Mladá citlivá agentka FBI Clarice Steriling je přizvána ke spolupráci do týmu vyšetřujícího sérii vražd. Na pachatele ukazují jen velmi kruté následky jeho činů: Vrah přezdívaný "Buffalo Bill" stahuje vždycky své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele. Její nadřízení ji proto vyšlou na "konzultaci" za jiným masovým vrahem, psychiatrem dr. Hannibalem Lecterem, který je vězněn za nejvyšších bezpečnostních opatření. Lecter, který zná ze své praxe vraha i jeho motivy a tuší jeho další postup, drží v rukou všechny nitky a přivádí mladou Clarice na správnou stopu... (TV Prima)

Avathar

Jeden z vrcholov žánru. Nezabudnuteľný Anthony Hopkins, skvelý scenár a neopakovateľná atmosféra. Oscarový triumf bol zaslúžený plným právom. Myslím, že aj najväčší odporca hororov musí uznať výbornú psychologickú kresbu postáv a dialógy napísané s umom majstra. Film, na ktorý sa nikdy nezabudne a vždy sa z neho bude čerpať inšpirácia pre ďalšie thrillery. ()

senor

Ano, výborně natočený thriller, ale že by to měl být jeden z nejlepších filmů všech dob (jak odvozuji z žebříčků csfd a imdb), to mi nesedí. Lidi se asi fakt rádi bojí. ()

Honzíno

Uf, posledních několik málo minut je jen těžce vydýchatelných. Mlčení jehňátek je něco, co dlouho před tím nebylo (Vetřelec) a nebojím se říct že i do dnes nebyl natočen film podobné síly. Anthonymu stačí jen málo času, aby vás rozložil. Stejně vás rozloží kompletně celý film. A netrvá to ani dvě hodiny. ()

PeterNet

Ani v lese nikdy není dříví dosti a tak ještě přidám trochu chvály na tento klenot. Tohle je nejlepší psycho-horror na světě. Tento film má své kouzlo, které nikdy neopadne. Neuvěřitelný Hopkins, opravdu jeho nejlepší role (a že je z čeho vybírat). Judie Foster je naprosto božská a nenahraditelná. Scénář je napsán bravůrně. Dialogy se mi opravdu zaryly hluboko pod kůži a, a, a... Nevím co říci víc. Jeden z nejlepších filmů tohoto světa. ()

dvopet

Mlčení jehňátek, hmm. Dle všeho bych se měl zachovat dle názvu a to držet hubu a bez velkých keců fláknout 5 hvězdiček. Bohužel tohle tedy nehrozí. Zde se mi hodí ono obligátní a stokrát provařené – nepotěšil jste mne, ani já vás nepotěším. Žádné přiblížení osobnosti, rozkrytí příčin a pohnutek, uvěřitelnější zobrazení charakteru a o to možná mnohem děsivější dopad, kdepak, Demme předkládá svou verzi vraždícího psychopata – ten chvíli nechává vydešené přežívat v jámě, šije si šatičky – jak jinak, a obětem vkládá kamsi do hrtanu motýlí kokony. A to je vše. Těmi několika malinkatými náznaky to Demme nevytrhne. A teď jak vraha dopadnout. Ach jo. Pokud tímhle nastavil jakési klišé, jako že ano, desítky a desítky dalších „tvůrců“ vytvářejí po něm podobu podobných psychopatů ve svých filmech téměř naprosto stejně a z mého pohledu stejně špatně. A Demme je za to oslavován, hurá. Škoda že scenář nebyl propracovanější především v postavě vraha a že se toho všeho nechopil lepší režisér. Potenciál – námět a herci - s kterým se pracovalo, mohl opravdu dát vzniknout perle. Opravdu škoda. Co si budeme povídat, Hopkins je excelentní herec a zde předvádí svůj standardní výkon, ale žádnou přidanou hodnotu navíc. Na plátně se všehovšudy mihne jen nějakých 16 minut a za tohle dostal onu sošku. K smíchu. Oscar za zásluhy, tak říkajíc se spožděním. Proč proboha nedostal toto ocenění třeba za kreaci ve Sloním muži? To co předvádí v Lynchově filmu bere dech. Tady ne. Kdo si ale naopak zaslouží absolutorium je Jodie Foster, která předvedla svůj herecký um v plné šíři a její výkon a sugestivita jejích emocí přímo kape z obrazovky a divák jí věří naprosto všechno. I tu hrůzu na pokraji zhroucení v závěru filmu. Tady Oscar zcela po zásluze, Jodie je pro mě jediný důvod, proč tento snímek vidět ještě někdy v budoucnu. Ale je fakt, že ona sama to prostě nevytrhne. Jeden z nejvíce přeceňovaných filmů všech dob. ()

LiborGondek

Moc pěkný film, patří také k nejlepším filmům světa. Herecké výkony v čele s Anthonym Hopkinsem a Jodie Fosterovou byly úžasné. Rozhodně doporučuji shlédnout, pokud se vůbec najde ještě někdo, kdo o tomto filmu nemá potuchy. 95% ()

SG_ever

Jeden z mála hororů, který jsem viděl celý a vydržel to. Bál jsem se, byl jsem napjat a díky Hopkinsovi jsem si film i oblíbyl. Pravda, Anthony už pro mne bude vždy záporák, ale to nemění nic na faktu, že jsem si celou sérii docela užil. (75%) ()

Qitek

Co k tomu všemu dodat? Snad jen... Je rok 2011 a krom filmu Sedm si můžou všechny kriminálky udělat do deníčku poznámku - nepokořili jsme, nepokořili... ()

flawi.f

Nevěřím, že Anthony Hopkins není brutální a podlý vrah a po nocích nejí lidská játra s fazolemi a nezapíjí je dobrým Chianti......Mlčení jehňátek mě děsilo pomalu každou scénou a napětí bylo chvílemi až nesnesitelné, k tomu se přidal dr.Lecter se svým slizko-milým-hypnotizujícím pohledem a usoudila jsem, že pouštět si tenhle film večer před spaním nebyl dobrý nápad. Sice jsem byla vydeptaná skoro až do bezvědomí, ale přesto se mi dostalo silného filmového zážitku. Perfect!!! ()

A.L.E.S.

K filmu se znovu vracím téměř po 16 letech. Viděl jsem ho totiž jako desetiletý na notně přehrávané VHS a tehdy mě díky němu děsilo video samotné. Dnes je to jen další čárka k hororům, které jsem zatím viděl. Přesto se přiznám, že i během poslední doby jsem neměl odvahu film shlédnout. Až nyní. I mně se Anthony Hopkins zafixoval jako kanibal Lecter z prostého důvodu - byl první. Ze začátku celý děj plyne docela nevinně, ale právě na tom začátku si lze pošmáknout na dialogu Lecter - Starlingová, kdy divák hltá každé slovo, ba dokonce písmenko z jejich úst. I když v podstatě Hopkins jen stojí a slizkou psychologií deptá nebohou agentku, jeho výkon je obdivuhodný na to, že byl v záběru jen pár chvil. Jodie Fosterová se jako studentka a agentka - začátečnice vyznamenala a Oscar jí náleží právem. ()

karlik4801

Mě Mlčení jehňátek po shlédnutí nijak neoslovilo. Vůbec jsem si ten film neužil, jak jsem si myslel. Věděl jsem jen přibližný děj a říkal jsem si že udivím buď zajímavý a dosud nevidění thriller nebo epický thriller. Bohužel se mi nedostavilo zvláštní chuti. Nicméně scény jsou provedené na jedničku. Útěk byl dobře natočen, tak nepředvídatelně, režisér odvedl dobrou práci. A Anthony Hopkins odvedl bravurně uvěřitelný výkon. ()

Mirokukii

Příchod Jodie Foster k Anthony Hopkinsovi, patří společně s jejich rozpravami, k tomu nejděsivějšímu co lze vidět. Skvěle vytvořená, hrůzu nahánějící atmosféra v čele psychopaticky inteligentním Hopkinsem. Zbytek průměrný kriminální thriller, nepřinášící nic podstatného, krom též velmi napínavého závěru. ()

Dado

Musím sa priznať, toto hodnotenie si nedokážem tak celkom obhájiť. Vlastne nedokážem povedať, čo by som chcel vidieť vo filme kvalitnejšie spracované, aby táto kultová záležitosť odo mňa dostala plný počet hviezd. Skrátka to bude asi očakávaním, ktoré sa čítaním mnohých pochvalných kritík zväčšilo do tak obrovských rozmerov, že ho samotný film a zážitok z neho jednoducho nemal šancu naplniť. Odteraz sa pri podobných záležitostiach asi budem snažiť vyhnúť akýmkoľvek podobným vplyvom a filmu dám šancu bez toho, aby som mu ešte pred jeho zhliadnutím kládol latku do neprekonateľných výšin. (80%) ()

filmmovier

Brilantní adaptace nezapomenutelného románu,skvělá Jodie Foster, strhující Anthony Hopkins a parádně vystavěná atmosféra. Přitom kdyby v tom nebyl Hopkins (prostě mistr) ani zdaleka to není tak kultovní a slavné, jako je to teď. Ale stejně jsou nejlepší ty scény z věznice... V porovnání s románem film nijak nezaostává, naopak, právě kvůli koncertu hlavních herců (i těch vedlejších) a atmosféře snímku dodává perfektní detektivní zápletce nový rozměr. Ke konci to už sice trochu kolísá, ale finálová scéna to zase dostala nahoru... Jaký superlativ jsem ještě nezažil? Anthony Hopkins si to fakt vynikajícně dává a už dlouho jsem neviděl herce, který by si svou roli takhle vychutnával. Pachatel sice nic moc, v knize se mi líbil víc, ale ten herec ho zahrál slušně. No, co říct víc, tenhle psychothriller je prostě dokonalost sama a to z mnoha a mnoha důvodů. 98%. ()

BROKEN_

Mlčení jehňatek spadá do kategorie filmů, které se neokoukají. Neexistuje správné slovo, které by vystihlo tenhle snímek. Je to bravurně natočený, a ještě líp zahraný. Herecké výkony jsou perfektní, každý dodal své postavě něco. Jodie Foster a Anthony Hopkins jsou......... nevím co říci. Howard Shore složil skvělý soundtrack, hudba funguje bez chybně. Za ty oscary jsem rád, každý si je zasloužil. Film má parádní atmosféru, která na vás dychtí už od začátku. Je tu spoustu skvělých momentů, ale pokud bych měl nějaký zmínit, tak to jsou - Hannibalův útěk ( za mě nejlepší část filmu), dále, každý rozhovor Hannibala a Clarice, sledovat je, je nádhera. A samozřejmě nesmím zapomenout na závěr filmu. Noční vidění byla jen třešnička na dortu ( ten adrenalin byl neskutečný ). Ano, film je drsný, nekompromisní, krve tady je dost, a film je dá se říct úchylný ( ale co by jste taky čekaly od filmu, který se zabývá masovými vrahy no ne? ), tak či tak, jde o dílo, které v dnešní době nenajdete. Bože, budu to muset vidět ještě jednou, je to DOKONALÝ! ()

Johnny.ARN

Po tom všetkom, čo som o tom filme počul a čítal, som čakal prudký horor po ktorom nezaspím, preto som ho namiesto v noci radšej pozeral cez deň. Čo som ale dostal? Sterilnú krimi drámu na násilie, brutalitu, krv a odrezané časti ľudských tiel. Za to ale perfektnú dialógovku so skvelými postavami a výkonmi hodnými oscara. V danej dobe to muselo rozjebať pár ľuďom sandál a dalo základy všetkým neskorším geniálnym zločincom. Stále je to ale krimi, kde viete odhadnúť postupy, kde vám indície prichádzajú postupne a vždy v moment kedy potrebujete a ktorá sa končí presne tak, ako je v holyúde zaužívané. Opäť ale, v tej dobe to muselo byť niečo prevratné. A Fosterka bola seriózne krásna. 4 z 5 ()

LUKICKK

Atmosféra, scénář, kamera, střih, režie, herecké výkony, no prostě všechno na jedničku, Víc říkat nemusím. Swag Hannibal Lecter. ()

Lachtaan

Dnes už absolutní klasika mezi psychothrillery konečně dobrouzdala i na mé ČSFD konto a jelikož já devadesátky opěvuju jako nejplodnější období kinematografie, ani tady jsem nevolil špatně. Jen jsem navzdory kultovnímu statusu, co tenhle film provází, čekal zejména od trochu uspěchaného finále o ždibec víc. [viděno v Lepší.TV 12.2.2022] ()

lennyd

Zákeřný vrah Buffalo Bill opět udeřil - tentokráte unesl dceru senátorky Martinové, z jejíž kůže (stejně tak jako z obětí ostatních dívčin) si chce vyrobit slušivý obleček. Pátrání FBI vede odnikud nikam, a tak se Jack Crawford (Scott Glen) rozhodne použít největší trumf. Mladou studentku akademie FBI Clarice Starlingovou (Jodie Fester) vyšle za odsouzeným doktorem Lecterem (Athony Hopkins), obviněným z mnoha vražd a kanibalismu, jestli by nedokázal vytvořit profil Buffalo Billa. Ale doktor Lecter nedá své schopnosti jen tak někomu a jen tak zadarmo ... Jen jen málo detektivek, které vyvolají takový rozruch ve filmovém rybníčku, a na které divák jen tak nezapomene. Kromě Mlčení jehňátek mne napadá snad jedině Sedm či 8mm, které působí tou stejnou depresivní atmosférou. Herecké obsazení se vlastně sestává pouze z Jodie Foster a Anthony Hopkinse - ostatní herci jsou těmito dvěma natolik zastíněni, že by místo nich mohli být animovaní šmoulové, a asi bych to ani nepostřehl (však byli také oba poprávu odměněni filmovým oskarem)... ()

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (více)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (více)

Clooney a bestie z Florencie

Clooney a bestie z Florencie

09.01.2011

Krimithrillerů, které by se kvalitou alespoň přiblížili klasikám z 90. let jako Sedm či Mlčení jehňátek, je dnes zoufale málo. Proto potěší každý pokus vzkřísit tento polomrtvý žánr, obzvlášť když za… (více)