Odteď příkaz zní, když myslet, tak jen na zabíjení! Hvězdně obsazená adaptace Shakespearovy slavné tragédie s Kennethem Branaghem v titulní roli... Dánskému korunnímu princi Hamletovi se zjevuje duch jeho tragicky zesnulého otce, jenž mu sdělí, že byl ve skutečnosti úkladně zavražděn svým bratrem a Hamletovým strýcem Claudiem, který zaujal královo místo na trůnu i po boku Hamletovy matky Gertrudy. Otcův duch žádá pomstu a zdrcený Hamlet je tak postaven před nejtěžší volbu svého života... Hamleta, jednu ze svých stěžejních her, psal sedmatřicetiletý Shakespeare ve svém méně radostném tvůrčím období, jež vystřídalo předcházející éru gracie, rozmaru, a vtipu, v níž vznikla řada jeho nejslavnějších komedií. Za námět mu posloužila pověst dánského dějepisce a básníka Saxa Grammatica z 12. století, kterou ovšem, tak jako všechny své inspirační zdroje, zcela přepracoval a přetvořil. Hamlet patří mezi vrcholná díla světového písemnictví. Dravý spád děje jej řadí na vrchol dramatické tvorby, myšlenkové bohatství mezi světová filozofická díla. Filmová adaptace Kennetha Branagha, který film nejen režíroval, ale také v něm ztvárnil titulní roli, jako vůbec první nechala na filmovém plátně zaznít Shakespearův text v jeho úplnosti. Hvězdně obsazený snímek bez nadbytečných efektů staví především na hereckém prožitku a podtrhuje sílu nestárnoucích Shakespearových veršů. (Česká televize)

Amonasr

Nejsem znalec Shakespeara, proto jsem si při sledování tohoto filmu nebyl jistý, zda jsem dosud viděl jen samé zkrácené verze Hamleta nebo si tady Kennet Branagh leccos ještě přibásnil. Teprve po přečtení textu distributora jsem tak docenil, že jsem konečně naopak mohl vidět nezkrácenou Shakespearovu verzi. Tedy slovně, protože obrazově si tam režisér opravdu mnohé dofabuloval, nejvíc se mi v tomto směru nelíbily explicitní erotické scény mezi Ofélií a Hamletem. Takový výklad si mohl režisér nechat pro sebe a neurčovat divákovi, jak si má Shakespearovy metafory vykládat. Ztvárnění je jinak vynikající, i když snad až zbytečně dlouhé. Proto nedávám plný počet bodů této jistě vynikající filmové verzi Hamleta. ()

Anianna

Branagh natočil Hamleta v 36 letech. Už tehdy bylo vidět, jak má Shakespeara pod kůží. Plejáda skvělých herců. Derek Jacobi v klasice vždy exceluje, krásná a už tehdy talentovaná Kate, Julie Christie s nestárnoucím půvabem... A Kennethovi hlavní role dokonale sedí. Líbila se mi výprava, scéna, kostýmy, práce s barevným vyzněním - třeba ta dominující růžová barva v interiérech nebo bílé sněhové pláně. Celé to ctilo Shakespeara, ale přitom se myslím Branaghovi povedlo dát Hamletovi tu správnou míru bezprostřednosti. ()

nmarca

Kenneth Branagh hraje i režíruje Shakespearea na jedničku, zasazuje ho do monumentálních kulis a dekorací 19. století, dává mu nové významy (například nově pochopený Oféliin příběh), a přesto z něj zachovává to podstatné. Spousta tehdejších i dnešních hvězd, nádherná patetická i tklivá hudba, blankvers se nese jako melodie… velkolepý čtyřhodinový zážitek. ()

MaxForValue

Nebyť tej slabšej prvej prvej štvrtiny, tak dám s pokojným svedomím plných 5*. Kenneth Branagh je nielen zručný režisér (len on dokáže pretvoriť špecifický Shakespearov jazyk do jazyka filmu, ktorý hoc vyzerá staticky, je príťažlivo vznešený), ale hlavne skvelý herec, neviem si na pozícii Hamleta predstaviť nikoho, kto by tak bravúrne dokázal stvárniť jeho spola skutočné a spola hrané šialenstvo. Na historické hry mám väčšinou ťažké srdce, ale toto za tých 120 minút stálo. ()

ostravak30

Kenneth Branagh si Williama Shakespeara oblíbil. Krom toho, že si v roce o rok dříve zahrál v Othellovi, si střihl i režii Mnoho povyku pro nic - tři roky předtím, či Jindřicha V. v osmdesátém devátém roce. Bezpochyby je K. B skvělým hercem na Hamleta. Jeho výkon je zde absolutně přesvědčivý a doslova fenomenální. Režisér se rozhodl adaptovat dílo v původním jazyce i s původním textem, což je docela náročné. Zvláště, když dvě a půl hodiny trvající, drama vyžaduje absolutní pozornost. V množství textu a úvah jsem se leckdy ztrácel a protože jde film v rychlém sledu za sebou, tak není snadné všemu rozumět a hlavně se nad vším zamýšlet. Nicméně maximum nedám, neboť dal-li si Kenneth B. tak moc záležet na jazyku a jeho přesné adaptaci, zamýšlím se nad tím, proč stejnou váhu nepřiložil k výběru kostýmů a kulis? Vše působí, jako by se děj odehrával v 19. století a to rozhodně není doba Hamleta a moc mi to k němu nesedí. Přišlo mi to jako výrazný přešlap, který jediný chyběl k dokonalé atmosféře, ale to pochopitelně je čistě můj dojem. ()

Pete

Ti, kdož divadlo milují, lásku ke květnaté, zastaralé mluvě chovají, a rádi známá moudra a citáty znovu nostalgicky si připomenou, ti, kdož přehnané emoce vrhané na plátno vyžadují, a gest teatrélně přehrávajích vynikajících herců se nezaleknou, vždyť látka mnohou příležitost pro exhibice skýtá, dále ti, kdož Branaghovu jednoduše vynalézavou, vizuálně nápaditou režii dokážou náležitě oceniti, zkrátka všichni ti, kterým není lhostejné, jak s klasikou se zachází, musejí si této velkolepé adaptace osudu kralevice dánského přinejmenším vážit. Leč zda ochotni, nebo dokonce rádi snad, budou někdy znovu po čtyři hodiny režisérskou verzi absolvovat či nikoliv, neb je to zážitek, a to si nenalhávejme, vskutku vyčepávající, toť otázka. ()

Jastřabík

Nevím no, mám rád přestylizování Shakespearových her, ale šoupnout to do počátku 19. století? Příliš slabé a fádní ... A vůbec mi nesedlo tohle čtení hry - vždyť na konci nepřichází "posel z Anglie", který je zcela zásadní pro tragiku "kdyby přišel dříve, nestalo by se to, co se stalo" ... Branagh je dobrý Hamlet, ale z vedlejších rolí mi pak už nesedl vůbec nikdo, až na Fortinbrase, ten byl zahrán skvěle. ()

Demoiselle

Děkuji... " If it be now, 'tis not to come; if it be not to come, it will be now; if it be not now, yet it will come: the readiness is all." ()

Joostas

Olivier, Kozincev a Kenneth Branach-nejlepší Hamleti ve filmu.Kozincev se Smoktunovským mistrně divadelní.Posun do jiné doby v Branachově pojetí velmi zdařilý. ()

carl.oesch

Nejsem moc velký příznivec divadla. Mezi těch pár výjimek patří na první místo Hamlet. Takže nevynechám snad jedinou adaptaci a sám jsme tohle představení shlédl v divadle třikrát. Hru jsem dokonce přelouskal i v originále (u nakladatelství Peunguins). Dal bych tomu pět hvězd, pokud by to bylo přiznané zfilmované představení. Ale není, film je film a divadlo je divadlo. Když někdo z příslušnou invenci přenese na "filmový" pás divadelní představení, je to pecka. Ale tohle je lepší poslouchat, aniž bych se na to díval (zase mi chybí titulky), i když znám hru dost podrobně, hlavně oblíbené části, přes svoji slušnou angličtinu tomu zdaleka nerozumím tak, jak bych chtěl. Vadí mi ale kostýmy a prostředí. Všechno ostatní by bylo perfektní, ale tohle to ztrhává o těch 20%. Hamlet je sklutečně dlouhý, ale je skvělé, že není nijak zkracovaný, jako se to zejména pro televizi či film dělává. Každé slovo, každá věta, každá úvaha tady má svoje místo a svůj význam. Herecký projev vesměs skvělých a známých herců je vysloveně divadelní, ono vlastně zahrát Hamleta až příliš civilně asi nejde. Bohužel, pro mě asi nejobdivovanější provedení Hamleta s R. Lukavským z ND v překladu Z. Urbánka nikdy nuvidím, existují z něj pouze torza a části zvukového záznamu. Nakonec poznal jsme ho mnohem později díky vydání na gramofoných deskách. U tohoto provedení bych vyzvedl hudbu, původně jsme si myslel, že se jedná o úryvky z nejakých skladeb Edwarda Elgara. Zážitek rozhodně, ale ne naprosto ohromujíci. V souvislosti s Branaghem - a je to dost zvláštní asociace a porovnání, se mi vybavil Dunkerk. Z toho jsem byl mimo, z jeho provedení Hamleta tolik ne. ()

Devilskitten

Jedno z nejlepších filmových zpracování divadelní hry, co jsem zatím viděla. Hamlet sám o sobě je mé oblíbené divadelní představení a když je navíc takto skvěle zahrané a zfilmované, tak to jen umocnilo mé nadšení z této hry. Myslím, že je to zatím nejlepší zpracování Hamleta, ať už filmové, divadelní, nebo muzikálové, které jsem viděla. ()

wick

Další zdařilé zfilmování...Hamleta, i když určitě není nejlepší. Spousta skvělých herců, ale místy mí to přišlo příliš akademické. ()

buchannon

Naprosto skvělý film. Knihu jsem nečetl, ani jsem neviděl v divadle. Ale úplně mě to dostalo. První necelá hodina je opravdu strhující (rozhovor Hamleta s duchem svého otce), pak už si film drží "jen lehký nadstandard". ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

PTuranyi

Skutočne veľkolepé pojatie Hamletovho príbehu v celej jeho dĺžke. Žiaľ napriek filmovým kulisám a veľkofilmovému prevedeniu zostalo sa držať divadelného kánonu. Herci sú skvelí a je až neuveriteľné  a akou kadenciou a vytrvalosťou dokáže Kenneth Branagh deklamovať monológy. Obsadenie má svoje hviezdy. Kate Winslet, Derek Jacobi a mihne sa tu dokonca Gérard Depardieu, Robin Williams či Jack Lemmon. Celé dielo je postavené na slovách, inými slovami je to veľmi utárané. Celý čas sa tu hovorí a veru za takmer 4 hodiny tu padne množstvo slov. V tomto smere sa mi viac páčila verzia s Melom Gibsonom, ktorá šla priamo k veci a nezastiera svoju divadelnosť veľkolepými kulisami. 75% ()

AlBertzap

Mrknul jsem na Frankensteina (1994) a uvědomil si, že jsem kdysi viděl Hamleta:D Kenneth Branagh se nezapře. Ale narozdíl od snímku, který jsem hodnotil o něco dříve, dávám nyní plný počet. Ptáte se proč? Prostě mi to přirostlo k srdci:D ()

sysoj psojic

Zatím jsem neměl možnost shlédnout film a tak se tato krátká reflexe týká hudby Patricka Doylea. Mnoho zástupců filmové hudby slouží, navzdory skvělému zpracování, filmu spíše jako kulisa a sami o sobě neobstojí na 100%. Doyleův Hamlet je ovšem veliké překvapení. Navzdory tomu, že se jedná o soundtrack, hudba obstojí sama o sobě. Bohaté obsazení nástrojů, výborné aranže a Doyleův um pro skvělé melodie nám dává možnost zažít něco neuvěřitelného. Tklivé melodie, bouřlivé části, mezihry, vše funguje na sto procent. Neuvěřitelně citlivě míchá sborové a orchestrální části. Všem hudebním pokrytcům, zabedněným tumberům, co tvrdí, že hudba po roce 1900 už za nic nestojí, že Beethoven, Mozart, Wagner a další již ve 20 století nemají důstojných nástupců, bych doporučil toto skvostné dílo, neboť já tvrdím, že s takovou fazonou by se Doyle a několik dalších mohlo klasikům směle podívat do očí a postavit se vedle nich. Klenot filmové hudby. (101%) ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze