Solace

Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 101 min

Poklidná, nevzrušivá kriminálka, která se někdy v polovině překlopila do přímočarého mysteriózního thrilleru, aby se zní nakonec stala povrchní konverzačka. Scénář je zkrátka slabina a celých 101 minut filmu to dává hlasitě najevo. Fantastický prvek je naservírovaný na stříbrném podnose a moralizující pasáž vypadá tak, že jeden mluví a druhý mlčí. Na pochyby, tápání, nebo názorovou opozici si děj čas nenašel. Je to škoda, protože téma je tak zajímavé, že bych tajemnému vrahovi tu relativizaci hodnot snad i odkýval. Za to, za Colina Farrella a za zvláštní hudbu, která se k žánru zoufale nehodí, dávám čtyři hvězdičky.(23.1.2016)

Chtěl jsem rád dát čtyři, ale po chvíli vám ta jedna hvězdička tak nějak vyprchá... Není to vůbec špatné, ale i na hodinu a 41 minut je to celkově docela krátké na to, aby dokázalo posadit na prdel tak dobře, jak moc ten potenciál z filmu doslova stříká. Vyznívá to jako díl nějaké minisérie, kdy už víme co má za sebou osobně i profesionálně Morgan i Cornish a s Hopkinsem jsme se v tomhle dějovém vesmíru už také profesně setkali - doposud ale ne tak osobně, jako nyní. Jenže my z toho nic nevíme a s postavami jsme se nesetkali. z toho plyne jakási plytkost a povrchnost vytváření té atmosféry a bohužel smrti všech hlavních postav, jež tu byly, mi tak byly zcela cizí a neosobní a bylo mi to celkem jedno. Víc jak hodina a půl a přesto to nedokáže udělat tu očekávanou atmosféru, což je sakra škoda. A pointa? Ne, že bych ji očekával (dějově), ale že přijde na přetřes nějaké tajemství bylo tak do očí bijící, že to i tu pointu oslabilo. Prostě škoda.(18.1.2016)

Poslední dobou pozoruji jeden velký nešvar a to obsazování docela zvučných jmen do kriminálek napsaných podle druhořadých televizních scénářů.Solace měl být možná pokračováním pro mě neskutečně přeceňovaného blábolu 7even, možná je ve finále i trochu zábavnější, ale jinak je to jak celovečerní díl televizního seriálu.Hlavně předvídatelnost děje je opravdu ubíjející.Už mě nebaví vědět hodinu a půl do předu jak film dopadne a každou scénu si říct 30 vteřin předtím, než v ní má dojít k ''překvapivému'' zvratu.Např. ve scéně výslechu jsem okamžitě řekl, že dotyčný je buzerant a svou ženu nezabnil a řekl sem to o minutu dřív než Hopkins...na kterýho byl dlouhýýý záběr, který měl asi vybudovat napětí.Stejně jako vám po pár minutách dojde, SPOILER... že hledaný je jen lepší verze samotného Sira a tímhle je bohužel protkaný úplně celý film.Tudíž vám zbyde mírna zábavnost v podobě herců i když Hopkins už to sám neutáhne a dvd žabař v hlavní roli Morgan je už dávno synonymem pro béčkovou výprodejovost.Nečekoval jsem ani reklamy na film či upoutávky, ale pokud chtěli tvůrci hrát na tajemnou strunu kdo že to je vrah, obsazením Farrella se jim to určitě nepovedlo, jelikož je to stejný castingový fail jako Jeff Daniels v Blood Work, pokud ovšem šli do toho s tím, že ho prezentovali jako vraha od začátku, tak mu bohužel scénář nedovolí vůbec nic předvést a jeho vrah nemá žádné charisma.Jedna z mála věcí které člověk od Solace nečeká je důvod vrahova řádění, ale bohužel i to si po pár sřípkách řeknete nakonec dřív, než to nahlas vysloví sám velký Lecter.Na jeden večer to možná pobaví, ale ve finále je to tak hloupé, naivní a neskutečně předvídatelné, že se spíš po skončení s úsměvem na tváří dáte na psaní Hollywoodských scénářů, protože takovou naivní pohádku sesmolí každý kokot.50%.(6.3.2016)

• - V deváté minutě filmu položí agentka Cowlesová (Abbie Cornish) u doktora Clancyho (Anthony Hopkins) na stůl složky k případu, aby si je prostudoval a odchází z místnosti. V dalším záběru na Clancyho, který se ani nepohnul, je v pozadí vidět stůl bez složek. (raininface)

• - Snímek měl původně režírovat Shekhar Kapur a do hlavní role měl být obsazen Bruce Willis. (Jocker94)

• - V 54. min policajný pes šteká na dvere, ktoré označil, no v nasledujúcom zábere z iného uhla zmizol z celej chodby. (Jadro)