Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

Dlouho, předlouho po skončení filmu jsem zůstal zcela fascinován tou atmosférou snímku. Napínavá ponurost je zde podána tak dokonale, že předčí i atmosféru v domácnosti, kam dorazí současně složenky za vodu, elektřinu, plyn a telefon. Herecké výkony Jodie Foster a Anthonyho Hopkinse jsou ohromující a jen přispívají k obrovskému filmovému zážitku. Anthony Hopkins se jenom kouknul a já se rozklepal jak ratlík. Na Jodie Foster bych se vydržel dívat snad staletí. Vypadá tak křehce a zranitelně, že jsem měl chuť jít do toho filmu a ochraňovat jí, ale nakonec by to dopadlo tak, že ona by ochraňovala mě, jaký bych měl z toho všeho bobky.(18.2.2008)

Film, který přesvědčil zapšklé Akademiky i další filmové "intelektuály", že i thrillery a horory mohou být považovány za umění. Anthony Hopkins ztvárnil roli šarmantního psychopata na výbornou (což už se nedá říct o dvou pokračováních) Špička ve svém žánru, závěrečná scéna z temného sklepa je vynikající. Přesto si myslím, že třeba Se7en je ještě o dost lepší.(23.10.2003)

Aj keď je pravda, že film som videl už párkrát, nedá sa povedať, že by som na ňom ulietaval. Je to silne nadštandardný thriller so skvelými zimomriavkovými pasážami, geniálnymi hercami a diskutabilným záverom, s ktorým som ale ja osobne veľmi spokojný. Hopkins a Livine boli psychopaticky úžasní, Jodie sa mi ale zdá, že to trošku prehrávala. 85%.(16.5.2007)

Pět "Oscarů" v nejhodnotnějších kategoriích (film, režie, scénář, herec a herečka), to je vizitka, kterou se zase tak moc filmů pochlubit nemůže. V tomhle případě je to po všech stránkách zasloužené a vyzdvihnout jenom jednoho z oceněných dost dobře nejde. Opravdu skvělý film !(14.12.2003)

„Keď človek stratí ruku, počas daždivých nocí ho stále bolí. Povedzte mi, KDE vás bolí, keď ste stratili svoju dcéru?“ Provokatívne dráždivý sexuálny psycho-triler s noblesne delikátnou hororovou príchuťou, kvôli ktorej je adaptácia románu Thomasa Harrisa (čítal som ho už dávno a príliš ma nezaujal) často charakterizovaná ako "jediný horor sveta, ktorý získal 5 najdôležitejších Oscarov" (film, réžia, scenár a mužský a ženský herecký výkon). Hrôzostrašne zimomriavky na ochladzujúcej sa divákovej koži vytvárajúca, miestami neznesiteľne ponuro pomalá atmosféra (hudba: Howard Shore) a schválne odťažito chladný prístup k šokujúcej téme sériových vrahov. To všetko je dozdobené strhujúcimi hereckými kreáciami krehkej Jodie Fosterovej a džentlmenského kanibala Anthonyho Hopkinsa (ale aj Scotta Glenna, Anthonyho Healda, Frankieho Faisona a Kasi Lemmonsovej). Nezabudnuteľné scény (nočné videnie, záverečný telefonát) a bezcitné hlášky („Jeho pulz neprekročil 85, keď jedol jej jazyk.“). Neviem, či je to "plnohodnotný" horor. Ale komédia to nie je tiež. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/185472/Mlcanie-jahniat-100.html(5.12.2004)