Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

• flanker.27

Já nevim. Měl jsem pocit, že se tam všichni chovali jako idioti. Zvlášť ten Hannibalův útěk byl trochu (trochu hodně) přitaženej za vlasy. A to jak si padouch na konci počká, aby moh bejt odbachnutej, ako vravia Slovaci. A to si neodpustím, do podobných rolí se ženský prostě nehoděj.(18.3.2006)

Excelentní thriller s vynikajícími herci, z nichž je nezapomenutelný zejména Anthony Hopkins coby dnes už opakovaně zvěčněný kanibal Hannibal Lecter. Špičková atmosféra, úžasné dialogy (Fosterová x Hopkins), pár šokujících scén a výborná hudba. Jedinečná klasika nejen ve svém žánru.(5.6.2003)

Výtečný film plný napětí, s velmi nadprůměrnými výkony všech herců, zručnou režií, opravdu dobrým scénářem a skvěle pasující hudbou Howarda Shorea. A napjatí budete od začátku do konce.(10.11.2003)

Určitě nejlepší ze všech tří (respektive čtyř) příběhů Hannibala Lectera, to je bez debat. A taky mnohem lepší než knížka, která jen velmi lehce štrejchá o nadprůměr, přestože scénář musel být hodně osekán o různé vyšeřovací drobnosti a tak spousta věcí vypadá, jako by si ji vycucali z prstu (třeba nalezení skladiště s Raspailovou hlavou, nalezení domu, kde bydlí Lipmanovi nebo domu kde má bydlet Jame Gumb a proč tam vůbec nebydlí). Těchto pár věcí mi došlo, až jsem si přečetl knížku, kde to je přeci jen realističtěji, než že si Clarice podle familiárního tónu svého šéfa domyslí, že Lecter pochází z Baltimore a pak si pročte telefonní seznam a náhodou tam najde zrovna to jedno pravé skladiště, kam Raspailovy věci uložil. Herecky nenapodobitelné (což prokázala Julianne Moore v Hannibalovi). Poprvý jsem tenhle film neviděl, ale jenom slyšel (za trest jsem se nesměl dívat na televizi), když to dávali vůbec poprvý na ČT1 někdy v deset večer v pátek tak v roce 1994 a byl jsem z toho řádně napnutej - tohle považuju za jeden z nejlepších thrillerů. Český dabing je podle mě lepší, jak originál a to i s tím, že opět někteří herci dabují tři čtyři i víc lidí (navíc Pavel Soukup sedí Hanibalovi s tím svým kovově zvonivým hlasem mnohem líp, než řezavější Alois Švehlík v pozdějších pokračováních). A musím trošku říct o excelentním Tedu Levineovi, který se od tunajšího sadistickýho vraha propracoval přes policajta v Monkovi až k nevinné oběti v Hory mají oči. Takový malý dvojitý tulup, nemyslíte? No, rád bych si s vámi ještě povídal, ale mám tu na večeři starého přítele a nemůžu ho přece nechat čekat.(5.12.2005)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $130,742,922Tržby Celosvetovo $272,742,922║ V prvom rade je u tohto filmu výhodou členitý príbeh odohrávajúci sa v dvoch rovinách postupne sa zlievajúcich do jednej finálnej, kde všetko v plnej kráse vyvrcholí súbojom Sterlingová vs. Buffalo Bill. Film ma výborne napísané postavy, šokujúce scény, dosť hustú mrazivú atmosféru, hlavne na miestach kde sa na pľace objavuje postava Hannibala Lectera, je len škoda že nedostáva o kúsok viac priestoru, lebo Clarice Starlingová nie je až tak zaujímavá postava pre dej ako samotný nevyspytateľný Hannibal ale aj tak podľa mňa táto postava má určite rezervy na to aby sa dala označiť dokonalá, prípadne Oscarová. V tomto thrillerovom slede je pre mňa jasný víťaz film Sedem, ten by som označil po všetkých stránkach za dokonalý, kdež to u Mlčania Jahniat cítim rezervy aj keď celkovo film pôsobí dosť silným dojmom, nie je úplne otvorený divákovi. /95%/(18.5.2005)