Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

Konečně jsem dohnala jeden z mých dalších filmových restů. Většina diváků se u filmu asi nezasmála (pokud nesdílíte choutky některých původních obyvatel Papui-Nové Guiney), ovšem já s odstupem ano. Sedím doma, sleduju film a najednou zazvoní telefon, volá máma, vedeme rozhovor. "Na co se díváš?", ptá se. "Mlčení jehňátek", vychrlím rychle, ve snaze co nejdřív zavěsit a pokračovat. "Močení jehňátek? Co?", podivuje se. Trochu naštvaně znova opakuju titul filmu, načež se mi dostane vskutku zajímavého komentáře: "Tak na to se nedívej, to je blbost a nechutná!" Takže mami a ostatní budoucí diváci filmu, je to sice místy nechutné a věřim, že před 17 lety to mohlo být pro leckoho šokující, ale já patřím mezi dnešní už lehce otrlou mládež, takže v tomto směru je to ok. Nejvíc mi asi utkvěla scéna, ve které Clarice bloudí ve tmě. Je to zkrátka kvalitní film s hutnou atmosférou, která by se dala krájet. Četla jsem i knihu a zážitek to byl taktéž vynikající.(24.7.2008)

Psychologická sonda do hloubi lidské duše :) Něco Vás probudilo, že? Co to bylo? –Uslyšela jsem podivný zvuk. Bylo to děsivé kvílení. Nějaký nářek. Jako dětský hlas. –Co jste udělala? –Šla jsem dolů. Ven. Připlížila jsem se ke stodole. Hrozně jsem se bála podívat se dovnitř, ale musela jsem to udělat. –Co jste tam uviděla, Clarice? –Jehňátka. Hrozně kvílela. –Poráželi jarní jehňata? –A ona kvílela. –A vy jste utekla? –Ne. Nejdřív jsem se snažila je pustit. Otevřela jsem jim vrata ohrady, ale neutíkala. Jen tam tak stála, zmatená. Nechtěla utéct. –Ale Vy ano. A taky jste utekla, že ano? –Ano. Vzala jsem jedno jehně a běžela, jak nejrychleji jsem mohla. –Kam jste utíkala? –Nevím. Neměla jsem jídlo, ani vodu a byla taková zima, hrozná zima. Myslela jsem, že když zachráním aspoň jedno, ale… Bylo tak těžké. Tak těžké… Uběhla jsem sotva pár mil a sebralo mě šerifovo auto. –Co se stalo s tím jehnětem, Clarice? –Zabil ho. –Pořád se ještě někdy budíte, že? Probouzíte se ve tmě a slyšíte kvílení jehňat? –Ano.(22.10.2015)

„Keď človek stratí ruku, počas daždivých nocí ho stále bolí. Povedzte mi, KDE vás bolí, keď ste stratili svoju dcéru?“ Provokatívne dráždivý sexuálny psycho-triler s noblesne delikátnou hororovou príchuťou, kvôli ktorej je adaptácia románu Thomasa Harrisa (čítal som ho už dávno a príliš ma nezaujal) často charakterizovaná ako "jediný horor sveta, ktorý získal 5 najdôležitejších Oscarov" (film, réžia, scenár a mužský a ženský herecký výkon). Hrôzostrašne zimomriavky na ochladzujúcej sa divákovej koži vytvárajúca, miestami neznesiteľne ponuro pomalá atmosféra (hudba: Howard Shore) a schválne odťažito chladný prístup k šokujúcej téme sériových vrahov. To všetko je dozdobené strhujúcimi hereckými kreáciami krehkej Jodie Fosterovej a džentlmenského kanibala Anthonyho Hopkinsa (ale aj Scotta Glenna, Anthonyho Healda, Frankieho Faisona a Kasi Lemmonsovej). Nezabudnuteľné scény (nočné videnie, záverečný telefonát) a bezcitné hlášky („Jeho pulz neprekročil 85, keď jedol jej jazyk.“). Neviem, či je to "plnohodnotný" horor. Ale komédia to nie je tiež. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/185472/Mlcanie-jahniat-100.html(5.12.2004)

Mistrovsky vystavěný mix procedurálního thrilleru a hororu. Když Mlčení jehňátek obdrželo Oscara, byl druhý uvedený žánr definitivně akceptován za pevnou součást mainstreamu. Z hororu si Demme vypůjčuje krvelačné monstrum, způsob svícení nebo koncept final girl. Film je mimořádně vtahující zejména díky napojení našeho hlediska na mladou „soon-to-be“ agentku FBI, jejíž proměna je tou nejzásadnější, která se ve filmu plném motýlů (tj. symbolů změny) odehraje. Poprvé ji opouštíme až po půlhodině vyprávění, kdy už jsme k ní zásluhou malé hloubky ostrosti, POV záběrů nebo velkých detailů tváře dostatečně přimkli. Clarice Starling má přitom daleko ke klasickým hororovým scream queens. Nejedná zbrkle, dokáže si zajistit respekt nebo vycítit sexismus na pracovišti. Psychopatickému doktorovi, z něhož mrazí i tehdy, když jen nehybně stojí ve své cele (a nemrká!), je i díky inteligentnímu herectví Jodie Foster vyrovnanou soupeřkou. Společné scény Clarice a Hannibala, jejichž dynamika je stále rafinovanější (s tím, jak pronikají stále hlouběji do hlavy toho druhého), jsou těžištěm filmu, který tak můžete sledovat i jako zvrácenou love story. V Hannibalovi se tato implicitní rovina bohužel stála explicitní a film se přiblížil campu. 90% Zajímavé komentáře: Lima, Lateef, lewwin, Cornon, Cimr, Bilky(6.4.2005)

Mám tú smolu, že som pred zhliadnutím čítal knihu, ktorá je o dve triedy lepšia. Aj keď Hopkins je ako temer vždy úžasný .(9.8.2004)

• - Ve filmu se objevilo několik herců, kteří hráli v první lecterovské adaptaci Lovec lidí (1986). Frankie Faison (Barney) v Lovci lidí ztvárnil poručíka Fiska, Dan Butler (entomolog Roden) zase hrál agenta FBI se specializací na otisky prstů. (casyy)

• - Ted Tally psal scénář přímo na tělo pro Jodie Foster coby Clarice. Foster s rolí počítala a připravovala se na ni, ale režisér Demme chtěl obsadit Michelle Pfeiffer. Ta roli odmítla, protože jí film připadal příliš násilný. Demme se poté setkal s Foster a rolí jí dal. Dalšími kandidátkami byly ještě Meg Ryan či Melanie Griffith. (don corleone)

• - Práva na zfilmování Mlčení jehňátek poskytl producent Dino De Laurentis studiu Orion Pictures zadarmo. De Laurentis totiž předtím produkoval film Lovec lidí / Červený drak (1986), kde vystupuje postava Hannibala Lecktora, a ten u diváků propadl. (casyy)