Mladá citlivá agentka FBI Clarice Steriling je přizvána ke spolupráci do týmu vyšetřujícího sérii vražd. Na pachatele ukazují jen velmi kruté následky jeho činů: Vrah přezdívaný "Buffalo Bill" stahuje vždycky své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele. Její nadřízení ji proto vyšlou na "konzultaci" za jiným masovým vrahem, psychiatrem dr. Hannibalem Lecterem, který je vězněn za nejvyšších bezpečnostních opatření. Lecter, který zná ze své praxe vraha i jeho motivy a tuší jeho další postup, drží v rukou všechny nitky a přivádí mladou Clarice na správnou stopu... (TV Prima)

Oyer

Výborné, výborné výborné. Strhující výkon Anthonyho Hopkinse. Kdy a kde zažijete, aby jste fandili odpornému masovému vrahovi, pojídající lidi. TADY !!!! Napínavé, bravurné. Ucyhlák, který vraždí ženy a z jejich kůže si lepí masku na obličej, či si z ní dokonce šije je taky bombovej. A ta hudba u něj- paráda. Film na vás rozhodně zapůsobí a nenudí. Jodie Fosterová je nenahraditelná a zrzka v druhém díle jí nesahala ani po paty. Opravdu napínavý film ! ()

AIMÉE

Jeden z milníků hororové kinematografie a přelomová role pro Anthonyho Hopkinse, jeho démonický psychopat-gentleman neměl konkurenci, Hannibal bude vždy jen jeden. ()

geimz

Po 2. krát som si film užil oveľa viac a musím doceniť jeho kvality. Atmosféra jedninečná, takisto Hopkins je ten najlepší možný stvárnený psychopat vo filme (a to som si myslel, že nič nepredčí Maxa Cadyho), každopádne k dokonalosti mi niečo stále chýba. Bude to zrejme tým, že filmom som bol nedotknutý dobrých 15 rokov po uvedení, v dobe vzniku by mi naisto vyrazil dych. Veľmi silné 4*. ()

mazadlo

Nejlepší film svého žánru s nejlepší filmovou postavou všech dob. Kdyby šlo dát deset dám je jen za tohle...zbytek je podobně skvělý. Nemá cenu to rozpitvávat. ()

fredisek

Možná proto, že jsem nejdřív četl knihu, působil na mě film jako strandardní thriller. Film je oproti předloze šíleným zklamáním. Zcela pochopitelně spousty motivů chybí, do dvou hodin se tři sta padesát stran prostě nenarve, ale docela mi chyběla psychologická stránka příběhu, která byla ve filmu z větší části opomenuta. Napětí pokazil fakt, že tvář vraha tu není skrytá, že se děj soustředí de facto jen na Clarice. Zdánlivé maličkosti, které ale z filmu dělají jen nezáživný pokus o přiblížení se knižní předloze, která dokázala, vyděsit, vystrašit i zvednout žaludek. ()

Ollie235

Přestože Hopkins nepatří k mým oblíbeným hercům tady smekám- jeho výkon je naprosto elektizující. Každé slovo, každý pohled, dokonalost. Akorát mi připadá, že krom něj toho moc k vidění není. Jodie Foster je milá a role jí sedí, ale moc nezaujala. Vlastně stejně jako všechno ostatní ve filmu. Pro mě je to Hopkins a dlouho nic a to je trochu škoda. ()

Movie Gourmet

"Dobové recenze psaly: Když si půjdete koupit lístek, dívejte se na lidi, kteří právě vycházejí z kina, bude vám nápadné, jak jsou zaražení a vyděšení... Scény, kdy si ďábelský Hannibal Lecter pohrává se Starlingovou, aniž se jí dotkne, jsou děsivé. Kdo neví, co je to pořádný psychothriller, tady ho má." (Nečada P. 2004. Magazín DNES, číslo 19) Co po téhle výborné a přesné recenzi ještě napsat. Životní role Anthony(ho) Hopkinse a Jodie Foster. Výborný scénář, výborná režie Jonathana Demme(a). Verdikt: 5* a 90 %. ()

Martin_W

Skvostné dílo, které si mě hned získalo. Do paměti se mi jednoznačně hned vryli Anthony Hopkins a Jodie Foster(ová), kteří hráli úchvatně. Jen možná Anthonyho mohlo být ve filmu o něco více.. Těším se na další díl. 99% ()

Dr Lizal

Jodie je skvělá, Sir Anthony vynikající, atmosféra hypnotická. I když je Lecter na plátně minimálně, po celou dobu filmu Vás z něj mrazí v zádech. Společně s Fincherovým Seven vrchol psychothrillerové tvorby. ()

Nattynax

Synonymem pro thriller by mělo být Mlčení jehňátek. Neskutečné napjatá atmosféra, skvělý scénář a vynikající herci. Není se čemu divit, že z filmu se stala legenda. ()

patrik221

Tak tento unikát je vskutku Modla svojho žánru. Atmosféra je hustejšia ako Madarská polievka a psychologické hrátky Hannibala nedajú spať niekolkým generáciam. Jodie je vynikajúca a brutálne sexi(hlavne u Buffala doma :D) ale Hopkins je priam FENOMENALNY a každú scenu sním si naplno užijete. Po asi troch rokov som si tento klenot zopakoval a on nielenže nestratil nič zo svojej geniality a originality ale okúzlil ma rovnako ako po prvýkrát. Popri Sedem najlepší triler a jeden z najdesivejších hororov ktorý kludne môže konkurovať Osvieteniu. Jonathan - Well done. P.S Pozdravujem Hemma :D ()

smetyl

Mlčení jehňátek je naprostá klasika a jeden z mých zamilovaných filmů, který mě donutil i ke knižní podobě, která je taktéž naprosto neuvěřitelně atmosferická. Úžasný psychologický thriller, který spolu s filmem Sedm tvoří absolutní špičku žánru! Dokonalá komorní atmosféra při všech rozhovorech Clarice s geniálním (a mým nejoblíbenějším) záporákem. Masovým vrahem Haniballem Kanibalem Lecterem. Bez Hopkinse a jeho maličkých vychytávek, které ke své postavě přimyslel (syčení) by byl film prostě poloviční. Ta neustálá tíživá atmosféra při rohovorech členky FBI a genia skrývajícího se v těle zvrhlíka se mi líbila nejvíce. Mlčení jehňátek je rozhodně nejlepším dílem z celé Haniballovské série. Zcela zasloužených 5 Oscarů! ()

Rufete

Anthony Hopkins ztvárnil Hannibala Lectera tak dokonale, že by to nedokázal nikdo jiný. Pochybuji, že si někdo dokáže představit jiného psychologicky uvažujícího zavřeného psychiatra s kanibalistickými choutkami. Právem je za tuto roli oceněn Oscarem. Jelikož psychologii a věci s ní spjaté zbožňuji, naprosto mě uchvátilo jeho myšlení. Četl jsem také knihu a dle mého názoru jsou s filmem na velmi podobné úrovni. Jen tady tomu dodal větší význam Anthony Hopkins. Celý děj je skutečně brilantně promyšlený, úchylka Buffalo Billa je příšerná a tak zvrácená, že na to nechci ani pomyslet. Jeden z mála hororů, kde se strach ukáže téměř u každého. Ať už se bojíte čehokoliv. Jodie Foster si také nevedla špatně, zaujala mě už od začátku. Atmosféra byla neuvěřitelná, nemohl jsem od filmu odtrhnout oči. Škoda, že jsem se na něj díval až v roce 2012, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem mu dal čas na to, aby mě oslnil. I když vím, že film je určitě dobrý, nechávám přijít ten správný čas na zhlédnutí. Právem obsazuje první příčky nejlepších thrillerů, společně s filmem Sedm. To je asi všechno, co k tomu můžu napsat, jen bych ještě chtěl poznamenat, že se film určitě nedívejte s dabingem. Český dabing, který je většinou dost slušný, se tentokrát vůbec nevyvedl, v originálním znění je film o dost lepší. ()

GreatestFan

ZAJÍMAVOSTI: Kvůli natáčení někteří z obsazení a štábu odjeli na výcvik FBI v Quanticu ve Virgínii, aby se něco dozvěděli o praktikách FBI. // Vydání se původně plánovalo na podzim 1990, ale studio premiéru odložilo kvůli podpoře filmu Tanec s Vlky (1990) v nominaci na Oscary, které také vyhrál pro nejlepší film. Z toho plyne, že kdyby byl snímek Mlčení jehňátek uvedeno dříve, jeden z titulu by Oscara nezískal. // Lecter (Anthony Hopkins) ve své slavné hlášce uvedl fazole, víno a játra. Zajímavé je, že všechny tři věci obsahují látku tyramin, která může zabíjet lidi užívající antidepresiva MAO inhibitory, které často užívají pacienti v psychiatrických léčebnách. // Filmová plakát byl časopisem Premiere zvolen šestnáctým nejlepším filmovým plakátem všech dob. // Časopis Entertainment weekly zvolil film čtvrtým nejděsivějším filmem všech dob. // Do role Jacka Crawforda (Scott Glenn) byli zvažováni Michael Keaton, Mickey Rourke a Kenneth Branagh. // Snímek je věnován herci Treyovi Wilsonovi. // I dvacet led od premiéry se jednalo o jediný horror, který vyhrál Oscara pro nejlepší film. // a jinak: // viděno 1X poprvé 27. Října. 2013 ()

Santino7

Kultová snímka, ktorou sa nespočetne veľa filmárov buď inšpirovalo alebo sa ho dokonca niektorí snažili vyslovene (a okato) kopírovať. Všetci do jedného neúspešne. Iste, niektoré z daných filmov zaznamenali väčší či menší úspech (rozumej ako prijateľný), avšak kvalitou a celosvetovým ohlasom sa tomuto majstrštyku ani len nepriblížili. Klasika! Vynikajúco ponurá atmosféra bez akýchkoľvek chybičiek, pútavé vyšetrovanie, skvelo vybudované a stále stupňujúce napätie (a strach!), hudba a množstvo ďalších faktorov majú za následok, že tento film sa právom radí na pomyselný trón daného žánru. A aby som nezabudol, do veľkej miery sa o to zaslúžili aj fantastické herecké výkony. Uhladený Anthony Hopkins ako dr. Lecter je minimálne rovnako legendárny pojem ako film samotný, jeho dialógy s krehkou Clarice (Jodie Foster taktiež nepochybne kvalitný výkon) sú naozajstnou lahôdkou. O nespornej kvalite snímky svedčí aj fakt, že teraz, pri treťom alebo štvrtom pozretí vo mne zanechala podobne výborný dojem ako pred tými x rokmi, keď som ju mal možnosť vidieť úplne po prvýkrát a šiel som takpovediac "do neznáma". A vlastne škoda slov, toto je jeden z filmov, ktoré sa jednoducho oplatí vidieť, nie je o čom diskutovať. 5/5 ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (více)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (více)