Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Abiosis

*KRÁSNY ŠKAREDKO* Film so si po mnohých rokoch znovu pozrel. Viedla ma k tomu najmä zvedavosť, ako ho po takej dobe budem vnímať. Ako tínedžer som ním bol fascinovaný, pamätám sa, ako som počas reklamných páuz na nemeckých programoch striehol, či znovu nepustia trailer k filmu, aby som si ho mohol aspoň takto užívať, pokým sa objaví u nás v kinách (vtedy to nejaký ten mesiac trvalo). Obavy neboli na mieste, pretože som ho vnímal s pôžitkom rovnako ako pred rokmi. Som rád, že film sa takmer verne drží predlohy, pretože napísať taký nadčasový a komplexný príbeh, aký sa podaril Mary Shelley, je neuveriteľné. Pocity, ktoré som mal z knihy, sú dobre prenesené aj do filmu, i keď vzťahy medzi postavami, motivácia ich konania a vnútorné prežívanie sú na plátne spracované skratkovito, akýmisi hrubými neprirodzenými predelmi, čo môže ale zároveň nemusí byť negatívum - tým, že film nerozvíja psychológiu postáv a ich vnútorný boj príliš detailne, dodáva príbehu výraznú ráznosť; a to je charakteristické najmä pre druhú časť filmu, ktorú si užívam najviac. Vďaka Branaghovemu inklinovaniu k Shakespearovi a iným klasikom, film pôsobí miestami (aj vďaka kulisám) ako divadelné predstavenie a jeho herecký prejav je tým rovnako "postihnutý" a rovnako aj niektoré zábery a nájazdy kamery pôsobia mierne archaicky, ako z čiernobielych filmov. Avšak to sú len malé vady inak výbornej adaptácie unikátneho románu. Verdikt v 1 vete: Vydarené spracovanie klasického románu s mnohými zapamätateľnými a kultovými scénami. 01.11.12 ()

Ixbalanke

Začátek filmu mě příliš nezaujal, ale asi od půlky to nabralo jaksi i jinou atmosféru a teprve zcela vynikly herecké výkony. Výborné drastické záběry, Elisabeth to fakt posmrtně seklo a moc pěkná doprovodná melodie. A celkový dojem velmi silný. ()

bloodcountes

Tohle silné drama, tenhle silný příběh mě dokázal přimět k úvahám o potřebě lásky, přátelství a podpory, o neodolatelné touze objevovat nové a neznámé, o odvěké touze přelstít smrt a o obětech, které tomu či onomu klademe na své oltáře....Dokonce pohnul mým osrdím, když Bytost žádá Frankensteina o družku, protože tady je na malém prostoru úžasně výmluvně a silně vyjádřena touha, aby nás alespoň jedna bytost na světě milovala -ať už jsme krásní a přirození nebo stvůry, kterých se ostatní bojí. Všichni máme v sobě lásku i zlobu a co v nás převažuje, to záleží na tom, k čemu se přikloníme. A ruku na srdce, největší váhu mívá láska a náklonnost, ta nás dělá lepšími lidmi.__Knihu jsem nečetla, drobné detaily, které mi ve filmu nehrály, pomíjím, protože tohle není přísně logický film.__Naprosto fenomenální Kenneth Branagh jednak jako režisér, jednak jako herec ale taky jako krásnej, dobře stavěnej chlap. Vynikají De Niro, jehož Bytost je nám ambivalentně blízká a pochopitelná, svým způsobem také velkolepá a archetypální. Helenku mám moc ráda a i tady mě velmi potěšila, neznám herečku, která snad mohla být lepší Elizabeth. Jedním slovem tohle je naprosto vynikající film, pět hvězd bez kompromisu. ()

Marius_ss

Ak by som nečítal knihu, možno by som dal aj 3/5. No nakoľko opak je pravdou, musím žiaľ konštatovať, že oproti legendárnemu originálu, je toto len uponáhľaná, častokrát nelogická a "over the top" zlátanina. Kniha je totižto precízna, postupne budujúca temnú atmosféru, plná skvelých dialógov a monológov (ktoré môžu konkurovať aj tým z Blade Runnera), ktoré dávajú zmysel, a vy tak rozumiete konaniu postáv (hlavne Frankensteinovho "monštra") a ich motívom. Počas, a po filme, som mal ale pocit, ako keby Kenneth Branagh z knihy vytrhol len tie najdôležitejšie stránky, prepísal ich, aby boli 4x dramatickejšie, ako je potrebné, upravil dej a postavy, a následne to pozliepal dokopy. A keď je reč o zliepaní... skutočným monštrom tu nie je De Niro, ale ten, kto tento film strihal ! Jediné čo môžem pochváliť, je vizuál. Tipujem, že veľa tunajších recenzentov knihu nevidelo ani z vrtuľníka (aj keď niektorí v recenzií tvrdia opak), inak si tieto ódy tipu "najlepší Frankenstein ever", "Shelleyová by bola nadšená" a podobné... .... "názory", nedokážem vysvetliť. ()

Alf

aneb jak s pomocí skvělých herců (jako vždy De Niro !), přiměřené režie a zajímavému scénáři (Frank Darabont) udělat z legendárního béčka plnokrevné áčko.... ()

Mikino00

Bída, děs, hrůza, úděsný scénář, režie a neskutečné klišé a až přehrávané místy. Jestli to měla být béčková komedie tak to se povedlo. Jedna hvězda za De Nira, který hraje obstojně. ()

nany2121

Viktor bol svojím spôsobom posadnutý, posadnutý poraziť smrť a chorobu. Táto posadnutosť síce bola zabalená "do hodvábnych šiat" , ale bola horšia ako mor. Viktor sa sám zvolil do pozície Boha, hral sa na spasiteľa aj kata. Stvoril tvora, ktorý bol odsúdený celý život trpieť, žiť v utrpení a strachu. Tak kto tu bol ten skutočný netvor?? ()

Vejrrr

Jelikož se jedná o adaptaci knihy .. a velice slavné knihy .. kašlal jsem na to či ono zpracování a pustil jsme se do čtení, které je uchvacující, poutavé .. a ani ne tak hororové jako spíš smutné. V tomto filmovém zpracování si autor (režisér a hlavní postava v jednom) pohrál trochu více s tou děsivostí, které je v knize o malinko méně. Moc se mi líbí název filmu "Mary Shelley's Frankenstein". Je to skutečně podle knihy, nic extra navíc, co by tu krásnou knihu pohanilo. K dílu Kennetha Branagha nemůžu vytknout jedinou věc. Pumpuje do nás od samotného začátku drsnost doby, posedlost vědce i zrůdný dopad úspěšného experimentu. V postavě Frankensteonovi příšery (autorka by usnadnila mnoho lidem. kdyby příšera měla jméno - kdyby se v Nikdo není dokonaly ptali "Kdo nebo co je Frankenstein", tutově by mnozí odpověděli, že to je ta příšera) je nádherná složitost, kterou sám popisuje: Cítím tolik lásky a zároveň tolik nenávisti, že to nikdy nemůžeš pochopit. ()

wampire23

Veľmi dobré spracovanie knižnej predlohy s vždy vynikajúcim Robertom de Nirom. Odpoveď nato, čo sa stane, keď sa človek začne hrať na Boha. Veľmi uveriteľné a pointa bola mnohokrát transformovaná do podobných filmových počinov (takmer každý diel Krajných medzí mal podobnú myšlienku). Plus krásne zobrazenie dobovej súčasnosti. Pre mňa slušných 85%. ()

zdenur

Mé první setkání s Frankensteinem. V prvních minutách je laťka nasazena celkem vysoko, a tak se zdá, že pak film krapet ztrácí tempo. Chyba. V závěru musí každý uznat že jde o velmi zdařilý počin se silným příběhem a obsazením. ()

majec4

Toto sa mi pacilo. Nahodne som na to narazil v TV. Este ze bol len zaciatok. Prislo mi to celkom realisticky natocene. Je to aj dost temne. Hlavne vdaka De Nirovi a jeho maske. Ked sa to vsak vezme, tak celkovo bol tento film zazitkom. "Zvazil si niekedy dosledky Tvojho pocinania?" ()

kamil.i

Zaujímavé, že keď tvorca uvedie do názvu filmu meno autorky predlohy, ľudia majú tendenciu veriť, že ide o vernú adaptáciu knihy, bez toho, aby si overili, že to tak v skutočnosti nie je (podobne tak Coppolov Dracula šiel mnohokrá zásadne proti predlohe). Epické spracovanie a hudba sú fajn, horšie je to s motiváciami postáv a ich uveriteľnosťou. Pre fanúšika Frankensteina a gothic/romantického hororu je tento film povinnou jazdou na jedno pozretie, milovníci iných žánrov môžu Branaghov počin vynechať. ()

KOZEL84

Ten příběh po tomto už asi fakt remake nepotřebuje,ale stejně dávám jen hodně silné 4 i když nevím co bych vytknul.Snad jen sám sobě to,že sem si ještě nepřečetl knihu. ()

jane1106

Po zklamání předlohou naprosté vytržení. Ti, kdo román Mary Shelley četli, mi snad dají za pravdu. Perfektní scénář, který vyplnil a vylepšil místa, kde autorka podle mého selhala, opulentní vizuální stránka s patřičnou dávkou naturalismu, doslova "odpudivými" maskami a dynamickou "krouživou" kamerou, dramatický hudební doprovod Patricka Doyla. Scéna zrození monstra je famózní. To, co se v knize odbyde naprosto povrchovým a blíže nespecifikovaným popisem je zde vyvedeno se vší fantazií a uměleckou zručností. Ten film má navíc neuvěřitelný spád, tempo - divák takřka nemá šanci se ani na okamžik nadechnout. Pro někoho možná svérázné a místy ujeté, pro mě vyšperkování a do značné míry dotvoření klasiky. Docela nechápu, co v originálním názvu dělá to přízvisko Mary Shelley´s. BTW: Nevím, zda-li se Kenneth na svou hereckou roli nějak speciálně fyzicky připravoval, ale jeho tělo tady fakt nemá chybu. Vykoupané v plodové vodě obzvláště.:D ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)