laskavým vidění světa strašně štval. Film postrádá výraznější gradaci a občas jsem se přistihla, jak pokukuji po hodinkách. Kdybych měla kreslit křivku vzrušení, byla by to taková lehce kostrbatá rovná čára. Lágr nepůsobil realisticky, emoce vyvolávala jen vykalkulovaná Barča. Po duhém shlédnutí už mi to tak hrozné nepřišlo, možná proto, že jsem věděla, co od filmu očekávat Nakonec tedy dávám 70%. Za to, že Tmavomodrý svět je český film, za to, že je to film o letcích RAF, za Ondřeje Vetchého, pro kterého mám slabost, za Oldřicha Kaisera, který zraje jak víno a za krásná letadla. Byť jich tam z finančních důvodů zas až tolik není. ()

Filatov

Milostná romance po Československu na pozadí druhé světové války. Napadá mě paralela s podobnými filmy zahraničními produkce jako je třeba Pearl Harbor. My ovšem máme výtečného Svěráka, který se věnuje bolestivé ráně národa za okupace a výborně umí využívat symboly jako je například padající stín od zavírajících se dveří hangáru na českou vlajku na křídle dvojplošníku. Zároveň se dočkáme jeho typických vtípků a to vše s krásnými souboji a těmi nejnádhernějšími letouny na světě, kterými Spitfiry jsou, skvělým hereckým obsazením v čele s Ondrou Vetchým a zde ještě mladým uchem Kryštofem Hádkem a nádhernou Lindou Rybovou dává dohromady jeden z nejlepších českých filmů natočených na dané téma. Díky Vám Honzo a Zdeňku, že tímto filmem vzdáváte holt všem československý letcům, kteří bojovali za naši vlast v Anglii. ()

Tereza3

Film, od kterého jen stěží odtrhnu zrak. Ať už pláču, nebo se směju či se vztekám nad bolševikama. "Hitler has only got one ball, Göring has two but very small, Himmler has something simmilar and Goebbles has nothing at all!" ()

DannyVlk

Český PŘEDCHŮDCE Pearl Harboru, který je oproti tomuhle jen pouhá vykrádačka námětů. Češi prostě umí točit filmy podle kuchařky, která nezklame: Vezměte časové období třeba po druhé světové válce, můžete i během ní. Přidejte trochu nezdaru s komunismem, nějaké hrdiny, kteří se snaží odolávat, ale nedaří se jim to, neurčitý závěr a celé to jemně posypte českým cynismem. A stejně se toho nepřejím. ()

kuri-noha

Jsem pasivní vlastenec a tenhle doják mě prostě podojil a já se k tomu hrdě přiznávám. Komentáře vis uživatel Lima ignoruji. Vzhledem k tomu, že na tohle Akademie slyší, se divím, že si Svěráci nedoletěli pro druhého Oskara. Tmavomodrý svět je český klenot s českou hudbou, českým patriotismem a anglickými herci. Výpravný film za spoustu peněz, které ale dokázal zúročit. ()

Tishe

Jedno se Svěrákům musí nechat, já to nechtěla vidět, dokonce mě to ani nebavilo a pak jsem najednou zjistila, že koukám hodinu a půl aniž by mě napadlo třeba jen vstát od televize. Celý ten smutný nádech tmavomodrého světa v oblacích je tak krásně rámován nesentimentálním přátelstvím českých pilotů v cizí zemi (ani ten patriotismus tam nebyl tak výrazný). Konečně ryze český film světové poutavosti a požitku z příběhu. ()

Hannina

Mistrovské dílo režiséra Jana Svěráka, které se neomrzí ani po několika zhlédnutích. Film, využívající kontrastu „spokojeného" života pilotů RAF a zubožených obětí komunismu, bych si mohla zapsat na seznam nejdojemnějších kinematografických počinů. Další z důvodů mého nadšení, je bezpochyby neodlučitelná hudba J. Ježka, která nás filmem provází. Atmosféře dodává nový rozměr smutné idyly, která si mě,v tomto případě, nejvíce získala. ()

Hadrian

Jako dívat se na to dalo, ale ten konec mě naštval jak už dlouho žádný film...že ta britka byla kurva ok, ale že se jako čubka musela projevit i Linda Rybová a do toho ten mladý ještě umřel, tak to už jsem nerozdýchal. Ale plus body za Tywina. ()

Inkognito_CZ

Téma příběhů československých pilotů v RAF je samo o sobě takovým závazkem, že je třeba k němu přistupovat s pokorou a citem. Svěrákům se to dle mého názoru povedlo dokonale. Ano, milostný trojúhelník je v každém druhém filmu, ale copak to vadí? Věrné líčení bortící se psychiky, atmosféra vzdušných soubojů, stíhačky Spitfire i dokonale zvolená hudba. To vše dělá z tohoto filmu jedno z nejlepších vyprávění mnohdy již zapomenutých příběhů "obyčejné" odvahy. ()

Tumbik

Duo Svěrák & Svěrák funguje dokonale... Výkon Ondřeje Vetchého byl neskutečný, Hádek mu zdatně sekundoval, stejně tak i Oldřich Kaiser. Bojové scény jsou zrežírovány na výbornou. Tento film mi ukázal, že se skutečně nemusím stydět za to, že jsem Čech, ba naopak - měl bych být hrdým že jsem Čech... Absolutní spokojenost... ()

pichta

Príjemný film kde úmrtie vo vojne nebolo, tak brutálne ukazane. Ten príbeh o kamarátstve, zrade a sklamaní bol ako zo života. ()

TOPmoovie

viete, toto je najlepsi cs film. cim dalej, pocuvam soundtrack, a cim viac krat vidim dej. a mam chut urobit remake s bojovymi scenami, ktore by boli hodne tohto scenara. ano nemali €, pozicane sceny , malo bojovych scen, uplne az komicke niektore zabery z kabin lietadiel, su tam vazne chyby (v zaujimavostiach) ale vsimnu si ich iba znalci na wwII letecku vojnu. ale ten film je taky silny , krasny aj vtipny ...a hlavne.. majstrovsky napisany a zahrany , ze nejak sa to da odpustit. ku datumu 27.01.2018 stale uplne nalepsi film o letcoch 2 sv. vojny na svete. za tym si stojim, na svete nieje lepsi ak hodnotime aj scenar + vizual. ()

Mistr119

Film jsem prve hodnotil na 5*, ale na druhé shlédnutí mi trochu vadilo sexistické pojetí a co mě prve dojalo jsem si teďka říkal, že si to Franta vlastně zaslouží... :) Nicméně přesto má film stále dost dobrou dobovou atmosféru, prostředí přátel, kteří si odpouští a zdravé vlastenecké cítění. :) ()

PushkyBezhky

musim říct že jedna hvězda je až až !!!!! totalně divnej film, trochu vítačskej, ale docela sem tam to JDE... jinak ale blbost.. nevim no .. STOP EU... ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady