Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

Jeden z nejlepších thrillerů, co byl kdy natočen. Anthony Hopkins v roli šíleného dr. Hannibala Lectera je naprosto geniální. Dle mého názoru zde podal jeden z nejlepších hereckých výkonů všech dob.(7.5.2009)

• flanker.27

Já nevim. Měl jsem pocit, že se tam všichni chovali jako idioti. Zvlášť ten Hannibalův útěk byl trochu (trochu hodně) přitaženej za vlasy. A to jak si padouch na konci počká, aby moh bejt odbachnutej, ako vravia Slovaci. A to si neodpustím, do podobných rolí se ženský prostě nehoděj.(18.3.2006)

"Thank you, Clarice." Thank you, Tony. Thank you, Jodie. Thank you, Jon. Thriller nad všetky thrillery. Sorry, Hitch, ale tvoje Psycho (hoci inšpirované vyčíňaním toho istého sériového garbiara) je v porovnaní s touto peckou len báchorkou pre zaprdených nostalgikov. Jedinou chybou tohto famózneho filmového zážitku sú jeho pokračovania. Fakt, že ani Majster Scott nedokázal napodobniť atmosféru, ktorú nejakým zázrakom vyčaroval Demme, už o niečom svedčí.(10.10.2008)

Scénář: Ted Tally .. Velmi dobrý thriller. Velmi dobrá režie, napínavý scénář a opravdu skvostné herecké výkony s excelentními dialogy. Film vyniká zejména brilantní atmosférou, kterou přesně podtrhuje hudba.(19.3.2006)

I takhle se tvoří filmové dějiny. Když se zeptáte fanouška napínavých filmů, který thriller je bezkonkurenčně nejlepší, jedním ze tří zaručených tipů je právě Mlčení jehňátek. Film s naprostou realističností, žádné přikrášlené sekvence. Režijně naprosto brilantně zvládnuté. Skvělá kamera, která nechává vyniknou mrazivé surovosti, neumělosti celého děje. Hudba od Howarda Shorea, která dokresluje ponurost celého děje. A hlavně a především, naprosto uhrančivé herecké představení Anthonyho Hopkinse v roli šíleného kanibala Hanibala. Já jsem si několikrát zkoušel představit v této roli desítky dalších hereckých hvězd, ale nikdo se Hopkinsově podání ani vzdáleně nepřibližoval. Dokonalý scénář nechává vyniknout všem hereckým kvalitám a dělá děj krůček po krůčku tajuplnějším a ponuřejším. No a tohle všechno, celé tohle hlavní jídlo je v závěru doplněno skvělou přílohou v podobě závěrečných momentů v domě šílence Buffalo Billa. Jodie Foster předvedla co to je, když má někdo skutečný strach. A pak už jen ta třešnička v podobě lehkého černého humoru, kterou si Lector neodpustí na adresu svého „přítele“ šéfa psychiatrické léčebny. Takže Oscar je v těch nejlepších rukou.(9.2.2004)

• - V cele Hannibala Lectera (A. Hopkins) můžeme vidět časopis s, pro něj, výstižným názvem "Bon Appetit". (don corleone)

• - Agentka Clarice v jednom zábere otvára dvere s kľučkou na pravej strane. Hneď v nasledujúcom zábere sa dvere otvoria presne do opačnej strany. (Kub_ees)

• - Herci se na své role připravovali opravdu důkladně. Hopkins (Dr. Lecter) studoval známé zabijáky, z nichž ho třeba Charles Manson naučil nemrkat - Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) během filmu ani jednou nemrkne. Ted Levine (Jame Gumb) se na roli připravoval v barech pro transvestity a Jodie Foster (Clarice Starling) a Scott Glenn (Jack Crawford) podstoupili expresní přípravku FBI. Glenn si dokoce vyslechl nahrávky lidí řvoucích při stahování z kůže, na což prý do smrti nezapomene. (Divočák)